
© Ints Kalnins, Reuters
Германският министър на отбраната Урсула фон дер Лейен (вляво) и президентът на Литва Далия Грибаускайте на церемонията във вторник по посрещане на германския батальон в Рукла, Литва.
Това заяви руският зам.-министър на външните работи Алексей Мешков, цитиран от агенция РИА "Новости".
По думите му Русия смята разполагането на военни и въоръжение от НАТО в трите балтийски републики, Полша и Германия като заплаха. Москва внимателно следи събитията и ще гарантира сигурността си, допълва Мешков.
САЩ започнаха маневри в Полша, след което близо 3500 техни войници с бронирана техника и артилерия ще бъдат разположени тази пролет в балтийските страни, Полша и Югоизточна Европа. Това е най-голямото подсилване на американското военно присъствие в Европа от края на студената война насам.
Решението за него бе взето от администрацията на президента Барак Обама след срещата на НАТО на върха във Варшава. Алиансът взе на този форум първите конкретни решения как да реагира на анексирането на Крим и предизвикването на кризата в Източна Украйна от страна на Русия през пролетта на 2014 г.
Германските войски и бронираната техника през февруари ще подсилят отбраната на Литва. Те се разполагат на ротационен принцип като част от плановете на НАТО и като уверение към източноевропейските членове, че съюзниците им стоят зад тях.
© Ints Kalnins, Reuters
Малко по-рано в четвъртък Александър Боцан-Харченко друг представител на външното министерство в Москва, обяви, че Румъния е заплаха за Русия заради това, че е приютила елементи от американския противоракетен щит.
"Позицията на Румъния и на нейното ръководство, което превърна страната във форпост, е явна заплаха за нас. Всички тези решения... са на първо място насочени срещу Русия", допълни директорът на четвърти европейски департамент в министерството. В интервю за "Интерфакс" той казва още, че румънските лидери изпитват удоволствие от антируския тон, който използват.
© Ints Kalnins, Reuters