
© Димитър Катерински
Приготвянето на домашен хляб е занимание, което носи със себе си безброй много удоволствия. От насладата по замесването на тестото, през невероятния аромат, който се носи от фурната, докато се пече, до вкуса на първата хапка, намазана с масло. Правенето на хляб учи на търпение и удивлява с чуден резултат, постигнат от простичкото смесване на мая, брашно и вода.
Това е и занимание, което изисква повече време, така че не всеки родител би се захванал с месене, особено в компанията на малчугани. Но ако нямате нищо против да прекарате една неделя в кухнята, покрити от глава до пети в брашно и сред много веселба, то приготвянето на хляб е точно за вас.
Въпреки привидно простите си съставки, той може да бъде обогатен с много различни добавки и брашна. Освен стандартния бял, който е много по-вкусен от този в магазина, можете да направите пълнозърнест или ръжен, с ядки и семена, картофен, със сушени домати и маслини и да експериментирате с подправки, които допадат на цялото семейство.
От всички тях се получават чудесно вкусни сандвичи за учениците, идеални препечени филийки за закуската сутрин или пък просто намазани с лютеница за следобедно похапване.
Ръженият хляб има специфичен, леко сладникав вкус, много плътен, земен аромат и засища доста повече от белия. Втасва бавно, не се надува много, средата му е съвсем леко влажна и сам по-себе си е достоен да бъде основно ястие, а не гарнитура към обедната супа например. Ако вкъщи очаквате точно така да изглежда и ухае един наистина хубав хляб, то тази рецепта със сигурност ще ви хареса. А на децата безспорно ще им допадне да участват във всички стъпки от приготвянето му.
За направата на едно малко ръжено хлебче са нужни: 300 г ръжено брашно, 200 г пълнозърнесто брашно, 250 мл хладка вода, 1 пакетче суха мая или 1/2 кубче прясна, 2 с. л. зехтин, 1 с. л. сол, 1 с. л. мед.
Двата вида брашно се смесват в дълбока купа, към тях се добавят сухата мая и солта, обърква се хубаво с лъжица. Добавят се медът и зехтинът и постепенно хладката вода, като се обърква внимателно и се замесва сравнително твърдо, жилаво тесто, което не трябва да лепне.
Върху набрашнен плот тестото се премесва за 5-10 мин. и след това се оставя да втаса за около два часа. Готовото тесто се формя във вид на малко хлебче и се слага в голяма, застлана с хартия за печене, тава (не трябва да допира стените и да има достатъчно място за бухване във фурната). Оставя се да отдъхне за още около 30 мин.
Преди печене се намазва с малко зехтин отгоре и по желание може да се поръси с фини овесени ядки.
Хлябът се пече на 170 градуса около час или до готовност, като периодично се проверява с клечка за зъби в средата. След като е готов, се изважда от формата, напръсква се с малко вода и се покрива с кърпа. Оставя се да се охлади напълно и едва тогава е готов за рязане.
Нинов
Рейтинг: 2542 НеутралноОще по-добре би било ако ползваш токущо смляно брашно със собствена мелничка.
Опитайте с Лимец (Динкел), който е праисторическо зърно, от което е произлязло житото.
Скиорски
Рейтинг: 506 ВеселоДопълнение до [#1] от "Франк Нинов":
И вместо суха или жива мая използвайте квас получен от ръжено брашно....
Нинов
Рейтинг: 2542 НеутралноДо коментар [#2] от "Скиорски":
До там още не съм стигнал, но ще го опитам.
Qassem Suleimani
Рейтинг: 616 НеутралноХлябът с лимец е много трошлив и сух. Желателно е смесването с други брашна. Лимецът като растение е доста издържливо и затова бележи ренесанс. Ръжта е много полезна, но тестото се разлива в тавата и трябва да се добавя доста сол и задължително да се смесва с брашно тип 500 или 700. Едно време се правеше ръжено-пшеничен хляб във формички, за да не се разлива. Добре е човек в живота си поне веднъж да замеси хляб, да усети вкуса на земята и да не забравя, че не сме по-големи от хляба.
"Каждому-каждому в лучшее верится, Может быть, выживет кто-нибудь из нас"Музар
Рейтинг: 1391 Неутрално[quote#4:"fact"]Едно време се правеше ръжено-пшеничен хляб във формички, за да не се разлива.[/quote]
, мммляс!
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдХа, не го знаех, но наистина като дете си купувах ръжени хлебчета (около четвърт) с форма на "тухличка".
Истинското ръжено хлебче има леко опианяващ ефекти, особено когато е съвсем прясно изпечено. Но пък е толкова вкусно препечено с масълце
Любимец 13
Рейтинг: 838 НеутралноЗаслужава си да пробвате и чист ръжен хляб - без добавка на пшенично брашно. Става малко по-сбит от ръжено-пшеничния, но ароматът и вкусът са още по-впечатляващи. Печенето без използването на форма е невъзможно, но приготвянето в домашна пекарна е много лесно - необходимо е само да прецизирате количеството на добавената вода (зависи от използваното ръжено брашно и от пекарната).
Публикувано през m.dnevnik.bg
belizean
Рейтинг: 395 НеутралноИ по-добре не слагайте готварска сол в хляба.
Със сигурност солта придава по-отчетлив вкус на всички гозби.
Но малко хора знаят, че редовната консумация на големи количества NaCl е основна причина за редица дегенеративни заболявания (на сърцето, кожата, кръвоносните съдове, очите, мозъка, ... )!
Индивидите, чиято работа е свързана с повече физическа дейност, по-лесно отделятлят солта чрез потта или чрез урината.
Но хората на умствения труд са по-податливи към негативните ефекти от NaCl!
Любимец 13
Рейтинг: 838 НеутралноЗабравих да добавя,че от домашната пекарна излиза с недобре оформена горна кора, но и след 4-5 дни е все още така прекрасен.
Публикувано през m.dnevnik.bg
charlesdegaulle
Рейтинг: 1529 НеутралноСъотношението вода - брашно е много важно! Количествата са малки, така че мерете не на кг, а на обем. А и е по-лесно. За самун 700 г - три и половина чаши брашно и една и четвърт вода. Съвета ми е, купете си мелница за брашно и машина за хляб! Пестят доста време и пари! Машините са вечни, особено ако са немски... Ако си купувате жито на едро (4 или 5 20-литрови кофи), разпръснете цената на машините за 8 години, един самун ще е доста по-евтин от левче!
Qassem Suleimani
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#7] от "belizean":
"Каждому-каждому в лучшее верится, Может быть, выживет кто-нибудь из нас""Солта на живота". Заедно с водата са основата на живота. Помислете за океаните. Постоянен обмен. Солта и захарта не са просто овкусители. В случая с хляба, солта променя осмотичното налягане, т.е. извлича или пуска вода в средата. Сухотата помага при печенето и задържа формата.
Не ми харесва идеята за машините за месене и печене на хляб. Механичното месене вкарва въздух в тестото. В тези "дупки" става обмен на газове. За месенето как да е. Обаче ако няма пространство при печенето, газовете не се отделят добре и вкуса се променя съществено. Затова и хляб, печен в традиционна селска фурна е толкова вкусен и има хрупкава коричка. Забързаното ежедневие и тук ни е отнело "солта на живота" - едно малко удоволствие, като домашно изпечения хляб!
Музар
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#10] от "fact":
.
. Много по-плътни са, а точно аз отговарям за "биенето на тестото"...
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдНай-искрени и сериозни благодарности за поясненията в постовете ви. Разбрах няколко неща, които просто са се въртяли из устата ми (като вкус), но така и не си направих труда да разбера "защо" сегашният хляб не ми харесва. Амии, заради неговата "въздушност"! Да, все едно ям захарен памук - "лапнеш нещо - глътнеш нищо". То излиза, че главно заради въздуха в механично омесения хляб вкусът му вече е различен. Защото не мисля, че "ръчният" хляб в магазина се прави с много по-различни продукти
Е, не мога да отделя нито времето, нито пространството да сложа в панелката "нощвите" на баба... Само за Коледа и за Великден месим питка у дома (при това Великденската е "содена"
Qassem Suleimani
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#11] от "Музар":
"Каждому-каждому в лучшее верится, Может быть, выживет кто-нибудь из нас"Под "механично" имах предвид "ръчно". Противно на "машинно". Май обърках нещо... Похвално е, че месите хляб дори само на празниците! Аз и това не правя от дълги години, уви! А продуктите наистина са доста различни! Заради пустата печалба в брашното добавят избелители, подобрители и кой знае още какво! Даже брашното в магазините не е съвсем "брашно". Когато си купувам хляб, основно гледам да има повече "балончета", т.е. "дупки". И се осланям на интуицията си, т.е. на спомените от едно време.
Десен
Рейтинг: 1391 НеутралноМаята не се смесва в сух вид с брашното, а по-добре да се разтвори във вода и тогава да се налива.
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Ако е от типа на гранули имам предвиди. Даже и на пакетчето им упътванията са такива.
Често меся хляб в къщи. Приготвянето е супер бързо и лесно и става много вкусен, но трябва да се спазват правила. Примерно да не се смесва маята в много топла вода, както и да не се ползва стар амая защото просто не надига тестото.
Също така е добре и и да не се прекалява с нея, защото после идват едни газове...
rio
Рейтинг: 450 НеутралноНаправи си квас - отгледай си живот tml
http://sluncemoon.blogspot.com/2009/11/blog-post.h
Квас и домашно приготвен хляб
http://vrindabg.com/2010/10/24/kvas/
Ridiculous Върнете стария сайт!
Рейтинг: 879 НеутралноВкусно!
Музар
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#12] от "fact":
. На консистенция го докарвам, но не на вкус. И все си мисля, че годините са увредили вкусовите ми усещания..., ама като чуя (прочета) аналогични "самообвинения" от хора на най-различна възраст... стигам до общия отговор - суровината е променена.
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдВиж, за продуктите отдавна го забелязах - вече от царевичното брашно не става същият качамак
Колкото до вкусовите предпочитания - харесвам руската поговорка:
"Па вкус и цвет таварищ неть!"
П.П. От години търся смлян нахут за "шарена сол"... Вече няма кой да го прави "на село". В диетичните магазини има брашно от нахут, но това е друго нещо и не става за съставка в шарената сол, няма този аромат. Вуйна ми го приготвяше - сушеше на терасата прясно набран зрял "нахут" и после го мели с ръчна мелачка... И е основна съставка в "шарена сол" с фантастичен аромат... Без други "мерудии", само нахут и сол.
Танас
Рейтинг: 1391 Весело[quote#16:"Музар"]Виж, за продуктите отдавна го забелязах - вече от царевичното брашно не става същият качамак [/quote]
Цацарoff - Оставка ! >:-)Верно е трябват и малко пръжки или джумерки дето им викат.
Qassem Suleimani
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#16] от "Музар":
"Каждому-каждому в лучшее верится, Может быть, выживет кто-нибудь из нас"Много ме заинтругува с тоя нахут, акто основна съставка в шарената сол! Прясно набран, изсушен и смлян? Защо не пробваш да препечеш купешкия? Аз си го варя и си правя яхния с пиле, става. Все още продават "стъргали" по будките за ядки...т.е. печена леблебия, нахут. Ще взема да ти пробвам рецептата с препечен нахут, сминдух и сол!
Bramasole
Рейтинг: 3764 ВеселоДо коментар [#17] от "Танас":
И докато човек си похапва от вкусотията, в никакъв случай да не си мисли за нива на лошия холестерол - удоволствието се разваля!
"Човек не се дави, като падне във водата, а като остане там” - Едуин Луис Коул"трябват и малко пръжки или джумерки дето им викат."
И препържено масълце, и сиренце...
Танас
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#19] от "domakinq":
Цацарoff - Оставка ! >:-)Да бе да в тоя момент точно за холестерола ще мисля.
Бива си го то това ни се пада нещо като национално ястие.
Музар
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#18] от "fact":
, а за сминдуха - да! и той участва!
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдЗначи, помня само вкуса и цвета - по-бежаво от сол
По-добре е да питам вуйна, но не по телефона... пък нещо напоследък все не сварвам да стигна до там... ходя (отсядам) у леля (на другия край на градчето) и някак не успяваме да се разприказваме като в предишните години...
Bramasole
Рейтинг: 3764 ВеселоДо коментар [#20] от "Танас":
"Човек не се дави, като падне във водата, а като остане там” - Едуин Луис Коул"Бива си го то това ни се пада нещо като национално ястие."
И е супер вкусно! В края на м. май опитах домашна италианска полента / дето се смята за вид качамак/ в Милано - не ми допадна, ама никак.
Успешна нова седмица!
Музар
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#17] от "Танас":
и червено вино
.
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдКато стана дума за джумерки, нещо за "разсол" (или армеева чорба) ме присети
Ей, то наближава, а? Времето за тез вкуснотии...
П.П. Не спазвам никакви диети, но ям и се наслаждавам на нашенските манджи, туршии и свежи зеленчуци САМО, когато им е естественото време/ сезон. И си предпочитам нашенската кухня... всичко другостранно ми е екстра - за опит, сравнение, изживяване, наслаждение..., но не и като основно ядене. До такава степен завися от нашите сезонни храни, че и аз да си отгледам "зелена салата", няма да ми е вкусна през зимата, по времето на туршиите
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 Веселопрепоръчвам ви също така сами да си изработите купите за замесване и нощвите, по възможност от дървесината на дърво на поне 300 години, за да избегнете всекакъв риск от нитрати и ГМО.
http://jubalharshaw.wordpress.comТанас
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#23] от "Музар":
Цацарoff - Оставка ! >:-)Нашенското си е хубаво особено откъснато от личната градина.
Сега се кефя на доматите понеже са на края и са най - сладки тая година дал господ с двете ръце.
gost22
Рейтинг: 2130 ВеселоДо коментар [#24] от "jubal harshaw":
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...... а ледчетата в питието, да са от праисторическия слой на алпийски ледник.
Qassem Suleimani
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#24] от "jubal harshaw":
"Каждому-каждому в лучшее верится, Может быть, выживет кто-нибудь из нас"Брей...накацаха мухи и на тоз мирен хляб в 12 часа посред нощ! Беж да ме няма!
Добре се бъзикаш с нашта вечеринка, обаче да ти напомня, че война наближава и ще се наложи връщане към дивото. Така че не е зле човек да си припомня от време на време как се държи мотиката, че да не го удари по челото!
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#27] от "fact":
http://jubalharshaw.wordpress.comМи като те е страх толкова, дръж мотиката, какво си зачукал клавиатурата като за последно?
Колкото за писаниците по-горе, очевидно е, че поне половината дори не са чели как се прави хляб.
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#27] от "fact":
http://jubalharshaw.wordpress.comСамо между другото, като гледам как печения хляб ти мирише на "земя", ми е ясно от коя група си.
[quote#11:"Музар"]Амии, заради неговата "въздушност"! [/quote]
fact плямпа щуротии. Хлябът е "въздушен" по три причини - първо, некачествено брашно с лош глутен, второ, по-важно, механично месене, което хем накъсва влакната на глутена още толкова, хем вкарва допълнително кислород в тестото, което води до окисляване на разните аминокиселини, които се получават при ферментация и дават вкус и, най-после и най-важно, понеже не му оставят време да втаса.
при бързото втасване, в хляба има само дрожди, които ядат нишесте и отделят въглероден диоксид - от което хлябът се надува.
при по-дълго втасване освен маята се развиват и разни симбиотични бактериални култури, които изяждат част от белтъчините и изтаковат разни аминокиселини и други ..йна, които дават вкуса на хляба.
бабиният хляб е вкусен не щото е месен много, а защото са го оставили да преспи и да цъфнат тия ми ти култури в него.
с температурата, водата и солта регулираш именно растежа на дрождите и бактериите.
analiziraitova
Рейтинг: 398 НеутралноПрез 2-3 дни меся хляб в къщи. Не с хлебопекарна. С ръцете си. Несравним е вкуса на домашния хляб. Смес от бяло брашно с ръжена закваска е възможно най-добрата комбинация. Общо за месене, втасване и печене са нужни около 4 до 5 часа. Ако седи повече вкуса се променя неприятно. Украсявам хляба задължително. Ако сте ядосани, обидени и т.н. не почвайте въбще да месите хляб. Няма да стане. Хляб се меси с любов. Успех.
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 Весело[quote#30:"analiziraitova"]Ако седи повече вкуса се променя неприятно.[/quote]
http://jubalharshaw.wordpress.comМного мая му слагаш. Моят втасва най-малко 14 часа. Четвъртинка грам мая на 100 грама брашно, с българско брашно 60-65% вода. Сол според зависи, може и без да го месиш, само требе да го преметнеш един-два пъти преди да го опечеш.
Не зависи ни от любов, ни от мерак, зависи само от това дали се поддържа температура над 22-23 градуса.
http://twitpic.com/avjjrq
Еколог
Рейтинг: 681 НеутралноИстинския ръжен хляб се прави действително с квас - взима се чисто ръжено брашно (около 200 гр.) и се разбърква с вода до консистенцията на боза или малко по-гъсто. Слага се на тъмно и топло. На седващия ден се добавя малко брашно и вода, на по-следващия пак и така докато получим около 1 л. квас. При замесването на хляба се взима поне половината, принципно не се добавя повече вода. Може (но не е задължително) да се добави и мая. Втасва дълго, поне 2-3 часа. Пече се първо на силна фурна, след 15 мин. се намалява. Пече се дълго, коричката става доста плътна. Вкусът е несравним.
Път без препятствия не води до никъде.Може да добавите и цели зърна (пшенични, ръж - предв. накиснати, овесени ядки, слънчогледови семки).
Вкусът не е сладникав, както казва авторката! Сладникав е немският Pumpernickel (съвсем друг начин на приготвяне без печене), но не и ръженият хляб!!!
Рецептата съм я пробвал много пъти лично, само че не в ел. фурна, а в пещ (собствен градеж!).
groznik90
Рейтинг: 691 НеутралноВече сами трябва да започнем да си приготвяме нещата за ядене, че с тези боклуци в магазина.... само отрови пием и ядем, а после що сме болни.
znayko84
Рейтинг: 527 ВеселоОмесеният с домашна хлебопекарна хляб няма никаква "въздушност". То няма и как месенето да вкара въздух в него поради простата причина, че бъркалката е отдолу. Съответно тестото я затиска и се избягва този неприятен ефект. Аз лично откак се снабдих с такава не съм купувал хляб от магазина. Има няма една година вече. Хлябът е перфектен, малко ронлив, но безумно вкусен. Изкарва по една седмица без да мухляса в син, червен, сив или друг вид плесен
dnk
Рейтинг: 563 Неутрално[quote#4:"fact"]Добре е човек в живота си поне веднъж да замеси хляб, да усети вкуса на земята и да не забравя, че не сме по-големи от хляба. [/quote]
Моралът не е порок!++++++++++
Yomega
Рейтинг: 774 Неутралногрешка в рецептата - солта би трябвало да е 1 чаена не супена! че ще стане иначе една...
