"Целта на акцията е да обърне внимание на тази толкова травматична за майките практика."
А колко травматична е за самите деца, може би никога няма да разберем.
Почвайте, почвайте. Като станат няколко грешки от типа - ама това не е моето бебе, ше ви питам пак, кви кампании ше измъдряте. Щото мноооого умни всичките затва. Щели да отделят бебетата. Малоумни некадърници. Почнаха и с бебетата на хората да се разпореждат. Ебати държавата кирлива. Срам ме е, че съм българин.
да те българите са травмирани от много ранна възраст пословично стават такива ганьовци и цървули и смачканяци. подкрепям майките силно, само да не изисква пари де.
БГ мамите пак станаха най-разбиращите докторки и психоложки... След като откриха, че трябва да им бъде разрешено да раждат вкъщи, защото се травмирали, че няма да бият на децата си ваксини, защото не било природосъобразно, сега откриха че са на курорт в болниците и не трябва да са самотни.
А знаят ли ли мамите, че процедурата се налага защото повечето родилки не могат да си кажат заглавието в тия часове, а че точно те пък са много критични за новороденото? Как по-точно майката, дето едвам гледа ще се грижи за бебето си?! И тн... Защо една жена като роди и мисли, че е станала специалист в 150 области, от които допреди това хал-хабер си е нямала?!
извинявам се на майките, че се намесвам в тази важна за тях тема, защото гарантирано аз не съм майка, а баща на две деца. когато жена ми роди синът ни с цезарово сечение, го видя чак на втория ден. плака два дни и мислеше, че нещо с детето се е случило и аз я лъжа. на втория ден я качихме на една количка, защото не можеше да ходи след операцията и я заведохме да види детето. раждането на дъщеря ми пак беше по същия сценарий, но този път направих снимка минутки след раждането и язанесох в реанимацията на жена ми. тя я гледа, плачеше и се радваше. слава богу, поне вечерта и донесоха бебето и го видя. не мога да преценя кой вариант е правилен, но ми се струва, че всичко зависи от техниката. бебето може да е при майката, но ако е в кувьоз, кой ще го наблюдава. не съм компетентен, само знам, че разделянето е страхотна мъка за майките.
До коментар [#5] от "maddrum": имаш минусче от мен... не ми хареса тонът на изказването.
Да, вярно е! В България от години съществува тази практика след раждането децата се отделят от майката. Това за мен не е нормално, ама никак. Всъщност лошото в случая е, че ние не знаем колко травмиращо е това за новородените. Няма нищо по-естествено след раждането майката да е с детето си, неестественото е това което се практикува. Дали не сме такива ганьовци точно заради тази според мен порочна практика, както споменава [#3] "lol". Пък и какви пари да струва да дадеш в ръцете на майката детето и, и да бъде с нея през целия престой в родилното? По-скоро сегашната практика струва повече.
То за новороденото достатъчно голям шок е появяването на бял свят, защо да го травмираме още с изолация? Защо се говори само за правата на майката, а на детето? Ама то нищо не може да каже, нали? Пък и нищо не осъзнава... а дали? То не е казано, че трябва да осъзнава за да влияе случката занапред в живота му!
Разбира се, че бебето трябва да е при майката. В Майчин дом в софия е така и това е една много хубава практика. Много майки избират да родят там точно заради това. Естествена е връзката между майката и новороденото, всяка раздяла е травмираща и ненужна.
Не разбирам какви са причините за тази практика и какво пречи да се промени. Стига детето да е здраво няма причина да се отделя от майка си. Нашите лекари вече пътуват свободно из Европа, а и не само. Не виждат ли как е там?
Във франция дават детето на майката още в родилна зала веднага след като акушерката го премери и провери дали всико е наред.
Може да е крайно, но съм убеден че отделянето на новороденото от майката е част от комунистическата концепция за контрол.
Внушението е, че нищо не е твое и дори собственото ти дете принадлежи на държавата и тя може да го взима и после великодушно дава обратно...
