
© Министерство на туризма
"В крайна сметка дюната дюна ли е?"
Този въпрос постави кметът на община Царево Георги Лапчев в ефира на Би Ти Ви. Повод за изказването му стана казусът с плаж "Корал" и съдебният спор на общината с испанския инвеститор "Ибердрола Инмобилиария" със собствен имот зад плажа дали собственикът има право да строи там.
"Общината ги съди, те желаят да подновят разрешенията си за строеж, ние сме против да строят, защото има изтекло екологично правило и не може да се строи. Трябва устройствен план за община Царево, който да каже къде може и къде не", каза Лапчев по повод съдебното дело.
В отговор на въпрос дали техният имот е върху дюни Лапчев разясни, че за да се отговори на въпроса "дюната дюна ли е", трябва отговорните служби да го докажат недвусмислено, а не да се твърди само на думи, редно е черно на бяло да е записано.
"Аз не съм специалист по дюна, а специалист по гори. Затова няма аз да твърдя къде има и къде няма дюна, макар да виждам как изглежда. Но факт е, че там, където има дюна, там няма да се строи къща, това е ясно по закон. Където няма, може да се строи", обясни Лапчев. Проблем в този затворен кръг обаче е, че дюните на "Корал" са нанесени в специализираните карти (каквото е изискването в Закона за устройство на черноморското крайбрежие), но все още липсват в кадастралните. Според Закона за устройство на черноморското крайбрежие към територията на морския плаж се включват и пясъчните дюни, разположени непосредствено зад плажната ивица или попадащи върху морския плаж. Конкретно за "Корал" става дума за 120 дка частни земи зад плажа, от които 90 дка са дюни.
"Когато няма регламент и правила, се стига до грозни гледки на презастрояване, за щастие на Южното Черноморие не можем да ги видим, на Север наистина са допуснаха такива грешки. Затова ни трябва устройствен план, където ще се окаже точно с правила къде може и къде не, това е основата. Там ще се посочи къде е зелена ивица и там не може никой не може да строи", смята кметът.
Кметът изрази надежда, че до края на 2018 г. Царево ще има своята екологична оценка, която по думите му е препъникамък за това 10 години да няма устройствен план на общината, който да укаже точно къде може и къде не да се строи.
hodounski
Рейтинг: 2968 ВеселоЛапането на суджуци влияе зле на мисловната дейност. Има много доказателства за това. Цветанът на мисълта и кметът са ярки представители.
Наблюдател
Рейтинг: 2917 НеутралноА в кайна сметка, кметът кмет ли е?
historama
Рейтинг: 3965 НеутралноА кой е собственика на испанския имот?
Наблюдател
Рейтинг: 2917 Неутрално"... кметът на Царево Георги Лапчев (ГЕРБ) е извършил стопански престъпления в полза на наемателя на Къмпинг „Делфин“. Това се разбира от постановление на бургаския окръжен прокурор ..."
https://bivol.bg/bop-spec-lapchev.html
koko65bg
Рейтинг: 994 Неутрално"Аз не съм специалист по дюна, а специалист по гори.
И точно за това позволява да се унищожават дюните. А кметовете по Странджа са специалисти по дюни и позволяват да се унищожават горите.
А в конкретният случай към този кмет трябва да се зададе въпросът - Луковата глава лукова глава ли е или чеп за зеле.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Chung Kuo
Рейтинг: 500 Неутрално"...се стига до грозни гледки на презастрояване, за щастие на Южното Черноморие не можем да ги видим, на Север наистина са допуснаха такива грешки. "
Разбира се, трябва само да погледнем към Слънчев Бряг или въобще презастроения "мегаполис" Свети Влас-Бургас, задръстен от прохода към Влас, та чак до центъра на Бургас.
И въобще какво прави местния лесотехник на кметски пост? Като не разбира от спецификите на общината, която управлява и като не желае да се научи ("Аз не съм специалист по дюна, а специалист по гори.") да си ходи. Или са все тая ценза и квалификациите на държавната администрация, важното е да е някой лоялен, ако ще и да е Калинка?
Petleshev
Рейтинг: 3230 НеутралноОбикновено, дюните в България са земеделски земи, където дядовците на мутри и ченгета са имали лозя и бостани...! :)
Бивш tww09306483.penetrating
Рейтинг: 5802 НеутралноОтговорът на държавата е "зависи кой пита" :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertgembirdkz
Рейтинг: 525 ГневноТариката,тарикат ли е ?Или гледа да си оправи семейството като "нормален"човек.
Без коз
Рейтинг: 891 НеутралноПоредният корумпиран политик,който ни прави на глупаци!
Народ, който избира корумпирани, самозванци, крадци и предатели, не е жертва! Съучастник е !samoedin
Рейтинг: 3509 НеутралноВъпросът зависи от кой точно ще строи - ако е обикновен гражданин , да дюни са и следва дори наказателна отговорност, ако пък говорим за мутри, олигарси, политици и бедни магистратски роднини - не, не са дюни, защото еди какво си....
И повечето неща в тая държава зависят от отговора кой е инвеститора, а не от това, което гласи закона ! Затова 2 милиона българи потърсиха друго място за живеене !
Затова и престъпността си има държава, а разумните и свестните вдигат рамене и отказват да приемат това урудливо явление за своя държава !
everlast666
Рейтинг: 1197 НеутралноДюната не е дюна, щом ГЕРБ стъпи на нея!
SaveBG
Рейтинг: 515 ЛюбопитноА мозъкът мозък ли е при герберите или тиквено пюре?
elevation04
Рейтинг: 605 ВеселоТитани на човешкото мислене, и факири в кражбите :-) !
ahasver
Рейтинг: 1584 НеутралноПисах няколко пъти, но ще подновя.
Главно след войната територията на България е прелетяна изцяло от самолети със специални фотокамери които са заснели в мащаб 1:12500 държавата. От тези снимки са извадени контактни копия, а от тях са съставени топографски карти в мащаб 1:5000. Това е много подробен мащаб. На Запад се прави само на населени места и се нарича "план на град". (Само алпийските части на Рила и Пирин са в М= 1: 10000). На тези карти 1 см е 50 метра. Отбелязани са дори самотни дървета. Та на тях са отбелязани , посочени и надписани ВСИЧКИ дюни. Такива, каквито са били през 50-те години, преди застрояването на крайбрежието. Всички спорове и оправдания се свеждат до разглеждане на съществуващите карти.
Но понеже са ни налазили едни калинки...
SaveBG
Рейтинг: 515 НеутралноСега сериозно да отговорим на реторичния въпрос на кмета на Царево: Дюни са господин Лап(а)чев и от камарата на геодезистите предявиха искане, за отразяването им в кадастралните карти. Реално на плаж "Корал" 60-70% от имота на излъганата да закупи тези парцели фирма "Ибердрола" се намира върху дюни.
http://www.geodezisti.net/2018/06/blog-post_27.html
Ето и хубава карта на самите дюни:
https://btvnovinite.bg/bulgaria/skandalat-s-ogradata-zad-plazh-koral-ne-stihva.html
extraCACA
Рейтинг: 1645 Неутралногербавите са заформили такава каша в кадастъра че направо не е истина... добре са случили на умрели оФци, нейде другаде отдавна щяха да красят стълбовете заради това
sporta
Рейтинг: 225 НеутралноОнова не ли джендърката Ангелкова ?? Да се такова на дюната или НЕ дюната !
Роси
Рейтинг: 8059 НеутралноНяма дюни, няма проблеми.
Peni Nikol
Рейтинг: 7076 ВеселоА не, дюната не е дюна, а нещо от пясък :).
proza
Рейтинг: 862 НеутралноВсяко лято едни "свободно къмпингуващи" господа вдигат врява около Корал и искат да им се разреши да си правят каквото си щат, както са правили до сега. Всяко лято едни анонимни собственици с испански произход предевяват претенции за собствеността си над терен в близост до Корал. И всяко лято кметът на Царево ни обяснява, че от него нищо не зависи. Писна ни да слушаме вечните разправии за тегобите на горепосочените персони. Нека да решават споровете си в съда, а не по медиите, затова са съдилищата.
Таралеж
Рейтинг: 2659 НеутралноКмета кмет лие? И министъра министър ли е? Или всите са си едни корумпирани дребни човечета?