
© Юлия Лазарова
Иван Костов при представянето през септември миналата година на книгата му "Политиката отвътре"
Финансите на държавата в момента са консервативно управлявани, но големият проблем е инфлацията, каза днес пред БНТ бившият финансов министър и премиер Иван Костов. "Добрата новина е, че два от трите фактора, които влияеха върху нея, обърнаха посоката си. Единият е политиката на Европейската централна банка, а вторият - цената на енергоносителите", допълни той.
Рисковият фактор за инфлацията в България за Иван Костов е повишаването на пенсиите и заплатите. За него накъде ще поеме инфлацията ще зависи от това какъв ще е бюджетът за тази година, който предстои да се приеме от следващия парламент.
Костов е на мнение, че трябва да се премахнат всички субсидии за частни фирми. Той се обяви и за отпадане на преференциалното ДДС за редица области.
Ефектът от данък свръхпечалба ще е минимален
В отговор на въпрос Костов каза, че въвеждането "на данък свръхпечалба" няма да е 33%, а около 14%, защото няма да обхване цялата година. "Ефектът ще е минимален. Не си струва изобщо целия дебат по темата", е неговото мнение.
За Иван Костов е странно, че през миналата година и през януари не са събрани планираните данъчни приходи. "Няма много накъде да се затяга коланът. Трябва да се помисли за повишаване на събираемостта и допълнителни приходи, от концесии и други", е мнението на бившия премиер. Костов е на мнение, че бюджет с дефицит 3% ще е по-лесно да се направи за тази година, отколкото за следващата.
Бившият премиер и финансов министър се обяви за диференцирано подоходно облагане. Той поиска и забрана на рекламата на хазартни игри.
С тази надежда отиваме на изборите. Но очакванията ми са много минимални, така Иван Костов отговори на въпрос дали очаква стабилен редовен кабинет след изборите на 2 април.