Не при всички новородени е приложимо. В повече от 30 % направо не е приложимо . Майката очаква детето си, но то може да се нуждае от апаратна вентилация и следене на жизнените му показатели -пулс, артериално налягане, дишане, сатурация, телесна температура, сложен венозен източник. Майката също може да се нуждае от интензивни грижи, много от тях изобщо не са на себе си в първите часове. Ще трябва бебето да лежи върху майката , а отгоре им неонатолога, реанимационната сестра и гинеколога, които няма да могат да си свършат работата. Следват конфликти пациенти-лекари, а най-накрая коментари колко са некадърни лекарите и са 'изпуснали' бебето. По-добре жените в тези организации да насочат усилия първо към мъжете си да присъстват на раждането, защото това е важната подкрепа, а двойката през време на бременността да преминава обучителни курсове за да бъде подготвена
Режат родилките като прасета само и само да гепят парите за цезаровото от НЗОК и после "ама тя родилката получи инфекция и трябваше едно укеинко 7 дневно лечение.
Многозинството от лекарите са заети да си връзват гащите и бюджетите вместо да вържат живота на майката и на новороденото.
Ей затова един ден ще стане - майката и бащата дават ДНК опроба а всичко останало - в епруветка.
[quote#10:"dourmana"]Може да е крайно, но съм убеден че отделянето на новороденото от майката е част от комунистическата концепция за контрол. [/quote]
Има нещо такова останало е от едно време, ама чак пък за контрол какъвто споменаваш не ми се вярва. По-скоро удобство за работа и сигурност са гледали... тогава е било мания за калъпиране на всичко... уравниловки, подравняване, уеднаквяване и т.н... унифициране на дейностите, работа на конвейр по определен тертип, планове, норми, показатели...
[quote#11:"Dr_Doolittle"]Не при всички новородени е приложимо. В повече от 30 % направо не е приложимо. [/quote]
Тъй е, никой не го отрича, но защо да се процедира по същия начин и с останалите 60-70%? Вярно по-удобно е за работа, но все пак нека излезем от старите калъпи.
[quote#12:"Десен"]Режат родилките като прасета само и само да гепят парите за цезаровото от НЗОК[/quote]
ОК, ама не е това темата. За друго все пак става въпрос, нали?
Едно от най-лошите места в това отношение е неонатологията на Първа градска болница, където лежат недоносени бебета - родители не се допускат изобщо и сведенията за детето са оскъдни.
Оправданието на болниците за ограничения режим е хигиената, но всъщност точно тя е най-лошо спазвана от самите болници - персоналът влиза и излиза със същите обувки и дрехи, с които ходи до кафенето, до будката за цигари, до казана за боклук и т.н.
Когато се налага ограничаване на разходите на болницата, най-лесно вероятно се режат именно парите за почистване и дезинфекция. Но все си мисля, че на болниците ще им излиза по-евтино да купуват почистващи препарати, а не антибиотици...
Освен това, особено за недоносените деца, да прекарат 1-2 месеца в кувьоз, далеч от родителите си и контакта с мама причинява много повече злини за развитието. Естествено, когато става въпрос за тежко състояние и реанимация, подобно разделяне е оправдано, но в другите случаи не го разбирам. Просто българските болници все още "живеят" в 1953г. - неонатологиите са като лагерите на Сталин...
Добре би било медиите да разнищят тези проблеми със същата страст, с която някои от тях задълбаха в случая с родилките в Шейново - биха могли да предизвикат промяна или поне обществена дискусия...
Уау, толкова глупости за 14 коментара рядко бя чел, като изключим един два коментара останалите показват тотална липса на познаването на материята ... аз съм много против системата в Бг, но трябва да се гледа цялата картинка а не само нейни отделни аспекти.
Първо, баща съм на две деца, и двата пъти с проблемни раждания, пълна упойка, секцио и т.н. При двата случая си взехме ВИП/Лукс стая зависи от родилното как се казва, където имаш достъп 24/7 до родилката и бебето, специално те питат детето да остане или да го приберат. Но нали искаме пазарна икономика, ако една майка е добре след раждането и то е по естествен път то тя се изписва за 72 часа, ако е съвсем безпроблемно раждането и след тестовете и задължителните ваксини - майката и детето се прибират в къщи, ако е секцио, 5 дена. А дали една майка със секцио може да се грижи за детето си първите 24 часа - та тя не може да иде до тоалетната и е с катетър, камо ли да изкъпе, накърми, повие детето. А и рпи най-малкия проблем, недоносване или друг, какво на всяка майка да се привърже един неонатолог ли? Готови ли сте да си платите ако да - има достатъчно частни клиники където това е така. Но когато искате хем да е "безплатно" хем да е детето добре с един дежурен неонатолог в отделението и един АГ как да стане това? Дали майката ще и е много приятно темперирането на детето? Дали ще го понесе добре след операция? Ако една го понесе съседката по легло ще го понесе ли? Ще е в състояние ли майката да следва ритъма на повиване на кърмене/дохранване, силно се съмнявам ...
