
Икона "Св. Благовещение" от неизвестен автор от 16 в., от църквата "Св. Йоан Морски" в Несебър. Снимката е от специализирания сайт "Православието".
Християните празнуват днес Благовещение - деня, в която Архангел Гавриил съобщава на Дева Мария, че ще роди Божия син. Празникът е сред най-важните през годината и се отбелязва както от православните, така и от католиците и протестантите.
Събитието е описано в в Евангелието от Лука така:
В духа на библейската традиция Благовещение е ден, в който християните почитат майката и грижата й към децата. Това е един от големите празници по време на Великия пост и затова църквата разрешава да се яде риба.
Идването на пролетта
© Юлия Лазарова
В българския фолклор празникът се свързва с идващата пролет и това е отразено в повечето спазвани ритуали в този ден. Вярва се, че на този ден се връщат щъркелите, лястовиците и кукувиците. Идващи от юдейските земи, те съобщават благата вест за възраждането на природата. Зимата си отива и настъпва пролетта.
Във фолклора празникът е известен като Благовец, а често е наричан "половин Великден" и е свързван с множество поверия: хората започват нови начинания, за да им върви през годината; не се спи до късно, за да не изпусне човек късмета си; ако на този ден чуе кукувица да кука, човек трябва да има пара в джоба, за да е богат и честит през цялата година; ако през деня вали, годината ще бъде плодородна.
Много родители избират празника, за да пробият ушите на малките си момиченца, тъй като се вярва, че няма да ги боли.