Атрактивна идея. Първоначална инвестиция, която гарантира безплатно отопление на големи административни сгради центъра на София. При това с екологичен ефект. Възникват и въпроси. 1. Няколко екологични проекта, свързани с отоплението на жилищни сгради в квартали западната част на София са с големи инвестиции и негарантиран ефект. Дали технико-икономическата оценка на този проект е коректна? 2. Дали изворът има необходимия капацитет? 3. Дали е оправдано минералната вода с доказани лечебни качества да се използва за отопление? 4. Посочват се източници, които са с висока температура на водата и без лечебни свойства. Но проблем за реализацията на проект за отопление с тази вода е разстоянието до големия град. Дали не е ефективно да се отопляват населените места и сгради, разположени близо да изворите? Включително и от близките части на столицата. Отново се стига до коректна технико-икономическа оценка.
" Неразумно е прекрасна минерална вода с доказани лечебни качества като тази от сондаж "София-център" при Централна баня да се употребява за отопление на сгради, коментира хидрогеологът Величко Величков, изпълнителен директор на Българската асоциация по подземни води. "Позицията на нашата асоциация е: След като е добра за балнеология, използвайте я за това", заяви той."
Богати сме на минерални извори с различни лечебни свойства и геотермален състав ! Нека наистина ги използваме по най - рационалния начин ! Те са национално богатство !!!
Геотермалната енергия е втората след водните централи с потенциал да задоволява енергийното потребление в обществото. В далечното бъдеще с напредване на технологиите най-вероятно ще измести и ВЕЦ. Температурния градиент е 3градуса на 100м, което означава, че е налична на практика навсякъде в дълбочина. Там, където градиента е по-голям е по-плитко или дори на повърхността, какъвто е случая със софийската до банята. Това със уникалните "лечебни качества" е глупост. Всички дълбоки подземни води, са минерализирани, като минерализацията варира но за "лечебни" са нарочени топлите излизащи на повърхността защото хората са ги ползвали от древността за бани и облекчаване на разни болежки и от там обявени за "лечебни". Колкото ти е по-дълбок сондажа е по-скъп, но температурната разлика по-голяма и от там инсталацията на повърхността по-евтина. Има значение пропускливостта на пласта който играе ролята на топлообменник, разликата може да бъде с пъти, но това се решава с фракинга. За съжаление фракинга в България бе забранен от лобито на Газпром в България заради газовите и нефтени сондажи, което си има и министър в сегашното правителство. Технологичното ни изоставане в усвояването на геотермални води е огромно, но това се дължи на лобистките сглобки в полза на перките и соларките. Последните са най-вредните и най-безсмислените и в бъдеще се ползват само за домашни нужди.
Геотермалният извор в Панчарево бълва около 100 литра в секунда гореща вода над 90 градуса с която сега изтича в панчаревското езеро. Преди време четох , че тази вода е достатъчна да се отоплява квартал Дружба 2 в София с 35 -40 хиляди жители. Водата гравитачно може да идва до квартала, без да се ползват помпи. Вярно е , че България , която е втора след Исландия по брой и дебит на геотермални извори в Европа, не използва рационално това национално богатство , което в буквалния смисъл на думата изтича неоползотворено.
Смислени проекти, с бъдеще. Вместо да гориш газ, за да топлиш вода и да я разкарваш из целия град (ТЕЦ) , си имаш сондаж с топла вода, която просто трябва да се използва, а не просто да се излива в канала.. Дано се задействат повечко такива проекти...
До коментар [#14] от "tacheaux": Пиши на Кирчо веднага след като построи третия мост над Дунава и втория тунел под Шипка, да се заема и с това. Колко му е...
Смислени проекти, с бъдеще. Вместо да гориш газ, за да топлиш вода и да я разкарваш из целия град (ТЕЦ) , си имаш сондаж с топла вода, която просто трябва да се използва, а не просто да се излива в канала.. Дано се задействат повечко такива проекти...
До коментар [#14] от "tacheaux":Пиши на Кирчо веднага след като построи третия мост над Дунава и втория тунел под Шипка, да се заема и с това.Колко му е...
Римляните са основавали селища, където има изворна вода. Ако тази е топла - говорим за топ локация и перспективи в бъдеще. Ако е само студена - казарма.
Животът е кратък!
Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.
Минералните води са били част от наличните оскъдни средства за лечение в миналото, преди да се развие химията, медицината и фармацевтиката. Например "пускането на кръв" е бил големят цяр срещу всякакви болести. Наскоро гледах видеа, описващи накратко живота на 9-те деца и 44-те внуци на кралица Виктория. Мнозинството от тях умират от смешни за нас болести. Говорим за елита на тогавашната протестантска Европа.
Животът е кратък!
Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.
Много се краде в тая държава! За последните 30 гдини това е третото проучване на геотермалния потенцияал. Правиха го по програмата ФАР. (Тя се пише на английски по друг начин, ама не ми пуска латиницата). После го проучва ДЖАЙКА. Всичко се знае отдавна. Има изградени инсталации отдавна. Една от най добрите е в австрийския хотел в андански, има в с. Драгиново край Велинград, в у-ще Христо Ботев в самия велинград, в Сапарева Баня, във военно-почивната станция в Златни Пясъци. Проучвани са тесните места в законодателството. Добивът на термалната енергия изискваше концесия това беше голяма пречка. Сега не знам как е.Затова в Кщстендил вадеха водата и я оставяха в басеин да истине, за да става а медицински цели. А в банята на Сандански в изливат лятото в реката, а зимата я прекарват през чгунените радиатори. Незнам какво ще проучват, но трябва да се отпуши законово процесът, собено ако водата се реинжектира братно в източника. А може и след като и се вземе термалната компонента да се пусне и за балнеология, ако това не уврежда дебита.
Гледахме преди 6г. за една сграда да я отопляваме на геотермалнен изводр, в съседство, доказан, с ясна температура. Оказа се, че документацията и концесионната такса обезсмислят начинанието. Така приключи добрата идея за използване на горещия извор.
В републиката има локалитети с потенциал за икономическо усвояване на геотермалната енергия, ама в националния микс те не тежат. Е, има едни пари за усвояване, не липсват и делови хора, които ще ги усвояват, докато привършат. Да оставим нещата на геолозите, сондьорите и топлоенергетиците. На Форума от това няма да му стане по-топло. Сериозната геотермална енергия, с температуриот над 150 градуса се разполагана дълбочини от порядъкена5 км и повече. Там няма пещери с големи обеми, а пукнатинки и пори с вместимост от единици проценти спрямо скалното тяло. Увеличаването на дебитите на агента-топлоносител - вода или втечнен природен газ-- изисква съвсем нова технология - други режещи инструменти, различни способи на фракинг, нова конструкция на сондажните стволове (храстови, наклонени, хоризонтални) и на самите сондажни кули. Много сме пропуснали. В училищата се учи астрономия, а не геология... Сандов навремето предвождаше антишистовите протести, днес неговия шеф ще кразрешава шистов газ, ама не от нас, а от Тексас.
Проучванията по ФАР и ДЖАЙКА са алабала да се усвоят едни пари. Твърдението "всичко се знае отдавна" не е верно. Геотермални води има НАВСЯКЪДЕ (буквално!) в земната кора. Температурните градиенти варират, пропускливостта на пластовете също. Първото се решава с дълбочината на сондажите, второто с разпукване на пластовете или фракинг, както стана популярно. Тия сметки влизат в уравнението преди да решиш къде ще правиш добив на геотермална енергия. Близо до голям град (или индустриален квартал), но от по-дълбоко и с фракинг или на 20км, където условията (градиент, пропускливост) са по-подходящи. Да, регулациите са спирачка пред използването на геотермална енергия у нас. И това е основно регулацията свързана с дълбокото сондиране и технологии, които пак казвам лобистите на Газпром, към които се числи и министър Сандов, успяха да забранят преди 10г.
"Увеличаването на дебитите на агента-топлоносител - вода или втечнен природен газ-- изисква съвсем нова технология - други режещи инструменти, различни способи на фракинг, нова конструкция на сондажните стволове (храстови, наклонени, хоризонтални) и на самите сондажни кули."
Тия технологии са вече рутина в САЩ, но за нашите капацитети в бранша , стари бонзи в геолгията с дисертации от руските университети от втората половина на миналия век все още са "рокет сайънс".
На мен ми е трудно да намеря противоречиете между използването на топлите минерални извори за лечение и отопление. Водата в Горна Баня тече и изтича от години ей така, на канал. Така е и около бившата централна баня. Подобна гледка може да се види на много места в нашата страна. Какъв е проблема, преди тази вода да "изчезне" в някоя от реките, да мине през съответните топлообменни устройства и да се използва част от нейната топлинна енергия, не мога да разбера. Хората черпят енергия от малката температурна разлика между повърхността и/или атмосферата над земята и температурата на няколко метра под повърхността и с тази енергия отопляват еднофамилни къщи (т.н. зелени къщи), а ние оставяме хиляди калории да отиват на канал. Но искаме "евтин" руски газ - хитро нали.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Корки
Рейтинг: 3174 НеутралноВодата от сондажа в Казичене помага при криза от камъни в бъбреците.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.zhivko6461
Рейтинг: 827 НеутралноАтрактивна идея. Първоначална инвестиция, която гарантира безплатно отопление на големи административни сгради центъра на София. При това с екологичен ефект.
Възникват и въпроси.
1. Няколко екологични проекта, свързани с отоплението на жилищни сгради в квартали западната част на София са с големи инвестиции и негарантиран ефект. Дали технико-икономическата оценка на този проект е коректна?
2. Дали изворът има необходимия капацитет?
3. Дали е оправдано минералната вода с доказани лечебни качества да се използва за отопление?
4. Посочват се източници, които са с висока температура на водата и без лечебни свойства. Но проблем за реализацията на проект за отопление с тази вода е разстоянието до големия град. Дали не е ефективно да се отопляват населените места и сгради, разположени близо да изворите? Включително и от близките части на столицата. Отново се стига до коректна технико-икономическа оценка.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
BiGman
Рейтинг: 6648 НеутралноТи да видиш...министъра на буболечките станал ларж...утре ще пусне и втори лифт на Банско...
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4080 НеутралноПрекалено скъпо. мирише на усвояване.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!samoedin
Рейтинг: 3371 Неутрално" Неразумно е прекрасна минерална вода с доказани лечебни качества като тази от сондаж "София-център" при Централна баня да се употребява за отопление на сгради, коментира хидрогеологът Величко Величков, изпълнителен директор на Българската асоциация по подземни води. "Позицията на нашата асоциация е: След като е добра за балнеология, използвайте я за това", заяви той."
Богати сме на минерални извори с различни лечебни свойства и геотермален състав ! Нека наистина ги използваме по най - рационалния начин ! Те са национално богатство !!!
Ваксиниран Петърчо
Рейтинг: 899 ЛюбопитноЩом Сепарева баня може, значи всички могат.
🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 Потребители с активирана функция "автоматичeн минус", 'щото са фанатични комундета и/или промити мозъци: Мутри вън, Иво, Мунчету на Боеку, Ivan Stoyanov, Другарят Иванов*, #ОСТАВКА, Роси, Студио Х, samoedin, niksan1, Котаракът на Шрьодингер, Fiji, Norman Granz, Billy Pilgrim, historama, hawaii, dejmos, cinik, Virgin, Рим, Gopeто, 3biri, yavooor, Alexander97, Voiko, Kingpin, Doge, papуre, Oleg Shishmanov, dnevnikar, stein, Чарли Мишкин, Смартдъмби*, LudLustrator, Тайпи*, Hristov, tsyrvulan, doctor.no, Храбър, lz73, hope, Christo Roussanov, Resurrection, Judjuk, vassilun, Мариана Кълвачева, Николай Колев, Vlado Nikolovk_
Рейтинг: 3412 НеутралноГеотермалната енергия е втората след водните централи с потенциал да задоволява енергийното потребление в обществото.
В далечното бъдеще с напредване на технологиите най-вероятно ще измести и ВЕЦ.
Температурния градиент е 3градуса на 100м, което означава, че е налична на практика навсякъде в дълбочина.
Там, където градиента е по-голям е по-плитко или дори на повърхността, какъвто е случая със софийската до банята.
Това със уникалните "лечебни качества" е глупост.
Всички дълбоки подземни води, са минерализирани, като минерализацията варира но за "лечебни" са нарочени топлите излизащи на повърхността защото хората са ги ползвали от древността за бани и облекчаване на разни болежки и от там обявени за "лечебни".
Колкото ти е по-дълбок сондажа е по-скъп, но температурната разлика по-голяма и от там инсталацията на повърхността по-евтина.
Има значение пропускливостта на пласта който играе ролята на топлообменник, разликата може да бъде с пъти, но това се решава с фракинга.
За съжаление фракинга в България бе забранен от лобито на Газпром в България заради газовите и нефтени сондажи, което си има и министър в сегашното правителство.
Технологичното ни изоставане в усвояването на геотермални води е огромно, но това се дължи на лобистките сглобки в полза на перките и соларките. Последните са най-вредните и най-безсмислените и в бъдеще се ползват само за домашни нужди.
Toshko Afrikanski
Рейтинг: 2066 НеутралноИ какво може не Сепарева, а Сапарева баня?