Понеже видях коментари за Франция, да кажем как е там наистина, ако родите по естествен път, 24 часа и сте си в къщи на 3 ден с бебето при неонатолога изследвания, ваксини и т.н. готови ли сте декември месец, да рискувате да излезнете с детето си и да чакате в болницата? Аз, не. Ако е секцио 72 часа и сте навън ако всичко е наред, отпуска ви се помощница за 14 дена ако нямате кой да ви помага и имате препоръка от лекаря АГ за това, ама там здравните осигуровки са бая по-сериозни. Данъците в някои случаи надхвърлят 50% от доходите ви ... стандартно са около 25-35% от тях.
Нека сега да се върнем за "къде да се ражда", в БГ може да избирате къде да родите, ами вместо да си купите онзи сутиен на Палмърс или ония дрешки от Овиезето или ботушките от Бата, да си бяхте платили ВИП стаята, или вместо да си купите кола за 40 К и да плащате 400 - 500 лизинг, да си бяхте осигурили допълнително Здравно и да заделите за стволови клетки ... но всичко е въпрос на приоритети. Ама да и Телефончето дето е 500 -1 000 лв. или рожденния ден в оново заведение 300 - 400 лв. и нагоре, мдам, явно само може да се мрънка ама не и да се приоретизира ...
За хигиената, дали ще минавате току що родила през 30 - 60 минути пода и дръжките на апартамента? А ремонт и освежаване направихте ли? Подовата настилка позволява ли използване на лизоли, май не (Теракот, гранитогрес, линолеум, индустриални и болнични настилки и само много висококачествен ламиниран паркет и паркет и дюшеме могат)?
За ваксините, да много са опасни, но някой направил ли съпоставка с това от какво предпазват? Избора е по-малкото зло и го казвам имайки предвид, че имам горкия опит, за съжаление със странични ефекти и как детето месеци наред се бореше и го болеше ... много е тежко, да си безсилен и да няма какво да направиш да го облекчиш.
Та, в Бг си е както на при развитите икономики ... имаш ли парички, минимизираш рисковете, нямаш ли, е каквото даде държавата ... тук е въпроса, какво направи ти за да станат нещата както искаш? И за да туширам тъпи коментари, второто дете не беше предвидено и имах ОСЕМ месеца да изкараме/съберем парите, за да са равнопоставени децата, доста безсънни нощи изкарахме бачкайки със съпругата ми извън трудовите си договори на хонорар за да ги съберем и се лишихме от доста неща, но след като се роди детето разбираш, колко си бил прав!!!
В наше време никой няма да ти даде даром, трябва да си го изкараш и вземеш, по възможност според моралните и етични принципи и се бориш. бориш, бориш ...
Който не следва линията на Економедиа е тотално цензуриран!
И аз като всяка майка съм мислила по този въпос и не знам кое е правилното решение. Трябва да се действа според ситуацията. В родилното имаше момичета, които буквално не мжеха да мръднат след раждането и не бяха в състояние да поемат грижите за бебето, имаше и такива, които бяха жизнени - ставаха разхождаха се.. Зависи и от състоянието на бебето. Важното е човек да има избор. В Тина Кирокова, където се появи дъщеря ми просто се чудеха как да ти го дадат това дете възможно най-скоро и то постоянно да е с теб, за да не се занимават с още 1 ревящо и пищящо човече.
А в останалите по-малко от 70 процента, защо не се прави?
Защото в българските държавни болници нещата се променат бавно. Защото, болничния персонал го мързи да си променя вече изградените навици... Защото, докторите се мислят за недосегаеми, а акушерките ти говорят с тон, който не търпи противоречие... Защото няма значение, какво пише в законите...
Искам да споделя, че още преди 23 години, когато раждах първата си дъщеря в една държавна АГ болница, бебета бяха при майките. И не знам закони ли са спазвали или не, но практиката е била такава, чувам че и сега е така...
Здравейте, бих желала да споделя моето мнение. Разбирам, че основните аргументи на изказалите се против са дали е в състояние майката да се грижи за бебето и дали бебето не се нуждае от по-специализирани грижи. Мога да споделя моя личен опит. По стечение на обстоятелствата родих дъщеря си в Норвегия, където и дума не може да става за отделяне на бебето от майката. Още веднага след раждането бебето се дава на майката и остава до нея до момента на изписването. И мога да кажа, че аз и останалите жени, които бяхме в отделението не сме имали проблеми да се грижим за децата си. При нужда всеки може да извика сестрата и да помоли за съвет или помощ. Ако майката би желала да отдъхне за половин-един час, сестрите винаги с удоволствие се грижеха за бебето. Неотделянето на бебето от майката не означава, че майката е захвърлена някъде в болницата и не получава съвети, грижи и медицинска помощ. По отношение на бебето - разбира се, че в някои случаи бебето се нуждае от професионални грижи, но това не означава, че това трябва да бъде практика за всички бебета, а само при тези, при които това се налага - предполагам, че процентът е доста по-нисък от 30%. От друга страна щом Световната Здравна Организация препоръчва такава практика, не виждам с какво ще навреди на детето. По отношение на въпроса дали ще рискувам да изляза с новороденото си бебе през декември (когато в България температурата е около нулата), мога да Ви уверя, че няма нищо страшно, в Норвегия бебетата спят навън при минус 20 градуса. Всичко е въпрос на това колко добре е облечено бебето и на нагласа. По въпроса за това кое е по-евтино - ако децата остават при майките си, болницата ще намали значително броя на медицинските работници, тоест ще бъде по-евтино.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
conTXT
Рейтинг: 757 Неутрално"Целта на акцията е да обърне внимание на тази толкова травматична за майките практика."
А колко травматична е за самите деца, може би никога няма да разберем.
Massive atack
Рейтинг: 329 ГневноПочвайте, почвайте. Като станат няколко грешки от типа - ама това не е моето бебе, ше ви питам пак, кви кампании ше измъдряте. Щото мноооого умни всичките затва. Щели да отделят бебетата. Малоумни некадърници. Почнаха и с бебетата на хората да се разпореждат. Ебати държавата кирлива. Срам ме е, че съм българин.
Да живее България и българският народ.lol
Рейтинг: 1341 НеутралноДо коментар [#1] от "conTXT":
да те българите са травмирани от много ранна възраст пословично стават такива ганьовци и цървули и смачканяци. подкрепям майките силно, само да не изисква пари де.
Bicho Raro
Рейтинг: 1360 НеутралноДо коментар [#2] от "wilful":
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannЯ прочети пак! Кампанията е СРЕЩУ разделянето на бебетата от майките, а не ЗА!
Добра инициатива, дано има резултат.
maddrum
Рейтинг: 498 НеутралноБГ мамите пак станаха най-разбиращите докторки и психоложки... След като откриха, че трябва да им бъде разрешено да раждат вкъщи, защото се травмирали, че няма да бият на децата си ваксини, защото не било природосъобразно, сега откриха че са на курорт в болниците и не трябва да са самотни.
А знаят ли ли мамите, че процедурата се налага защото повечето родилки не могат да си кажат заглавието в тия часове, а че точно те пък са много критични за новороденото? Как по-точно майката, дето едвам гледа ще се грижи за бебето си?! И тн... Защо една жена като роди и мисли, че е станала специалист в 150 области, от които допреди това хал-хабер си е нямала?!
kraskal
Рейтинг: 8 Неутралноизвинявам се на майките, че се намесвам в тази важна за тях тема, защото гарантирано аз не съм майка, а баща на две деца. когато жена ми роди синът ни с цезарово сечение, го видя чак на втория ден. плака два дни и мислеше, че нещо с детето се е случило и аз я лъжа. на втория ден я качихме на една количка, защото не можеше да ходи след операцията и я заведохме да види детето. раждането на дъщеря ми пак беше по същия сценарий, но този път направих снимка минутки след раждането и язанесох в реанимацията на жена ми. тя я гледа, плачеше и се радваше. слава богу, поне вечерта и донесоха бебето и го видя. не мога да преценя кой вариант е правилен, но ми се струва, че всичко зависи от техниката. бебето може да е при майката, но ако е в кувьоз, кой ще го наблюдава. не съм компетентен, само знам, че разделянето е страхотна мъка за майките.
kraskalemail
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#5] от "maddrum": имаш минусче от мен... не ми хареса тонът на изказването.
Да, вярно е! В България от години съществува тази практика след раждането децата се отделят от майката. Това за мен не е нормално, ама никак. Всъщност лошото в случая е, че ние не знаем колко травмиращо е това за новородените. Няма нищо по-естествено след раждането майката да е с детето си, неестественото е това което се практикува. Дали не сме такива ганьовци точно заради тази според мен порочна практика, както споменава [#3] "lol". Пък и какви пари да струва да дадеш в ръцете на майката детето и, и да бъде с нея през целия престой в родилното? По-скоро сегашната практика струва повече.
То за новороденото достатъчно голям шок е появяването на бял свят, защо да го травмираме още с изолация? Защо се говори само за правата на майката, а на детето? Ама то нищо не може да каже, нали? Пък и нищо не осъзнава... а дали? То не е казано, че трябва да осъзнава за да влияе случката занапред в живота му!
red.mary
Рейтинг: 483 НеутралноРазбира се, че бебето трябва да е при майката. В Майчин дом в софия е така и това е една много хубава практика. Много майки избират да родят там точно заради това. Естествена е връзката между майката и новороденото, всяка раздяла е травмираща и ненужна.
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1341 НеутралноНе разбирам какви са причините за тази практика и какво пречи да се промени. Стига детето да е здраво няма причина да се отделя от майка си. Нашите лекари вече пътуват свободно из Европа, а и не само. Не виждат ли как е там?
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.Във франция дават детето на майката още в родилна зала веднага след като акушерката го премери и провери дали всико е наред.
Petko Dourmana
Рейтинг: 1341 НеутралноМоже да е крайно, но съм убеден че отделянето на новороденото от майката е част от комунистическата концепция за контрол.
Внушението е, че нищо не е твое и дори собственото ти дете принадлежи на държавата и тя може да го взима и после великодушно дава обратно...
Dr_Doolittle
Рейтинг: 1684 НеутралноНе при всички новородени е приложимо. В повече от 30 % направо не е приложимо . Майката очаква детето си, но то може да се нуждае от апаратна вентилация и следене на жизнените му показатели -пулс, артериално налягане, дишане, сатурация, телесна температура, сложен венозен източник. Майката също може да се нуждае от интензивни грижи, много от тях изобщо не са на себе си в първите часове. Ще трябва бебето да лежи върху майката , а отгоре им неонатолога, реанимационната сестра и гинеколога, които няма да могат да си свършат работата. Следват конфликти пациенти-лекари, а най-накрая коментари колко са некадърни лекарите и са 'изпуснали' бебето. По-добре жените в тези организации да насочат усилия първо към мъжете си да присъстват на раждането, защото това е важната подкрепа, а двойката през време на бременността да преминава обучителни курсове за да бъде подготвена
http://www.flickr.com/photos/[email protected]/3712408729/Десен
Рейтинг: 1341 НеутралноРежат родилките като прасета само и само да гепят парите за цезаровото от НЗОК и после "ама тя родилката получи инфекция и трябваше едно укеинко 7 дневно лечение.
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Многозинството от лекарите са заети да си връзват гащите и бюджетите вместо да вържат живота на майката и на новороденото.
Ей затова един ден ще стане - майката и бащата дават ДНК опроба а всичко останало - в епруветка.
email
Рейтинг: 434 Неутрално[quote#10:"dourmana"]Може да е крайно, но съм убеден че отделянето на новороденото от майката е част от комунистическата концепция за контрол. [/quote]
Има нещо такова останало е от едно време, ама чак пък за контрол какъвто споменаваш не ми се вярва. По-скоро удобство за работа и сигурност са гледали... тогава е било мания за калъпиране на всичко... уравниловки, подравняване, уеднаквяване и т.н... унифициране на дейностите, работа на конвейр по определен тертип, планове, норми, показатели...
[quote#11:"Dr_Doolittle"]Не при всички новородени е приложимо. В повече от 30 % направо не е приложимо. [/quote]
Тъй е, никой не го отрича, но защо да се процедира по същия начин и с останалите 60-70%? Вярно по-удобно е за работа, но все пак нека излезем от старите калъпи.
[quote#12:"Десен"]Режат родилките като прасета само и само да гепят парите за цезаровото от НЗОК[/quote]
ОК, ама не е това темата. За друго все пак става въпрос, нали?
galinchetop
Рейтинг: 541 НеутралноЕдно от най-лошите места в това отношение е неонатологията на Първа градска болница, където лежат недоносени бебета - родители не се допускат изобщо и сведенията за детето са оскъдни.
Оправданието на болниците за ограничения режим е хигиената, но всъщност точно тя е най-лошо спазвана от самите болници - персоналът влиза и излиза със същите обувки и дрехи, с които ходи до кафенето, до будката за цигари, до казана за боклук и т.н.
Когато се налага ограничаване на разходите на болницата, най-лесно вероятно се режат именно парите за почистване и дезинфекция. Но все си мисля, че на болниците ще им излиза по-евтино да купуват почистващи препарати, а не антибиотици...
Освен това, особено за недоносените деца, да прекарат 1-2 месеца в кувьоз, далеч от родителите си и контакта с мама причинява много повече злини за развитието. Естествено, когато става въпрос за тежко състояние и реанимация, подобно разделяне е оправдано, но в другите случаи не го разбирам. Просто българските болници все още "живеят" в 1953г. - неонатологиите са като лагерите на Сталин...
Добре би било медиите да разнищят тези проблеми със същата страст, с която някои от тях задълбаха в случая с родилките в Шейново - биха могли да предизвикат промяна или поне обществена дискусия...
Прокопиадата: "ЦЕНЗУРА!" - мотото на Дневник!
Рейтинг: 1341 НеутралноУау, толкова глупости за 14 коментара рядко бя чел, като изключим един два коментара останалите показват тотална липса на познаването на материята ... аз съм много против системата в Бг, но трябва да се гледа цялата картинка а не само нейни отделни аспекти.
Който не следва линията на Економедиа е тотално цензуриран!Първо, баща съм на две деца, и двата пъти с проблемни раждания, пълна упойка, секцио и т.н. При двата случая си взехме ВИП/Лукс стая зависи от родилното как се казва, където имаш достъп 24/7 до родилката и бебето, специално те питат детето да остане или да го приберат. Но нали искаме пазарна икономика, ако една майка е добре след раждането и то е по естествен път то тя се изписва за 72 часа, ако е съвсем безпроблемно раждането и след тестовете и задължителните ваксини - майката и детето се прибират в къщи, ако е секцио, 5 дена. А дали една майка със секцио може да се грижи за детето си първите 24 часа - та тя не може да иде до тоалетната и е с катетър, камо ли да изкъпе, накърми, повие детето. А и рпи най-малкия проблем, недоносване или друг, какво на всяка майка да се привърже един неонатолог ли? Готови ли сте да си платите ако да - има достатъчно частни клиники където това е така. Но когато искате хем да е "безплатно" хем да е детето добре с един дежурен неонатолог в отделението и един АГ как да стане това? Дали майката ще и е много приятно темперирането на детето? Дали ще го понесе добре след операция? Ако една го понесе съседката по легло ще го понесе ли? Ще е в състояние ли майката да следва ритъма на повиване на кърмене/дохранване, силно се съмнявам ...
Понеже видях коментари за Франция, да кажем как е там наистина, ако родите по естествен път, 24 часа и сте си в къщи на 3 ден с бебето при неонатолога изследвания, ваксини и т.н. готови ли сте декември месец, да рискувате да излезнете с детето си и да чакате в болницата? Аз, не. Ако е секцио 72 часа и сте навън ако всичко е наред, отпуска ви се помощница за 14 дена ако нямате кой да ви помага и имате препоръка от лекаря АГ за това, ама там здравните осигуровки са бая по-сериозни. Данъците в някои случаи надхвърлят 50% от доходите ви ... стандартно са около 25-35% от тях.
Нека сега да се върнем за "къде да се ражда", в БГ може да избирате къде да родите, ами вместо да си купите онзи сутиен на Палмърс или ония дрешки от Овиезето или ботушките от Бата, да си бяхте платили ВИП стаята, или вместо да си купите кола за 40 К и да плащате 400 - 500 лизинг, да си бяхте осигурили допълнително Здравно и да заделите за стволови клетки ... но всичко е въпрос на приоритети. Ама да и Телефончето дето е 500 -1 000 лв. или рожденния ден в оново заведение 300 - 400 лв. и нагоре, мдам, явно само може да се мрънка ама не и да се приоретизира ...
За хигиената, дали ще минавате току що родила през 30 - 60 минути пода и дръжките на апартамента? А ремонт и освежаване направихте ли? Подовата настилка позволява ли използване на лизоли, май не (Теракот, гранитогрес, линолеум, индустриални и болнични настилки и само много висококачествен ламиниран паркет и паркет и дюшеме могат)?
За ваксините, да много са опасни, но някой направил ли съпоставка с това от какво предпазват? Избора е по-малкото зло и го казвам имайки предвид, че имам горкия опит, за съжаление със странични ефекти и как детето месеци наред се бореше и го болеше ... много е тежко, да си безсилен и да няма какво да направиш да го облекчиш.
Та, в Бг си е както на при развитите икономики ... имаш ли парички, минимизираш рисковете, нямаш ли, е каквото даде държавата ... тук е въпроса, какво направи ти за да станат нещата както искаш? И за да туширам тъпи коментари, второто дете не беше предвидено и имах ОСЕМ месеца да изкараме/съберем парите, за да са равнопоставени децата, доста безсънни нощи изкарахме бачкайки със съпругата ми извън трудовите си договори на хонорар за да ги съберем и се лишихме от доста неща, но след като се роди детето разбираш, колко си бил прав!!!
В наше време никой няма да ти даде даром, трябва да си го изкараш и вземеш, по възможност според моралните и етични принципи и се бориш. бориш, бориш ...
kitaec__
Рейтинг: 594 НеутралноНай вече мангалите са закампания срещу разделянето на майките от новородените им
rebetika
Рейтинг: 8 НеутралноИ аз като всяка майка съм мислила по този въпос и не знам кое е правилното решение. Трябва да се действа според ситуацията. В родилното имаше момичета, които буквално не мжеха да мръднат след раждането и не бяха в състояние да поемат грижите за бебето, имаше и такива, които бяха жизнени - ставаха разхождаха се.. Зависи и от състоянието на бебето. Важното е човек да има избор. В Тина Кирокова, където се появи дъщеря ми просто се чудеха как да ти го дадат това дете възможно най-скоро и то постоянно да е с теб, за да не се занимават с още 1 ревящо и пищящо човече.
Terry bear
Рейтинг: 488 ГневноЧудесна инициатива! Дано да има успех.
http://www.vaksinite.com/zashto-kolektivniat-imunitet-chrez-vaksini-e-nepostizhima-utopia/До коментар [#11] от "Dr_Doolittle":
А в останалите по-малко от 70 процента, защо не се прави?
Защото в българските държавни болници нещата се променат бавно. Защото, болничния персонал го мързи да си променя вече изградените навици... Защото, докторите се мислят за недосегаеми, а акушерките ти говорят с тон, който не търпи противоречие... Защото няма значение, какво пише в законите...
pavlina_hs
Рейтинг: 541 НеутралноИскам да споделя, че още преди 23 години, когато раждах първата си дъщеря в една държавна АГ болница, бебета бяха при майките. И не знам закони ли са спазвали или не, но практиката е била такава, чувам че и сега е така...
mother
Рейтинг: 5 НеутралноЗдравейте, бих желала да споделя моето мнение. Разбирам, че основните аргументи на изказалите се против са дали е в състояние майката да се грижи за бебето и дали бебето не се нуждае от по-специализирани грижи. Мога да споделя моя личен опит. По стечение на обстоятелствата родих дъщеря си в Норвегия, където и дума не може да става за отделяне на бебето от майката. Още веднага след раждането бебето се дава на майката и остава до нея до момента на изписването. И мога да кажа, че аз и останалите жени, които бяхме в отделението не сме имали проблеми да се грижим за децата си. При нужда всеки може да извика сестрата и да помоли за съвет или помощ. Ако майката би желала да отдъхне за половин-един час, сестрите винаги с удоволствие се грижеха за бебето. Неотделянето на бебето от майката не означава, че майката е захвърлена някъде в болницата и не получава съвети, грижи и медицинска помощ. По отношение на бебето - разбира се, че в някои случаи бебето се нуждае от професионални грижи, но това не означава, че това трябва да бъде практика за всички бебета, а само при тези, при които това се налага - предполагам, че процентът е доста по-нисък от 30%. От друга страна щом Световната Здравна Организация препоръчва такава практика, не виждам с какво ще навреди на детето. По отношение на въпроса дали ще рискувам да изляза с новороденото си бебе през декември (когато в България температурата е около нулата), мога да Ви уверя, че няма нищо страшно, в Норвегия бебетата спят навън при минус 20 градуса. Всичко е въпрос на това колко добре е облечено бебето и на нагласа. По въпроса за това кое е по-евтино - ако децата остават при майките си, болницата ще намали значително броя на медицинските работници, тоест ще бъде по-евтино.