Пак ще откриваме Америка. За да обявиш фалит......трябва да имаш 3000 лв да си платиш разноските по фалита. Как веднъж не приписахме един закон като хората.
Абсолютно безсмислен закон. На практика длъжника ще плати един куп пари без никаква полза. Много по-добре е да се чака да изтече 10 годишната обща давност и през това време да се работи в сивия сектор.Щото доходи под МРЗ са несеквистируеми,както и жилището ако длъжника няма друго жилище. Измислили са нещо колкото да отбият номера.
Само да припомня, че лихвата включва и цената на риска. По-висок риск за кредитора - по-висока лихва. Т.е. това е поредната благозвучно-популистки оформена схема, при която изрядните длъжници ще плащат за тарикатите. Инджой.
[8'258’712 (100%) – граждани на БЪЛГАРИЯ с "постоянен адрес"/ЕСГРАОН]… : [1'738'923 (21%) – население извън БЪЛГАРИЯ с "обичайно пребиваване"/НСИ]… [6'519’789 (79%) – население в БЪЛГАРИЯ с "обичайно пребиваване"/НСИ]… : [1’060’000 (13%) – население под трудоспособната възраст]… [4’107’000 (50%) – население в трудоспособна възраст]… [1’672’000 (20%) – население над трудоспособна възраст]… [0.413’000 ( 5%) – пенсионери в трудоспособна възраст]… [2’035’000 (25%) – всички пенсионери на БЪЛГАРИЯ]... :
""Човек може да стане домашен любимец за машините""
Отново най-важното е в последния абзац "крайната цена от опрощаване на задължения от неплатежоспособните се плаща от останалите потребители. Това се отразявало на цената на кредитирането и по-високи лихви". Или просто не се отпускат кредити, защото, нали, Базел 4, капиталова адекватност и т.н. Аман от кредитни милионери и обикновени измекяри. Вложителите някои пита ли ги, дали да се отпускат кредити на Сульо и Пульо, с тяхните пари? Когато правилата почнат да не се спазват, настъпва хаос. Май нещата пак ще се решават на ниво "охранители". Счупен крак на 4-5 места ще гарантира, че наистина някой е достатъчно болен, да не може да си връща задълженията.
Фалит могат да обявяват само хора способни да си плащат кредитите без затруднения, закъснения и работещи до вчера??? По парадоксално неможаха ли да го измислят ?
Само тук все още сме крепостни селяни на банките и като знам колко им е силно лобито и ЕС не може да накара политиците да свършат нещо по въпроса. Най-много да прокарат някой осакатен закон, нищо общо с тия в нормалните държави, дето и с него и без него се тая.
Чета статията и се чудя, защо просто не преценим какви са възможностите на нашето законодателство и на социалната ни система и не приемем закон по образец от там, от където е най-подходящо за нас - дали от континенталното или от англо-американското право. не да измисляме топлата вода пак. От друга страна, това е голям порок на българското право - не е кохерентно. Приемат се закони на парче и с оглед на конкретна моментна ситуация. Сравнете с Великобритания - започнали са да се занимават с проблема отт 1542 година. Да, знам че тогава България не е била държава, но мисълта ми е за съзнанието за правен контуинуитет. Дори от 1879 насам няколко пъти радикално променяме правната рамка. За сравнение - в Чехия, кооято също е минала през редица катаклизми от 1918 насам, има закони, които континуално се новелизират, но са наследство от австрийското правоо. Е, не е сравнимо със стабилността на британската правна рамка, но все пак.
кой го е писал тоя проект. Това е едно нищо, пълна глупост. Няйой просто е взел едни пари , за да го напише. Излиза, че личен фалит може да обяви само човек, който има пари :) хахахахаха
Имам чувството, че в последно време за да се приеме един закон трябва да отговаря на някое от следните изисквания: 1. Да е толкова общ, че да не може да се прилага. 2. Да допуска различни тълкувания, така че съдът да взема различни решения по сходни казуси. 3.Да включва взаимноизключващи се изисквания, които лесно да се атакуват от адвокатите...
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
Всеки кредит вече се продава с допълнителна застраховка. В случая никой не губи, освен крайният потребител, който е доен 3 пъти на размера на кредита, който се е опитал да тегли, но не е могъл да го обслужи. Банката си взима парите от застрахователя, продава кредита на безценица на някой колектор, който те съди по бързата процедура и те дава на ЧСИ, който от своя страна си начислява такси до безкрай. Така че най-добре без кредити. Да си ги бият в главите тези пари. Простирайте се според чергата си. Ако искате повече пари- в чужбина. Или учите здраво и пак в чужбина. Където има нормални закони за фалит на физическо лице.
Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнаци
Изводът е: не давайте пари назаем ако не сте сигурни, че ще ви ги върнат или в краен случай ако не сте готови да ги отпишете. Ако пък давате, гледайте сумите да не са големи.
За пореден път се убеждавам, че сме страната на безумията - хем ще имаш над 7000 лв. задължения, хем ще трябва да си платиш 4000 лв. на синдика, хем да си погасиш част от задълженията...
Всеки кредит вече се продава с допълнителна застраховка. В случая никой не губи, освен крайният потребител, който е доен 3 пъти на размера на кредита, който се е опитал да тегли, но не е могъл да го обслужи. Банката си взима парите от застрахователя, продава кредита на безценица на някой колектор, който те съди по бързата процедура и те дава на ЧСИ, който от своя страна си начислява такси до безкрай. Така че най-добре без кредити. Да си ги бият в главите тези пари. Простирайте се според чергата си. Ако искате повече пари- в чужбина. Или учите здраво и пак в чужбина. Където има нормални закони за фалит на физическо лице.
хммм, много малко от кредитите са застраховани и никога не са застраховани за пълната стойност на кредита. Цесията е винаги епредпоследен вариянт на банката, а като кредитът е застрахован, обикновенно банката има задължението да го събира и за застрахователя, без да го цедира. ЧСИ не работят безплатно, това е така. Такси до безкрай - едва ли, защото повечето такси за съдебния изпълнител се плащат авансово от взискатеял, кредиторът не е глупав, ако няма, какво да ти вземе защо да иска от ЧСИ да извършва скъши дейстивия, като няма да се възстанови разноските за тях. Преди години и аз разсъждавах като теб, но после се занимавах със събитане на проблемни кредити на банките и нещата стоят по-различно.
За да обявиш фалит ти трябвало 3000лв да платиш разноските по делото. Ми то ако си в практически фалит, тия 3000лв от де да ги извадиш??!?!?! Що ми се струва, че този закон е единствено и само за замазване на очите на ЕС, които ни натискат да приемем закон за личния фалит?!
Фалит могат да обявяват само хора способни да си плащат кредитите без затруднения, закъснения и работещи до вчера??? По парадоксално неможаха ли да го измислят ?
То си е измислено отдавна. Параграф-22 е парадоксална ситуация, от която индивидът не може да избяга поради противоречиви правила или ограничения Параграф 22 често е резултат от правила, разпоредби или процедури, на които индивидът е подчинен, но няма контрол върху тях, защото да се бориш с правилото означава да го приемеш. Друг пример е ситуация, в която някой се нуждае от нещо, което може да получи само ако не се нуждае от него (напр.: единственият начин да отговаряте на изискванията за заем е да докажете на банката, че не се нуждаете от заем) . https://bit.ly/3EQCHUm
Тази кредиторка нещо си измисля, как е в другите страни: "....ставаш една персона нон грата, не можеш да боравиш с никакви банкови сметки, ..." представям си как в Скандинавието или Германия фалираш, почваш да работиш или да получаваш социал, и там ти ги дават на ръка, защото "не можеш да боравиш с никакви банкови сметки"...
Закон на е писан от поредните ненаяли се адвокати печалбари. Значи държавата може да ЗАДЪЛЖИ ветеринаря ваксиниращ животните по селата да го прави с 50% под пазарната цена, а не може да задължи ЧСИ-тата да взимат такса от половин работна заплата за услугата си?! И останалите пари да се връщат на кредитора.
В България по принцип законодателството е насочено основно към защита на банкстери и мутри събирачи на дългове. И тази работа спешно трябва да се променя , докато още е останала някакво население, което са се защитава.
Другия голям въпрос е какво правим с привилигированото ромско малцинство, което се види малоимотно, а обитава незаконни палати и кара коли за по половин милион?!
И какво печелят въпросните банкстери, ако си хванеш шапката и заминеш за ЮАР или ОАЕ да работиш? Там нашата правна система нея уважават кое знае колко, ако не си убил предумишлено много трудно ще ни сътрудничат.
Готин, нали за това сега кожодерите, пардон, фирмите за бързи кредити ни обясняват че "лихвите им са високи за да покрият по-ниската събираемост". Значи те веднъж те цакат с високи лихви и безумни такси, втори път - на практика не можеш да фалираш. Е няма такава цивилизована държава. Те и банките се изучиха и започнаха така. Пробвайте да изтеглите потребителски кредит под 20 000 лева да видите какво ГПР ще Ви начислят повечето.
Готин, върни се в първи клас- кредитът е привилегия, не фундаментално право. Едно време, като се опиташ да навредиш интересите на съселяните си в кооперацията, с евтини маймунджилъци, даже са ти хвърляли и един оздравителен бой.
Защо не го кажеш това на средния гражданин на САЩ дето има средно три кредитни карти. Данните са за 2022 г. на сп. Forbes. И въобще - ние в каква система живеем - капитализъм или олигархизъм? Защото при тая втората, само определя група от граждани има достъп до всички икономически блага, на останалите им дава достъп до каквото е решила олигархията.
Преди години имах един познат. Той беше изтеглил огромен кредит от една банка, но не го плащаше. Работеше на черно без договор, нямаше имоти, живееше под наем в квартири. Той дължеше пари и буквално беше невидим за властите и банката кредитор. И какво правеше? Чакаше да минат 10-те години. Сега с този закон ще стане много интересно. Понятието "добросъвестен" нищо не значи - съвестта не е число, че е сума, за да я измериш. Да има имот и трудов договор. Какво му пречи да обяви фалита, да напусне работа и да си продаде имота?
Държавата трябва натисне банките да затегнат кредитирането, вместо да дават кредити на всеки измамник и после ние, изрядните, да плащаме високия риск. Защото банката никога не губи. Ако измамникът не върне парите, банката ги взима от джоба от изрядния платец. Така излиза, че измамниците ще взимат парите, а ние, изрядните, ще плащаме заради тях. БНБ да не спят, ами да правят по-чести проверки на банките за дадените кредити - обезпечение, кредитна история, трудов стаж, размер на заплата/осигуряване/ и други. Само така българинът ще се научи на кредитни навици и да не посяга към по-голям залък, отколкото може да глътне. Българинът принципно е страшно невеж в кредитите. Две вади, три харчи. После тегли кредит четири, за да плади дълга, а връща седем. Луда история.
Моето мото в кредитите е ясно и категорично - винаги да имам под ръка / брой или сметка/ минимум 40-50 % от нужната сума, преди да тегля кредит. Ако трябва ще спестявам дълго, но ще събера нужната сума и чак тогава ще посегна към кредитор. Така и кредитът ще бъде по-малък, и вноските ще са по-леки, и таксите /лихвите/ ще са по-малка сума.
СССР - родина на всички безотечественици!
При капитализма човек експлоатира човека, а при социализма е точно обратното!
Всеки кооператор - прасе, всеки комунист - две!
Всички комунисти - под земята!
25 цирк - 25 години плодотворна размяна на циркови номера между България и СССР!
Който не познава Сибир, той не познава СССР!
Да живее 10-ти септември - ден на народната милиция - единствената опора на народната власт!
До 9 септември 1944 г. България беше на ръба на пропастта. След това направи смела крачка напред!