Корки
Рейтинг: 3174 Неутрално[quote#5:"Ива Николова и Илиана Беновска – продажни, неофашистки, путинско-мафиотски пачи."][/quote]
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.Добро утро и на теб Тайпи!
tacheaux
Рейтинг: 4339 НеутралноГеотермалният извор в Панчарево бълва около 100 литра в секунда гореща вода над 90 градуса с която сега изтича в панчаревското езеро. Преди време четох , че тази вода е достатъчна да се отоплява квартал Дружба 2 в София с 35 -40 хиляди жители. Водата гравитачно може да идва до квартала, без да се ползват помпи.
Вярно е , че България , която е втора след Исландия по брой и дебит на геотермални извори в Европа, не използва рационално това национално богатство , което в буквалния смисъл на думата изтича неоползотворено.
geordgeo
Рейтинг: 1549 ЛюбопитноСмислени проекти, с бъдеще. Вместо да гориш газ, за да топлиш вода и да я разкарваш из целия град (ТЕЦ) , си имаш сондаж с топла вода, която просто трябва да се използва, а не просто да се излива в канала.. Дано се задействат повечко такива проекти...
Toshko Afrikanski
Рейтинг: 2066 НеутралноДо коментар [#14] от "tacheaux":
Пиши на Кирчо веднага след като построи третия мост над Дунава и втория тунел под Шипка, да се заема и с това.
Колко му е...
Toshko Afrikanski
Рейтинг: 2066 НеутралноСмислени, викаш...
Смислено е ако сградата се построи непосредствено НАД сондажа, в противен случай пак ще "разкарваш" топлата вода из града.
k_
Рейтинг: 3412 НеутралноДо коментар [#14] от "tacheaux":
Това са митове.
https://bg.wikipedia.org/wiki/Панчаревски_минерален_извор
48 градуса, дебит 12 л в сек в Панчарево.
За съжаление голяма част от хората вкл. тези които взимат решения се връзват.
tacheaux
Рейтинг: 4339 ВеселоДали да не пиша на Фандъчката, щото все пак става дума за градски проблем? Ама на жената изтича мандата и няма да има време да реализира идеята.
Корки
Рейтинг: 3174 НеутралноТермопомпите работят и с нормална подпочвена вода 13 градуса и икономията на енергия е значителна.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.Нинов
Рейтинг: 1910 Неутрално
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.Римляните са основавали селища, където има изворна вода.
Ако тази е топла - говорим за топ локация и перспективи в бъдеще.
Ако е само студена - казарма.
Toshko Afrikanski
Рейтинг: 2066 Неутрално[quote#19:"tacheaux"][/quote]
Ми тогава пиши на борисчо бонев, спасителят на София.
Нинов
Рейтинг: 1910 НеутралноДо коментар [#11] от "k_":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.Минералните води са били част от наличните оскъдни средства за лечение в миналото, преди да се развие химията, медицината и фармацевтиката.
Например "пускането на кръв" е бил големят цяр срещу всякакви болести.
Наскоро гледах видеа, описващи накратко живота на 9-те деца и 44-те внуци на кралица Виктория.
Мнозинството от тях умират от смешни за нас болести.
Говорим за елита на тогавашната протестантска Европа.
Batezuzi
Рейтинг: 1997 НеутралноИ това трябваше да стане чак сега след незнам колко години оплаквания, че Топлофикация София има огромни задължения.
Stoil Stoilov
Рейтинг: 36 НеутралноМного се краде в тая държава! За последните 30 гдини това е третото проучване на геотермалния потенцияал. Правиха го по програмата ФАР. (Тя се пише на английски по друг начин, ама не ми пуска латиницата). После го проучва ДЖАЙКА. Всичко се знае отдавна. Има изградени инсталации отдавна. Една от най добрите е в австрийския хотел в андански, има в с. Драгиново край Велинград, в у-ще Христо Ботев в самия велинград, в Сапарева Баня, във военно-почивната станция в Златни Пясъци. Проучвани са тесните места в законодателството. Добивът на термалната енергия изискваше концесия това беше голяма пречка. Сега не знам как е.Затова в Кщстендил вадеха водата и я оставяха в басеин да истине, за да става а медицински цели. А в банята на Сандански в изливат лятото в реката, а зимата я прекарват през чгунените радиатори. Незнам какво ще проучват, но трябва да се отпуши законово процесът, собено ако водата се реинжектира братно в източника. А може и след като и се вземе термалната компонента да се пусне и за балнеология, ако това не уврежда дебита.
troi
Рейтинг: 616 НеутралноГледахме преди 6г. за една сграда да я отопляваме на геотермалнен изводр, в съседство, доказан, с ясна температура. Оказа се, че документацията и концесионната такса обезсмислят начинанието. Така приключи добрата идея за използване на горещия извор.
забавление и приключениеvenelingeologia
Рейтинг: 1329 НеутралноВ републиката има локалитети с потенциал за икономическо усвояване на геотермалната енергия, ама в националния микс те не тежат. Е, има едни пари за усвояване, не липсват и делови хора, които ще ги усвояват, докато привършат. Да оставим нещата на геолозите, сондьорите и топлоенергетиците. На Форума от това няма да му стане по-топло. Сериозната геотермална енергия, с температуриот над 150 градуса се разполагана дълбочини от порядъкена5 км и повече. Там няма пещери с големи обеми, а пукнатинки и пори с вместимост от единици проценти спрямо скалното тяло. Увеличаването на дебитите на агента-топлоносител - вода или втечнен природен газ-- изисква съвсем нова технология - други режещи инструменти, различни способи на фракинг, нова конструкция на сондажните стволове (храстови, наклонени, хоризонтални) и на самите сондажни кули. Много сме пропуснали. В училищата се учи астрономия, а не геология... Сандов навремето предвождаше антишистовите протести, днес неговия шеф ще кразрешава шистов газ, ама не от нас, а от Тексас.
k_
Рейтинг: 3412 НеутралноПроучванията по ФАР и ДЖАЙКА са алабала да се усвоят едни пари.
Твърдението "всичко се знае отдавна" не е верно.
Геотермални води има НАВСЯКЪДЕ (буквално!) в земната кора.
Температурните градиенти варират, пропускливостта на пластовете също.
Първото се решава с дълбочината на сондажите, второто с разпукване на пластовете или фракинг, както стана популярно.
Тия сметки влизат в уравнението преди да решиш къде ще правиш добив на геотермална енергия.
Близо до голям град (или индустриален квартал), но от по-дълбоко и с фракинг или на 20км, където условията (градиент, пропускливост) са по-подходящи.
Да, регулациите са спирачка пред използването на геотермална енергия у нас.
И това е основно регулацията свързана с дълбокото сондиране и технологии, които пак казвам лобистите на Газпром, към които се числи и министър Сандов, успяха да забранят преди 10г.
k_
Рейтинг: 3412 НеутралноДо коментар [#27] от "venelingeologia":
"Увеличаването на дебитите на агента-топлоносител - вода или втечнен природен газ-- изисква съвсем нова технология - други режещи инструменти, различни способи на фракинг, нова конструкция на сондажните стволове (храстови, наклонени, хоризонтални) и на самите сондажни кули."
Тия технологии са вече рутина в САЩ, но за нашите капацитети в бранша , стари бонзи в геолгията с дисертации от руските университети от втората половина на миналия век все още са "рокет сайънс".
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Mariaм
Рейтинг: 379 НеутралноДо коментар [#11] от "k_":
maribo2005"Това със уникалните "лечебни качества" е глупост."
Защо се чувствате длъжен да коментирате, когато е ясно, че нищо не разбирате?
В този линк, уважаеми читатели, можете да видите балнеологичните оценки на находищата на минерални води и ! противопоказанията за ползването им:
https://www.mh.government.bg/bg/administrativni-uslugi/registri/registr-na-izdadenite-ot-mz-balneologichni-ocenki-za-mineralni-v/
tsvetko_51
Рейтинг: 1833 НеутралноНа мен ми е трудно да намеря противоречиете между използването на топлите минерални извори за лечение и отопление. Водата в Горна Баня тече и изтича от години ей така, на канал. Така е и около бившата централна баня. Подобна гледка може да се види на много места в нашата страна. Какъв е проблема, преди тази вода да "изчезне" в някоя от реките, да мине през съответните топлообменни устройства и да се използва част от нейната топлинна енергия, не мога да разбера.
Хората черпят енергия от малката температурна разлика между повърхността и/или атмосферата над земята и температурата на няколко метра под повърхността и с тази енергия отопляват еднофамилни къщи (т.н. зелени къщи), а ние оставяме хиляди калории да отиват на канал.
Но искаме "евтин" руски газ - хитро нали.
русороби вън
Рейтинг: 301 НеутралноГеотермалното отопление и охлаждане е бъдещото стига някой да инвестира в него.