Пък преди това беше казал, че при нашите евроатлантически партньори за пенсии отивали 13% от продукта, докато тук - едва 10, което било много далеч под нормалното. Е? Кога лъже?
"причината осигурителната система да продължи да страда от хронични дефицити се корени в 90-те години на 20 век, когато голяма част от пенсионните вноски не са внасяни, поради което са натрупани дефицити."
Пенсионната система е разходо-покривна. Съответно няма как невнесени преди 30 г. пари да имат значение сега. При тази система, всичко което постъпи, веднага се разходва. А, и така индиректно признава, че се стимулират хора, които са укривали осигуровки в миналото.
Решение има. То е системата да стане капиталова. Всеки си внася в собствена сметка и тегли само колкото си е натрупал, докато е работил.
Но това не е изгодно за никой политик, защото те нямат хоризонт от 30-40 години, а само до края на настоящия мандат. А, и така ще лъсне след време, че много хора продължават да укриват осигуровки.
До коментар [#4] от "Rational":"Съответно няма как невнесени преди 30 г. пари да имат значение сега. При тази система, всичко което постъпи, веднага се разходва."
Да бе да?! Има голямо значение защото тези които не са внасяли продължават да получават пенции които са и индексирани. Погледнете частните пенционни фондове нали са капиталово ориентирани? При тази инфлация няма как да излезнат на положителна доходност. Затова и последните 2-3 години въобще не се говори за тяхната доходност.
Първото, което трябва да се направи, е да се разделят пенсиите за осигурителен стаж и възраст от останалите пенсии. С други думи, половината пенсионни плащания трябва да преминат към социалното министерство. Това са социални пенсии, пенсии по болест, поради инвалидност и т.н. Второто - държавата да плаща реални пенсионни вноски за държавните служители или те да плащат осигуровки от заплатата си. Третото - по-рано пенсиониращите се да получават пенсии от специализираните си пенсионни фондове до навършване на пенсионна възраст за 3-та категория пенсиониране. Т.е. летец, пенсиониран на 35 или 40 години,да получава пенсия от военен пенсионен фонд до навършване на 65 г. Или да се приеме германския модел - всички се пенсионират на 67 г., като например полицаите след 40 год. възраст се трудоустрояват на друга работа във ведомството. Има и американски модел - държавни пенсии само за военни, полицаи и държ.служители. Останалите получават толкова, за колкото се осигуряват в пенсионен фонд. Или ако са неосигурени - социална помощ.
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
Асен Василев: Докато аз съм жив пенсионната система няма да може да се самофинансира **** Благодарение на коалиционният ви партньор - БКП/БСП.... с който смятате да управлявате пак, ако имате космически късмет.
"причината осигурителната система да продължи да страда от хронични дефицити се корени в 90-те години на 20 век, когато голяма част от пенсионните вноски не са внасяни, поради което са натрупани дефицити."
Това не е точно така. През 90-те се работеше на черно, но и доходите бяха толкова ниски, че натрупвания не можеше да има. от 1990 до 1999 заплатата ми беше под 100 марки.
До коментар [#5] от "telqk": Частните фондове работят както е отредил законът, т. е. политиците. А те удобно са гласували голяма част от парите да се влагат в държавни ценни книжа, т. е. да финансират правителствените разходи.
Ако се даде възможност фондовете да инвестират не толкова консервативно, резултатът ще е много по-различен.
"причината осигурителната система да продължи да страда от хронични дефицити се корени в 90-те години на 20 век, когато голяма част от пенсионните вноски не са внасяни, поради което са натрупани дефицити."Пенсионната система е разходо-покривна. Съответно няма как невнесени преди 30 г. пари да имат значение сега. При тази система, всичко което постъпи, веднага се разходва.А, и така индиректно признава, че се стимулират хора, които са укривали осигуровки в миналото. Решение има. То е системата да стане капиталова. Всеки си внася в собствена сметка и тегли само колкото си е натрупал, докато е работил. Но това не е изгодно за никой политик, защото те нямат хоризонт от 30-40 години, а само до края на настоящия мандат.А, и така ще лъсне след време, че много хора продължават да укриват осигуровки.
Изгодно е ако някой почне да се осигурява на 25 години и на 65 години 40 години да е внасял в лична партида.Ами останалите?Внасял си 35 години вноски в ДОО и тия вноски са вече похарчени.
Истина си е.. Един работещ у нас носи по 4-5 пенсионера на гърба си, вкл. и тези чийто деца са на гурбет на запад и там хранят чужди старци с данъците си.
Пенсионната система трябва да се закрие, защото е безмислена щом не може да се самоиздържа. Доскоро 50% от пенсиите се финансираха от държантият бюджет. Предполагам, че вече е прескочена котата ~60~. Тогава какъв е смисъла да се поддържа бюрократичния апарат на НОИ? Лека-полека ще стигнем до прилагане на базовия безусловен доход, където всички граждани ще получават еднаква сума след навършване на определа възраст. Финансирането на този базов доход ще е основно чрез ДДС-то. Спокойно ДДС може да стане примерно 25%, а осигурителната система да се ликвидира. Който иска да получава повече от базовия доход - да си прави пенсионни застраховки например..
Истина си е..Един работещ у нас носи по 4-5 пенсионера на гърба си, вкл. и тези чийто деца са на гурбет на запад и там хранят чужди старци с данъците си.
Най- голямата законна пирамида в действие. От десетилетия се знае, че пари за пенсии няма. Васко да не се прави на много умен. Ако ти сам не си се осигурил под някаква форма това да чакаш от Българската държава си е чиста утопия.
У нас едва 67 млади хора заместват 100 души, които излизат в пенсия, показаха данни от отчета за 2019-2020 г. за изпълнение на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора в България. За сравнение, през 2001 г. 100 лица, излизащи от трудоспособна възраст, са били замествани от 124 млади хора.
У нас едва 67 млади хора заместват 100 души, които излизат в пенсия, показаха данни от отчета за 2019-2020 г. за изпълнение на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора в България. За сравнение, през 2001 г. 100 лица, излизащи от трудоспособна възраст, са били замествани от 124 млади хора.[/quote]
Само дето в България има най-високата смъртност в света. За миналата година бе 22 промила. 150 хиляди души починаха за една година. Което означава, че пенсионерите все повече намаляват като брой.
За какво? За комунизЪма ли? От 450 милионна Европа до момента са събрали малко над 200 хиляди подписа когато са необходими поне 1 милион, за да има дебат.....това говори достатъчно 😂
У нас едва 67 млади хора заместват 100 души, които излизат в пенсия, показаха данни от отчета за 2019-2020 г. за изпълнение на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора в България. За сравнение, през 2001 г. 100 лица, излизащи от трудоспособна възраст, са били замествани от 124 млади хора.[/quote]
"Асен Василев: Докато аз съм жив пенсионната система няма да може да се самофинансира"
Да, и ти допълнително спомогна за това.
"Терминът "русофоб" е измислен от руснаците и техните мекерета, за да дамгосат българските патриоти, поставящи интересите на България над интересите на Русия."
#GRETA, GO TO SCHOOL !
Е как да се самофинансира като за това се изискват мисля 4 и половина работещи на един пенсионер? Иначе осигуровките ще са непосилни. Нали затова Германия още навремето се напълни с турци, а гърците папкаха заеми.
Ключовите думи са "сравнително прилично". Много разтегливо е това сравнително. За тия пари дето ги дава държавата определят една сума на калпак, независимо кой колко е внасял или с малки разлики. Това е 100% държавната пенсия. Разбира се и осигуровките за нея са равни за всеки. Останалото който иска да си избира къде да ги влага ако иска по приличен живот на старини.
Сегашната система си е ок, но трябва да е валидна за тези, които са навлезли в нея с въвеждането и, а не и за хората, пропуснали, 10, 20 години за влизане в капиталовия стълб. Трябва и да се отдели пенсията от социалното подпомагане
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
Именно. Хранят Ханс и Джон. А техните кукувичета тук -ние ги храним. Затова пък не секва и перманентното бягство на млади хора след всяко измислено правителство.
До коментар [#4] от "Rational":......Това не е точно така. През 90-те се работеше на черно, но и доходите бяха толкова ниски, че натрупвания не можеше да има. от 1990 до 1999 заплатата ми беше под 100 марки.
Ваш'та заплата може и да е била под 100 марки, ама мо'йта беше около двесте иляди лева!!! Родителите ми беха с две- три иляди пенция!!! А при Мафията заплатите паднаха на илядо и пет-шестонин лева, а пенциита около триста! МА -ФИ-Я, МА -ФИ -Я!!! ОС-ТАФ -КА!!! ОС-ТАФ-КА!!!
Как да няма връзка?! Абе как може в Царска България пенсионният фонд да е един от най-големите в Европа (!) и пенсионерите тогава сами да са се пенсионно осигурявали,но след 1944г. когато комунистите заграбват властта,заграбват и профукват същият този пенсионен фонд и забележи,до днес не могат (уж) да натрупат пенсионен фонд?! Схващаш ли каква е причината?! Тя е че КРАДАТ от парите на работниците,които трябва да влизат в пенсионният фонд,но не влизат,а ги крадат. Може лесно да се напълни пенсионният фонд като със задна дата се съберат парите от тези фирми,които са крадели от парите на работниците си,които е трябвало да се внасят в пенсионният фонд.
Ами "инвестирай" в ДЦК т.е. отново в държавни заеми, а колкото до фондовата борса която има оборот колкото по-голяма будка за семки или може би в чекмеджетата на БХ?
Е точно за това от цялата промяна най ме кефи Кокорчо - поне не увърта и не лъже като някой други бивши и настоящи "лидери" на държавата. Казва си нещата каквито са! Крайно време беше някой да го обясни на ганьо в прав текст - ако чакате на държавното пенсионно осигуряване ви очакват меко казано неприятни старини...
09-06-20 - Радев: Смущаващо е, че Божков звучи по-убедително от неговите обвинители . . . . . . . . ....
01-09-21 - Кирил Петков: С две ръце гласувам за президента Радев. .........................................................................
20-03-22 - Бойко Рашков: Божков няма да откаже да даде показания, че е бил изнудван..............................
21-03-23 - Кирил Петков: За мен е просто умопомрачаващо как може прокуратурата дори да не направи досъдебно производство заради изнесеното от Васил Божков...........................................................
Абсолютно е прав Василев.За втори път чувам смислени думи от него.Пъряият път беше , когато каза , че средната произвоидителност на труда е около 50% спри средната в ЕС , но се дават около 26-27% от средните за Европа запали и това означава , че бизнеса може много повече да плаща у нас.Личнп моята визия е ,че БГ " работодателите " масово се договорят да държат ниски заплатите / както се договарят да държат високи цените/!Ей заради това България няма да се оправи, а пенсионерите ще вземат подаяния от бюджета.
Грешите за САЩ , защото там има гарантирана държавна базисна пенсия и отделно частна пенсия.Същият е моделът във Великобритания - гарантирана държавна пенсия от 185 паунда на седмица / при поне 30 години трудов стаж/, плюс бенефити от държавата , плюс частен пенсионен фонд.И нас дефакто има само една жалка държавата пенсия и измислени частни пенсии.Отдлено
++++++++++++ Отделно има и един друг много важен фактор и той е ,че има над 2,1 милиона пенсионери и около 3 милиона на осигуровки, а над 1, 5 милиона сме навън и не внасяме пенсионни осигуровки и нас.Съорношението всяка година се влошава , защото реалната трудова сила се топи, а на Запад поне двама- двама и половина трудещи осигуряват един пенсионер и то при поне 95-98 ,% реално осигуровки.
До коментар [#5] от "telqk":Индексацията на пенсиите няма връзка с пари, чнасяни преди 30 години.Той Rational точно това коментира. —цитат от коментар 11 на kna121117069
Как да няма връзка?! Абе как може в Царска България пенсионният фонд да е един от най-големите в Европа (!) и пенсионерите тогава сами да са се пенсионно осигурявали,но след 1944г. когато комунистите заграбват властта,заграбват и профукват същият този пенсионен фонд и забележи,до днес не могат (уж) да натрупат пенсионен фонд?! Схващаш ли каква е причината?! Тя е че КРАДАТ от парите на работниците,които трябва да влизат в пенсионният фонд,но не влизат,а ги крадат. Може лесно да се напълни пенсионният фонд като със задна дата се съберат парите от тези фирми,които са крадели от парите на работниците си,които е трябвало да се внасят в пенсионният фонд.
В коментар № 4 човекът обясни, 1е и с думи прости го направи- нашият модел е такъв- аз работя, давам едни пари, те отиват за пенсии (на пенсионерите- ама на живите, не на тези от царска или хан-ска България).
Парите, които АЗ давам СЕГА- отиват за някой, който е работил преди хикс години, а сега е пенсионер. Парите, които АЗ давам СЕГА- не се събират в някакво шкафче- за мен- като стана пенсионер.
Когато аз се пенсионирам, живот и здраве- няма да имам кьорав лев от парите, които цял живот съм давал за пенсии. Моята пенсия ще дойде от парите, които работещите ще плащат- докато работят (твоето, моето дете, и т.н.).
И следва завъртане- а те като се пенсионират (да кажем- след 30 години)- откъде ще получават пенсия? Подчертавам, че парите, които те са давали за пенсии- аз вече съм ги изял, това го уточних по- горе.
Ми те ще получават пенсия от парите, които техните деца ще внасят. Получава се малко като в онзи лаф- "Абе ти кога си виждал крава да суче от телѝ".
Ами такава е системата.
В този смисъл- да те питам- парите, които аз давам за пенсии- от над 30 години- къде са? По моя сметка? По нечия друга сметка? Под леглото, в буркани?
Не бя- изядоха ги моят и твоят баща.
Е- ква е сега връзката на моите 5 кинта отпреди 30 години, давани за пенсии, с парите, които аз ще получавам като пенсия след още 5-10 години?
Асен Василев: Докато аз съм жив пенсионната система няма да може да се самофинансира === Гений, истински гений на финансовото изкуство ! Някой колега може ли да каже държава с пенсионна система която се самофинансира ? ПП Не говоря за африкански държави и подобни на тях.
България е на 111 място по свобода на словото. Ако дневник се откаже от грантовете ще се изкачим до 110
Прав е отчасти , тъй като "познанията " му по въпроса са с със силно скъсен хоризонт :"Обясни, че причината осигурителната система да продължи да страда от хронични дефицити се корени в 90-те години на 20 век, когато голяма част от пенсионните вноски не са внасяни, поради което са натрупани дефицити." А веднага след 9 09 1944 г с ни "освободили " от ПЕНСИОННИТЕ ФОНДОВЕ . ЗАКОНОДАТЕЛНО УДЪРЖАВЯВАНЕ НА ЧАСТ ОТ ДАРИТЕЛСКИТЕ ФОНДОВЕ 1948 г. УКАЗ No 41 Президиумът на Великото народно събрание обявява, че Великото народно събрание в 140 заседание, държано на 12 януари 1948 година, гласува и прие следния ЗАКОН ЗА БЮДЖЕТА НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 1948 ГОДИНА1 Чл. 1. Одобрява се бюджетът на Народната република България за 1948 година, съгласно приложените таблици, както следва: Приходи: 70 500 000 000 лв. Разходи: 70 500 000 000 лв [...] Чл. 6. Включват се в бюджета на държавата следните фондове и учреждения: 1. Фонд „Пенсии за изслужено време”. 2. Фонд „Земеделски пенсии”. 3. Фонд „Здравна застраховка на служителите, пенсионерите и членовете на техните семейства. 4. Фонд „Българска държавна лотария”. 5. Фонд „Противопожарна защита” 6. Фондове „Завещатели и дарители” при Министерствата на народната просвета, народното здраве и индустрията и занаятите.................. и т .
Ами това е положението. В цял свят е така.И не е измислена по-добра схема. [/quote]
Mи обясни това на deaf- коментар № 33.
Само между другото- има друга система, не твърдя, че е по- добра.
Знам за Япония, може и другаде да се прилага, не знам.
Там няма "пенсия". Хората си внасят пари докато работят, в нещо като специална сметка. Като се пенсионират- "ядат" от тази сметка.
Само че- там такава им е културата, те това си го знаят от "ден първи" на работа, и си го спазват. И там само луд може да шикалкави, да получава 2000, а да се осигурява на 200, и така. Пък и японците са "луди" на тема работа, и т.н.
При нас системата дава шансове да хитруваш- аз ще взимам 2000, ше се правя на тарикат- ще се осигурявам на 200, и съм егати хитрягата!
Супер, ама утре и синът ми като взема 2000, а се осигурява на 200- ще ми вдеш 200-тата шикалки. Ама- ти не се шашкай- ти нали хитрува, баща ми вде шикалки, сега е твой ред...
И решението е в контрола. Понеже при нашия модел- държавата е "посредник", или "арбитър", или "сайбия"- когато държавата започне да оказва драконовски контрол- щеш не щеш- ще се осигуряваш на реалните пари.
Дотогава- "врата ъ пОле", и други хитрини. И не, това с хитрините не е Ганьовски патент- ако за 5 години занижат контрола в Германия- и там ще се прояват Ганьовци, пък ако ще да се казват Гюнтер.
1. Премахване на младото пенсиониране. Всеки да се пенсионира на 65г. Като не може да тича подир разбойници с памперс, ще вдига бариерата на КАТ пак с памперс. 2. Нов модел и формули за изчисляване на пенсиите. Какви са тези пенсии по 3400лв? Каквомтрябва да е работил човек, колко години и какви пенсионни осигуровки е плащал че сега да му изчислят пенсия колкото е макс. осигурителен доход? Решаваме горните казуси и след 5г. системата е на самоиздръжка.
Тарикатлъците минават сега,защото така или иначе доходите по време на прехода, а и по време на комунизма бяха доста ниски и осигуряването е ставало на не толкова висока сума, дори и от съвестните граждани.Същевременно се вдига минималната пенсия и тия, които са укривали доходи се доближават до хората, което са се осигурявали на реалните доходи. Но за в бъдеще няма да е така Ако човек се осигурява на висок осигурителен доход в бъдеще ще получава доста висока пенсия,а тия ,които са укривали ще получават минималната пенсия, но разликата ще е много голяма. Аз например проверих личната си партида в НОИ и към момента пенсията ми би била в размер на 900 лв.А имам още 18 години до пенсия. Така че ще надмине 2000 лв,когато дойде време да се пенсионирам.
За втори път чувам смислени думи от него.Пъряият път беше , когато каза , че средната произвоидителност на труда е около 50% спри средната в ЕС , но се дават около 26-27% от средните за Европа
Това не бяха смислени думи, а нагла манипулация!!! Василев сравняваше ябълки с круши (както всеки левундер) - заплати в НОМИНАЛ и производителност на труда по ПОКУПАТЕЛНА СПОСОБНОСТ. Коректното е да се сравнява по или само по номинал или само по покупателна способност (обаче там се вижда, че разликата със средното с ЕС е 1-2%).
Ако парите, които ги внасяте на държавата за осигуровки ги вкарате в покупка на държавни ценни книжа, ще имате много по-голяма сигурност и доходност. Така държавата ще ви дължи пари, независимо какво се случи с вас, защото акции и облигации се наследяват, но не и пенсия.
Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнаци
На всички е ясно, особено в условия на инфлация, че пенсионната възраст трябва да бъде повишена на 65 години и да бъде изравнена при мъжете и жените, но на никой не му стиска да го направи. Реформите включващи непопулярни мерки умряха горе-долу 2001 с правителството на Иван Костов. Оттам насетне, която и партия да е на власт, само популизъм и на никой не му стиска да продъжли неудобните реформи. Това е положението...
"Решение има. То е системата да стане капиталова. Всеки си внася в собствена сметка и тегли само колкото си е натрупал, докато е работил."
На пръв поглед, това е решение, но то има един куп слаби места. Първо, не е измислена система на инвестиране, която да гарантира, че вашето дружество няма да фалира, като освен обективните трудности ( кризи, инфлации и прочее) може и съвсем умишлено да фалира и някой да ви окраде парите. Второ, ако всяка пенсия е в зависимост само и единствено от вашите вноски, за какво ви е тогава пенсионно дружество, което дори да е най-доброто и честното, няма как да не си прибира някаква такса за ваша сметка. Не е ли по-добре вие да си прецените и решите, по какъв начин да се осигурите, без излишни разходи. Трето, но не и по значение. Имало е, има и ще има безотговорни хора, на които не им се мисли за след година две, та камо ли за след 40 години. Не сте ли чували приказки от типа:"Ако доживея, Колко ще живея след пенсионната възраст? и подобни". Та затова, в повечето страни системата е солидарна, финансира се от днешните вноски допълнени от бюджета. Практика широко разпространена по света. И още нещо, при една твърда система, в която едни си имат, а други ( без значение по лични или други причини) нямат, ще доведе много неприятен живот за осигурените, заобиколени от гладни и озверяващи хора - има не малко варианти разгледани от фантасти и сценаристи ( ако са като Тошко - леле-мале:)).
На всички е ясно, особено в условия на инфлация, че пенсионната възраст трябва да бъде повишена на 65 години и да бъде изравнена при мъжете и жените, но на никой не му стиска да го направи. Реформите включващи непопулярни мерки умряха горе-долу 2001 с правителството на Иван Костов. Оттам насетне, която и партия да е на власт, само популизъм и на никой не му стиска да продъжли неудобните реформи. Това е положението...
Да, проучил съм нещата. Пенсионната възрст трябва да стигне 65 при мъжете 2029 и се изравнява при мъжете и жените 2037!!! Аз говоря, че трябва да стане 65 и изравнена днес!, не след 15 години. Отделно това е минимумът, вероятно трябва да стане 67 до 2030 година.
До коментар [#4] от "Rational":"Решение има. То е системата да стане капиталова. Всеки си внася в собствена сметка и тегли само колкото си е натрупал, докато е работил."На пръв поглед, това е решение, но то има един куп слаби места.Първо, не е измислена система на инвестиране, която да гарантира, че вашето дружество няма да фалира, като освен обективните трудности ( кризи, инфлации и прочее) може и съвсем умишлено да фалира и някой да ви окраде парите.Второ, ако всяка пенсия е в зависимост само и единствено от вашите вноски, за какво ви е тогава пенсионно дружество, което дори да е най-доброто и честното, няма как да не си прибира някаква такса за ваша сметка. Не е ли по-добре вие да си прецените и решите, по какъв начин да се осигурите, без излишни разходи.Трето, но не и по значение. Имало е, има и ще има безотговорни хора, на които не им се мисли за след година две, та камо ли за след 40 години. Не сте ли чували приказки от типа:"Ако доживея, Колко ще живея след пенсионната възраст? и подобни".Та затова, в повечето страни системата е солидарна, финансира се от днешните вноски допълнени от бюджета. Практика широко разпространена по света.И още нещо, при една твърда система, в която едни си имат, а други ( без значение по лични или други причини) нямат, ще доведе много неприятен живот за осигурените, заобиколени от гладни и озверяващи хора - има не малко варианти разгледани от фантасти и сценаристи ( ако са като Тошко - леле-мале:)).
Системата в България е смесена и се състои от 3 стълба, това е и модела в много други държави. Солидарен стълб, задължително частно осигуряване и доброволно частно осигуряване. Последното ти е "правото на избор" - може да отидеш в някоя от частните осигурителни дружества в България, вече има достатъчно реномирани такива, и да си направиш частна пенсионна застраховка.
Фондовете, които менажират пенсионни фондове са изключително строго регулирани обикновено и вероятността от фалит е малка. Дори и да фалират, вероятно държавата би рефинансирала и спасила фонда. По тази логика нямаш и гаранция със солидарния принцип, защото не знаеш дали държавата няма да е фалирала по времето на твоето пенсиониране и да няма пари да ти изплаща пенсията.
Капиталовият принцип е супер на теория, защото освен, че има потенциал да ти трупа добър доход също е възможно да стимулира финансовите пазари и оттам и предприемаческата активност. Проблемът в България е, че капиталовият ни пазар е пълна скръб. Макар и да има някакво развитие последните години, продължаваме да сме на много ниско ниво. Публично предлагане на акции и облигации и различни други гъвкави форми на финансиране са много неразвити в България. Съответно прсото целият този ресурс няма как да се вложи полезно на българския фондов пазар. Това, което трябва да се направи е да се дерегулира българския фондов пазар, да се промотират активно гъвкавите форми на финансиране, в същото време да се регулират и контролират по-строго пенсионните дружества, които управляват частната пенсионна вноска и част от тези регулации да изисква значим процент да се вкарват именно на българския фондов пазар.
Глупости. Има статистика на НСИ.Заетите са 3.1 милиона при 2 милиона пенсионери. [/quote]
От които 3,1 млн., половината са в бюджетният сектор, а голяма част от тях даже не плащат осигуровки.
Да не отварям и въпроса, че немалка част от частният бизнес, всъщност е изцяло закачен на държавната хранилка и държавата му определя, без значение дали са стоки или услуги, какво ще произвежда, как ще го произвежда, на каква цена ще го продава и в какви количества.
[/quote] Може да има преходен период, който покрива точно хората, които са в заварено положение. Това са тези родени преди 1960 г. Няма да откриваме топлата вода. Достатъчно държави са направили прехода от едната към другата система, защото разходо-покривната при настоящата демографска тенденция не е устойчива. Най-известния пример е Чили, разбира се.
[quote#34:"telqk"]До коментар [#10] от "Rational":Ами "инвестирай" в ДЦК т.е. отново в държавни заеми, а колкото до фондовата борса която има оборот колкото по-голяма будка за семки или може би в чекмеджетата на БХ?
Можеше и украинци, но ние тях не ги искахме. Тъжното е, че щяха да помогнат най-много на тези, които иначе си "отстояват" своето и не го дават. Нищо де, което не се научава по лесният начин, се научава по трудният.
А защо не 70 години да стане пенсионната възраст?Или 75 години?Или най-добре 80 години и няма да има проблем с изплащането на пенсиите. [/quote]
Значи след като ме обвини необосновано, че не съм проверил твърдението си и не съм проучил и разкрих, че грешиш, веднага почна да сменяш тезата и да отидеш на абсурдни аргументи, изкривяващи твърденията ми. По същата логика аз бих те попитал, ако има план да се направи 65 години след 15 години, защо не се направи 65 години днес? Средната продължителност на живота е над 65 години, също и е и над 67 години. Реалностите на българската демография и икономика, заедно с тежката инфлация изискват да се направи поне 65 днес. Също изискват да се съкрати значим процент от администрацията, да се предоговорят абсурдните синдикатни договори, за да се минимизира изплащаното обезщетение при съкращение и да се преразгледат и премахнат всички излишни регулации, които затрудняват развитието и стартирането на бизнес, както и такива осигуряващи изкуствена защита на олигополи чрез изграждане бариери за навлизане в редица отрасли. Също трябва да се приватизира значим процент от държавните и общински болници, а вероятно и държавните университети и т.н.
Хем е прав министър Асенчо, хем си спестява част от приказката. Това, което не казва е, че докато е жив доходността на пенсиите от ДОО ще е винаги много по-висока, отколкото в който и да е произволен частен осигурителен фонд
"Alle bisherigen Bewegungen waren Bewegungen von Minoritäten oder im Interesse von Minoritäten. Die proletarische Bewegung ist die selbständige Bewegung der ungeheuren Mehrzahl im Interesse der ungeheuren Mehrzahl." -
Karl Marx, Friedrich Engels, Manifest der Kommunistischen Partei. MEW 4, S. 472
Как да се вкара на фондовия пазар като по-голямата част от публичните дружества са със сенчест произход, а отчетите, които публикуват не се знае дали са достоверни...Пари няма, няма и да има ако се продължава по същия начин.
Аз казвам, че парите трябва да се вложат на БФБ, но само след като БФБ се дерегулира и модернизира, за да може да привлича както повече български, така и чуждестранен каппитал. Има толкова много потенциал за иновативни стартъпи в България, но условията за финансиране са на много ниско ниво, банките не са добър инструмент за финансиране в подобен случай, а фонодве за рисков капитал почнаха да се явяват едва напоследък, но и там положението е все още много назад. Много бг иновативни фирми получават успешни финансирания на чужди пазари, вместо на бг пазара, защото условията тук са зле, но това може да се промени.
"причината осигурителната система да продължи да страда от хронични дефицити се корени в 90-те години на 20 век, когато голяма част от пенсионните вноски не са внасяни, поради което са натрупани дефицити."Пенсионната система е разходо-покривна. Съответно няма как невнесени преди 30 г. пари да имат значение сега. При тази система, всичко което постъпи, веднага се разходва.А, и така индиректно признава, че се стимулират хора, които са укривали осигуровки в миналото. Решение има. То е системата да стане капиталова. Всеки си внася в собствена сметка и тегли само колкото си е натрупал, докато е работил. Но това не е изгодно за никой политик, защото те нямат хоризонт от 30-40 години, а само до края на настоящия мандат.А, и така ще лъсне след време, че много хора продължават да укриват осигуровки.
До коментар [#65] от "vnc171009947":Как да се вкара на фондовия пазар като по-голямата част от публичните дружества са със сенчест произход, а отчетите, които публикуват не се знае дали са достоверни...Пари няма, няма и да има ако се продължава по същия начин.
Вече отговорих как - с дерегулиране, модернизиране и промотиранен на фондовия пазар. Има редица бг иновативни компании последните години, които получават успешно финансиране от чуждестранни фонодве за рисков капитал, не виждам защо не биха получавали финансиране от бг пазар. Българският фонодов пазар е много неглежиран от българските институции и с редица тежки и излишни процедури и ограничения. Освобождаване от тежките процедури и модернизиране, може да привлече както български, така и чуждестранен капитал.
Аз казвам, че парите трябва да се вложат на БФБ, но само след като БФБ се дерегулира и модернизира, за да може да привлича както повече български, така и чуждестранен каппитал.
Интересно защо всички държите да управлявате парите на хората. :)
Не може ли тези пари да останат в хората и те да решат какво да ги правят. :)
Лично аз предпочитам да си управлявам сам моите пари за пенсия и да нямам никакви ограничения. Като че ли преди 100 години е имало пенсии - нямало е. И Света не е съвршил.
Нищо подобно не изисква. В България има най-високата смъртност в света ,поради което пенсионерите намаляват всяка година. Освен това от осигурителните вноски се плащат и така наречените инвалидни пенсии,които по същество са социални плащания. Та пенсионерите за осигурителен стаж и възраст са доста по-малко и намаляват всяка година.
На теория е така, но на практика ще имаш такива конфликти и обществено напрежение у хората, които не умеят сами да спестяват, че може да се стигне до гражданска война. Ако вече не си способен да работиш и не си спестил и един лев, не ти остава нищо друго освен да излезеш на площада и да искаш държавата да се погрижи за теб.
Нищо подобно не изисква. В България има най-високата смъртност в света ,поради което пенсионерите намаляват всяка година. Освен това от осигурителните вноски се плащат и така наречените инвалидни пенсии,които по същество са социални плащания. Та пенсионерите за осигурителен стаж и възраст са доста по-малко и намаляват всяка година.[/quote]
България няма най-високата смъртност в света и също така средната продълителност на живота е поне 73-74 години. Престани с емоционалните си аргументи, защото чувствата ти не помагат да се оправят проблемите в реалността.
На теория е така, но на практика ще имаш такива конфликти и обществено напрежение у хората, които не умеят сами да спестяват, че може да се стигне до гражданска война. Ако вече не си способен да работиш и не си спестил и един лев, не ти остава нищо друго освен да излезеш на площада и да искаш държавата да се погрижи за теб.[/quote]
Преди 100 години що не са го правили?
Сега държавата научи хората да им дава пари. Съответно като няма - държавата взема назаем. Всички ядат, пият. После фалират. Справка Гърция. :)
Следващата стъпка е да няма силна държава. Да има силна местна власт. Съответно ще излязат пред кмета. :)
Щото държавата да кажем ще има 2-3 отговорности - външна политика и охрана на границата. Другото може да се решава на местно ниво. И ако искаш в едното село имаш пенсии, в друго нямаш. :)
Смъртността в България е най-висока в света за последните 10 години.Това че ти не знаееш тоя факт,си е твой проблем.И няма никакви основания за вдигане на пенсионната възраст.Василев наскоро каза,че България харчи 10 процента от БВП за пенсии при средно 12,5 за ЕС.И то в това число се включват и така наречените инвалидни пенсии,които в други държави са социални плащания.Та излиза,че в България се плаща много по-малко средства за пенсии от другите европейски държави. И естествено ще съм емоционален ,щото явно има хора,които не може да разберете,че живеем в 21-и век и работниците и служителите също имат права и не сме във времената на Чарлс Дикенс и дивият капитализъм.
Замяната на разходно-покривна система със спестовна система е обречено в България при висока инфлация. Отделно, че за да върши някаква работа трябва да се допуснат инвестициите да са в ЕС, а не да ги крадат местните "капиталисти". Дано не съм прав , но след някоя година ще започната да бъдат спасявани частни пенсионни фондове, а т. нар. професионални фондове на миньори и учители са полу-празни преди още да платят каквато и да е добавка към пенсиите.
Не съм гледал данни за общата смъртност, но при мъжете през 2019 (преди Ковид!!) според НСИ за 10 от областите средната продължителност на живот бе около 70 години. Което за моето поколение (родените през 70-те) означава, че няма голям смисъл да внасяш осигуровки за пенсия над минималните - при условие, че ще се пенсионираш най-рано на 68 години. Разни статистици ще започнат да се пеняват колко съм щял да живея след пенсиониране - да ама не. Извадете шапкарите дето се пенсионират на по 50 години и картинката ще е трагична. Докато не се измиси начин да се компенсират наследниците на хората не доживели пенсионна възраст у нас за внесените суми, ще има проблем с пенсионната система.
Значи как тъй на езика ми излиза политически и човешки некоректното - "ами дано да не си жив още дълго, ако това е условието да се оправи пенсионната система "
Накрая всичко ще бъде наред, ако нещо не е наред, това просто не е края
При средна продължителност на живота за мъжете 69 години, 65 години пенсионна възраст е пълна подигравка с труда на човек. Напълно безсмислено е съществуването на такава пенсионна система. Ще внасям аз 45 години осигуровки, за да получавам 4-5 години пенсия? Всеки нормален човек може да си направи сметките и да прецени има ли смисъл да се осигурява на реален доход.
Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнаци
До коментар [#83] от "cxn421127689":Не съм гледал данни за общата смъртност, но при мъжете през 2019 (преди Ковид!!) според НСИ за 10 от областите средната продължителност на живот бе около 70 години. Което за моето поколение (родените през 70-те) означава, че няма голям смисъл да внасяш осигуровки за пенсия над минималните - при условие, че ще се пенсионираш най-рано на 68 години. Разни статистици ще започнат да се пеняват колко съм щял да живея след пенсиониране - да ама не. Извадете шапкарите дето се пенсионират на по 50 години и картинката ще е трагична. Докато не се измиси начин да се компенсират наследниците на хората не доживели пенсионна възраст у нас за внесените суми, ще има проблем с пенсионната система.
Винаги има смисъл да се осигуряваш на реални доходи. Може и да те живееш много,ама ако живееш.Ето например баща ми получава минималната пенсия. Не е укривал доходи ,но като земеделски производител се осигуряваше на ниска сума(напълно законно).И сега пенсията му е ниска,а тази година ще направи 80 години. А майка ми се осигуряваше на по-висока сума,съответно пенсията й е по-висока. Така
До коментар [#83] от "cxn421127689":Не смъртността, а отрицателният демографски коефициент. Такъв демографски колапс, който успя да предизвика Тиквата и Гербиджа за 12 години, България не е виждала от войните през 20 век.
—цитат от коментар 90 на Коалиция Газпром Гербидж Дпс Копейкин Славуца
Напротив -и смъртността е най-високата в света в България. За миналата година е 22 промила. В мирно време това е невиждана смъртност в света. Иначе за управлението на Тиквата съм съгласен с теб.
Мисля че реформи в ПО са необходими, но трябва да се обмислят внимателно и да се прилагат поетапно. Трябва да се започне с отделянето/разделянето, на парите за плащането на пенсии на осигурените, от тези на неосигурените и всички останали социални плащания, в различни пера, независими едно от друго! А не както сега, НОИ събира всичко в един казан, и сипва в паничката на всеки пенсионер, според както са решили едни "експерти умници"! Без значение, кой какви заслуги има, с вноските си, за оформянето на пенсионният фонд! Демек "богатите"пенсионери да "донаждат" или плащат пенсиите на бедните, независимо по какви причини останали "на ръба" на бедността! Според тези "експерти", това е "социална справедливост"! Само един дребен пример! В следствие на т.н. "таван", лично аз съм ощетен, от съшите тези социално мислещи експерти, по изчисления на съпругата ми, която е експерт-счетоводител, с около 100 000 лв. за около 13 години, откак съм се пенсионирал. Много съм благодарен, на тези експерти, че ми помогнаха да бъда донор и благодетел на поне двама, в началото, а сега на 1 1/2 мои събратя по съдба - пенсионери, да не умрат от глад! Та хубаво мислете, юнаци, кой колко и за какво и как. Мислете добре, защото не сте сами и солидарността е необходима, но без тарикатщините на някои индивиди!
Пенсионната система трябва да се закрие, защото е безмислена щом не може да се самоиздържа. Доскоро 50% от пенсиите се финансираха от държантият бюджет. Предполагам, че вече е прескочена котата ~60~. Тогава какъв е смисъла да се поддържа бюрократичния апарат на НОИ? Лека-полека ще стигнем до прилагане на базовия безусловен доход, където всички граждани ще получават еднаква сума след навършване на определа възраст. Финансирането на този базов доход ще е основно чрез ДДС-то. Спокойно ДДС може да стане примерно 25%, а осигурителната система да се ликвидира. Който иска да получава повече от базовия доход - да си прави пенсионни застраховки например..
Няма да излезе сметката. Едно, че мярката ще вдигне линията на бедността, второ потреблението ще се свие , трето какво ще правим с натрупаните осигуровки във втория и третия стълб. Докато не се обърне възрастовата пирамида у нас, пенсионната възраст не бъде реално съобразена с продължителността на живота, или пък не въведем масова роботизация в производството, невъзможно е трайно решение на въпроса.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem
Ритуалното убийство над осигурителната система започна още по времето на НДСВ.
За забравилите, припомням: пенсионната реформа, подготвена от правителството на ОДС (1997-2001) предвиждаше разделяне на осигурените на две групи: родени преди и след 1958 г.
За по-възрастните, моделът предвиждаше запазване на статуквото - удръжките от заплата отиваха в една каца, изплащането на пенсиите ставаше пак оттам. Дизбалансите се покриваха от централния бюджет (т.е. от данъкоплатеца).
Далеч по-важната група беше на родените след 1958 г. (т.е. онези с 20-годишен осигурителен хоризонт при старта на реформата). За тях беше предвидено да се започне с малко отчисление от осигуровката, което да постъпва по индивидуална партида.
Отделно беше предвидено за определени групи трудещи се с по-къс осигурителен стаж — категория 1 и 2 работници като миньори и т.н. ударно да бъдат събирани повече осигуровки от работодателите, които да влизат в съсловни професионални пенсионни фондове и да подпомогнат изплащането на пенсиите на онези, които се очаква да ги вземат по-дълго време заради по-ранното си пенсиониране.
Ключовият момент беше делът на индивидуалната партида да нараства като част от осигурителната удръжка през годините. Вноската за универсален съсловен фонд, където съществуваше такъв, също!
По този начин беше предвидено да може държавата да се коригира, ако първоначалните сметки излязат криви.
Никое от следващите правителства обаче не си помръдна пръста да прави това — нито при НДСВ, където Лидия Шулева даде официален старт на реформата, нито при Тройната коалиция, нито при Тиквата.
По този начин пенсионната система беше оставена без никакви механизми да се самокоригира. Нямаше как например преди старта й да се предвиди, че 6 години след нейния старт при влизането на България в ЕС ще има толкова голяма текучество на хора в активна възраст. Но когато това текучество стана ясно, първо онова пале Станишев и после Борисов не направиха нищо, за да променят параметрите на системата. Дянков с неговата постна пица даже окраде професионалните осигурителни фондове.
И до днес упорито продължава отказът от реформи. Защо например на по-заможните не се даде възможност да управляват инвестиционни портфейли по модела на американските 401к сметки? Вкарваш някаква част от заплатата в пенсионна сметка, инвестираш както намериш за добре (акции, недвижимости), капитализираната печалба влиза обратно вътре и не теглиш, докато не се пенсионираш. Така поне да съхраним наченките на спестовност в миниатюрната ни средна класа и да опитаме да създадем отново навици за спестяване и междупоколенческо предаване на богатство.
Но уви, на държавата й се услажда прекалено много да дебелее от данъците върху потреблението на заможните й граждани, и да раздава щедро "надбавки", "корекции" и прочее "бонуси" по целесъобразност.
Когато пенсионната реформа стартираше, по времето на Иван Нейков беше направен разчет до 2035 г. И до днес държавата борави с проекциите от този разчет. Той никога не е бил коригиран, за да отрази жестоката демографска криза и текучеството на работна ръка след 2007 г. Разчет за след 2035 г. не е правен. Явно самата държава отдавна е решила как ще приключат нещата. Гранитната плоча вече е поръчана, и годините 2001-2035 вече са издълбани отгоре.
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.
Заетите на трудов договор у нас не са 3 млн, а 2,4 млн, като 30% са на минимала заплата. Близо 95% от всички наети се осигуряват на заплати до 1500 лв. и изобщо не виждам, как се събират пари за пенсиите на над 2 млн. пенсионери, като в същото време осигурителното бреме за заетите на минимална заплата е огромно, защото като процент от нея, това са си чудовищни суми. Усещането е, че издържаш не 1 или 2-ма, а 10 човека допълнително. А, че трябва да има социални плащания, спор няма. Кой иска да е заобиколен от полуумрели, гладуващи, оскотели хора. Само малко по-справедливо да е разпределена тежестта и, ако може НАП да събира данъците и осигуровките от милионерите у нас, не от едвам свързващите двата края хора.
Заетите на трудов договор у нас не са 3 млн, а 2,4 млн, като 30% са на минимала заплата. Близо 95% от всички наети се осигуряват на заплати до 1500 лв. и изобщо не виждам, как се събират пари за пенсиите на над 2 млн. пенсионери, като в същото време осигурителното бреме за заетите на минимална заплата е огромно, защото като процент от нея, това са си чудовищни суми. Усещането е, че издържаш не 1 или 2-ма, а 10 човека допълнително. А, че трябва да има социални плащания, спор няма. Кой иска да е заобиколен от полуумрели, гладуващи, оскотели хора. Само малко по-справедливо да е разпределена тежестта и, ако може НАП да събира данъците и осигуровките от милионерите у нас, не от едвам свързващите двата края хора.
Осигуровките се плащат от всички НАЕТИ, не само от заетите. А наетите са 3.1 милиона. Те включват и самоосигуряващите се. Друг въпрос е как е разпределена данъчно-осигурителната тежест в България. Но при положение,че масово се укриват доходи, не са чак толкова за жалене тия на МРЗ.Повечето получават много по-високи доходи, които не декларират.
В частни фондове да вкарваш е пълно безумие и сигурен начин да не видиш нищо след 45 год. трудова дейност. В момента нашите сигурно са вече с -10% доходност на годишна база, при тая сеч на пазарите. Още 3-4 такива години и половината ви пари ще ги няма. както няма да има и виновен за това, освен международното положение. А, и Путин, разбира се. Няма по- добър и сигурен осигурител и платец от държавата. Набийте си го в главите. Вярно, сумите може и да не се особено високи, но за лична сигурност винаги се плаща.
Честно казано, не разбирам разликата между НАЕТИ и ЗАЕТИ, но ако ги обобщим като хора плащащи пенсионни осигуровки, не виждам как ще са 3.1 млн., при положение, че дацата са малко над 1 млн, пенсионерите са 2,2 млн. и безработните, към 200 000. Няма толкова хора в България.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Костадин Иванов
Рейтинг: 3202 Неутрално"Асен Василев: Докато аз съм жив пенсионната система няма да може да се самофинансира"
Еретик============
Този път наистина е прав.
Приказки от шипковия храст
Рейтинг: 1043 НеутралноПък преди това беше казал, че при нашите евроатлантически партньори за пенсии отивали 13% от продукта, докато тук - едва 10, което било много далеч под нормалното. Е? Кога лъже?
zxp53317185
Рейтинг: 2330 НеутралноХасане, това че ще взимаш от данъците за да плащаш пенсии е ок, работата е там че ти теглиш заеми за да плащаш пенсии 😉
Rational
Рейтинг: 744 Неутрално"причината осигурителната система да продължи да страда от хронични дефицити се корени в 90-те години на 20 век, когато голяма част от пенсионните вноски не са внасяни, поради което са натрупани дефицити."
Пенсионната система е разходо-покривна. Съответно няма как невнесени преди 30 г. пари да имат значение сега. При тази система, всичко което постъпи, веднага се разходва.
А, и така индиректно признава, че се стимулират хора, които са укривали осигуровки в миналото.
Решение има. То е системата да стане капиталова. Всеки си внася в собствена сметка и тегли само колкото си е натрупал, докато е работил.
Но това не е изгодно за никой политик, защото те нямат хоризонт от 30-40 години, а само до края на настоящия мандат.
А, и така ще лъсне след време, че много хора продължават да укриват осигуровки.
telqk
Рейтинг: 884 НеутралноДо коментар [#4] от "Rational":"Съответно няма как невнесени преди 30 г. пари да имат значение сега. При тази система, всичко което постъпи, веднага се разходва."
Да бе да?! Има голямо значение защото тези които не са внасяли продължават да получават пенции които са и индексирани. Погледнете частните пенционни фондове нали са капиталово ориентирани? При тази инфлация няма как да излезнат на положителна доходност. Затова и последните 2-3 години въобще не се говори за тяхната доходност.
mitko11
Рейтинг: 2583 ЛюбопитноПървото, което трябва да се направи, е да се разделят пенсиите за осигурителен стаж и възраст от останалите пенсии.
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовС други думи, половината пенсионни плащания трябва да преминат към социалното министерство. Това са социални пенсии, пенсии по болест, поради инвалидност и т.н.
Второто - държавата да плаща реални пенсионни вноски за държавните служители или те да плащат осигуровки от заплатата си.
Третото - по-рано пенсиониращите се да получават пенсии от специализираните си пенсионни фондове до навършване на пенсионна възраст за 3-та категория пенсиониране. Т.е. летец, пенсиониран на 35 или 40 години,да получава пенсия от военен пенсионен фонд до навършване на 65 г. Или да се приеме германския модел - всички се пенсионират на 67 г., като например полицаите след 40 год. възраст се трудоустрояват на друга работа във ведомството.
Има и американски модел - държавни пенсии само за военни, полицаи и държ.служители. Останалите получават толкова, за колкото се осигуряват в пенсионен фонд. Или ако са неосигурени - социална помощ.
hrx16647690
Рейтинг: 552 НеутралноТова е кражба!
The Polite Moose
Рейтинг: 2647 НеутралноАсен Василев: Докато аз съм жив пенсионната система няма да може да се самофинансира
🇷🇺🚢🚶🤬****
Благодарение на коалиционният ви партньор - БКП/БСП.... с който смятате да управлявате пак, ако имате космически късмет.
Костадин Иванов
Рейтинг: 3202 НеутралноДо коментар [#4] от "Rational":
Еретик"причината осигурителната система да продължи да страда от хронични дефицити се корени в 90-те години на 20 век, когато голяма част от пенсионните вноски не са внасяни, поради което са натрупани дефицити."
Това не е точно така. През 90-те се работеше на черно, но и доходите бяха толкова ниски, че натрупвания не можеше да има. от 1990 до 1999 заплатата ми беше под 100 марки.
Rational
Рейтинг: 744 НеутралноДо коментар [#5] от "telqk":
Частните фондове работят както е отредил законът, т. е. политиците. А те удобно са гласували голяма част от парите да се влагат в държавни ценни книжа, т. е. да финансират правителствените разходи.
Ако се даде възможност фондовете да инвестират не толкова консервативно, резултатът ще е много по-различен.
kna121117069
Рейтинг: 83 НеутралноДо коментар [#5] от "telqk":
Индексацията на пенсиите няма връзка с пари, чнасяни преди 30 години.
Той Rational точно това коментира.
cxn421127689
Рейтинг: 979 НеутралноИзгодно е ако някой почне да се осигурява на 25 години и на 65 години 40 години да е внасял в лична партида.Ами останалите?Внасял си 35 години вноски в ДОО и тия вноски са вече похарчени.
log_on
Рейтинг: 1880 НеутралноИстина си е..
Един работещ у нас носи по 4-5 пенсионера на гърба си, вкл. и тези чийто деца са на гурбет на запад и там хранят чужди старци с данъците си.
MilliVanilli
Рейтинг: 1941 НеутралноПенсионната система трябва да се закрие, защото е безмислена щом не може да се самоиздържа. Доскоро 50% от пенсиите се финансираха от държантият бюджет. Предполагам, че вече е прескочена котата ~60~. Тогава какъв е смисъла да се поддържа бюрократичния апарат на НОИ? Лека-полека ще стигнем до прилагане на базовия безусловен доход, където всички граждани ще получават еднаква сума след навършване на определа възраст. Финансирането на този базов доход ще е основно чрез ДДС-то. Спокойно ДДС може да стане примерно 25%, а осигурителната система да се ликвидира. Който иска да получава повече от базовия доход - да си прави пенсионни застраховки например..
Сам съм, други няма...cxn421127689
Рейтинг: 979 НеутралноГлупости. Има 3.2 милиона заети и 2 милиона пенсионери. Като 300 хиляди пенсионери и работят. Та се получава,че двама работещи хранят един пенсионер.
MilliVanilli
Рейтинг: 1941 НеутралноХайде подпишете се:
Сам съм, други няма...https://europa.eu/citizens-initiative/initiatives/details/2020/000003_bg
Infinitum
Рейтинг: 1859 ЛюбопитноНай- голямата законна пирамида в действие. От десетилетия се знае, че пари за пенсии няма. Васко да не се прави на много умен. Ако ти сам не си се осигурил под някаква форма това да чакаш от Българската държава си е чиста утопия.
SS
Рейтинг: 2887 ВеселоВсяка Финансова пирамида с времето се срутва !
log_on
Рейтинг: 1880 Неутрално[quote#15:"cxn421127689"][/quote]
У нас едва 67 млади хора заместват 100 души, които излизат в пенсия, показаха данни от отчета за 2019-2020 г. за изпълнение на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора в България. За сравнение, през 2001 г. 100 лица, излизащи от трудоспособна възраст, са били замествани от 124 млади хора.
cxn421127689
Рейтинг: 979 НеутралноСамо дето в България има най-високата смъртност в света. За миналата година бе 22 промила. 150 хиляди души починаха за една година. Което означава, че пенсионерите все повече намаляват като брой.
MilliVanilli
Рейтинг: 1941 НеутралноПринципно си прав, но я виж какво други твърдят:
https://www.bgonair.bg/a/36-sutreshen-blok/255907-edin-rabotesht-izdarzha-dvama-pensioneri-tryabva-analiz-na-osiguritelnata-sistema Сам съм, други няма...
Infinitum
Рейтинг: 1859 НеутралноЗа какво? За комунизЪма ли? От 450 милионна Европа до момента са събрали малко над 200 хиляди подписа когато са необходими поне 1 милион, за да има дебат.....това говори достатъчно 😂
log_on
Рейтинг: 1880 Неутрално[quote#20:"cxn421127689"][/quote]
https://trud.bg/нацията-се-топи-всеки-трети-ще-бъде-пенсионер/
Deinio
Рейтинг: 511 НеутралноДо коментар [#13] от "log_on":
по 10 пенсионера. мамка им гурбетчии.
Infinitum
Рейтинг: 1859 ЛюбопитноТази разлика от 57 човека е зад граница.....
vagabond66
Рейтинг: 1968 ВеселоДо коментар [#1] от "Костадин Иванов":
Може и фда е бавно-развиващ се,
но все пак макар и бавно се е развил!
Да прав е!
zz_s
Рейтинг: 1782 Неутрално"Асен Василев: Докато аз съм жив пенсионната система няма да може да се самофинансира"
"Терминът "русофоб" е измислен от руснаците и техните мекерета, за да дамгосат българските патриоти, поставящи интересите на България над интересите на Русия." #GRETA, GO TO SCHOOL !Да, и ти допълнително спомогна за това.
emil
Рейтинг: 2470 НеутралноЕ как да се самофинансира като за това се изискват мисля 4 и половина работещи на един пенсионер? Иначе осигуровките ще са непосилни. Нали затова Германия още навремето се напълни с турци, а гърците папкаха заеми.
ПРОКЛЕТА ДА Е РУСИЯ!k_
Рейтинг: 3561 НеутралноКлючовите думи са "сравнително прилично".
Много разтегливо е това сравнително.
За тия пари дето ги дава държавата определят една сума на калпак, независимо кой колко е внасял или с малки разлики.
Това е 100% държавната пенсия.
Разбира се и осигуровките за нея са равни за всеки.
Останалото който иска да си избира къде да ги влага ако иска по приличен живот на старини.
penetrating
Рейтинг: 8074 НеутралноСегашната система си е ок, но трябва да е валидна за тези, които са навлезли в нея с въвеждането и, а не и за хората, пропуснали, 10, 20 години за влизане в капиталовия стълб.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertТрябва и да се отдели пенсията от социалното подпомагане
log_on
Рейтинг: 1880 Неутрално[quote#25:"infinitum"][/quote]
Именно. Хранят Ханс и Джон. А техните кукувичета тук -ние ги храним. Затова пък не секва и перманентното бягство на млади хора след всяко измислено правителство.
4ort
Рейтинг: 3543 НеутралноВаш'та заплата може и да е била под 100 марки, ама мо'йта беше около двесте иляди лева!!! Родителите ми беха с две- три иляди пенция!!!
А при Мафията заплатите паднаха на илядо и пет-шестонин лева, а пенциита около триста!
МА -ФИ-Я, МА -ФИ -Я!!! ОС-ТАФ -КА!!! ОС-ТАФ-КА!!!
deaf
Рейтинг: 2394 НеутралноДо коментар [#11] от "kna121117069":
Как да няма връзка?! Абе как може в Царска България пенсионният фонд да е един от най-големите в Европа (!) и пенсионерите тогава сами да са се пенсионно осигурявали,но след 1944г. когато комунистите заграбват властта,заграбват и профукват същият този пенсионен фонд и забележи,до днес не могат (уж) да натрупат пенсионен фонд?! Схващаш ли каква е причината?! Тя е че КРАДАТ от парите на работниците,които трябва да влизат в пенсионният фонд,но не влизат,а ги крадат.
Може лесно да се напълни пенсионният фонд като със задна дата се съберат парите от тези фирми,които са крадели от парите на работниците си,които е трябвало да се внасят в пенсионният фонд.
telqk
Рейтинг: 884 НеутралноДо коментар [#10] от "Rational":
Ами "инвестирай" в ДЦК т.е. отново в държавни заеми, а колкото до фондовата борса която има оборот колкото по-голяма будка за семки или може би в чекмеджетата на БХ?
cxn421127689
Рейтинг: 979 Неутрално[quote#21:"MilliVanilli"][/quote]
Глупости. Има статистика на НСИ.Заетите са 3.1 милиона при 2 милиона пенсионери.
telqk
Рейтинг: 884 НеутралноДо коментар [#11] от "kna121117069":
а тези пари откъде идват от сегашния бюджет. Не случайно дефицитът на НОИ клони към 50%. при намаляващо население.
Хи-хи
Рейтинг: 1584 НеутралноТо и нема смисъл да се самофинансира. Пък и уравнението е възможно само на теория. На практика нещата са съвсем други...
Драгомир Дончев
Рейтинг: 149 НеутралноЕ точно за това от цялата промяна най ме кефи Кокорчо - поне не увърта и не лъже като някой други бивши и настоящи "лидери" на държавата. Казва си нещата каквито са! Крайно време беше някой да го обясни на ганьо в прав текст - ако чакате на държавното пенсионно осигуряване ви очакват меко казано неприятни старини...
Преброяваме Педалите
Рейтинг: 948 НеутралноЛафчета
09-06-20 - Радев: Смущаващо е, че Божков звучи по-убедително от неговите обвинители . . . . . . . . .... 01-09-21 - Кирил Петков: С две ръце гласувам за президента Радев. ......................................................................... 20-03-22 - Бойко Рашков: Божков няма да откаже да даде показания, че е бил изнудван.............................. 21-03-23 - Кирил Петков: За мен е просто умопомрачаващо как може прокуратурата дори да не направи досъдебно производство заради изнесеното от Васил Божков...........................................................на един фалшив герой.
За който бившите му колеги казват че е мошеник.
Драгомир Дончев
Рейтинг: 149 НеутралноЛафчета на един човек, който видим е чел повече от теб
bat_plamen
Рейтинг: 4678 НеутралноАбсолютно е прав Василев.За втори път чувам смислени думи от него.Пъряият път беше , когато каза , че средната произвоидителност на труда е около 50% спри средната в ЕС , но се дават около 26-27% от средните за Европа запали и това означава , че бизнеса може много повече да плаща у нас.Личнп моята визия е ,че БГ " работодателите " масово се договорят да държат ниски заплатите / както се договарят да държат високи цените/!Ей заради това България няма да се оправи, а пенсионерите ще вземат подаяния от бюджета.
bat_plamen
Рейтинг: 4678 НеутралноДо коментар [#6] от "mitko11":
Грешите за САЩ , защото там има гарантирана държавна базисна пенсия и отделно частна пенсия.Същият е моделът във Великобритания - гарантирана държавна пенсия от 185 паунда на седмица / при поне 30 години трудов стаж/, плюс бенефити от държавата , плюс частен пенсионен фонд.И нас дефакто има само една жалка държавата пенсия и измислени частни пенсии.Отдлено
bat_plamen
Рейтинг: 4678 НеутралноДо коментар [#9] от "Костадин Иванов":
++++++++++++
Отделно има и един друг много важен фактор и той е ,че има над 2,1 милиона пенсионери и около 3 милиона на осигуровки, а над 1, 5 милиона сме навън и не внасяме пенсионни осигуровки и нас.Съорношението всяка година се влошава , защото реалната трудова сила се топи, а на Запад поне двама- двама и половина трудещи осигуряват един пенсионер и то при поне 95-98 ,% реално осигуровки.
kna121117069
Рейтинг: 83 ЛюбопитноКаква царска България бе, човек, къде ме хвърли?!
В коментар № 4 човекът обясни, 1е и с думи прости го направи- нашият модел е такъв- аз работя, давам едни пари, те отиват за пенсии (на пенсионерите- ама на живите, не на тези от царска или хан-ска България).
Парите, които АЗ давам СЕГА- отиват за някой, който е работил преди хикс години, а сега е пенсионер. Парите, които АЗ давам СЕГА- не се събират в някакво шкафче- за мен- като стана пенсионер.
Когато аз се пенсионирам, живот и здраве- няма да имам кьорав лев от парите, които цял живот съм давал за пенсии. Моята пенсия ще дойде от парите, които работещите ще плащат- докато работят (твоето, моето дете, и т.н.).
И следва завъртане- а те като се пенсионират (да кажем- след 30 години)- откъде ще получават пенсия? Подчертавам, че парите, които те са давали за пенсии- аз вече съм ги изял, това го уточних по- горе.
Ми те ще получават пенсия от парите, които техните деца ще внасят. Получава се малко като в онзи лаф- "Абе ти кога си виждал крава да суче от телѝ".
Ами такава е системата.
В този смисъл- да те питам- парите, които аз давам за пенсии- от над 30 години- къде са? По моя сметка? По нечия друга сметка? Под леглото, в буркани?
Не бя- изядоха ги моят и твоят баща.
Е- ква е сега връзката на моите 5 кинта отпреди 30 години, давани за пенсии, с парите, които аз ще получавам като пенсия след още 5-10 години?
cxn421127689
Рейтинг: 979 Неутрално[quote#44:"kna121117069"][/quote]
Ами това е положението. В цял свят е така.И не е измислена по-добра схема.
clarkv622
Рейтинг: 582 НеутралноАсен Василев: Докато аз съм жив пенсионната система няма да може да се самофинансира
България е на 111 място по свобода на словото. Ако дневник се откаже от грантовете ще се изкачим до 110===
Гений, истински гений на финансовото изкуство !
Някой колега може ли да каже държава с пенсионна система която се самофинансира ?
ПП
Не говоря за африкански държави и подобни на тях.
Judjuk
Рейтинг: 2772 НеутралноВижте го тоя! Сега всички ще се молят да умре по-скоро.
Judjukdoroteus
Рейтинг: 2087 НеутралноПрав е отчасти , тъй като "познанията " му по въпроса са с със силно скъсен хоризонт :"Обясни, че причината осигурителната система да продължи да страда от хронични дефицити се корени в 90-те години на 20 век, когато голяма част от пенсионните вноски не са внасяни, поради което са натрупани дефицити."
А веднага след 9 09 1944 г с ни "освободили " от ПЕНСИОННИТЕ ФОНДОВЕ .
ЗАКОНОДАТЕЛНО УДЪРЖАВЯВАНЕ НА ЧАСТ ОТ ДАРИТЕЛСКИТЕ
ФОНДОВЕ
1948 г.
УКАЗ No 41
Президиумът на Великото народно събрание обявява, че Великото народно
събрание в 140 заседание, държано на 12 януари 1948 година, гласува и прие следния
ЗАКОН ЗА БЮДЖЕТА
НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЗА 1948 ГОДИНА1
Чл. 1. Одобрява се бюджетът на Народната република България за 1948 година,
съгласно приложените таблици, както следва:
Приходи: 70 500 000 000 лв.
Разходи: 70 500 000 000 лв
[...]
Чл. 6. Включват се в бюджета на държавата следните фондове и учреждения:
1. Фонд „Пенсии за изслужено време”.
2. Фонд „Земеделски пенсии”.
3. Фонд „Здравна застраховка на служителите, пенсионерите и членовете на
техните семейства.
4. Фонд „Българска държавна лотария”.
5. Фонд „Противопожарна защита”
6. Фондове „Завещатели и дарители” при Министерствата на народната
просвета, народното здраве и индустрията и занаятите.................. и т .
kna121117069
Рейтинг: 83 НеутралноMи обясни това на deaf- коментар № 33.
Само между другото- има друга система, не твърдя, че е по- добра.
Знам за Япония, може и другаде да се прилага, не знам.
Там няма "пенсия". Хората си внасят пари докато работят, в нещо като специална сметка. Като се пенсионират- "ядат" от тази сметка.
Само че- там такава им е културата, те това си го знаят от "ден първи" на работа, и си го спазват. И там само луд може да шикалкави, да получава 2000, а да се осигурява на 200, и така. Пък и японците са "луди" на тема работа, и т.н.
При нас системата дава шансове да хитруваш- аз ще взимам 2000, ше се правя на тарикат- ще се осигурявам на 200, и съм егати хитрягата!
Супер, ама утре и синът ми като взема 2000, а се осигурява на 200- ще ми вдеш 200-тата шикалки. Ама- ти не се шашкай- ти нали хитрува, баща ми вде шикалки, сега е твой ред...
И решението е в контрола. Понеже при нашия модел- държавата е "посредник", или "арбитър", или "сайбия"- когато държавата започне да оказва драконовски контрол- щеш не щеш- ще се осигуряваш на реалните пари.
Дотогава- "врата ъ пОле", и други хитрини. И не, това с хитрините не е Ганьовски патент- ако за 5 години занижат контрола в Германия- и там ще се прояват Ганьовци, пък ако ще да се казват Гюнтер.
Така ще е...
acarid
Рейтинг: 774 Неутрално1. Премахване на младото пенсиониране. Всеки да се пенсионира на 65г. Като не може да тича подир разбойници с памперс, ще вдига бариерата на КАТ пак с памперс.
2. Нов модел и формули за изчисляване на пенсиите. Какви са тези пенсии по 3400лв? Каквомтрябва да е работил човек, колко години и какви пенсионни осигуровки е плащал че сега да му изчислят пенсия колкото е макс. осигурителен доход?
Решаваме горните казуси и след 5г. системата е на самоиздръжка.
cxn421127689
Рейтинг: 979 Неутрално[quote#49:"kna121117069"][/quote]
Тарикатлъците минават сега,защото така или иначе доходите по време на прехода, а и по време на комунизма бяха доста ниски и осигуряването е ставало на не толкова висока сума, дори и от съвестните граждани.Същевременно се вдига минималната пенсия и тия, които са укривали доходи се доближават до хората, което са се осигурявали на реалните доходи.
Но за в бъдеще няма да е така Ако човек се осигурява на висок осигурителен доход в бъдеще ще получава доста висока пенсия,а тия ,които са укривали ще получават минималната пенсия, но разликата ще е много голяма. Аз например проверих личната си партида в НОИ и към момента пенсията ми би била в размер на 900 лв.А имам още 18 години до пенсия. Така че ще надмине 2000 лв,когато дойде време да се пенсионирам.
fki17435717
Рейтинг: 18 НеутралноМалоумно заглавие
dobri_i
Рейтинг: 328 НеутралноТова не бяха смислени думи, а нагла манипулация!!!
Василев сравняваше ябълки с круши (както всеки левундер) - заплати в НОМИНАЛ и производителност на труда по ПОКУПАТЕЛНА СПОСОБНОСТ.
Коректното е да се сравнява по или само по номинал или само по покупателна способност (обаче там се вижда, че разликата със средното с ЕС е 1-2%).
Роси
Рейтинг: 7456 НеутралноНикъде по света не може да се самофинансира.
uq
Рейтинг: 1408 НеутралноЕ време беше някой да го каже. Единствения начин да се самофинансира е да си внесем ....африканци и азиатци.
whitemare
Рейтинг: 1864 НеутралноАко парите, които ги внасяте на държавата за осигуровки ги вкарате в покупка на държавни ценни книжа, ще имате много по-голяма сигурност и доходност. Така държавата ще ви дължи пари, независимо какво се случи с вас, защото акции и облигации се наследяват, но не и пенсия.
Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнациuq
Рейтинг: 1408 НеутралноДо коментар [#56] от "whitemare":
Ахахахааааа
vnc171009947
Рейтинг: 141 НеутралноНа всички е ясно, особено в условия на инфлация, че пенсионната възраст трябва да бъде повишена на 65 години и да бъде изравнена при мъжете и жените, но на никой не му стиска да го направи. Реформите включващи непопулярни мерки умряха горе-долу 2001 с правителството на Иван Костов. Оттам насетне, която и партия да е на власт, само популизъм и на никой не му стиска да продъжли неудобните реформи. Това е положението...
uq
Рейтинг: 1408 НеутралноОбяснявам просто, животът има край, който идва с болести, болка и мизерия, каквото и да правите. Face it, period.
tsvetko_51
Рейтинг: 1821 НеутралноДо коментар [#4] от "Rational":
"Решение има. То е системата да стане капиталова. Всеки си внася в собствена сметка и тегли само колкото си е натрупал, докато е работил."
На пръв поглед, това е решение, но то има един куп слаби места.
Първо, не е измислена система на инвестиране, която да гарантира, че вашето дружество няма да фалира, като освен обективните трудности ( кризи, инфлации и прочее) може и съвсем умишлено да фалира и някой да ви окраде парите.
Второ, ако всяка пенсия е в зависимост само и единствено от вашите вноски, за какво ви е тогава пенсионно дружество, което дори да е най-доброто и честното, няма как да не си прибира някаква такса за ваша сметка. Не е ли по-добре вие да си прецените и решите, по какъв начин да се осигурите, без излишни разходи.
Трето, но не и по значение. Имало е, има и ще има безотговорни хора, на които не им се мисли за след година две, та камо ли за след 40 години. Не сте ли чували приказки от типа:"Ако доживея, Колко ще живея след пенсионната възраст? и подобни".
Та затова, в повечето страни системата е солидарна, финансира се от днешните вноски допълнени от бюджета. Практика широко разпространена по света.
И още нещо, при една твърда система, в която едни си имат, а други ( без значение по лични или други причини) нямат, ще доведе много неприятен живот за осигурените, заобиколени от гладни и озверяващи хора - има не малко варианти разгледани от фантасти и сценаристи ( ако са като Тошко - леле-мале:)).
cxn421127689
Рейтинг: 979 НеутралноДа беше проучил нещата, преди да пишеш.Пенсионната възраст се повишава ,докато достигне 65 години и за двата пола.
vnc171009947
Рейтинг: 141 НеутралноДа, проучил съм нещата. Пенсионната възрст трябва да стигне 65 при мъжете 2029 и се изравнява при мъжете и жените 2037!!! Аз говоря, че трябва да стане 65 и изравнена днес!, не след 15 години. Отделно това е минимумът, вероятно трябва да стане 67 до 2030 година.
doroteus
Рейтинг: 2087 НеутралноМОЛЯ ?????
Роси , пак си неподготвена !
cxn421127689
Рейтинг: 979 Неутрално[quote#62:"vnc171009947"][/quote]
А защо не 70 години да стане пенсионната възраст?Или 75 години?Или най-добре 80 години и няма да има проблем с изплащането на пенсиите.
vnc171009947
Рейтинг: 141 НеутралноСистемата в България е смесена и се състои от 3 стълба, това е и модела в много други държави. Солидарен стълб, задължително частно осигуряване и доброволно частно осигуряване. Последното ти е "правото на избор" - може да отидеш в някоя от частните осигурителни дружества в България, вече има достатъчно реномирани такива, и да си направиш частна пенсионна застраховка.
Фондовете, които менажират пенсионни фондове са изключително строго регулирани обикновено и вероятността от фалит е малка. Дори и да фалират, вероятно държавата би рефинансирала и спасила фонда. По тази логика нямаш и гаранция със солидарния принцип, защото не знаеш дали държавата няма да е фалирала по времето на твоето пенсиониране и да няма пари да ти изплаща пенсията.
Капиталовият принцип е супер на теория, защото освен, че има потенциал да ти трупа добър доход също е възможно да стимулира финансовите пазари и оттам и предприемаческата активност. Проблемът в България е, че капиталовият ни пазар е пълна скръб. Макар и да има някакво развитие последните години, продължаваме да сме на много ниско ниво. Публично предлагане на акции и облигации и различни други гъвкави форми на финансиране са много неразвити в България. Съответно прсото целият този ресурс няма как да се вложи полезно на българския фондов пазар. Това, което трябва да се направи е да се дерегулира българския фондов пазар, да се промотират активно гъвкавите форми на финансиране, в същото време да се регулират и контролират по-строго пенсионните дружества, които управляват частната пенсионна вноска и част от тези регулации да изисква значим процент да се вкарват именно на българския фондов пазар.
famousandco
Рейтинг: 875 НеутралноОт които 3,1 млн., половината са в бюджетният сектор, а голяма част от тях даже не плащат осигуровки.
Да не отварям и въпроса, че немалка част от частният бизнес, всъщност е изцяло закачен на държавната хранилка и държавата му определя, без значение дали са стоки или услуги, какво ще произвежда, как ще го произвежда, на каква цена ще го продава и в какви количества.
Rational
Рейтинг: 744 НеутралноИма чуждестранни борси. Никой не говори парите да се влагат на БФБ.
famousandco
Рейтинг: 875 НеутралноМожеше и украинци, но ние тях не ги искахме. Тъжното е, че щяха да помогнат най-много на тези, които иначе си "отстояват" своето и не го дават. Нищо де, което не се научава по лесният начин, се научава по трудният.
vnc171009947
Рейтинг: 141 НеутралноЗначи след като ме обвини необосновано, че не съм проверил твърдението си и не съм проучил и разкрих, че грешиш, веднага почна да сменяш тезата и да отидеш на абсурдни аргументи, изкривяващи твърденията ми. По същата логика аз бих те попитал, ако има план да се направи 65 години след 15 години, защо не се направи 65 години днес? Средната продължителност на живота е над 65 години, също и е и над 67 години. Реалностите на българската демография и икономика, заедно с тежката инфлация изискват да се направи поне 65 днес. Също изискват да се съкрати значим процент от администрацията, да се предоговорят абсурдните синдикатни договори, за да се минимизира изплащаното обезщетение при съкращение и да се преразгледат и премахнат всички излишни регулации, които затрудняват развитието и стартирането на бизнес, както и такива осигуряващи изкуствена защита на олигополи чрез изграждане бариери за навлизане в редица отрасли. Също трябва да се приватизира значим процент от държавните и общински болници, а вероятно и държавните университети и т.н.
realguru
Рейтинг: 2620 НеутралноТо до тогава може и да няма пенсионна система. :)
Günther
Рейтинг: 1052 НеутралноХем е прав министър Асенчо, хем си спестява част от приказката. Това, което не казва е, че докато е жив доходността на пенсиите от ДОО ще е винаги много по-висока, отколкото в който и да е произволен частен осигурителен фонд
"Alle bisherigen Bewegungen waren Bewegungen von Minoritäten oder im Interesse von Minoritäten. Die proletarische Bewegung ist die selbständige Bewegung der ungeheuren Mehrzahl im Interesse der ungeheuren Mehrzahl." - Karl Marx, Friedrich Engels, Manifest der Kommunistischen Partei. MEW 4, S. 472Армеец
Рейтинг: 290 НеутралноДо коментар [#65] от "vnc171009947":
Как да се вкара на фондовия пазар като по-голямата част от публичните дружества са със сенчест произход, а отчетите, които публикуват не се знае дали са достоверни...Пари няма, няма и да има ако се продължава по същия начин.
vnc171009947
Рейтинг: 141 НеутралноАз казвам, че парите трябва да се вложат на БФБ, но само след като БФБ се дерегулира и модернизира, за да може да привлича както повече български, така и чуждестранен каппитал. Има толкова много потенциал за иновативни стартъпи в България, но условията за финансиране са на много ниско ниво, банките не са добър инструмент за финансиране в подобен случай, а фонодве за рисков капитал почнаха да се явяват едва напоследък, но и там положението е все още много назад. Много бг иновативни фирми получават успешни финансирания на чужди пазари, вместо на бг пазара, защото условията тук са зле, но това може да се промени.
realguru
Рейтинг: 2620 НеутралноЗа решението си прав, обаче причините не са такива.
В момента от вноски се покриват по-малко от 50% от изплатените пенсии.
И този проблем не е само в България, а във всяка една страна приела този модел.
vnc171009947
Рейтинг: 141 НеутралноВече отговорих как - с дерегулиране, модернизиране и промотиранен на фондовия пазар. Има редица бг иновативни компании последните години, които получават успешно финансиране от чуждестранни фонодве за рисков капитал, не виждам защо не биха получавали финансиране от бг пазар. Българският фонодов пазар е много неглежиран от българските институции и с редица тежки и излишни процедури и ограничения. Освобождаване от тежките процедури и модернизиране, може да привлече както български, така и чуждестранен капитал.
realguru
Рейтинг: 2620 НеутралноИнтересно защо всички държите да управлявате парите на хората. :)
Не може ли тези пари да останат в хората и те да решат какво да ги правят. :)
Лично аз предпочитам да си управлявам сам моите пари за пенсия и да нямам никакви ограничения. Като че ли преди 100 години е имало пенсии - нямало е. И Света не е съвршил.
cxn421127689
Рейтинг: 979 Неутрално[quote#69:"vnc171009947"][/quote]
Нищо подобно не изисква. В България има най-високата смъртност в света ,поради което пенсионерите намаляват всяка година. Освен това от осигурителните вноски се плащат и така наречените инвалидни пенсии,които по същество са социални плащания. Та пенсионерите за осигурителен стаж и възраст са доста по-малко и намаляват всяка година.
crq18506084
Рейтинг: 1103 НеутралноСлава богу, политическата детска градина затвори. Съсипаха държавата.
vnc171009947
Рейтинг: 141 Неутрално[quote#76:"realguru"][/quote]
На теория е така, но на практика ще имаш такива конфликти и обществено напрежение у хората, които не умеят сами да спестяват, че може да се стигне до гражданска война. Ако вече не си способен да работиш и не си спестил и един лев, не ти остава нищо друго освен да излезеш на площада и да искаш държавата да се погрижи за теб.
2.5
Рейтинг: 3849 Любопитно"Осигурителната система в България никога няма да се самофинансира. Поне докато аз съм жив". "
I Want To BelieveКаква очаквана продължиелност на живота си е наложил този убавец ?
vnc171009947
Рейтинг: 141 НеутралноБългария няма най-високата смъртност в света и също така средната продълителност на живота е поне 73-74 години. Престани с емоционалните си аргументи, защото чувствата ти не помагат да се оправят проблемите в реалността.
realguru
Рейтинг: 2620 НеутралноПреди 100 години що не са го правили?
Сега държавата научи хората да им дава пари. Съответно като няма - държавата взема назаем. Всички ядат, пият. После фалират. Справка Гърция. :)
Следващата стъпка е да няма силна държава. Да има силна местна власт. Съответно ще излязат пред кмета. :)
Щото държавата да кажем ще има 2-3 отговорности - външна политика и охрана на границата. Другото може да се решава на местно ниво. И ако искаш в едното село имаш пенсии, в друго нямаш. :)
cxn421127689
Рейтинг: 979 Неутрално[quote#81:"vnc171009947"][/quote]
Смъртността в България е най-висока в света за последните 10 години.Това че ти не знаееш тоя факт,си е твой проблем.И няма никакви основания за вдигане на пенсионната възраст.Василев наскоро каза,че България харчи 10 процента от БВП за пенсии при средно 12,5 за ЕС.И то в това число се включват и така наречените инвалидни пенсии,които в други държави са социални плащания.Та излиза,че в България се плаща много по-малко средства за пенсии от другите европейски държави.
И естествено ще съм емоционален ,щото явно има хора,които не може да разберете,че живеем в 21-и век и работниците и служителите също имат права и не сме във времената на Чарлс Дикенс и дивият капитализъм.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1497 НеутралноЗамяната на разходно-покривна система със спестовна система е обречено в България при висока инфлация. Отделно, че за да върши някаква работа трябва да се допуснат инвестициите да са в ЕС, а не да ги крадат местните "капиталисти".
Дано не съм прав , но след някоя година ще започната да бъдат спасявани частни пенсионни фондове, а т. нар. професионални фондове на миньори и учители са полу-празни преди още да платят каквато и да е добавка към пенсиите.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1497 НеутралноДо коментар [#83] от "cxn421127689":
Не съм гледал данни за общата смъртност, но при мъжете през 2019 (преди Ковид!!) според НСИ за 10 от областите средната продължителност на живот бе около 70 години. Което за моето поколение (родените през 70-те) означава, че няма голям смисъл да внасяш осигуровки за пенсия над минималните - при условие, че ще се пенсионираш най-рано на 68 години. Разни статистици ще започнат да се пеняват колко съм щял да живея след пенсиониране - да ама не. Извадете шапкарите дето се пенсионират на по 50 години и картинката ще е трагична. Докато не се измиси начин да се компенсират наследниците на хората не доживели пенсионна възраст у нас за внесените суми, ще има проблем с пенсионната система.
Тирбушон
Рейтинг: 318 НеутралноЗначи как тъй на езика ми излиза политически и човешки некоректното - "ами дано да не си жив още дълго, ако това е условието да се оправи пенсионната система "
Накрая всичко ще бъде наред, ако нещо не е наред, това просто не е края****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
whitemare
Рейтинг: 1864 НеутралноПри средна продължителност на живота за мъжете 69 години, 65 години пенсионна възраст е пълна подигравка с труда на човек. Напълно безсмислено е съществуването на такава пенсионна система. Ще внасям аз 45 години осигуровки, за да получавам 4-5 години пенсия? Всеки нормален човек може да си направи сметките и да прецени има ли смисъл да се осигурява на реален доход.
Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнациcxn421127689
Рейтинг: 979 НеутралноВинаги има смисъл да се осигуряваш на реални доходи. Може и да те живееш много,ама ако живееш.Ето например баща ми получава минималната пенсия. Не е укривал доходи ,но като земеделски производител се осигуряваше на ниска сума(напълно законно).И сега пенсията му е ниска,а тази година ще направи 80 години. А майка ми се осигуряваше на по-висока сума,съответно пенсията й е по-висока.
Така
Коалиция Газпром Гербидж Дпс Копейкин Славуца
Рейтинг: 21 НеутралноДо коментар [#83] от "cxn421127689":
Не смъртността, а отрицателният демографски коефициент.
Такъв демографски колапс, който успя да предизвика Тиквата и Гербиджа за 12 години, България не е виждала от войните през 20 век.
cxn421127689
Рейтинг: 979 НеутралноНапротив -и смъртността е най-високата в света в България. За миналата година е 22 промила. В мирно време това е невиждана смъртност в света.
Иначе за управлението на Тиквата съм съгласен с теб.
batzdravo
Рейтинг: 3816 ВеселоМисля че реформи в ПО са необходими, но трябва да се обмислят внимателно и да се прилагат поетапно.
Трябва да се започне с отделянето/разделянето, на парите за плащането на пенсии на осигурените, от тези на неосигурените и всички останали социални плащания, в различни пера, независими едно от друго!
А не както сега, НОИ събира всичко в един казан, и сипва в паничката на всеки пенсионер, според както са решили едни "експерти умници"! Без значение, кой какви заслуги има, с вноските си, за оформянето на пенсионният фонд! Демек "богатите"пенсионери да "донаждат" или плащат пенсиите на бедните, независимо по какви причини останали "на ръба" на бедността! Според тези "експерти", това е "социална справедливост"!
Само един дребен пример! В следствие на т.н. "таван", лично аз съм ощетен, от съшите тези социално мислещи експерти, по изчисления на съпругата ми, която е експерт-счетоводител, с около 100 000 лв. за около 13 години, откак съм се пенсионирал.
Много съм благодарен, на тези експерти, че ми помогнаха да бъда донор и благодетел на поне двама, в началото, а сега на 1 1/2 мои събратя по съдба - пенсионери, да не умрат от глад!
Та хубаво мислете, юнаци, кой колко и за какво и как. Мислете добре, защото не сте сами и солидарността е необходима, но без тарикатщините на някои индивиди!
БОНГО
Рейтинг: 2505 НеутралноНяма да излезе сметката. Едно, че мярката ще вдигне линията на бедността, второ потреблението ще се свие , трето какво ще правим с натрупаните осигуровки във втория и третия стълб.
Докато не се обърне възрастовата пирамида у нас, пенсионната възраст не бъде реално съобразена с продължителността на живота, или пък не въведем масова роботизация в производството, невъзможно е трайно решение на въпроса. Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem
magnas
Рейтинг: 885 ЛюбопитноБивши държавни служители получават относително по-високи пенсии и в същото време не внасят осигуровки! Защо?
Иван Арнаудов
Рейтинг: 536 РазстроеноРитуалното убийство над осигурителната система започна още по времето на НДСВ.
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.За забравилите, припомням: пенсионната реформа, подготвена от правителството на ОДС (1997-2001) предвиждаше разделяне на осигурените на две групи: родени преди и след 1958 г.
За по-възрастните, моделът предвиждаше запазване на статуквото - удръжките от заплата отиваха в една каца, изплащането на пенсиите ставаше пак оттам. Дизбалансите се покриваха от централния бюджет (т.е. от данъкоплатеца).
Далеч по-важната група беше на родените след 1958 г. (т.е. онези с 20-годишен осигурителен хоризонт при старта на реформата). За тях беше предвидено да се започне с малко отчисление от осигуровката, което да постъпва по индивидуална партида.
Отделно беше предвидено за определени групи трудещи се с по-къс осигурителен стаж — категория 1 и 2 работници като миньори и т.н. ударно да бъдат събирани повече осигуровки от работодателите, които да влизат в съсловни професионални пенсионни фондове и да подпомогнат изплащането на пенсиите на онези, които се очаква да ги вземат по-дълго време заради по-ранното си пенсиониране.
Ключовият момент беше делът на индивидуалната партида да нараства като част от осигурителната удръжка през годините. Вноската за универсален съсловен фонд, където съществуваше такъв, също!
По този начин беше предвидено да може държавата да се коригира, ако първоначалните сметки излязат криви.
Никое от следващите правителства обаче не си помръдна пръста да прави това — нито при НДСВ, където Лидия Шулева даде официален старт на реформата, нито при Тройната коалиция, нито при Тиквата.
По този начин пенсионната система беше оставена без никакви механизми да се самокоригира. Нямаше как например преди старта й да се предвиди, че 6 години след нейния старт при влизането на България в ЕС ще има толкова голяма текучество на хора в активна възраст. Но когато това текучество стана ясно, първо онова пале Станишев и после Борисов не направиха нищо, за да променят параметрите на системата. Дянков с неговата постна пица даже окраде професионалните осигурителни фондове.
И до днес упорито продължава отказът от реформи. Защо например на по-заможните не се даде възможност да управляват инвестиционни портфейли по модела на американските 401к сметки? Вкарваш някаква част от заплатата в пенсионна сметка, инвестираш както намериш за добре (акции, недвижимости), капитализираната печалба влиза обратно вътре и не теглиш, докато не се пенсионираш. Така поне да съхраним наченките на спестовност в миниатюрната ни средна класа и да опитаме да създадем отново навици за спестяване и междупоколенческо предаване на богатство.
Но уви, на държавата й се услажда прекалено много да дебелее от данъците върху потреблението на заможните й граждани, и да раздава щедро "надбавки", "корекции" и прочее "бонуси" по целесъобразност.
Когато пенсионната реформа стартираше, по времето на Иван Нейков беше направен разчет до 2035 г. И до днес държавата борави с проекциите от този разчет. Той никога не е бил коригиран, за да отрази жестоката демографска криза и текучеството на работна ръка след 2007 г. Разчет за след 2035 г. не е правен. Явно самата държава отдавна е решила как ще приключат нещата. Гранитната плоча вече е поръчана, и годините 2001-2035 вече са издълбани отгоре.
moominmamma
Рейтинг: 63 НеутралноЗаетите на трудов договор у нас не са 3 млн, а 2,4 млн, като 30% са на минимала заплата. Близо 95% от всички наети се осигуряват на заплати до 1500 лв. и изобщо не виждам, как се събират пари за пенсиите на над 2 млн. пенсионери, като в същото време осигурителното бреме за заетите на минимална заплата е огромно, защото като процент от нея, това са си чудовищни суми. Усещането е, че издържаш не 1 или 2-ма, а 10 човека допълнително. А, че трябва да има социални плащания, спор няма. Кой иска да е заобиколен от полуумрели, гладуващи, оскотели хора. Само малко по-справедливо да е разпределена тежестта и, ако може НАП да събира данъците и осигуровките от милионерите у нас, не от едвам свързващите двата края хора.
zayek
Рейтинг: 40 НеутралноДори и това не е ОК заради демографиските тенденции
cxn421127689
Рейтинг: 979 НеутралноОсигуровките се плащат от всички НАЕТИ, не само от заетите. А наетите са 3.1 милиона. Те включват и самоосигуряващите се.
Друг въпрос е как е разпределена данъчно-осигурителната тежест в България. Но при положение,че масово се укриват доходи, не са чак толкова за жалене тия на МРЗ.Повечето получават много по-високи доходи, които не декларират.
rvr12572942
Рейтинг: 735 НеутралноВ частни фондове да вкарваш е пълно безумие и сигурен начин да не видиш нищо след 45 год. трудова дейност. В момента нашите сигурно са вече с -10% доходност на годишна база, при тая сеч на пазарите. Още 3-4 такива години и половината ви пари ще ги няма. както няма да има и виновен за това, освен международното положение. А, и Путин, разбира се.
Няма по- добър и сигурен осигурител и платец от държавата. Набийте си го в главите.
Вярно, сумите може и да не се особено високи, но за лична сигурност винаги се плаща.
moominmamma
Рейтинг: 63 НеутралноДо коментар [#98] от "cxn421127689":
Честно казано, не разбирам разликата между НАЕТИ и ЗАЕТИ, но ако ги обобщим като хора плащащи пенсионни осигуровки, не виждам как ще са 3.1 млн., при положение, че дацата са малко над 1 млн, пенсионерите са 2,2 млн. и безработните, към 200 000. Няма толкова хора в България.