Двама души са арестувани за гавра в мол с момче със специални образователни потребности

Двама души са арестувани за гавра в мол с момче със специални образователни потребности

© Скрийншот от видеото



Пловдивската полиция е задържала двама души за гавра на публично място с момче със специални образователни потребности, съобщи Би Ти Ви. Те са известни в социалните мрежи с прякорите си Куката и Чеченеца, а имената им са Тодор Огнянов и Петър Атанасов и са били придружени от известната като "Емили с тротинетката" (Емили Йорданова).


До ареста се стига след като във "Фейсбук" се появява видео, заснето и пуснато от тях. На него се вижда как водят в търговски център момче като куче на каишка, карат го "да подаде лапа" и да донесе хвърлена чаша.


Районна прокуратура - Пловдив, се самосезира и образува досъдебно производство за хулиганство, съобщиха от институцията. Наблюдаващият прокурор е дал указания за извършване на разпит със заснетите във видеоклипа лица, за установяване на тяхната самоличност и тази на момчето, както и дали по отношение на него е била прилагана принуда. Изясняват се причините за извършване на деянието. Срокът за приключване на разследването е двумесечен.




Пред Би Ти Ви Емили коментира, че е била заплашена, за да участва във видеото. "Бях поканена в Пловдив от Тошо Куката да участвам в клип, с който да създадем фурор и скандалност в мрежите. Изобщо не съм предполагала, че става въпрос за момче с психически проблеми, за момче със специални потребности. Не се чувствам виновна, бях принудена. Куката и Чеченеца заплашават хората с бой, когато не съдействат на техните инициативи", допълва тя.


Би Ти Ви съобщава, че след разговора момичето е отведено за справка в полицията. Според самата Емили причината не е клипът, а фактът, че имала да получава някакви документи за нарушения с тротинетката.


Пред журналисти задържаните твърдят, че момчето само е поискало да участва в техен клип, защото им било фен.


От Българския хелзинкски комитет излязоха с позиция, според която престъпни деяния на основата на увреждане или такива, възползващи се от увреждането като уязвимост на жертвата, следва да се признават като т. нар. "престъпления от омраза", т. е. престъпления с дискриминационен елемент.


"Поради това през 2022 г. представители на Българския хелзинкски комитет, като участници в две работни групи за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, предложиха на Министерството на правосъдието, наред с друго, да бъдат въведени в кодекса тежконаказуеми състави на деяния, извършени на основата на увреждането на пострадалото лице", посочват от организацията.


Междувременно в социалните мрежи започна кампания за намиране на адвокат и събиране на средства в помощ на семейството на тормозеното момче, което е в тежко финансово положение и имат още едно дете, което е болно от диабет. Към момента е намерен защитник на момчето и е открита банкова сметка, по която могат да се преведат дарения.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK