
© Елица Ценова
Да обясниш музиката - пианистката Дора Делийска разговаря с учениците
Ларс Вогт застава зад пианото шестгодишен. Днес той е на 42 години и е сред най-известните пианисти в Европа. Обожава класическата музика и страда, че тя все повече се отдалечава от младите хора. И за да промени това, решава да отиде при подрастващите в училище и да им покаже красотата на нотите.
"Много деца имат страх от това изкуство, а в семейството тази тема почти не се обсъжда", споделя в своя сайт музикантът. Така през 2005 г. в Германия стартира проектът "Рапсодия в училище", който има за цел да приближи класическата музика до младото поколение.
Доброволна ангажираност
За да реализира идеята, си Вогт кани известни музиканти, които да посетят избрано училище и да поговорят с децата, да посвирят и въобще да се опознаят. Така пианисти от класата на Лиз де ла Сел и Игор Леви, цигулари като Юлия Фишер, китаристи като Александер Рамирц застават пред черната дъска, за да разкажат музиката си.
За да се развива начинанието по-успешно, е създадено и специално сдружение, което да подпомага контакта между изпълнители и училища и да координира организацията. Засега проектът се реализира само в Германия и частично в Австрия, и то в областта на музиката, но организаторите виждат в него потенциал той да премине и в други държави и в други области. Всички музиканти участват на доброволни начала и комбинират концертните си изяви в германските градове с посещение в учебните заведения.
© Елица Ценова Дора Делийска
Българско присъствие
В дългия списък на известни изпълнители е и името на младата българска пианистка Дора Делийска. Тя е завършила Музикалната академия във Виена и от няколко години живее и работи в австрийската столица.
Сама се свързва със Сабине Имхоф, която отговаря за връзките с училищата в Австрия и първата й среща с 12-годишни ученици от гимназията в 19-и район на Виена вече е факт.
Моля, запознайте се с Шуберт
60 любопитни детски очи са вперени в младата жена и попиват всяка нейна дума. "Никога не съм виждала истинска пианистка на живо", въодушевено шепти Тереза и слуша непринудения разказ за особените взаимоотношения между Ференц Лист и Франц Шуберт. © Елица Ценова Много са въпросите...
Децата са подготвени за срещата – те са научили наизуст песента "Горски цар" по текст на Гьоте и разиграват кратка сценка. След това слушат прехласнати изпълнението на пиано. "Представете си, че това е гласът на царя, това е женският глас, а този тон е ехото", превежда нотите Дора Делийска и музиката започва да става разбираема и близка. Мелодията на "Пъстървата" е вече позната и всички се поклащат в такт с музиката.
Сближаване
"Точно това е целта на този проект – разказва учителката по музика г-жа Танцлер – да покаже на децата по разбираем и достъпен начин, че хората от сцената са всъщност много забавни и интересни и че музиката е като стихотворение, което за да бъде разбрано, трябва да бъде прочетено няколко пъти."
Децата се въодушевяват от срещата с професионалист, дошъл в училище специално заради тях. "С мама проверихме в интернет и разбрахме, че г-жа Делийска е много известна. Има концерти, CD-та. Направо не можех да повярвам, че ще дойде в клас" – разказва Криси. Тя признава, че никога не е ходила на концерт и сега за първи път слуша истинско изпълнение на пиано. © Елица Ценова Опашката за автографи е дълга
От друга страна, този контакт е полезен и за музиканта. "Преди концерт репетирам по 7-8 часа на ден сама, след това пътувам сама, на сцената отново съм сама – разказва пред децата Дора Делийска. – Затова сега ми е изключително приятно да си поговоря с вас."
Тези думи са достатъчни, за да накарат 60 хлапета да се почувстват горди и важни, да видят човека зад големия лъскав инструмент и да му повярват. На тръгване те говорят помежду си за музика, някои дори ще поискат да отидат на концерт, а Матиас с радост ще продължи уроците си по пиано. © Елица Ценова А някои искат по два автографа
Гимназията в 19-и район за втори път посреща музикант по проекта "Рапсодия в училище" и учителите много се радват на възможността да организират подобни срещи. Не са необходими пари, а само малко време и много ентусиазъм. Ползата е очевидна. Затова и Дора Делийска вече търси партньори, за да разшири този проект и в България.
Станислав
Рейтинг: 1455 НеутралноБраво, прекрасна инициатива! Дано този проект да се реализира и в България. Не си правя илюзии, че ще бъде лесно, но това все пак е начин да се реагира срещу примитивизма на чалга-"културата" и да се събуди интереса на децата към нещо стойностно.
“Wine makes daily living easier, less hurried, with fewer tensions and more tolerance” B. Franklinnick686466
Рейтинг: 442 НеутралноЧудесна инициатива, дано и в България да се случи. За събуждане интереса към класическата музика голяма роля може да изиграе киното - например филма "Амадеус" на Милош Форман преди 20-на години предизвика интерес и запали немалко деца, а пък и по-възрастни по класическата музика.
есе
Рейтинг: 551 Любопитнотова е нещо положително и хубаво. Повече такива статии да има., че съвсем сме в л***** напоследък.
Бил Тамусен
Рейтинг: 556 ВеселоПропагандата за Прекрасния нов свят не спира. И щастието е близко.
АБПФК
Рейтинг: 823 Весело[quote#4:"Balkanson"]Пропаганд та за Прекрасния нов свят не спира. И щастието е близко. [/quote]
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0Да перифразираме: "Светът е голям и щастие дебне отвсякъде!"
ooonufri
Рейтинг: 631 НеутралноНемците явно са много музикални, щом 60% от големите композитори са немци/австрийци. Някакси не се връзва с настоящето, но фактът остава.
В българското у-ще всичко трябва да е гадно и да отблъсква децата. Дори физкултурата и музиката. По физкултура ни занимаваха с противна гимнастика, непосилна за високите или пълните. Играехме некви хора, които забравяхме на секундата. Мятане на гюлле и подобни.
По музика пеехме по ноти. Аз си ги пишех с букви под тях и грачех суперфалшиво. Спомням си само напрежението да не ме изпитат.
Най-добре е не да ПЕЯТ, а да СЛУШАТ. Като даскалицата им обяснява тънкостите, та да придобият усещане за музика. От нотите файда йок.
zidane
Рейтинг: 697 Неутралностранно защо изчезнаха тези музикални лекции от българските училища... преди 10-ти в моето училище идваха редовно и класически музикантни, и джазмени - Йълдъз, Оги Видев и Теодоси Спасов например в рамките на 2 астрономически часа ни свиреха джазирани класики...
nedyalka_ivanova
Рейтинг: 8 РазстроеноДневник,
Оправете името на господин Шуберт - първото му име е Франц, а не Роберт!
Jessika
Рейтинг: 1527 ЛюбопитноТолкова е зареждащо човек да чете такива новини, заредени с енергия и добронамереност. Дано и в България да се организира нещо подобно, светът на музиката може да бъде разнообразен и не е само чалга!
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Jessika
Рейтинг: 1527 НеутралноДо коментар [#8] от "nedyalka_ivanova":
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Сигурно авторът е мислел за Роберт Шуман.
Тsonkooo
Рейтинг: 4874 НеутралноИ малко да е това, което се прави за развитие на интереса към музиката, все е добро.
В изкуството може да се намери спасение от стреса и лошотията на този свят.
Hawaii
Рейтинг: 4346 ВеселоКЮЧЕЦИТЕ ПРИВЛАЧАТ...
fall
Рейтинг: 8 РазстроеноЧудя се защо никой не е чул за инициативата на фондация Америка за България, която от миналата година прави същото в български училища с музиканти като Веско Ешкенази, но не се отразява в медиите. Можеби защото в българските новини всичко трябва да е гадно и подтискащо?!
elitsa71
Рейтинг: 8 НеутралноИскам да се извиня на читателите за допуснатата грешка с първото името на композитора Франц Шуберт и да благодаря на Недялка Иванова (коментар 8) и Jessika (коментар 10) за наблюдателността. От автора
Могилска
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#1] от "Станислав":
Вече има такава инициатива на Веско Ешкенази и други известни изпълнители на класическа музика. Започнала е още миналата учебна година. Просто не знаете за нея.
Станислав
Рейтинг: 1455 НеутралноДо коментар [#15] от "Могилска": Благодаря! Да, така е, не знаех. Би било добре една такава инициатива да получи по-широк отзвук и отражение в медиите. И с Ваша помощ.
“Wine makes daily living easier, less hurried, with fewer tensions and more tolerance” B. FranklinLady Zeppelin
Рейтинг: 1366 НеутралноМного хубава идея. Класи4еската музика става разбираема за децата, когато им се обясни и я слушат.
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.(А, не да им пускат Азис.)