Иначе да, удоволствие си е правенето на хляб вкъщи! Изисква и време, аз напсоледък правя комбинацията - оставям робота за хляб да ми го замеси но после сам си го пека във фурната, получава се перфектно а и не прекарваш сума време в кухнята (осообено ефикасно за през седмицата !
bagrara
Рейтинг: 229 Неутрално…меленето на житото е човешко изобретение, в бъдещата култура воденици няма да има. Да се мели житото – това не представлява някаква наука; когато житото се мели, голяма част от маслата, както и от хранителните им сокове, изчезва. След като смелят житото, турят брашното в чували, където стои по пет-шест месеца; това брашно вече не е живо, то е изгубило своята жизненост, всякакъв живот от него изчезва. Ето защо най-добре е житото да не се мели, да се яде сурово…
2%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D1%8 3%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B6%D0%B8 %D1%82%D0%BE-%D0%B8-%D1%85%D0%BB%D1%8F%D0%B1%D0%B0/
Откъс от „Отношение на простите истини към човека“ – беседа от Учителя, държана на 22 септември 1926 г.
Учителят за суровото жито и хляба
http://zdravjivot.org/4175/%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%8
drun_drun
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#31] от "jubal harshaw":
Браво, перфектен вид си постигнал. Предполагам, и вкусът си го бива.
Qassem Suleimani
Рейтинг: 616 Неутрално[quote#29:"jubal harshaw"]
"Каждому-каждому в лучшее верится, Может быть, выживет кто-нибудь из нас"Само между другото, като гледам как печения хляб ти мирише на "земя", ми е ясно от коя група си.[/quote]
[quote#29:"jubal harshaw"]изтаковат разни аминокиселини и други ..йна, които дават вкуса на хляба.[/quote]
Като гледам как употребяваш думички като "изтаковам" и "л...йна", в тема посветена на хляба, веднага ми става ясно от коя група си.
Прав си в общи линии в описанието на процеса, но не четеш внимателно постовете, та ще повторя: Вместо "механично" да се чете "ръчно". При ръчно замесване се вкарва повече кислород, който е полезен за по-добро изпичане. разбухването с мая служи за същото. Доста хора повториха грешката с "механичното" месене, без да са прочели внимателно постовете.
[quote#31:"jubal harshaw"]Сол според зависи, може и без да го месиш, само требе да го преметнеш един-два пъти преди да го опечеш.[/quote]
Ей това изказване издава, че никога не си помирисвал тесто! Ако го преметнеш един-два пъти - язък ти за втасването - веднага ще се спихне /спадне/. А солта е задължителна, когато има мая.
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 Весело[quote#39:"fact"]че никога не си помирисвал тесто! [/quote]
http://jubalharshaw.wordpress.comАз съм приложил снимка на мой хлебец по-горе. Къде е твоят, майсторе?
Qassem Suleimani
Рейтинг: 616 НеутралноТова, че си го снимал, не значи че ти си го правил! може да е баба ти
"Каждому-каждому в лучшее верится, Может быть, выживет кто-нибудь из нас"Както казах, не четеш внимателно постовете:
[quote#12:"fact"]Похвално е, че месите хляб дори само на празниците! Аз и това не правя от дълги години, уви![/quote]
И да те преваря: Това, че сега не меся хляб, не значи, че не разбирам от хляб!
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 Весело[quote#41:"fact"]Това, че сега не меся хляб, не значи, че не разбирам от хляб! [/quote]
http://jubalharshaw.wordpress.comсъгласен съм. това, че нищо не разбираш се разбира не от това, че не го месиш, а от глупостите, които пишеш.
yzk28578927
Рейтинг: 5 НеутралноЗдравейте, как правите квас от ръжено брашно?