България се хвали с 448 млн. лв. помощ за Украйна, а е получила 500 млн. от ЕС за украинските бежанци

Димитър Стоянов

© Георги Кожухаров

Димитър Стоянов



Служебният министър на отбраната Димитър Стоянов, който вчера беше на посещение в Украйна, се похвали пред украинския си колега Олексий Резников, че от началото на руската военна агресия срещу страната на 24 февруари България е предоставила хуманитарна помощ на Украйна в размер на 448 млн. лв.


Министърът уточнил, че българското Министерство на отбраната е предоставило хуманитарна помощ от 2000 каски и 2000 бронежилетки, 350 медицински комплекта, 5000 комплекта зимни дрехи и 5000 чифта зимни обувки. Също така предстояло България да предостави безвъзмездно въоръжение, техника и боеприпаси, както и принос към тренировъчната мисия на Европейски съюз EUMAM.


"Дневник" попита военното ведомство за какво е отишла сумата, спомената от Стоянов, тъй като е очевидно, че тя е далеч по-голяма от нужното за покриване на детайлизираната от министъра на отбраната материална помощ. От министерството уточниха, че във въпросните 448 млн. лв. влизало и приемането на украинските бежанци и тяхното настаняване в България.




За издръжката на бежанците от войната в Украйна обаче България получава средства от Европейския съюз. На 27 април Европейската комисия задели 3.5 млрд. евро за всички страни членки на общността за тази цел, от които 148 млн. евро (около 296 млн. лв.) бяха предоставени на България. На 25 октомври на България бяха осигурени още близо 100 млн. евро (близо 200 млн. лв.) за издръжката на украинските бежанци.


Така сметката показва, че предоставените средства на България чрез еврофондовете са повече от споменатата от Димитър Стоянов сума от 448 млн. лв.


След месеци на обсъждания и политически спорове преди няколко дни българският парламент окончателно взе решение да изпрати на Украйна военна помощ в размер на 20 млн. лева. Законопроектът беше одобрен със 166 гласа "за" (ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната", ДПС и "Демократична България") срещу 28 "против" (БСП и "Възраждане").


Оръжието, което България ще изпрати на Киев, е основно за тренировки на военни в страни членки на НАТО и Европейския съюз. Списъкът с въоръжение е поверителен, но според думи на министъра на икономиката Никола Стоянов той ще включва леко стрелково оръжие и някои боеприпаси. България обаче отказа да изпрати самолети и зенитни комплекси C-300, oт каквито Украйна се нуждае най-много. В ратификацията е записано, че освен военно имущество България разрешава участие на военнослужещи от военните сили на България в мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна с оръжие и техника.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK