Асен Василев: Отстъпката, с която Русия продава петрол, се вижда в цените тук

Асен Василев: Отстъпката, с която Русия продава петрол, се вижда в цените тук

© Юлия Лазарова



Отстъпката, с която Русия продава петрола си в момента, притисната от санкциите, е отразена в крайната цена на горивата. Това обяви в интервю пред "Дневник" вицепремиерът и министър на финансите в оставка Асен Василев.


"Като махнем данъците, българските цени са по-ниски от румънските и гръцките", даде пример той.


Във връзка с коментари на собственици на малки бензиностанции, които намекват за това, че монополистът на пазара злоупотребява със ситуацията, Василев обясни, че това, което е налице, е "доста свит марж" между цените на едро и на дребно, което вероятно създава проблеми на някои търговци.




"Цените на едро са еднакви за всички, оттам нататък въпросът е дали този марж създава проблем на някои от бензиностанциите, които са свикнали на по-висок", допълни той.


През седмицата бившият министър на икономиката и енергетиката от ГЕРБ Делян Добрев коментира в свой пост във "Фейсбук", че 1 лев на всеки литър гориво отива в офшорни сметки, имайки предвид къде е регистрирана "Лукойл България".


Василев увери, че след разговори с ръководството на "Лукойл Нефтохим" държавата е получила уверение, че до година и половина компанията ще пренастрои производството си така, че да може без екологични щети за Бургас да може да преработва и неруски петрол. Напомни, че дотогава договореното от България изключение от общоевропейските санкции ще отпадне.

Допълни, че това е уговорено в "редица срещи" с ръководството на компанията още в началото на войната, когато са проверени всички складове с налично гориво. Тогава е установено и докога България разполага с руско ядрено гориво. "Ядрените запаси са до 2026 г. Там също тече проект на диверсификацията на горивото, така че да можем към 2025 г. да сме на неруско ядрено гориво", подчерта той.

Той потвърди това, че държавата трябва да смени представителя си в "Лукойл", като напомни, че той е отговорен за големи щети в атомната енергетика. Красимир Първанов е назначен през 2017 г., по времето на третото правителство на Бойко Борисов, като представител на държавата в надзорния съвет на "Лукойл Нефтохим". При първото правителство на Борисов като шеф на НЕК той подписа анекс №12 към договора за АЕЦ "Белене" с "Росатом", който по-късно помогна на руската "Атомстройекспорт" да осъди България за 1.2 млрд. лева.


Целия разговор с Асен Василев можете да гледате във видеото.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK