Бе нашата икономика имунизирана ,ама ако Брекзита се разрастне и ни спрат еврофондовете ,бързо ще изпаднем в клинична смърт , това само сме пропуснали ,а на фона на всичко това румънците отчитат над 8.5% БВП и за миналата и за новата година се очаква около тази цифра ,очевадни са разликите ,че нашите комунисти крадат и източват много повече от румънските .
Ми, права е другарката (кри)Сталинка. Икономиката ни е толкова зле, че всяка криза, ще ни подмине на бегом. "Нема да се пуашиш копеуве" песничка от близкото ни минало.
Можеш ли да дадеш източник на тия данни? По моите данни Румъния наистина има по-висок растеж от нас, но далеч не е 8.5% годишно, което ще я направи най-бързо растящата икономика в Европа.
Според моите данни БВП на Румъния е нараснало с 6.95% на годишна база през 2017 г. и с 3.96% на годишна база през 2018 г. През 2019 г. се очаква забавяне до 3.43%. Далеч от 8.5% три години подред.
Не, кризите ни подминават, защото имаме много нисък външен дълг. При последната криза всяка от държавите в Европа трябваше да тегли тежки заеми, за да я изкара. На Италия външният дълг се вдигна от 100% от БВП до 130% от БВП, което я постави в много тежка ситуация, защото е точно на ръба да не може да изплаща лихвите по дълга, което означава да фалира. С Гърция стана точно така. След преминаване на една критична точка, пазарът започва да не вярва на Гърция, че ще плаща лихвите по дълга си, което кара лихвите да скочат още повече, което кара Гърция да не може да ги изплаща и се влиза в тоя омагьосан кръг. С Испания, Ирландия, Португалия имаше подобни проблеми, но успяха да избегнат тая участ. Всичките тия проблеми станаха, защото тия държави вече имаха дългове, плаващи около 100% или повече от БВП.
Нашият дълг 2008 г. беше 16% от БВП. Нарасна до 30% от БВП за 2 години след тегленето на тежки кредити. След което започна да спада при преминаването на кризата и започването на изплащането. Сега е 22% и продължава да пада. Ако бяхме с външен дълг от 100% през 2008 г., сега щяхме да имаме построени магистралите, язовирите и ЖП линиите, но щяхме да сме точно в същата ситуация, в която е Гърция.
Това, между другото, е и причината ЕЦБ да е наложила правило икономиките в ЕС да не превишават външен дълг от 60% от БВП. Доста от тях има мноооого да работят, докато стигнат тая стойност обаче.
Очаквах малко повече дълбочина от човек на такава позиция...
Малък дълг - ок, ама не й ли е ясно, че да създадеш излишък изкуствено е най-лесното нещо - залагаш в бюджета по-малко и като дойде реалния приход и сравним сьс занижения такъв по бюджет и опааа излиза ББ или Владко и се тупат в гърдите с излишъка....
Семпличка стратегия, с която Герб от години точи пари и раздава порции (да не забравяме санирането, платено от централния бюджет)
Сега сме много по-подготвени за финансова криза, отколкото през 2008. Имаме работещи предприятия, които генерират БВП. Просто трябва да се надяваме, че управляващите ще са достатъчно адекватни, за да не ни заробват с дългове.
Спомням си рева и тръшкането, когато Орешарски искаше да тегли заем от 1млрд,за да оправи някои от бакиите на Дянков. Няма и година след това тези, които плюеха по Орешарски, изтеглиха 16млрд заем. Щото кризата ни била отминала?! Щото сме били перфектно развиващи се!? Или, май щото требе да се краде, а хората - тях - кучета ги яли.
Кои позиции бе Иване? На бюрократ в Брюксел ли? Страната ти те предлага и в 98% от случаите онези те одобрават. Те румънските социалисти каква куха лейка предложиха и им я приеха - летвата там далеч не за някакви лични качества. В Световната банка също не е много по-различно - трябват ти малко връзки - не особени умения - в крайна сметка там бенчмарк за успешна работа няма - не е като да си портфолио менаджер на инвестиционен фонд в частния сектор.
Лъстморд, бюрократи във Брюксел има десетки хиляди, вицепрезиденти на комисията обаче са под 5, същото и е със СБ, десетки хиляди служители, вицепрезиденти под 5 най-вероятно, а изпълняващ длъжността президент е само един...
Сега се пробвай да обясниш отново, че не разбираш какво ти пише да видим колко искаш да се изложиш?
Няма как да вярвам на хора, като Сталинка, които през живота си не са създали блага за 1 купичка ориз. Заемали административни длъжности в разни институции, които само разпределят чужди пари, които не са изкарали сами. Айде мерси.
До коментар [#21] от Адекватно мислещСпомням си рева и тръшкането, когато Орешарски искаше да тегли заем от 1млрд,за да оправи някои от бакиите на Дянков. Няма и година след това тези, които плюеха по Орешарски, изтеглиха 16млрд заем. Щото кризата ни била отминала?! Щото сме били перфектно развиващи се!? Или, май щото требе да се краде, а хората - тях - кучета ги яли.
"Брутният външен дълг в края на октомври 2018 г. е 33 982.5 млн. евро (64.4% от БВП), което е с 585.2 млн. евро (1.8%) повече в сравнение с края на 2017 г. (33 397.3 млн. евро, 64.6% от БВП). Дългът нараства с 878.8 млн. евро (2.7%) спрямо октомври 2017 г. (33 103.7 млн. евро, 64.1% от БВП."
Глупости. България беше една от най-слабо ударените икономики в ЕС, като изпаднахме само в три тримесечия на рецесия. Другите държави бяха по година и половина, та чак до две години в рецесия и то много по-тежка, с много по-големи проценти на рецесия. Румъния, Словения, Унгария, Гърция, Германия, Великобритания, Турция, Холандия, Хърватия, Исландия, Ирландия, Португалия, Чехия - всичките са били ударени много по-тежко. По-добре от нас са били само Полша, Словакия и Франция. При това нашата рецесия беше сериозно повлияна от факта, че точно в началото на 2009 г. Русия спря газта на Украйна, а следователно и на нас. Това усложни много удара на кризата.
На нас ни се стори кризата по-тежка, отколкото беше по простата причина, че и без това сме най-бедната държава в ЕС и нямаме много на какво да се уповаваме при липса на растеж и заетост. Нямаме спестяванията и активите на народите от Западна Европа. Нямаме кредитния рейтинг на западните икономики. Нямаме и ЕЦБ, която да гарантира дълга. Като цяло сме в по-лоша позиция от много от другите държави. Това обаче не значи, че кризата е ударила по-тежко държавата, а че народът по принцип е по-беден.
И, адекватно мислещият ник идва точно защото, за разлика от поредния форумен гений, аз съм си направил труда да погледна данните, а не говоря наизуст.
Защото това са данните за брутния външен дълг, не за държавния дълг. Брутният външен дълг означава целият дълг на ВСИЧКИ в България - на хората, компаниите, физическите и юридически лица, домакинствата, банките, Централната банка, търговски кредити - всичко. Дългът на цялата икономика. Ако отвориш твоя линк, влезеш в пдф файла за октомври 2018 г., от който ти си цитирал, и скролнеш надолу, ще видиш данните в таблица. Точно там ще видиш разбивката на брутния външен дълг по сектори.
Докато държавният дълг е само дългът на Република България. Моят и твоят дълг не влиза в тая стойност. Брутният външен дълг не е съотносим към това, за което говорим по-горе.
През 2015 г. от ГЕРБ, за да погасят по-стари дългови задължения на държавата. Това е стандартна практика - взима се нов кредит на по-изгодни условия и с него се погасяват старите задължения, като така се понижава външния дълг. Парите от тоя кредит не са били "окрадени", както Владо твърди, а отидоха за изплащане на старите кредити.
Орешарски не е теглил заеми, за да оправи бакиите на Дянков, а за да може България да не изпада в по-тежка криза. Дянков не е правил никакви кой знае какви бакии (не, че и нещо велико е направил). България беше просто в добра позиция при идването на кризата и сега е важно да останем в добра позиция преди идването на следващата.
Благодаря за пояснението. Националният дълг - сумата на всички годишни дефицити обслужвани от хората на България е нисък спрямо съседите, а не Брутен държавен дълг - сборът на дълговете от всички сектори. Ясно.
Понеже разбираш ако нямаш нищо против да питам. Ние сме в положение на валутен борд, което изисква фискална пруденция. Ако издържим ERMII и влезем в Евро Зоната и ако отпадне валутният борд тогава няма ли да има опасност да се втурне правителствлто да инвестира неконтролируемо в държавта чрез новите дълговете, на които ще имаме право, както направи Гърция?
Същата опасност съществува винаги. Валутният борд просто връзва нашата валута към еврото и пречи на нашата централна банка да провежда монетарна политика (не определя лихвени проценти, не извършва операции на свободния пазар, не купува и продава валута според вътрешна политика, а само по желание на икономическите агенти в държавата - компании, банки, физически лица; също така, не може да дава кредити на правителството). По този начин лихвите в България и инфлацията в България зависят изцяло само от лихвите и инфлацията на еврото, все едно вече сме приели еврото. С други думи, чрез валутния борд ние приемаме негативите от приемането на еврото (липса на собствена монетарна политика, невъзможност за отпускане на кредити на правителството и др.) без да имаме позитивите (по-висок кредитен рейтинг, което докарва повече чужди инвестиции; не се губят стотици милиони заради комисионни при обмен на валута; имаме спасителен чадър от европейският финансов механизъм и т.н.). Естествено, валутният борд беше брилянтно решение, когато го въведоха, просто времето за него отмина и сега трябва да се направи стъпката и към Еврозоната.
Но валутният борд не пречи на правителството да инвестира неконтролируемо, то просто трябва да намери парите от другаде, а не от нашата централна банка. Ето, два коментара по-нагоре дадохме примера с 16-те млрд лв заем. Той беше изтеглен от 4 големи международни банки, не помня кои точно. По същия начин може да си теглят всяка година и да строим по 200 км магистрали годишно. Нищо не спира правителството да прави това. Но дългът ще скочи моментално и в един момент ще стане като с Гърция.
Истината е, че от Костов насам (включително и него) българските правителства, и леви, и десни, водят доста добра финансова политика. Проблемите ни са в масовата корупция, която плаши чуждите инвеститори.
Верно е, от устата и се ръсят само клишета. Типичен бюрократ, каквито виждаме навсякъде по света. Много се изложи с кандидатурата за генерален секретар на ООН, беше много погрешен ход. Но който си е гъонсурат, нищо не може да спре възхода му нагоре в бюрократи1ната иерархия.
Не беше ли "Когато еди-кой-си пръдне, еди-кой-си се посир@ "? Т.е. ние имаме тапа на едно място, като перефразираме малко . Ама то дали е толкова хубаво пък това ...
Ахахахаха, ами, приятелю, спадът на България не е 10%, а 4%, както ти много точно си посочил. Просто си твърде голям форумен гений и не разбираш какво значи това. Статистиката, която цитираш, е свиването в процентно отношение спрямо МИНАЛАТА ГОДИНА. А не някаква статистика в абсолютни стойности. Не сме имали 6 портокала и след две години да имаме минус 4 портокала, схващаш ли? Това, което показва тази статистика е, че растежът е -4%, не можеш да го "събереш" с процентния растеж от миналата година, защото това е процент, базиран на друга стойност, а именно - на БВП от по-предната година. Ако спадът беше 10%, в графата годишен растеж на БВП за България щеше да пише -10%. Схвана ли? Това принципно е трябвало да ти го обясни даскалката по математика, ама българската образователна система си е калпава, така че не се кахъри, ти си оставаш форумен гений. Просто ти трябва има-няма 12 г. в училище и още 5-6 в университет, би било добре.
Това са конкретни стойности, дай да те видим колко добре се е представила България при тази криза сравнено със средното за ЕС, да не те тормозим излишно. Защо така България, която е по-малко уж засегната така по-бавно се възстановява?
ПП Нали се сещаш какъв е дела във БВП на еврофондовете за България сравнено със средното на ЕС?:)
По-висок: "In 2016 Bulgaria received €2.35 billion in EU funding. Of this, regional policy amounted to €1.15 billion, which is 49%, above the EU-28 average of 32%. A further €1.01 billion (43%) went to farm spending."
До коментар [#51] от "Judjuk":По-висок:"In 2016 Bulgaria received €2.35 billion in EU funding. Of this, regional policy amounted to €1.15 billion, which is 49%, above the EU-28 average of 32%. A further €1.01 billion (43%) went to farm spending."
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Дедо Либен
Рейтинг: 1188 Гневно"Когато големите икономики кихнат, малките се наакват.
Затова политиците и пелените трябва да се сменят често!!!!
chicago514
Рейтинг: 1040 ВеселоНа нас пневмонията ни е в кърпа вързана.
Nikoi
Рейтинг: 758 НеутралноБе нашата икономика имунизирана ,ама ако Брекзита се разрастне и ни спрат еврофондовете ,бързо ще изпаднем в клинична смърт , това само сме пропуснали ,а на фона на всичко това румънците отчитат над 8.5% БВП и за миналата и за новата година се очаква около тази цифра ,очевадни са разликите ,че нашите комунисти крадат и източват много повече от румънските .
deaf
Рейтинг: 2445 НеутралноДа беше обяснила Сталинка как си представя САЩ и Китай" да се разберат"?!
lustmord
Рейтинг: 293 ЛюбопитноКой това - царицата на общите приказки дето на всеки въпрос отговаря с едно от 3 заучени клишета?
К2
Рейтинг: 2355 НеутралноИмам обосновано предположение , че произлиза от мозъчния тръст на Цецерон. Една малка Холандия е сравнима с голема и могучая по БВП.
SHADOWS of SOFIAБМЗ
Рейтинг: 1142 ВеселоНормално, когато нямаш икономика какво да и се развали.
Икономиката икономична, светът светски, апокалипсисът апокалиптиченМокър от дъжд се не бои.
plebs
Рейтинг: 264 Весело"Цитат на деня" може и дава храна на Лийдуейци.
Може да стане и за смях...
:)
anty
Рейтинг: 778 НеутралноТо мъртавците болест не ги лови другарко Сталинка.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
mihail_p
Рейтинг: 1474 НеутралноДо коментар [#5] от "lustmord":
и аз нещо такова щях да пиша.
все едно слушам борисов.
мнението ми за световната банка падна.
дерибеев
Рейтинг: 2671 Веселое защо мисли се ваксинирахме с Ф16
всеки коментар може и ще бъде използван срещу вас"Когато големите кихнат, малките ги хваща пневмония, но България е добре имунизирана."
penetrating
Рейтинг: 7502 НеутралноБългарите сме динамични и можем да избегнем пневмонията...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertVlado Nikolov
Рейтинг: 1302 НеутралноМи, права е другарката (кри)Сталинка. Икономиката ни е толкова зле, че всяка криза, ще ни подмине на бегом. "Нема да се пуашиш копеуве" песничка от близкото ни минало.
karabastun
Рейтинг: 4096 ЛюбопитноБългария е на изчезване, ама според тая ..... колежка на нашите видни ДС политикономисти - била ''имунизирана'' !
[email protected]дерибеев
Рейтинг: 2671 ВеселоДо коментар [#5] от "lustmord":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васи така докато Иванка избере истински президент на СБ
karabastun
Рейтинг: 4096 ЛюбопитноЛелята на светилото Дянков е ''имунизирана'' от загриженост за България !
[email protected]Адекватно мислещ
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#3] от "edin drug":
Можеш ли да дадеш източник на тия данни? По моите данни Румъния наистина има по-висок растеж от нас, но далеч не е 8.5% годишно, което ще я направи най-бързо растящата икономика в Европа.
Според моите данни БВП на Румъния е нараснало с 6.95% на годишна база през 2017 г. и с 3.96% на годишна база през 2018 г. През 2019 г. се очаква забавяне до 3.43%. Далеч от 8.5% три години подред.
https://www.statista.com/statistics/373173/gross-domestic-product-gdp-growth-rate-in-romania/
При нас растежът се движи межу 3 и 4% годишно.
https://www.statista.com/statistics/375184/gross-domestic-product-gdp-growth-rate-in-bulgaria/
Ivan_
Рейтинг: 462 НеутралноДневник,
Модератора е неадекватен!Кристалина Георгиева кога я избраха за президент на СБ?
Защо сме пропуснали подобна новина?
Хайде научете се как се представя коректно информация!
Трябва да се отбележи, че е изпълняващ длъжността, или временен или по заместване, каквото е коректното за конкретния случай.
Ivan_
Рейтинг: 462 ЛюбопитноДо коментар [#5] от "lustmord":
Модератора е неадекватен!Интересно как тогава е успяла да заеме всички тези позиции на които беше и на които е и към момента?
Адекватно мислещ
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#14] от "Vlado Nikolov":
Не, кризите ни подминават, защото имаме много нисък външен дълг. При последната криза всяка от държавите в Европа трябваше да тегли тежки заеми, за да я изкара. На Италия външният дълг се вдигна от 100% от БВП до 130% от БВП, което я постави в много тежка ситуация, защото е точно на ръба да не може да изплаща лихвите по дълга, което означава да фалира. С Гърция стана точно така. След преминаване на една критична точка, пазарът започва да не вярва на Гърция, че ще плаща лихвите по дълга си, което кара лихвите да скочат още повече, което кара Гърция да не може да ги изплаща и се влиза в тоя омагьосан кръг. С Испания, Ирландия, Португалия имаше подобни проблеми, но успяха да избегнат тая участ. Всичките тия проблеми станаха, защото тия държави вече имаха дългове, плаващи около 100% или повече от БВП.
Нашият дълг 2008 г. беше 16% от БВП. Нарасна до 30% от БВП за 2 години след тегленето на тежки кредити. След което започна да спада при преминаването на кризата и започването на изплащането. Сега е 22% и продължава да пада. Ако бяхме с външен дълг от 100% през 2008 г., сега щяхме да имаме построени магистралите, язовирите и ЖП линиите, но щяхме да сме точно в същата ситуация, в която е Гърция.
Адекватно мислещ
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#14] от "Vlado Nikolov":
Това, между другото, е и причината ЕЦБ да е наложила правило икономиките в ЕС да не превишават външен дълг от 60% от БВП. Доста от тях има мноооого да работят, докато стигнат тая стойност обаче.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1328 НеутралноМда. Затова кризата от 2009та ни върна толкова назад, щото сме имунизирани.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКYomega
Рейтинг: 645 НеутралноОчаквах малко повече дълбочина от човек на такава позиция...
Малък дълг - ок, ама не й ли е ясно, че да създадеш излишък изкуствено е най-лесното нещо - залагаш в бюджета по-малко и като дойде реалния приход и сравним сьс занижения такъв по бюджет и опааа излиза ББ или Владко и се тупат в гърдите с излишъка....
Семпличка стратегия, с която Герб от години точи пари и раздава порции (да не забравяме санирането, платено от централния бюджет)
Judjuk
Рейтинг: 2592 Неутрално"Когато големите кихнат, малките ги хваща пневмония, но България е добре имунизирана"
JudjukЩото я няма в списъка на икономиките.
atmanpg
Рейтинг: 1760 НеутралноСега сме много по-подготвени за финансова криза, отколкото през 2008.
Имаме работещи предприятия, които генерират БВП.
Просто трябва да се надяваме, че управляващите ще са достатъчно адекватни, за да не ни заробват с дългове.
Ivan_
Рейтинг: 462 НеутралноДо коментар [#21] от "Адекватно мислещ":
Модератора е неадекватен!Адекватно мислещия този ник някакъв майтап ли е?
Коя криза ни подмина 2008г?
България бе една от най-пострадалите страни в Европа...
Адекватно мислещ
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#24] от "Yomega":
Естествено, че ѝ е ясно, но тя е човек на ГЕРБ...
Vlado Nikolov
Рейтинг: 1302 НеутралноДо коментар [#21] от Адекватно мислещ
Спомням си рева и тръшкането, когато Орешарски искаше да тегли заем от 1млрд,за да оправи някои от бакиите на Дянков. Няма и година след това тези, които плюеха по Орешарски, изтеглиха 16млрд заем. Щото кризата ни била отминала?! Щото сме били перфектно развиващи се!? Или, май щото требе да се краде, а хората - тях - кучета ги яли.
lustmord
Рейтинг: 293 НеутралноДо коментар [#20] от "Ivan_":
Кои позиции бе Иване? На бюрократ в Брюксел ли? Страната ти те предлага и в 98% от случаите онези те одобрават. Те румънските социалисти каква куха лейка предложиха и им я приеха - летвата там далеч не за някакви лични качества. В Световната банка също не е много по-различно - трябват ти малко връзки - не особени умения - в крайна сметка там бенчмарк за успешна работа няма - не е като да си портфолио менаджер на инвестиционен фонд в частния сектор.
Ivan Prodanov
Рейтинг: 629 НеутралноКогато американците си извадят чурките, правителство на ГЕРБ отива да им направи фелацио.
Иван Костов е за съд!Ivan_
Рейтинг: 462 ЛюбопитноДо коментар [#30] от "lustmord":
Модератора е неадекватен!Лъстморд, бюрократи във Брюксел има десетки хиляди, вицепрезиденти на комисията обаче са под 5, същото и е със СБ, десетки хиляди служители, вицепрезиденти под 5 най-вероятно, а изпълняващ длъжността президент е само един...
Сега се пробвай да обясниш отново, че не разбираш какво ти пише да видим колко искаш да се изложиш?
Суджук Герберите
Рейтинг: 418 НеутралноНяма как да вярвам на хора, като Сталинка, които през живота си не са създали блага за 1 купичка ориз. Заемали административни длъжности в разни институции, които само разпределят чужди пари, които не са изкарали сами. Айде мерси.
Голям апартамент купи, голяма сума не плащай!bokster
Рейтинг: 313 НеутралноЗащото сме в мавзолея.
vassilun
Рейтинг: 4770 ЛюбопитноМоже ли малко подробности за този дълг от 16 милиарда? Кога е взет? За какво е похарчен?
Николай Бучков
Рейтинг: 1523 НеутралноВпечатлителна е международната солидарност на пазителите на идеологиите , щом става дума за влияние и употреба....
Kiril
Рейтинг: 257 ЛюбопитноДо коментар [#21] от "Адекватно мислещ":
https://imdb.com/title/tt1279083/ + http://socrates.else.is/ + https://chitanka.info/books/category/filosofia + https://tutanota.com"...Сега е 22% и продължава да пада".
А защо данните на БНБ твърдят следното?
"Брутният външен дълг в края на октомври 2018 г. е 33 982.5 млн. евро (64.4% от БВП), което е с 585.2 млн. евро (1.8%) повече в сравнение с края на 2017 г. (33 397.3 млн. евро, 64.6% от БВП). Дългът нараства с 878.8 млн. евро (2.7%) спрямо октомври 2017 г. (33 103.7 млн. евро, 64.1% от БВП."
От Брутен външен дълг, 27.12.2018 г за Октомври
http://www.bnb.bg/PressOffice/POStatisticalPressReleases/POPRSGrossExternalDebt/index.htm
Адекватно мислещ
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#27] от "Ivan_":
Глупости. България беше една от най-слабо ударените икономики в ЕС, като изпаднахме само в три тримесечия на рецесия. Другите държави бяха по година и половина, та чак до две години в рецесия и то много по-тежка, с много по-големи проценти на рецесия. Румъния, Словения, Унгария, Гърция, Германия, Великобритания, Турция, Холандия, Хърватия, Исландия, Ирландия, Португалия, Чехия - всичките са били ударени много по-тежко. По-добре от нас са били само Полша, Словакия и Франция. При това нашата рецесия беше сериозно повлияна от факта, че точно в началото на 2009 г. Русия спря газта на Украйна, а следователно и на нас. Това усложни много удара на кризата.
На нас ни се стори кризата по-тежка, отколкото беше по простата причина, че и без това сме най-бедната държава в ЕС и нямаме много на какво да се уповаваме при липса на растеж и заетост. Нямаме спестяванията и активите на народите от Западна Европа. Нямаме кредитния рейтинг на западните икономики. Нямаме и ЕЦБ, която да гарантира дълга. Като цяло сме в по-лоша позиция от много от другите държави. Това обаче не значи, че кризата е ударила по-тежко държавата, а че народът по принцип е по-беден.
И, адекватно мислещият ник идва точно защото, за разлика от поредния форумен гений, аз съм си направил труда да погледна данните, а не говоря наизуст.
https://tradingeconomics.com/bulgaria/gdp-growth
В същия сайт има данни за всяка от държавите, които цитирах.
Адекватно мислещ
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#37] от "Kiril":
Защото това са данните за брутния външен дълг, не за държавния дълг. Брутният външен дълг означава целият дълг на ВСИЧКИ в България - на хората, компаниите, физическите и юридически лица, домакинствата, банките, Централната банка, търговски кредити - всичко. Дългът на цялата икономика. Ако отвориш твоя линк, влезеш в пдф файла за октомври 2018 г., от който ти си цитирал, и скролнеш надолу, ще видиш данните в таблица. Точно там ще видиш разбивката на брутния външен дълг по сектори.
Докато държавният дълг е само дългът на Република България. Моят и твоят дълг не влиза в тая стойност. Брутният външен дълг не е съотносим към това, за което говорим по-горе.
Ето данни на НСИ за държавния дълг:
http://www.nsi.bg/bg/content/11476/брутен-държавен-дълг
А ето и от няколко други източника:
https://tradingeconomics.com/bulgaria/government-debt-to-gdp
https://countryeconomy.com/national-debt/bulgaria
https://www.debtclocks.eu/public-debt-and-budget-deficit-of-bulgaria.html
Адекватно мислещ
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#35] от "vassilun":
През 2015 г. от ГЕРБ, за да погасят по-стари дългови задължения на държавата. Това е стандартна практика - взима се нов кредит на по-изгодни условия и с него се погасяват старите задължения, като така се понижава външния дълг. Парите от тоя кредит не са били "окрадени", както Владо твърди, а отидоха за изплащане на старите кредити.
До коментар [#29] от "Vlado Nikolov":
Орешарски не е теглил заеми, за да оправи бакиите на Дянков, а за да може България да не изпада в по-тежка криза. Дянков не е правил никакви кой знае какви бакии (не, че и нещо велико е направил). България беше просто в добра позиция при идването на кризата и сега е важно да останем в добра позиция преди идването на следващата.
Kiril
Рейтинг: 257 ЛюбопитноДо коментар [#39] от "Адекватно мислещ":
https://imdb.com/title/tt1279083/ + http://socrates.else.is/ + https://chitanka.info/books/category/filosofia + https://tutanota.comБлагодаря за пояснението. Националният дълг - сумата на всички годишни дефицити обслужвани от хората на България е нисък спрямо съседите, а не Брутен държавен дълг - сборът на дълговете от всички сектори. Ясно.
Понеже разбираш ако нямаш нищо против да питам. Ние сме в положение на валутен борд, което изисква фискална пруденция. Ако издържим ERMII и влезем в Евро Зоната и ако отпадне валутният борд тогава няма ли да има опасност да се втурне правителствлто да инвестира неконтролируемо в държавта чрез новите дълговете, на които ще имаме право, както направи Гърция?
Адекватно мислещ
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#41] от "Kiril":
Същата опасност съществува винаги. Валутният борд просто връзва нашата валута към еврото и пречи на нашата централна банка да провежда монетарна политика (не определя лихвени проценти, не извършва операции на свободния пазар, не купува и продава валута според вътрешна политика, а само по желание на икономическите агенти в държавата - компании, банки, физически лица; също така, не може да дава кредити на правителството). По този начин лихвите в България и инфлацията в България зависят изцяло само от лихвите и инфлацията на еврото, все едно вече сме приели еврото. С други думи, чрез валутния борд ние приемаме негативите от приемането на еврото (липса на собствена монетарна политика, невъзможност за отпускане на кредити на правителството и др.) без да имаме позитивите (по-висок кредитен рейтинг, което докарва повече чужди инвестиции; не се губят стотици милиони заради комисионни при обмен на валута; имаме спасителен чадър от европейският финансов механизъм и т.н.). Естествено, валутният борд беше брилянтно решение, когато го въведоха, просто времето за него отмина и сега трябва да се направи стъпката и към Еврозоната.
Но валутният борд не пречи на правителството да инвестира неконтролируемо, то просто трябва да намери парите от другаде, а не от нашата централна банка. Ето, два коментара по-нагоре дадохме примера с 16-те млрд лв заем. Той беше изтеглен от 4 големи международни банки, не помня кои точно. По същия начин може да си теглят всяка година и да строим по 200 км магистрали годишно. Нищо не спира правителството да прави това. Но дългът ще скочи моментално и в един момент ще стане като с Гърция.
Истината е, че от Костов насам (включително и него) българските правителства, и леви, и десни, водят доста добра финансова политика. Проблемите ни са в масовата корупция, която плаши чуждите инвеститори.
Kiril
Рейтинг: 257 НеутралноДо коментар [#42] от "Адекватно мислещ":
https://imdb.com/title/tt1279083/ + http://socrates.else.is/ + https://chitanka.info/books/category/filosofia + https://tutanota.comБлагодаря за стойностния коментар!
proza
Рейтинг: 360 Неутрално[quote#5:"lustmord"][/quote]
Верно е, от устата и се ръсят само клишета. Типичен бюрократ, каквито виждаме навсякъде по света. Много се изложи с кандидатурата за генерален секретар на ООН, беше много погрешен ход. Но който си е гъонсурат, нищо не може да спре възхода му нагоре в бюрократи1ната иерархия.
idianata
Рейтинг: 743 НеутралноНе беше ли "Когато еди-кой-си пръдне, еди-кой-си се посир@ "? Т.е. ние имаме тапа на едно място, като перефразираме малко . Ама то дали е толкова хубаво пък това ...
Ivan_
Рейтинг: 462 ВеселоДо коментар [#38] от "Адекватно мислещ":
Модератора е неадекватен!Ай, гений, гений, имаме колеги.
България 2008 ръст на БВП 6%, България 2009 ръст на БВП -4% (минус 4%).
Спад на БВП 2009/2008 - 10% (Десет процента спад)
Същия спад средно за ЕС е бил 4%
Хайде сега обясни как сме били най-слабо засегнати при положение, че сме имали ДВА ПЪТИ и половина по-голям спад на БВП спрямо средното.:)
Роси
Рейтинг: 7139 НеутралноТова означава ли, че не сме нормална държава, с нормална икономика.
Адекватно мислещ
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#46] от "Ivan_":
Ахахахаха, ами, приятелю, спадът на България не е 10%, а 4%, както ти много точно си посочил. Просто си твърде голям форумен гений и не разбираш какво значи това. Статистиката, която цитираш, е свиването в процентно отношение спрямо МИНАЛАТА ГОДИНА. А не някаква статистика в абсолютни стойности. Не сме имали 6 портокала и след две години да имаме минус 4 портокала, схващаш ли? Това, което показва тази статистика е, че растежът е -4%, не можеш да го "събереш" с процентния растеж от миналата година, защото това е процент, базиран на друга стойност, а именно - на БВП от по-предната година. Ако спадът беше 10%, в графата годишен растеж на БВП за България щеше да пише -10%. Схвана ли? Това принципно е трябвало да ти го обясни даскалката по математика, ама българската образователна система си е калпава, така че не се кахъри, ти си оставаш форумен гений. Просто ти трябва има-няма 12 г. в училище и още 5-6 в университет, би било добре.
Ivan_
Рейтинг: 462 ВеселоДо коментар [#48] от "Адекватно мислещ":
Модератора е неадекватен!Виждайки ти нивото се опитвам да го стигна, че да се разберем...
Добре сега хайде отново.
БВП България млр.:
2008 - 54.4
2009 - 51.9 (-4.6%)
2010 - 50.6 (- 2.5% ) (- 6.99%)
БВП ЕС трл.:
2008 - 19.1
2009 - 17.1 ( - 10.47% )
2010 - 16.9 ( - 1.16% ) (-11.5% )
Това са конкретни стойности, дай да те видим колко добре се е представила България при тази криза сравнено със средното за ЕС, да не те тормозим излишно.
Защо така България, която е по-малко уж засегната така по-бавно се възстановява?
ПП Нали се сещаш какъв е дела във БВП на еврофондовете за България сравнено със средното на ЕС?:)
ndb
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#38] от "Адекватно мислещ":
Преди да се замислиш дали правиш нещата правилно, се замисли дали правиш правилните неща!Отделно тогава фалира и затвори Кремиковци. Офекта от което се изчислява на няколко % от БВП.
Judjuk
Рейтинг: 2592 Неутрално"Нали се сещаш какъв е дела във БВП на еврофондовете за България сравнено със средното на ЕС?:)"
JudjukДо коментар [#49] от "Ivan_":
Не се сещам. Какъв е?
Ivan_
Рейтинг: 462 НеутралноДо коментар [#51] от "Judjuk":
Модератора е неадекватен!По-висок:
"In 2016 Bulgaria received €2.35 billion in EU funding. Of this, regional policy amounted to €1.15 billion, which is 49%, above the EU-28 average of 32%. A further €1.01 billion (43%) went to farm spending."
Judjuk
Рейтинг: 2592 НеутралноБлагодаря! Ти явно много знаеш. Дай данни и за последните две години. Judjuk