С две думи, личен фалит може да обяви лице, което никога не би обявило личен фалит. Как може приемането на закони да е част от план за възстановяване? Това ще е "бързата кучка слепи ги ражда"
"Правителството на ВЕЛИКОБРИТАНИЯ ще продължи по плана си да увеличи догодина корпоративния данък до 25%, вместо сегашните 19%, което е най-ниската ставка сред страните от Г-7. Оставането на сегашните 19%, би струвало на данъкоплатците 67.5 милиарда лири през следващите пет години." Много ми е любопитно - колко струва на българските данъкоплатци - само 10% корпоративен данък в БЪЛГАРИЯ..., а именно: : Поне 50% (бедната половина) от населението вече много трудно свързва "двата края"..., заради въведените през 2008 година – "плоски преки данъци" ("не-регулирана капиталистическа данъчна система"), при която "богатите" – все повече забогатяваха…, а "бедните" – още повече обедняваха…, а именно: [10% плосък данък върху дохода на гражданите – въведен през 2008 г.]… [10% плосък данък върху печалбата на фирмите – въведен през 2008 г.]… [8% плосък данък върху доходите от лихви – въведен през 2008 г.]… [5% плосък данък върху доходите от дивиденти – въведен през 2008 г.]… : когато в БЪЛГАРИЯ трябва да има именно "прогресивни преки данъци" ("регулирана капиталистическа данъчна система", наричана още "социална данъчна система"), което недвусмислено е изразено в преамбюлът на КОНСТИТУЦИЯТА – решимост за създаването на "социална държава" (регулиран капитализъм), а именно: ["...прогласяваме своята решимост да създадем демократична, правова и социална държава, за което приемаме тази КОНСТИТУЦИЯ." www.parliament.bg/bg/const ], а именно: 1.1. Прогресивен данък върху "годишният общ доход" на гражданите… 1.2. Допълнителна "такса-лукс" върху "недвижимите имоти" на гражданите… 1.3. Допълнителна "такса-лукс" върху «по-ценно движимо имущество» на гражданите… 2.1. Прогресивен данък върху "годишната печалба" на фирмите… 2.2. Допълнителна "такса-капитал" върху "недвижимите имоти" на фирмите… 2.3. Допълнителна "такса-капитал" върху "по-ценно движимо имущество" на фирмите… :
""Човек може да стане домашен любимец за машините""
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
futio_tapanchev
Рейтинг: 2111 НеутралноПак ще откриваме Америка. За да обявиш фалит......трябва да имаш 3000 лв да си платиш разноските по фалита. Как веднъж не приписахме един закон като хората.
wtn381138318
Рейтинг: 598 НеутралноАбсолютно безсмислен закон. На практика длъжника ще плати един куп пари без никаква полза. Много по-добре е да се чака да изтече 10 годишната обща давност и през това време да се работи в сивия сектор.Щото доходи под МРЗ са несеквистируеми,както и жилището ако длъжника няма друго жилище.
Измислили са нещо колкото да отбият номера.
Vlado Nikolov
Рейтинг: 1636 НеутралноЧе останаха ли такива в България?
petak
Рейтинг: 11 НеутралноСамо да припомня, че лихвата включва и цената на риска. По-висок риск за кредитора - по-висока лихва. Т.е. това е поредната благозвучно-популистки оформена схема, при която изрядните длъжници ще плащат за тарикатите. Инджой.
HUMANOID
Рейтинг: 549 НеутралноДо коментар [#3] от "Vlado Nikolov":
""Човек може да стане домашен любимец за машините""[8'258’712 (100%) – граждани на БЪЛГАРИЯ с "постоянен адрес"/ЕСГРАОН]…
:
[1'738'923 (21%) – население извън БЪЛГАРИЯ с "обичайно пребиваване"/НСИ]…
[6'519’789 (79%) – население в БЪЛГАРИЯ с "обичайно пребиваване"/НСИ]…
:
[1’060’000 (13%) – население под трудоспособната възраст]…
[4’107’000 (50%) – население в трудоспособна възраст]…
[1’672’000 (20%) – население над трудоспособна възраст]…
[0.413’000 ( 5%) – пенсионери в трудоспособна възраст]…
[2’035’000 (25%) – всички пенсионери на БЪЛГАРИЯ]...
