
© Юлия Лазарова
Първо заседание на служебния кабинет на Гълъб Донев.
Бизнесът и чуждестранните инвеститори трябва да очакват служебното правителство да опита да направи енергиен завой към Русия с дългосрочни ангажименти и съответни промени в търговете и договорите в енергетиката.
Освен това, ако предсрочните избори през октомври доведат до управляваща коалиция с БСП или ГЕРБ е вероятно да бъдат потърсени преговори с "Газпром" за нов дългосрочен договор. Цената на това вероятно ще бъде забавяне на проектите за разнообразяване на енергийните източници.
Това предупреждава едно от анализаторските звена на американската Standard & Poor's global (S&P Global) в първата си оценка на действията на служебния кабинет, подбран и назначен от президента Румен Радев.
В него се казва, че напоследък ГЕРБ е започнала да заема по-двусмислена и ориентирана към компромис позиция спрямо Русия. Но още преди вота на 2 октомври служебното правителство на България вероятно ще се опита да подобри дипломатическите отношения с Русия и да организира плащане за руски газ в рубли съгласно действащия договор на "Булгаргаз" с "Газпром", пише в анализа. Усилия още в неговия мандат "да се осигурят дългосрочни руски газови доставки увеличава риска да последва отстъпление от досегашната политика и промени в търговете и договорите в енергийния сектор, включително действията на кабинета "Петков" за американски втечнен газ".
Съща така падането на предишното правителство вероятно ще отложи прилагането на проекти по зеления и цифровия преход съгласно Плана за възстановяване и устойчивост. Засегнати ще бъдат декарбонизацията, увеличаването на производството на енергия от възобновяеми източници и инвестирането в енергийна ефективност, които са част от дългосрочната политика за енергийно диверсифииране, допълва анализът, насочен към бизнеса и инвеститорите.
Тогава сдържаната прогноза бе, че рисковете ще намалеят, ако се намери компромис до прокарването през ноември и декември на новия бюджет на България за 2023 г. и предсрочният вот да е някъде през следващата година.
Сценарият с увеличен риск бе описан в началото на юни така: "Провеждането на предсрочни избори около септември потенциално би довело до поредния фрагментиран парламент и продължително сглобяване на правителство. А това вероятно още ще забави политиките за енергиен преход и приемане в еврозоната и почти сигурно ще спре инициативите от последната една година за борба с корупцията и добро управление".