Това е съдържание, създадено от маркетинг студио Storio по задание на партньор на "Икономедиа".
Законът може да има недостатъци, но е изпълним и е възможно да създадем организация, при която изборните измами да намалеят. Възможно е", заяви в интервю за "Дневник" заместник-председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Цветозар Томов.
Той коментира, че е необходимо да има изборен регистър. "Необходим е изборен регистър, но той изисква доста сериозни промени. Преди всичко изисква да се мине през активна регистрация на българските граждани, да се откажем от регистрацията по постоянен адрес, която в момента се прави на хората по избирателни секции. Това е доста сериозна реформа, която изисква подготовка, но докато нямаме изборен регистър няма да имаме ефективен начин да се справим наистина радикално с възможностите за изборни резултати и манипулации", заяви Томов.
Той съобщи, че бюлетината, която ще излиза от машината ще е дълга 20 сантиметра и ще може да се сгъва 2 пъти преди да се сложи печат върху нея. Тя няма да е абсолютно същата като хартиената бюлетина, защото няма техническа възможност за това, но ще съдържа всички най-важни елементи и също ще е на специална хартия, от която има осигурени достатъчни количества. Томов коментира и, че в ЦИК има принципното съгласие в методическите указания за вота да се запише, че при машинното гласуване няма недействителни гласове (oще за това четете тук).
Гледайте във видеото пълния запис на интервюто на Златина Зехирова със заместник-председателя на Централната избирателна комисия Цветозар Томов.
Най-важните срокове за предстоящите предсрочни парламентарни избори на 2 април може да си припомните тук.
Колко ще струват предсрочните парламентарни избори - тук.
Един оптимистичен прочит на парламентарната криза може да прочете тук.
Защо средният живот на правителствата в Европа намалява - тук.