:
dolna4erti4ka
Рейтинг: 1759 НеутралноАйде сума ти задължения отидоха при мангалите.И абсолютната давност 10 тодини не важи за изпълнителни дела.
kotze
Рейтинг: 8 НеутралноНе случайно държавите около нас ни имат за варвари,и колкото повече наблюдавам и мисля,са прави!
klecho
Рейтинг: 1293 НеутралноОтново най-важното е в последния абзац "крайната цена от опрощаване на задължения от неплатежоспособните се плаща от останалите потребители. Това се отразявало на цената на кредитирането и по-високи лихви".
Или просто не се отпускат кредити, защото, нали, Базел 4, капиталова адекватност и т.н.
Аман от кредитни милионери и обикновени измекяри. Вложителите някои пита ли ги, дали да се отпускат кредити на Сульо и Пульо, с тяхните пари? Когато правилата почнат да не се спазват, настъпва хаос. Май нещата пак ще се решават на ниво "охранители". Счупен крак на 4-5 места ще гарантира, че наистина някой е достатъчно болен, да не може да си връща задълженията.
klecho
Рейтинг: 1293 НеутралноДо коментар [#7] от "kotze":
Ако обичаш, не ни занимавай с историята на твоето семейство!
Тони КОСТОВ
Рейтинг: 1462 НеутралноТакова нещо "ДОБРОСЪВЕСТНОСТ" не съществува 😁😁 Не знаете ли ?
svetlio_rm
Рейтинг: 308 НеутралноФалит могат да обявяват само хора способни да си плащат кредитите без затруднения, закъснения и работещи до вчера???
По парадоксално неможаха ли да го измислят ?
Evo K
Рейтинг: 1088 НеутралноКато ще вземаме англо саксонския модел за личен фалит, защо не вземем и техните данъци? А?
За едни благата, за други ла*натаТирбушон
Рейтинг: 489 Неутралноне звучи добре измислено
Накрая всичко ще бъде наред, ако нещо не е наред, това просто не е краяrexdog2004
Рейтинг: 1338 НеутралноЩом колекторите го харесват закона....
terminal velocity
Рейтинг: 51 НеутралноСамо тук все още сме крепостни селяни на банките и като знам колко им е силно лобито и ЕС не може да накара политиците да свършат нещо по въпроса. Най-много да прокарат някой осакатен закон, нищо общо с тия в нормалните държави, дето и с него и без него се тая.
Lee Gier
Рейтинг: 2263 НеутралноПак "търсим под вола теле"!
Нямам време за подлости - с много други неща съм зает.Банкерското лоби ще направи всичко възможно за да няма работещ такъв закон.
PavelCZ
Рейтинг: 1636 НеутралноЧета статията и се чудя, защо просто не преценим какви са възможностите на нашето законодателство и на социалната ни система и не приемем закон по образец от там, от където е най-подходящо за нас - дали от континенталното или от англо-американското право. не да измисляме топлата вода пак.
E PLVRIBVS VNVMОт друга страна, това е голям порок на българското право - не е кохерентно. Приемат се закони на парче и с оглед на конкретна моментна ситуация. Сравнете с Великобритания - започнали са да се занимават с проблема отт 1542 година. Да, знам че тогава България не е била държава, но мисълта ми е за съзнанието за правен контуинуитет. Дори от 1879 насам няколко пъти радикално променяме правната рамка. За сравнение - в Чехия, кооято също е минала през редица катаклизми от 1918 насам, има закони, които континуално се новелизират, но са наследство от австрийското правоо. Е, не е сравнимо със стабилността на британската правна рамка, но все пак.
gsh47306343
Рейтинг: 266 Неутралнокой го е писал тоя проект. Това е едно нищо, пълна глупост. Няйой просто е взел едни пари , за да го напише. Излиза, че личен фалит може да обяви само човек, който има пари :) хахахахаха
mitko11
Рейтинг: 2855 ВеселоДо коментар [#18] от "gsh47306343":
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовИмам чувството, че в последно време за да се приеме един закон трябва да отговаря на някое от следните изисквания:
1. Да е толкова общ, че да не може да се прилага.
2. Да допуска различни тълкувания, така че съдът да взема различни решения по сходни казуси.
3.Да включва взаимноизключващи се изисквания, които лесно да се атакуват от адвокатите...
abc
Рейтинг: 1569 НеутралноТози закон са го диктували фирмите за бързи кредити...
whitemare
Рейтинг: 1223 НеутралноВсеки кредит вече се продава с допълнителна застраховка. В случая никой не губи, освен крайният потребител, който е доен 3 пъти на размера на кредита, който се е опитал да тегли, но не е могъл да го обслужи. Банката си взима парите от застрахователя, продава кредита на безценица на някой колектор, който те съди по бързата процедура и те дава на ЧСИ, който от своя страна си начислява такси до безкрай. Така че най-добре без кредити. Да си ги бият в главите тези пари. Простирайте се според чергата си. Ако искате повече пари- в чужбина. Или учите здраво и пак в чужбина. Където има нормални закони за фалит на физическо лице.
Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнациkarabastun
Рейтинг: 4508 ЛюбопитноСиндик да си - те това е сладка работа!
[email protected]pamela
Рейтинг: 2837 ВеселоИзводът е: не давайте пари назаем ако не сте сигурни, че ще ви ги върнат или в краен случай ако не сте готови да ги отпишете.
Ако пък давате, гледайте сумите да не са големи.
shymi
Рейтинг: 23 НеутралноЗа пореден път се убеждавам, че сме страната на безумията - хем ще имаш над 7000 лв. задължения, хем ще трябва да си платиш 4000 лв. на синдика, хем да си погасиш част от задълженията...
gsh47306343
Рейтинг: 266 Неутралнохммм, много малко от кредитите са застраховани и никога не са застраховани за пълната стойност на кредита. Цесията е винаги епредпоследен вариянт на банката, а като кредитът е застрахован, обикновенно банката има задължението да го събира и за застрахователя, без да го цедира. ЧСИ не работят безплатно, това е така. Такси до безкрай - едва ли, защото повечето такси за съдебния изпълнител се плащат авансово от взискатеял, кредиторът не е глупав, ако няма, какво да ти вземе защо да иска от ЧСИ да извършва скъши дейстивия, като няма да се възстанови разноските за тях. Преди години и аз разсъждавах като теб, но после се занимавах със събитане на проблемни кредити на банките и нещата стоят по-различно.
gorodetski
Рейтинг: 613 НеутралноЗа да обявиш фалит ти трябвало 3000лв да платиш разноските по делото. Ми то ако си в практически фалит, тия 3000лв от де да ги извадиш??!?!?!
Що ми се струва, че този закон е единствено и само за замазване на очите на ЕС, които ни натискат да приемем закон за личния фалит?!
дедо Андро
Рейтинг: 2348 НеутралноНай-правилният подход! Пич Незнам Как Да Ти Обесна Че Несъжелявам За Недостика На Некой Уникални Изразни Сретства По Български.
pontius_glarus
Рейтинг: 3498 НеутралноОт какъв зор Крум Зарков се е хванал да прави законопроект? Или са му поръчали да пробута още един неработещ закон? (като повечето булгар закони)
dosetliv
Рейтинг: 1512 НеутралноТо си е измислено отдавна.
Параграф-22 е парадоксална ситуация, от която индивидът не може да избяга поради противоречиви правила или ограничения
Параграф 22 често е резултат от правила, разпоредби или процедури, на които индивидът е подчинен, но няма контрол върху тях, защото да се бориш с правилото означава да го приемеш. Друг пример е ситуация, в която някой се нуждае от нещо, което може да получи само ако не се нуждае от него (напр.: единственият начин да отговаряте на изискванията за заем е да докажете на банката, че не се нуждаете от заем) .
https://bit.ly/3EQCHUm
lalleen
Рейтинг: 601 НеутралноТази кредиторка нещо си измисля, как е в другите страни: "....ставаш една персона нон грата, не можеш да боравиш с никакви банкови сметки, ..." представям си как в Скандинавието или Германия фалираш, почваш да работиш или да получаваш социал, и там ти ги дават на ръка, защото "не можеш да боравиш с никакви банкови сметки"...
olimpipanov
Рейтинг: 827 НеутралноДокато на територията има банкстери, а не банкери и мутри с къщи за бързи заеми ака лихвари, ще има и такива закони.
Има начини да се борят с мошениците, но не искат по-лесно е да се гони сиромаха.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1274 НеутралноДо коментар [#1] от "futio_tapanchev":
Закон на е писан от поредните ненаяли се адвокати печалбари. Значи държавата може да ЗАДЪЛЖИ ветеринаря ваксиниращ животните по селата да го прави с 50% под пазарната цена, а не може да задължи ЧСИ-тата да взимат такса от половин работна заплата за услугата си?! И останалите пари да се връщат на кредитора.
В България по принцип законодателството е насочено основно към защита на банкстери и мутри събирачи на дългове. И тази работа спешно трябва да се променя , докато още е останала някакво население, което са се защитава.
Другия голям въпрос е какво правим с привилигированото ромско малцинство, което се види малоимотно, а обитава незаконни палати и кара коли за по половин милион?!
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1274 НеутралноДо коментар [#16] от "Lee Gier":
И какво печелят въпросните банкстери, ако си хванеш шапката и заминеш за ЮАР или ОАЕ да работиш? Там нашата правна система нея уважават кое знае колко, ако не си убил предумишлено много трудно ще ни сътрудничат.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1274 НеутралноДо коментар [#8] от "klecho":
Готин, нали за това сега кожодерите, пардон, фирмите за бързи кредити ни обясняват че "лихвите им са високи за да покрият по-ниската събираемост". Значи те веднъж те цакат с високи лихви и безумни такси, втори път - на практика не можеш да фалираш. Е няма такава цивилизована държава. Те и банките се изучиха и започнаха така. Пробвайте да изтеглите потребителски кредит под 20 000 лева да видите какво ГПР ще Ви начислят повечето.
klecho
Рейтинг: 1293 НеутралноДо коментар [#34] от "Vassil Stoychev":
Готин, върни се в първи клас- кредитът е привилегия, не фундаментално право.
Едно време, като се опиташ да навредиш интересите на съселяните си в кооперацията, с евтини маймунджилъци, даже са ти хвърляли и един оздравителен бой.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1274 НеутралноЗащо не го кажеш това на средния гражданин на САЩ дето има средно три кредитни карти. Данните са за 2022 г. на сп. Forbes.
И въобще - ние в каква система живеем - капитализъм или олигархизъм? Защото при тая втората, само определя група от граждани има достъп до всички икономически блага, на останалите им дава достъп до каквото е решила олигархията.
Lou
Рейтинг: 1555 НеутралноПреди години имах един познат. Той беше изтеглил огромен кредит от една банка, но не го плащаше. Работеше на черно без договор, нямаше имоти, живееше под наем в квартири. Той дължеше пари и буквално беше невидим за властите и банката кредитор. И какво правеше? Чакаше да минат 10-те години. Сега с този закон ще стане много интересно. Понятието "добросъвестен" нищо не значи - съвестта не е число, че е сума, за да я измериш. Да има имот и трудов договор. Какво му пречи да обяви фалита, да напусне работа и да си продаде имота?
СССР - родина на всички безотечественици! При капитализма човек експлоатира човека, а при социализма е точно обратното! Всеки кооператор - прасе, всеки комунист - две! Всички комунисти - под земята! 25 цирк - 25 години плодотворна размяна на циркови номера между България и СССР! Който не познава Сибир, той не познава СССР! Да живее 10-ти септември - ден на народната милиция - единствената опора на народната власт! До 9 септември 1944 г. България беше на ръба на пропастта. След това направи смела крачка напред!Държавата трябва натисне банките да затегнат кредитирането, вместо да дават кредити на всеки измамник и после ние, изрядните, да плащаме високия риск. Защото банката никога не губи. Ако измамникът не върне парите, банката ги взима от джоба от изрядния платец. Така излиза, че измамниците ще взимат парите, а ние, изрядните, ще плащаме заради тях. БНБ да не спят, ами да правят по-чести проверки на банките за дадените кредити - обезпечение, кредитна история, трудов стаж, размер на заплата/осигуряване/ и други. Само така българинът ще се научи на кредитни навици и да не посяга към по-голям залък, отколкото може да глътне. Българинът принципно е страшно невеж в кредитите. Две вади, три харчи. После тегли кредит четири, за да плади дълга, а връща седем. Луда история.
Моето мото в кредитите е ясно и категорично - винаги да имам под ръка / брой или сметка/ минимум 40-50 % от нужната сума, преди да тегля кредит. Ако трябва ще спестявам дълго, но ще събера нужната сума и чак тогава ще посегна към кредитор. Така и кредитът ще бъде по-малък, и вноските ще са по-леки, и таксите /лихвите/ ще са по-малка сума.
uq
Рейтинг: 2337 НеутралноС две думи, личен фалит може да обяви лице, което никога не би обявило личен фалит. Как може приемането на закони да е част от план за възстановяване? Това ще е "бързата кучка слепи ги ражда"
uq
Рейтинг: 2337 НеутралноДо коментар [#5] от "HUMANOID":
Идиоид
HUMANOID
Рейтинг: 549 НеутралноДо коментар [#39] от "uq":
""Човек може да стане домашен любимец за машините"""Правителството на ВЕЛИКОБРИТАНИЯ ще продължи по плана си да увеличи догодина корпоративния данък до 25%, вместо сегашните 19%, което е най-ниската ставка сред страните от Г-7. Оставането на сегашните 19%, би струвало на данъкоплатците 67.5 милиарда лири през следващите пет години."
Много ми е любопитно - колко струва на българските данъкоплатци - само 10% корпоративен данък в БЪЛГАРИЯ..., а именно:
:
Поне 50% (бедната половина) от населението вече много трудно свързва "двата края"...,
заради въведените през 2008 година – "плоски преки данъци" ("не-регулирана капиталистическа данъчна система"), при която "богатите" – все повече забогатяваха…, а "бедните" – още повече обедняваха…,
а именно:
[10% плосък данък върху дохода на гражданите – въведен през 2008 г.]…
[10% плосък данък върху печалбата на фирмите – въведен през 2008 г.]…
[8% плосък данък върху доходите от лихви – въведен през 2008 г.]…
[5% плосък данък върху доходите от дивиденти – въведен през 2008 г.]…
:
когато в БЪЛГАРИЯ трябва да има именно "прогресивни преки данъци" ("регулирана капиталистическа данъчна система", наричана още "социална данъчна система"), което недвусмислено е изразено в преамбюлът на КОНСТИТУЦИЯТА – решимост за създаването на "социална държава" (регулиран капитализъм),
а именно:
["...прогласяваме своята решимост да създадем демократична, правова и социална държава, за което приемаме тази КОНСТИТУЦИЯ." www.parliament.bg/bg/const ],
а именно:
1.1. Прогресивен данък върху "годишният общ доход" на гражданите…
1.2. Допълнителна "такса-лукс" върху "недвижимите имоти" на гражданите…
1.3. Допълнителна "такса-лукс" върху «по-ценно движимо имущество» на гражданите…
2.1. Прогресивен данък върху "годишната печалба" на фирмите…
2.2. Допълнителна "такса-капитал" върху "недвижимите имоти" на фирмите…
2.3. Допълнителна "такса-капитал" върху "по-ценно движимо имущество" на фирмите…
: