Не съм съгласен,хората които плащат за децата си да учат в частни училища,нямат нужда от тези пари,за разлика от и без това бедните общински училища които имат нужда от всяка стотинка.
Дейййй, ама почвам да се ядосвам здраво. Какво нещо е "демокрацията" и "пазарната икономика" )))
Основното нещо е, частника да се нареди на опашка на бюджетната софра. Ако не може с директна субсидийка, че биха пляснали от Брюксел, поне с "обществена поръчка".
Ако държавата нямаше ресурс да осигури предлагането на образователна услуга, тогава бих разбрал да се "наемат" подизпълнители - частници, ама да харчиш пари, за да "има ляб" на някакви си уреждачи, ай сектир!
Поредната парламентарна безобразна простотия !
Общинските училища са цъфнали и вързали,парите за тях все не стигат,но нашата супер богата държава ще налива от данъците ни и в училищата на богатите.
Кое дете на поне един средностатистичен българин учи в частно училище ?
Оядени гьонсурати - депутати,не пропускате случай да дерете българина.
Със 73 гласа "За" от 85
Дневник, моля разяснете, кога народното събрание има кворум и може да взима решения, щото утре ще се съберат двама, и ще гласуват някакво друго безумие!
[quote#8:"mapto"]доста хора виждат смисъл в идеята: [/quote]
сигурно има смисъл в идеята, но това е някаква екстра, в същото време, ако те питам, искаш ли БДЖ да се субсидира, ще кажеш не, аз пък примерно не искам да се субсидира строителството на магистрали, нямам кола и не искам да се возя, искам да ползвам БДЖ!
Няма да е лошо рядко умните дечица на депутати и мутрета да учат в и чужбината с държавни парички. Нали все пак ще ни управляват след време. Трябва да се мисли са бъдещето светло все пак.
"We dance like marionettes, Swaying to the symphony... Of destruction"
Звучи кофти НО и родителите на децата в частните училища са данъкоплатци и с техните пари се издържат училищата.
Дори и само от тази гледна точка би следвало да се разреши на частните училища да получават субсидия.
Друг е въпросът по какъв начин ще стане това и дали е целесъобразно, ако в частните училища програмата за обучение е одобрена от МОН не би трябвало да има проблеми а и това ще породи малко наистина полезна конкуренция.
Плачът че видиш ли училищата в малките градове щели да пострадат.Ако субсидията се изплаща на ученик а не на училище не би имало проблем - в малките градове ако няма частно училище цялата субсидия ще отива в държавното училище - проблема ще е в големите населени места където училищата ще трябва да се конкурират.
Колкото и добри страни да има, както и да го погледнеш, все си е лобистка поправка и нареждане на държавната хранилка. Не виждам за каква конкуренция може да става дума, напротив - така се осигурява по-добър старт на частното училище. Виж, ако с размера на държавната субсидия се намаляваше и таксата в частното училище, би било по-различно, но не вярвам да се случи.
[quote#15:"docentt"]Нормално решение[/quote]
не смяташ ли тогава, че също е нормално да се субсудират и частните вузове, а в перспектива защо не и чуждите, ако българско дете стане студент в чужбина!
Категорично НЕ!Толкова е неразумно това, при тези ограничения в бюджетите на МОМН, сега да се заделят средства за частните училища при недостига за държавните !!!Много тъпо е това!
Защо не ! Ако субсидята бъде обвързана с условието студента да работи след завършването си в България - бих подкрепил подобна поправка.
Ако държавата е наясно какви кадри ще са и нужни би могла да субсидира студенти както в Бг така и в чужбина.Ако посочения човек след това работи в Родината и подпомага нейното благосъстояние то той индиректно ще подпомага и образователната система продукт на която е.
А в момента сме свидетели как родните университети бълват кадри за които държавата плаща а след това тези хора в огромното си мнозинство или не работят по специалноста си или което е по лошото намират реализация навън - с други думи субсидията платена от Българската държава или е отишла на халос или е подпомогнала френската икономика/примерно/.
[quote#12:"Цъкльо"]родителте на децата в частните училища са данъкоплатци и с техните пари се издържат училищата. [/quote]
Когато родителите започнат да плащат "данък образование", тогава е нормално да имат претенции как се използват целевите им харчове! Но докато плащат ДДС, акцизи и подоходен данък, тогава, тогава няма какво да мърморят!
Като аналогия - парите за здравни осигуровки се използват за здравеопазване, парите за пенсионни осигуровки, се използват за пенсии. Парите за фонд "Безработица" се използват за обезщетения за "безработните". Проценчето "ТЗПБ" се използва за болнични, другото процентче "ГВРС" се използва за обезщетения, един вид "застраховка" на заплатите, ако случайно работодателя фалира. И т.н. но Данък "Образование" не виждам!
[quote#12:"Цъкльо"]проблем ще е в големите населени места където училищата ще трябва да се конкурират[/quote]
Проблема е съвсем друг! Първо Конституцията те задължава да осигуриш образованието на всички, ВСИЧКИ, ученици, говоря от гледна точка държавата.
След това ТИ осигуряваш възможността за образование на ВСИЧКИ ученици - като материална база, брой учители и т.н.
И накрая, не стига че си си изпълнил законовото задължение, ами да уреждаш бизнеса на някакви си глезльовци, които "нещат да ходят на даскало със селянията!"
Еми като нещат, да си плащат масрафа пазарно и демократично!
80 години държавата е приела модела, че погледът е насочен към "предлагането на услугата", а тук заради някакви си... предполагам силно заинтересовани, дай да обърнем практиката с краката нагоре - не да се гледа "предлагането", а да се субсидира "търсенето". Ми като ще се субсидира "търсенето", да взема да пратя дечурлигата в Швейцарски колеж в Цюрих, ей така за сметка на бюджета, щото парите следвали ученика?
До коментар [#4] от "purple_rain":
Държавата трябва да е равна за всички. Защо едни деца да получават пари за образование а други не? Парите трябва да следват детето. Това ще създаде конкуренция между училищата и интереса за добрите училища ще е по-голям, а за лошите никъкъв и така ще бъдат принудени да затворят врати или да поправат качеството. Дръжавата трябва да е равна за всички, а не да дава само за децата на тия от гетото и училище и помоши и ... за да може да просат и да краднат. Какво е виновно моето дете че аз съм учил до докторска степен и не съм си играл и губил времето, сега имам хубави доходи и мога да му дам пари за по-добро образование. За това трябва ли да бъда наказан повече от данъците които плащам, а се употребяват за училище за повече деца, а не и за моето?
Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy.
До коментар [#20] от "Федор Венедиктович Езерский":
Тодоре не се гневи - щом плащаш данъци имаш право да знаеш как и за какво се изразходват и имаш право да искаш от държавата , все пак ти я храниш ведно с всички останали.
Принципно съм съгласен със субсидията за частните училища но сега нито е времето нито е мястото това да се лансира - Българското Училище се е превърнало в една помийна яма и с това си действие управляващите просто ще я разбъркат за да повони малко повече.
Вместо да се заемат със истинските проблеми на училището те лансират една лобистка поправка /към момента и в тази ситуация това е точно това/
След години когато се стабилизира учебната система и се поднови материалната база - тогава би моглло да се случи това НО не сега.
[quote#8:"mapto"]Коментаторие, които падат от небето да не се палят толкова много, а да погледнат този доста дълъг дебат, който се проведе преди време на сайта на Капитал.[/quote]
Разбира се ))) Обсъждания в Капитал и в Дневник имаше ))) Както имаше и за АЕЦ "Белене", и за забраната за пушене!
Проблема не е в обсъждането, а в решението без дебати в парламента, при липса на кворум от това нагоре!
Тук съм съгласен с теб ))) Макар че.... Абе виж. Въпроса не е до началното и средното образование! Ако искат да си правят такива "опити", нека първо да започнат с университетите - Държавната поръчка да се оформи като стипендии и самите университети да играят за бройката. Но началното, основното и средното образование да не го пипат... Баси... То в момента още не могат да се оправят хората с делегираните бюджети, макар че посвикнаха, ама още стрес да им се въвежда...
До коментар [#10] от "ban": Много голяма разлика. Тук не става дума за субсидия, а изчислени разходи за образование за дете. Образованието е задължително и затова държавата трябва да го плати. Ако ги няма частните училища, тогава държавата ще ги има всички тези разходи. Така че дали се дават на общинско, държавно или частно училище е безразлично. А с БДЖ не се возя и не искам да се субсидира. Плащам винетка и акциз за бензин. Всеки избира начина на превоза и не е задължителен.
Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy.
[quote#19:"Цъкльо"]човек след това работи в Родината и подпомага нейното благосъстояние[/quote]
демек разпределението да се върне, а ако държавата след това не успее да му намери работа, какво правим!?
[quote#26:"vladek"]и не искам да се субсидира[/quote]
е да, ама аз на кола не се возя, и не искам да се субсидира строителството на магистрали да речем!
До коментар [#25] от "Федор Венедиктович Езерский":
+++++++
Макар че смятам че средното ни образование е за ремонт но не капитален а по скоро освежаващ.Като структура много малко може да се направи проблемите са най вече в учебните програми,материалната база и учителите ,които са разкарвани като магарета на пазар от инспекторати и ученици.И това е основното.Ако учителят има някаква гаранция за работното си място сигурен е че дори и да бъдат съкратени учителски бройки в даденото училище ще му бъде предложена алтернатива - вярвам че за отрицателно време ще може да наложи ред сред учениците си. В момента особенно по възрастното поколение се страхува за работните си места и е принудено да търпи дивотиите на всички заинтересовани фактори/.
[quote#5:"Федор Венедиктович Езерский"]Дейййй, ама почвам да се ядосвам здраво. Какво нещо е "демокрацията" и "пазарната икономика"[/quote]
Те са хубаво нещо уважаеми, но да не ги объркваме със справедливостта. При всяка система, от справедливостта се интересуват само философите, поетите и онеправданите. И демагозите, разбира се, но до определен момент!
Въпрос на планиране - както казах, държавата знае какво ще и трябва и го субсидира, но и дадения човек не е закрепостен,задължението би следвало да е ограничено във времето.
А за разпределението - в Гърция и Франция го има а те са паарни икономики, държавата субсидира следването и след това ти предлага работа във вид на вакантни позиции сред които можеш да избираш./поне за учителите е така/
Щом правилото е "парите следват ученика", значи логиката е да го следват както в държавното, така и в частното училище, ако второто се движи по програмата на МОН (за такива като ААУ е ясно, че няма да получат пари). По аналогия със здравеопазването - и частните заведения получават пари от касата.
Но е интересно например как е решен въпросът с училищата към чуждите посолства, които обаче са по програмата на МОН.
Има логика.
Всеки който плаща данъци в една държава е редно да се ползва от облагите.
Лошото е че ще бъде опорочено. Парите трябва да са обвързани с детето, не с училището.
Трябва да има два вида дотации, генерална и социална и да се превеждат на училището за детето/ученика. Генералната е минималната сума която дъжавата дава за едно дете за образование, социалната е допълнителна и обвързан с дохода на семейството.
Като така, деца от бедни семейства биха имали възможност да учат в частни училища.
По-голяма глупост от тази - здраве му кажи!!!
Целенасочено се иска унищожаването на държавните училища по селата и малките градове с цел онеграмотяване на българите.
В училище ще ходят само богаташчетата, които ще са спонсорирани от онези, които не могат да си позволят училище.
За което пък ще бъдат солено глобявани!
Това е ГЕНОЦИД!!!
Езикът е машина и не бива да се допуска пружините й да скърцат.
[quote#29:"Тони!"]Едно добро решение[/quote]
и какво му е доброто на решението, криза, всеки честен частник се наредил на държавната каса, един асфалт полага, друг лога прави, трети лекува, четвърти златен ток продава, а сега и тези, утре и от НБУ ще се обадят, а парите свършват, и никой честен частник не ще дори един цех за производство на мотики да направи!
24 години след 1989 думата "частен" е мръсна дума. Ашколсум бе хора. Как ще настръхнете, ако ви национализират апартаментчето. Тогава ще защитите "частната" си собственост.
А сега по темата. Не може да има деление на българските деца. Парите следват детето. Точка. Ако някой може да си позволи като родител да плаща повече, да да плаща, но това, което се полага на детето му, като данъкоплатец трябва да се получи. Иначе се получава андрешковщина...
Помислете как е в здравеопазването. Да не би частните болници да не работят със здравната каса? Но което е извън държавно гарантираното си го плащаме нали? Ако не сте здравно осигурен, плащате от джоб?!
[quote#4:"purple_rain"]Не съм съгласен,хората които плащат за децата си да учат в частни училища,нямат нужда от тези пари,за разлика от и без това бедните общински училища които имат нужда от всяка стотинка. [/quote]Парите трябва да вървят с ученика.Защо да нямаш право да дадеш детето си в друго училище и само да доплатиш разликата между това,което дава държавата до това,което се иска в друго училище?Все пак парите не се дават за самото училище,а за децата.Същото важи и за детските градини.
"това трябва да се случи от учебната година 2016/2017 г." - хехехехехе......До преди година се говореше за 2015/2016 г. колко ли още ще отлагат?! И ще има ли някаква полза от тая работа?
"За" предложението се изказа Веселин Методиев от "Синята коалиция".
..........
Държавни субсидии за частни компании..., това е наистина "дясно" от болшевишки вид.
Ако можеш да го докажеш, докладвай ги. Иначе е безсмислено и некоректно твърдение водещо не до дискусия а до заяждане.
Американците са много чувствителни на тема данък върху данък. Сегашната система е именно това. Работя, плащам си данъка и след това допълнително трябва да плащам за училището на детето.
В Англия е друго, но е традиция от времето когато не е имало държавни училища.
"Парите трябва да вървят с ученика" - Това е девиза на Даниел Вълчев. Доведе до уравниловка - всички минават, да не загуби училището субсидията, неграмотност, полуграмотност, функционална неграмотност на дипломирани гимназисти и висшисти...
Лошото е че в законопроекта "парите следват детето" не се споменава. Говорят само за училищата, което ще доведе до извращения. Не може да се дават пари на частно училище само защото е училище. В него могат да учат само чужденци. Държавата не трябва да им плаща нищо за образование.
И от какъв зор държавата трябва да дава дори лев за училища, в които родителите плащат за обучението на скъпоценните си отрочета?!?! Кво излиза - за децата на политиците и босовете има Италиански лицей, млицей и разни такива. За децата на по-богатите бизнесмени ще има частни чуилища спонсорирани от държавата. А за образованието на децата на останалите 99.9% от хората не? Те, викате, нямат нужда. Децата на материала не бива да се образоват, Италианския лицей бълва достатъчно бъдещи политици и мениджъри а?
Политиците и памперсите трябва да се сменят често поради една и съща причина!
Доброто е, че родителите на детето в частно училище плащат също данъци, като на тези с детето в държавно училище. Няма никаква логика едното да не се възползва от тези пари.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
[quote#44:"dissident"]плащам си данъка[/quote]
в най-добрия случай се осигуряваш на 2000, плащаш данък 200, за една година 2400, а частното школо е 5000, а с твоя данък освен това трябва да има за здраве, пенсии, магистрали, метра и т.н. и какво правим, а!
Защо аз, средностатистически български гражданин, ако реша да запиша детето ми в частна детска градина (защото няма места в общинските) или в частно училище (защото ми харесват условията) да нямам равен старт с моя колега, който е решил детето му да е в държавно (общинско)? Аз просто бих искал сумата, която се дава за неговото дете, да се дава и за моето, а аз сам да преценя в кое училище би се оползотворила най-добре. По този начин частните детски градини, например, ще станат много по-достъпни, ще се строят повече такива и ще намалее недостигът.
Какви са тези тъпи аргументи, че парите нямало да стигат? Ми нали е нормално държавата да предвиди субсидия за всяко дете. Не да построи по-малко градини/ училища и за който има- - има. който не се е доредила - да се оправя.
Абе и аз съм данъкоплтец, ама си плащам допълнително за лична охрана. Ако може част от парите за МВР да се дадат на частните охранителни фирми. Става ли?
Ти не схващаш идеята. Ако нямаш достатъчно пари, няма да можеш за запишеш детето ти в частно училище. Ако част от таксата ти се плаща от държавата ще можеш да си го позволиш.
[quote#11:"Long One"]Няма да е лошо рядко умните дечица на депутати и мутрета да учат в и чужбината с държавни парички. Нали все пак ще ни управляват след време.[/quote]
Точно така. Това все пак си е изконна българска традиция още от времето, когато данъкоплатците са издържали Людмила Живкова в Оксфорд. Няма да си нарушаваме традициите заради някаква ми ти демокрация. Въпросът кой точно притежава частните училища в България не е от никакво значение.
A man without faith is like a fish without a bicycle.
ЕЙЙЙ, МНОГО КОМУНИЗЪМ в този форум и то от хора, които на други места бръщолевят иначе либерални и десни приказки...
Само комунисти може да говорят как трябва загниващите имперски изчадия - богаташите требе да си плащат като са решили да си плащат... Вместо да са им децата сред "селянията" като другите и прочие и прочие.
РАЗБИРА СЕ че парите трябва да следват детето!
Разбира се че трябва да има субсидия за всички, ако има такава, иначе си е просто дискриминация!
Ами иди ги вкарай в тиквите на хора, израснали в други времена...
Дали е лобистко - сигурно.
Дали родителите които пращат деца в частни училища могат да поемат разхода и без субсидия - сигурно.
Дали е редно да няма дискриминация спрямо тези деца? ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Е.
85 присъствали? Поправете ме, ако греша, но депутатите не бяха ли 240? (Айде, нека са 239 - без Доган, който не се вясва)
Some say the end is near,
Some say we'll see Armageddon soon,
I certainly hope we will,
I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.
[quote#54:"dan1"]Ако може част от парите за МВР да се дадат на частните охранителни фирми. Става ли? [/quote]
сакън, че ще вземат да го приемат, и ще идат 2 милиарда! Иначе, като се отчете, че и армията е гола вода, за един зенитно-ракетен комплекс на покрива на блока, дали ще ми дадат пари!
[quote#28:"ban"]е да, ама аз на кола не се возя, и не искам да се субсидира строителството на магистрали да речем! [/quote]Изключително глупаво твърдение!И да не се возиш,ядеш хляб или се возиш на автобус,или ползваш лекарства или някаква стока,която е дошла от някъде до населеното място,където живееш.Само не казвай,че живееш като Амиш и всичко,което обличаш или ядеш си го правиш сам/а!!
[quote#54:"dan1"]Абе и аз съм данъкоплтец, ама си плащам допълнително за лична охрана. Ако може част от парите за МВР да се дадат на частните охранителни фирми. Става ли? [/quote]
Абсолютно. Спаведливост трябва да има. Аз пък обичам да се возя на такси. Моля, да се въведе закон таксиджиите да ми приспадат цената на билетите за градски траснпорт. Щото нали и аз съм данъкоплатец.
A man without faith is like a fish without a bicycle.
[quote#46:"dobrich"]"Парите трябва да вървят с ученика" - Това е девиза на Даниел Вълчев.[/quote]Ами това е основен принцип и не само в образованието ,но и при здравеопазването.Въпреки,че не харесвам Даниел Вълчев много,не мога да не призная,че беше един от нелошите министри на Станишев.
До коментар [#52] от "ban":
Много си зле бе човек. Нонстоп демагогстваш и говориш неистини. Данъкът върху дохода е подоходен, но освен него има и осигуровки - за пенсия и здраве. Освен това има ДДС, данък сгради и данък смет. Освен това има акцизи и винетки, мита и други налози. Доста повече данъци плаща един нормален човек.
И за какви субсидии за магистралите говориш - да, в момента не са платени, но всеки шофьор плаща винетка и пътен данък, чиято сума не е никак малка. А и не ми се вярва ти само с влак да се придвижваш. Да не говорим за населените места без ЖП - тях какво ги правим?
До коментар [#47] от "dissident": Не мога да разбера, защо частната инициатива винаги се възприема като далавера, кръчми, капанчета, клек магова, кафенета и т.н., частната инициатива в образованието, което е инвестиция в бъдещето не може? Тук не става въпрос държават да субсидира частни училища, а да не лишава деца, за които се полагат средства от тях, защото това пак е дискриминация! Просто и ясно.
[quote#65:"yanne"]която е дошла [/quote]
може да е дошла с БДЖ, или авиотранспорта, не се засягай на магистрали! Дадох го като пример, защото обществото дава пари на много места, но основен принцип тук е солидарността, т.е. не ако даваш повече ползваш повече, а съобразно някакви правила, които най-често са несправедливи! Иначе, ако парите са за детето, а не за училището, и при това положение училището намали таксата, съм съгласен, но примерно ако събсидията е 1000 лева на дете, а таксата е 10000, тогава училището да докаже, какво повече предлага за тези пари!
[quote#67:"|"]Защото "другите" са се отказали да получават парите, записвайки децата си в частно училище[/quote]
Не е съвсем така.
В градове като София и Варна 99 на сто от хората с малки деца искат да ги запишат в държавна детска градина. Обаче места има за едно на десет деца. Останалите семейства са изправени пред избор дали един родител да остане вкъщи с детето (или да спрат от работа някоя баба в най-важните години преди пенсия) или да дават пари за частна детска градина.
Ако парите от бюджета за частната градина означават, че таксите ще станат малко по-достъпни, то по-големият плюс е, че повече жени ще се върнат на работа.
Искам да кажа, че особено при градините не винаги става въпрос за доброволен избор, за гъзария или нещо подобно.
Е кое е общото бе? Ако има определена гарантирана субсидия за градския транспорт - защо не? А и то го има налично - има частни автобусни линии и в София, и в други градове.
[quote#8:"mapto"]Коментаторие, които падат от небето да не се палят толкова много, а да погледнат този доста дълъг дебат, който се проведе преди време на сайта на Капитал. Там ясно се вижда, че не малко обсъждане, доста хора виждат смисъл в идеята: [/quote]
От дебата също толкова ясно се вижда, че застъпничката на идеята Ирина Репуц не може да отговори логично на въпроса как точно ще се повиши конкуренцията в образованието, ако се налеят пари в частните училища, а държавните бъдат оставени на същото дередже, на което са сега. Същата госпожа не може да направи статистическа прогноза, ако сега частните ученици са 1% от всички, колко ще станат след такава реформа: 3%, 5%? И при колко точно процента ще се появи магическата конкуренция.
A man without faith is like a fish without a bicycle.
[quote#74:"cup_of_tea"]Не е съвсем така.
В градове като София и Варна 99 на сто от хората с малки деца искат да ги запишат в държавна детска градина. Обаче места има за едно на десет деца.[/quote]
И решението може да е откриване на повече държавни градини. Но явно няма цоцане от тази работа.
A man without faith is like a fish without a bicycle.
Имаш равен старт -- и ти както и останалите можете да запишете децата си в държавно училище. Никой не те кара насила, но ако решиш друго, ще си плащаш за решението.
До коментар [#79] от "|":
В София местата в детските градини са силно ограничени. Освен това защо да съм доволен от нещо некачествено, което ми предлага държавата - нископлатени, немотивирани учители, лоши битови условия, остарели програми, учебници пълни с фактологически грешки и т.н. Защо да не мога да избера частното, ако ми дава повече за същите или малко повече пари? ДО кога с този начин на мислене бе хора, да дърпаме и останалите в казана, да не би да се измъкне някой?
До коментар [#21] от "Федор Венедиктович Езерский":
е не е баш така.
аз плащам данъци и държавата дава пари за образованието на моето дете. и е редно ако искам детето ми да учи в частно училище
ЗА ДА ПОЛУЧИ КАЧЕСТВЕНО ОБРАЗОВАНИЕ
а не да се ръга с твоя невъзпитан хапльо, който майка ми, която е учителка, НЯМА ПРАВО ДА ИЗГОНИ ОТ ЧАС, въпреки че той пречи на всички други да учат......в безплатното държавно училище
по този начин таксата в КАЧЕСТВЕНИТЕ частни училища ще стане достъпна за мен и аз ще мога да изпратя детето ми на място където учителите са мотивирани да работят качествено.
направо не мога да повярвам, че ГЕРБ имат толкова акъл, че да вземат такова решение.....
[quote#68:"xmm"]Значи няма да са частни вече. - цитат на коментар #1 от “Long One”
Да,нещо като "полудържавни" [/quote]
Да, в България има частници, най-вече от червено потекло, които много обичат да цоцат от държавното. Щото продуктът, който предлагат, явно не може да се лансира на пазара без майчицата-държава. Социалната БСП прие плосък данък, дето и в щатите го няма, сега другите червенушки узаконяват цоцането на пари от специалните училища за кадърните си отрочета. А популацията, която съди всичко от банишорска перспектива, блее ли, блее и си мисли, че е дясна. Пълна пародия.
A man without faith is like a fish without a bicycle.
Точно затова трябва да се използват тези пари за създаване на качествено образование и среда на държавните заведения, както и да се осигурят достатъчно градини и училища. И стартът изобщо не е равен, защото ако Вие можете да плащате по 600 лв на месец за частна детска градина, та макар и защото Вашето дете не е прието в държавна, много други не могат.
Ако наистина парите следват ученика, безработни родители с висше образование да имат право на субсидията да обучават своите деца поне в началната и предучилищна степен?!
[quote#75:"Swan_"]А и то го има налично - има частни автобусни линии и в София, и в други градове.
[/quote]
Ма аз не искам да се мешам с "плебеите" в частни или държавни автобуси. Искам държавата да ми субсидира таксито или частния шофьор. Къде е справедливостта, питам.
A man without faith is like a fish without a bicycle.
Има решение на КС, че е важно да има кворум, когато се открива пленарното заседание, а не по време на гласуването на законите. За това и огромна част от законите се приемат със смешни гласове.
[quote#77:"7777"]И решението може да е откриване на повече държавни градини. Но явно няма цоцане от тази работа[/quote]
Еми хайде де, да откриват. Хората това искат.
Ама не само в кварталите, които са гласували за ГЕРБ, ами и в другите.
А цоцане ще има - то ще са имоти, купуване, отчуждаване, строеж, материали... няма да останат гладни при този вариант.
[quote#85:"7777"]явно не може да се лансира на пазара без майчицата-държава[/quote]
ами, и аз от това се притеснявам, че само такъв бизнес ще остане, а парите на държавата са малко. Колко са тези, които произвеждат, и на външни пазари изнасят, та да ги има тези пари в държавата! Целия ни проблем, е че двадесет години вървим настрани, мислейки че чрез политически решения ще решим икономическите си проблеми!
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
"родителите на детето в частно училище плащат също данъци, като на тези с детето в държавно училище" - Ей това е проблема, че част от родителите/знае се кои, не само че не плащат данъци и консумативите си, но са на издръжка на данъкоплатците!?.....
[quote#8:"mapto"]Коментаторие, които падат от небето да не се палят толкова много, а да погледнат този доста дълъг дебат, който се проведе преди време на сайта на Капитал. Там ясно се вижда, че не малко обсъждане, доста хора виждат смисъл в идеята: [/quote]
В този дебат, г-жа Репуц, застъпничката на субсидирането на частни училища, изтъква, че учениците, представили се най-добре на ПИСА, са от частно училище. И удобно пропуска да уточни, че от представилите се най-добре от пет училища само едно е частно. Народът обаче вярва безкритично в мантрата, че частното е по-качествено, като че ли не живеем в паралелната българска вселена, и с радост се предлага да го скубят.
A man without faith is like a fish without a bicycle.
Според мен не е добра идея да се дават и субсидии на частните училища,какво сега, да плащам и за обучението на хора,които сами са избрали да дават пари за да учат децата им в определени условия ли?? Не, мерси,нали си плащам за държавните училища, частните какво общо имат? Някой ще ми финансира ли частния бизнес от бюджета?!
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Long One
Рейтинг: 583 НеутралноЗначи няма да са частни вече.
"We dance like marionettes, Swaying to the symphony... Of destruction"Федор Езерский
Рейтинг: 851 НеутралноБезсмислени упражнения. След няма и да има 6 месеца, този безумен текст ще го отменят!
Къти
Рейтинг: 583 НеутралноНе трябва ли да са налични минимум 121 депутата, за да може поправката да е законна?
Всичко, за пресъпленията на ядрената мафия единствено и само тук: http://gikotev.blog.bgpurple_rain
Рейтинг: 426 НеутралноНе съм съгласен,хората които плащат за децата си да учат в частни училища,нямат нужда от тези пари,за разлика от и без това бедните общински училища които имат нужда от всяка стотинка.
Федор Езерский
Рейтинг: 851 ГневноДейййй, ама почвам да се ядосвам здраво. Какво нещо е "демокрацията" и "пазарната икономика"
)))
Основното нещо е, частника да се нареди на опашка на бюджетната софра. Ако не може с директна субсидийка, че биха пляснали от Брюксел, поне с "обществена поръчка".
Ако държавата нямаше ресурс да осигури предлагането на образователна услуга, тогава бих разбрал да се "наемат" подизпълнители - частници, ама да харчиш пари, за да "има ляб" на някакви си уреждачи, ай сектир!
валя стефанова
Рейтинг: 479 НеутралноПоредната парламентарна безобразна простотия !
Общинските училища са цъфнали и вързали,парите за тях все не стигат,но нашата супер богата държава ще налива от данъците ни и в училищата на богатите.
Кое дете на поне един средностатистичен българин учи в частно училище ?
Оядени гьонсурати - депутати,не пропускате случай да дерете българина.
SSmart
Рейтинг: 688 НеутралноКак да не гласуват с "да " дупетатите като техните деца учат основно в точно такива частни училища!
mapto
Рейтинг: 1272 НеутралноКоментаторите, които падат от небето да не се палят толкова много, а да погледнат този доста дълъг дебат, който се проведе преди време на сайта на Капитал. Там ясно се вижда, че не малко обсъждане, доста хора виждат смисъл в идеята: li_da_se_izplashta_durjavna_izdrujka_i_za/918212_t riabva_da_se_izplashta_durjavna_izdrujka_i_za/
Думите в един език са това, което е безкрайно и изисква най-много усърдие и постоянство. Затова направихме http://lexicum.nethttp://www.capital.bg/interaktiv/debati/6_triabva_
ban
Рейтинг: 628 НеутралноСъс 73 гласа "За" от 85
Дневник, моля разяснете, кога народното събрание има кворум и може да взима решения, щото утре ще се съберат двама, и ще гласуват някакво друго безумие!
ban
Рейтинг: 628 Неутрално[quote#8:"mapto"]доста хора виждат смисъл в идеята: [/quote]
сигурно има смисъл в идеята, но това е някаква екстра, в същото време, ако те питам, искаш ли БДЖ да се субсидира, ще кажеш не, аз пък примерно не искам да се субсидира строителството на магистрали, нямам кола и не искам да се возя, искам да ползвам БДЖ!
Long One
Рейтинг: 583 РазстроеноНяма да е лошо рядко умните дечица на депутати и мутрета да учат в и чужбината с държавни парички. Нали все пак ще ни управляват след време. Трябва да се мисли са бъдещето светло все пак.
"We dance like marionettes, Swaying to the symphony... Of destruction"Цъкльо ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ ДИЗАЙН.
Рейтинг: 650 НеутралноЗвучи кофти НО и родителите на децата в частните училища са данъкоплатци и с техните пари се издържат училищата.
АМАН ОТ НЕКАДЪРНИ ОБНОВЛЕНИЯДори и само от тази гледна точка би следвало да се разреши на частните училища да получават субсидия.
Друг е въпросът по какъв начин ще стане това и дали е целесъобразно, ако в частните училища програмата за обучение е одобрена от МОН не би трябвало да има проблеми а и това ще породи малко наистина полезна конкуренция.
Плачът че видиш ли училищата в малките градове щели да пострадат.Ако субсидията се изплаща на ученик а не на училище не би имало проблем - в малките градове ако няма частно училище цялата субсидия ще отива в държавното училище - проблема ще е в големите населени места където училищата ще трябва да се конкурират.
niki2003
Рейтинг: 426 Неутрално85 присъстващи от 240,къде са останалите 155???
Явно е,че 100 са достатъчни на България, даже са и много!
murttle
Рейтинг: 793 НеутралноКолкото и добри страни да има, както и да го погледнеш, все си е лобистка поправка и нареждане на държавната хранилка. Не виждам за каква конкуренция може да става дума, напротив - така се осигурява по-добър старт на частното училище. Виж, ако с размера на държавната субсидия се намаляваше и таксата в частното училище, би било по-различно, но не вярвам да се случи.
prof.
Рейтинг: 479 НеутралноНормално решение, отдавна трябваше да го вземат. Броят на гласуващите е интересен.
ban
Рейтинг: 628 Неутрално[quote#15:"docentt"]Нормално решение[/quote]
не смяташ ли тогава, че също е нормално да се субсудират и частните вузове, а в перспектива защо не и чуждите, ако българско дете стане студент в чужбина!
milena_82
Рейтинг: 426 НеутралноАз не съм съгласна да ползват държавни пари.Частните училища са си частни и който го предпочита да си плаща и да си поема всички разходи.
petar_333
Рейтинг: 426 НеутралноКатегорично НЕ!Толкова е неразумно това, при тези ограничения в бюджетите на МОМН, сега да се заделят средства за частните училища при недостига за държавните !!!Много тъпо е това!
Цъкльо ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ ДИЗАЙН.
Рейтинг: 650 НеутралноДо коментар [#16] от "ban":
АМАН ОТ НЕКАДЪРНИ ОБНОВЛЕНИЯЗащо не ! Ако субсидята бъде обвързана с условието студента да работи след завършването си в България - бих подкрепил подобна поправка.
Ако държавата е наясно какви кадри ще са и нужни би могла да субсидира студенти както в Бг така и в чужбина.Ако посочения човек след това работи в Родината и подпомага нейното благосъстояние то той индиректно ще подпомага и образователната система продукт на която е.
А в момента сме свидетели как родните университети бълват кадри за които държавата плаща а след това тези хора в огромното си мнозинство или не работят по специалноста си или което е по лошото намират реализация навън - с други думи субсидията платена от Българската държава или е отишла на халос или е подпомогнала френската икономика/примерно/.
Федор Езерский
Рейтинг: 851 Гневно[quote#12:"Цъкльо"]родител те на децата в частните училища са данъкоплатци и с техните пари се издържат училищата. [/quote]
Когато родителите започнат да плащат "данък образование", тогава е нормално да имат претенции как се използват целевите им харчове! Но докато плащат ДДС, акцизи и подоходен данък, тогава, тогава няма какво да мърморят!
Като аналогия - парите за здравни осигуровки се използват за здравеопазване, парите за пенсионни осигуровки, се използват за пенсии. Парите за фонд "Безработица" се използват за обезщетения за "безработните". Проценчето "ТЗПБ" се използва за болнични, другото процентче "ГВРС" се използва за обезщетения, един вид "застраховка" на заплатите, ако случайно работодателя фалира. И т.н. но Данък "Образование" не виждам!
Федор Езерский
Рейтинг: 851 Любопитно[quote#12:"Цъкльо"]проблем ще е в големите населени места където училищата ще трябва да се конкурират[/quote]
Проблема е съвсем друг! Първо Конституцията те задължава да осигуриш образованието на всички, ВСИЧКИ, ученици, говоря от гледна точка държавата.
След това ТИ осигуряваш възможността за образование на ВСИЧКИ ученици - като материална база, брой учители и т.н.
И накрая, не стига че си си изпълнил законовото задължение, ами да уреждаш бизнеса на някакви си глезльовци, които "нещат да ходят на даскало със селянията!"
Еми като нещат, да си плащат масрафа пазарно и демократично!
80 години държавата е приела модела, че погледът е насочен към "предлагането на услугата", а тук заради някакви си... предполагам силно заинтересовани, дай да обърнем практиката с краката нагоре - не да се гледа "предлагането", а да се субсидира "търсенето". Ми като ще се субсидира "търсенето", да взема да пратя дечурлигата в Швейцарски колеж в Цюрих, ей така за сметка на бюджета, щото парите следвали ученика?
vladek
Рейтинг: 374 НеутралноДо коментар [#4] от "purple_rain":
Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy.Държавата трябва да е равна за всички. Защо едни деца да получават пари за образование а други не? Парите трябва да следват детето. Това ще създаде конкуренция между училищата и интереса за добрите училища ще е по-голям, а за лошите никъкъв и така ще бъдат принудени да затворят врати или да поправат качеството. Дръжавата трябва да е равна за всички, а не да дава само за децата на тия от гетото и училище и помоши и ... за да може да просат и да краднат. Какво е виновно моето дете че аз съм учил до докторска степен и не съм си играл и губил времето, сега имам хубави доходи и мога да му дам пари за по-добро образование. За това трябва ли да бъда наказан повече от данъците които плащам, а се употребяват за училище за повече деца, а не и за моето?
Цъкльо ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ ДИЗАЙН.
Рейтинг: 650 ВеселоДо коментар [#20] от "Федор Венедиктович Езерский":
АМАН ОТ НЕКАДЪРНИ ОБНОВЛЕНИЯТодоре не се гневи - щом плащаш данъци имаш право да знаеш как и за какво се изразходват и имаш право да искаш от държавата , все пак ти я храниш ведно с всички останали.
Принципно съм съгласен със субсидията за частните училища но сега нито е времето нито е мястото това да се лансира - Българското Училище се е превърнало в една помийна яма и с това си действие управляващите просто ще я разбъркат за да повони малко повече.
Вместо да се заемат със истинските проблеми на училището те лансират една лобистка поправка /към момента и в тази ситуация това е точно това/
След години когато се стабилизира учебната система и се поднови материалната база - тогава би моглло да се случи това НО не сега.
Федор Езерский
Рейтинг: 851 Гневно[quote#8:"mapto"]Коментатори е, които падат от небето да не се палят толкова много, а да погледнат този доста дълъг дебат, който се проведе преди време на сайта на Капитал.[/quote]
))) Обсъждания в Капитал и в Дневник имаше
))) Както имаше и за АЕЦ "Белене", и за забраната за пушене!
Разбира се
Проблема не е в обсъждането, а в решението без дебати в парламента, при липса на кворум от това нагоре!
Федор Езерский
Рейтинг: 851 НеутралноДо коментар [#23] от "Цъкльо":
Тук съм съгласен с теб
))) Макар че.... Абе виж. Въпроса не е до началното и средното образование! Ако искат да си правят такива "опити", нека първо да започнат с университетите - Държавната поръчка да се оформи като стипендии и самите университети да играят за бройката. Но началното, основното и средното образование да не го пипат... Баси... То в момента още не могат да се оправят хората с делегираните бюджети, макар че посвикнаха, ама още стрес да им се въвежда...
vladek
Рейтинг: 374 НеутралноДо коментар [#10] от "ban": Много голяма разлика. Тук не става дума за субсидия, а изчислени разходи за образование за дете. Образованието е задължително и затова държавата трябва да го плати. Ако ги няма частните училища, тогава държавата ще ги има всички тези разходи. Така че дали се дават на общинско, държавно или частно училище е безразлично. А с БДЖ не се возя и не искам да се субсидира. Плащам винетка и акциз за бензин. Всеки избира начина на превоза и не е задължителен.
Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy.ban
Рейтинг: 628 Неутрално[quote#19:"Цъкльо"]човек след това работи в Родината и подпомага нейното благосъстояние[/quote]
демек разпределението да се върне, а ако държавата след това не успее да му намери работа, какво правим!?
ban
Рейтинг: 628 Неутрално[quote#26:"vladek"]и не искам да се субсидира[/quote]
е да, ама аз на кола не се возя, и не искам да се субсидира строителството на магистрали да речем!
Darth Plagueis
Рейтинг: 1324 НеутралноДа не повярваш! Едно добро решение от Герб. Дано бъде разписано добре и да доведе до очаквания резултат...
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКЦъкльо ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ ДИЗАЙН.
Рейтинг: 650 НеутралноДо коментар [#25] от "Федор Венедиктович Езерский":
АМАН ОТ НЕКАДЪРНИ ОБНОВЛЕНИЯ+++++++
Макар че смятам че средното ни образование е за ремонт но не капитален а по скоро освежаващ.Като структура много малко може да се направи проблемите са най вече в учебните програми,материалната база и учителите ,които са разкарвани като магарета на пазар от инспекторати и ученици.И това е основното.Ако учителят има някаква гаранция за работното си място сигурен е че дори и да бъдат съкратени учителски бройки в даденото училище ще му бъде предложена алтернатива - вярвам че за отрицателно време ще може да наложи ред сред учениците си. В момента особенно по възрастното поколение се страхува за работните си места и е принудено да търпи дивотиите на всички заинтересовани фактори/.
Мърмор
Рейтинг: 1102 Неутрално[quote#5:"Федор Венедиктович Езерский"]Дейййй, ама почвам да се ядосвам здраво. Какво нещо е "демокрацията" и "пазарната икономика"[/quote]
Те са хубаво нещо уважаеми, но да не ги объркваме със справедливостта. При всяка система, от справедливостта се интересуват само философите, поетите и онеправданите. И демагозите, разбира се, но до определен момент!
Цъкльо ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ ДИЗАЙН.
Рейтинг: 650 НеутралноДо коментар [#27] от "ban":
АМАН ОТ НЕКАДЪРНИ ОБНОВЛЕНИЯВъпрос на планиране - както казах, държавата знае какво ще и трябва и го субсидира, но и дадения човек не е закрепостен,задължението би следвало да е ограничено във времето.
А за разпределението - в Гърция и Франция го има а те са паарни икономики, държавата субсидира следването и след това ти предлага работа във вид на вакантни позиции сред които можеш да избираш./поне за учителите е така/
cup_of_tea
Рейтинг: 583 НеутралноЩом правилото е "парите следват ученика", значи логиката е да го следват както в държавното, така и в частното училище, ако второто се движи по програмата на МОН (за такива като ААУ е ясно, че няма да получат пари). По аналогия със здравеопазването - и частните заведения получават пари от касата.
Но е интересно например как е решен въпросът с училищата към чуждите посолства, които обаче са по програмата на МОН.
Навуходоносор
Рейтинг: 539 ВеселоБраво, вървим лека по лека посока към конкуренция на ниво образование!
"Стреми се и работи да бъдеш необходим за обществото." Екзарх Йосиф Idissident
Рейтинг: 710 НеутралноИма логика.
Всеки който плаща данъци в една държава е редно да се ползва от облагите.
Лошото е че ще бъде опорочено. Парите трябва да са обвързани с детето, не с училището.
Трябва да има два вида дотации, генерална и социална и да се превеждат на училището за детето/ученика. Генералната е минималната сума която дъжавата дава за едно дете за образование, социалната е допълнителна и обвързан с дохода на семейството.
Като така, деца от бедни семейства биха имали възможност да учат в частни училища.
Freedom of Speech
Рейтинг: 636 НеутралноПо-голяма глупост от тази - здраве му кажи!!!
Езикът е машина и не бива да се допуска пружините й да скърцат.Целенасочено се иска унищожаването на държавните училища по селата и малките градове с цел онеграмотяване на българите.
В училище ще ходят само богаташчетата, които ще са спонсорирани от онези, които не могат да си позволят училище.
За което пък ще бъдат солено глобявани!
Това е ГЕНОЦИД!!!
Булаир
Рейтинг: 578 ГневноТия от Синята коалиция ми паднаха в очите. ... И тях ги зачерквам !!!
ban
Рейтинг: 628 Неутрално[quote#29:"Тони!"]Едно добро решение[/quote]
и какво му е доброто на решението, криза, всеки честен частник се наредил на държавната каса, един асфалт полага, друг лога прави, трети лекува, четвърти златен ток продава, а сега и тези, утре и от НБУ ще се обадят, а парите свършват, и никой честен частник не ще дори един цех за производство на мотики да направи!
ban
Рейтинг: 628 Неутрално[quote#35:"dissident"]Всеки който плаща данъци[/quote]
сигурен съм, че тия които си дават децата там, не са платили много данъци!
993
Рейтинг: 538 Любопитно24 години след 1989 думата "частен" е мръсна дума. Ашколсум бе хора. Как ще настръхнете, ако ви национализират апартаментчето. Тогава ще защитите "частната" си собственост.
911,959,964,993А сега по темата. Не може да има деление на българските деца. Парите следват детето. Точка. Ако някой може да си позволи като родител да плаща повече, да да плаща, но това, което се полага на детето му, като данъкоплатец трябва да се получи. Иначе се получава андрешковщина...
Помислете как е в здравеопазването. Да не би частните болници да не работят със здравната каса? Но което е извън държавно гарантираното си го плащаме нали? Ако не сте здравно осигурен, плащате от джоб?!
wre501051215
Рейтинг: 2740 НеутралноДо коментар [#4] от "purple_rain":
[quote#4:"purple_rain"]Не съм съгласен,хората които плащат за децата си да учат в частни училища,нямат нужда от тези пари,за разлика от и без това бедните общински училища които имат нужда от всяка стотинка. [/quote]Парите трябва да вървят с ученика.Защо да нямаш право да дадеш детето си в друго училище и само да доплатиш разликата между това,което дава държавата до това,което се иска в друго училище?Все пак парите не се дават за самото училище,а за децата.Същото важи и за детските градини.
dobrich
Рейтинг: 1159 Весело"това трябва да се случи от учебната година 2016/2017 г." - хехехехехе......До преди година се говореше за 2015/2016 г. колко ли още ще отлагат?! И ще има ли някаква полза от тая работа?
СДС
Рейтинг: 1316 Неутрално"За" предложението се изказа Веселин Методиев от "Синята коалиция".
nemo malus felix, minime corruptor...........
Държавни субсидии за частни компании..., това е наистина "дясно" от болшевишки вид.
dissident
Рейтинг: 710 НеутралноДо коментар [#39] от "ban":
Ако можеш да го докажеш, докладвай ги. Иначе е безсмислено и некоректно твърдение водещо не до дискусия а до заяждане.
Американците са много чувствителни на тема данък върху данък. Сегашната система е именно това. Работя, плащам си данъка и след това допълнително трябва да плащам за училището на детето.
В Англия е друго, но е традиция от времето когато не е имало държавни училища.
evtimvz
Рейтинг: 533 НеутралноГЕРБ усещат, че са пътници. Всичко правят като за последно.
dobrich
Рейтинг: 1159 ВеселоДо коментар [#41] от "yanne":
"Парите трябва да вървят с ученика" - Това е девиза на Даниел Вълчев. Доведе до уравниловка - всички минават, да не загуби училището субсидията, неграмотност, полуграмотност, функционална неграмотност на дипломирани гимназисти и висшисти...
dissident
Рейтинг: 710 НеутралноДо коментар [#40] от "nmarev":
Лошото е че в законопроекта "парите следват детето" не се споменава. Говорят само за училищата, което ще доведе до извращения. Не може да се дават пари на частно училище само защото е училище. В него могат да учат само чужденци. Държавата не трябва да им плаща нищо за образование.
dissident
Рейтинг: 710 НеутралноДо коментар [#46] от "dobrich":
Ти не можеш да направиш разлика между уравновиловка и справедливост.
cockmeat
Рейтинг: 479 НеутралноИ от какъв зор държавата трябва да дава дори лев за училища, в които родителите плащат за обучението на скъпоценните си отрочета?!?! Кво излиза - за децата на политиците и босовете има Италиански лицей, млицей и разни такива. За децата на по-богатите бизнесмени ще има частни чуилища спонсорирани от държавата. А за образованието на децата на останалите 99.9% от хората не? Те, викате, нямат нужда. Децата на материала не бива да се образоват, Италианския лицей бълва достатъчно бъдещи политици и мениджъри а?
Политиците и памперсите трябва да се сменят често поради една и съща причина!Darth Plagueis
Рейтинг: 1324 НеутралноДо коментар [#38] от "ban":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКДоброто е, че родителите на детето в частно училище плащат също данъци, като на тези с детето в държавно училище. Няма никаква логика едното да не се възползва от тези пари.
veragena
Рейтинг: 479 НеутралноХващам се на бас, че догодина таксата за детска градина в София ще бъде над 100 лв!
ban
Рейтинг: 628 Неутрално[quote#44:"dissident"]плащам си данъка[/quote]
в най-добрия случай се осигуряваш на 2000, плащаш данък 200, за една година 2400, а частното школо е 5000, а с твоя данък освен това трябва да има за здраве, пенсии, магистрали, метра и т.н. и какво правим, а!
Daniel
Рейтинг: 751 ГневноДо противниците на поправката:
Защо аз, средностатистически български гражданин, ако реша да запиша детето ми в частна детска градина (защото няма места в общинските) или в частно училище (защото ми харесват условията) да нямам равен старт с моя колега, който е решил детето му да е в държавно (общинско)? Аз просто бих искал сумата, която се дава за неговото дете, да се дава и за моето, а аз сам да преценя в кое училище би се оползотворила най-добре. По този начин частните детски градини, например, ще станат много по-достъпни, ще се строят повече такива и ще намалее недостигът.
Какви са тези тъпи аргументи, че парите нямало да стигат? Ми нали е нормално държавата да предвиди субсидия за всяко дете. Не да построи по-малко градини/ училища и за който има- - има. който не се е доредила - да се оправя.
dan1
Рейтинг: 533 НеутралноДо коментар [#12] от "Цъкльо":
Абе и аз съм данъкоплтец, ама си плащам допълнително за лична охрана. Ако може част от парите за МВР да се дадат на частните охранителни фирми. Става ли?
dobrich
Рейтинг: 1159 ВеселоДо коментар [#48] от "dissident":
Кое е справедливо - че Сульо и Пульо получава каквато диплома иска ли?!
dissident
Рейтинг: 710 НеутралноДо коментар [#49] от "cockmeat":
Ти не схващаш идеята. Ако нямаш достатъчно пари, няма да можеш за запишеш детето ти в частно училище. Ако част от таксата ти се плаща от държавата ще можеш да си го позволиш.
dissident
Рейтинг: 710 НеутралноДо коментар [#55] от "dobrich":
По-добре спори със Сульо и Пульо. Не ме занимавай с глупости.
Петя Сотирова
Рейтинг: 479 НеутралноПа някой да ви пита за нещо ?! Па да ви е питал някога?! Па да не би да се надявате и да ви пита някой за в бъдеще?!
7777
Рейтинг: 2143 Неутрално[quote#11:"Long One"]Няма да е лошо рядко умните дечица на депутати и мутрета да учат в и чужбината с държавни парички. Нали все пак ще ни управляват след време.[/quote]
A man without faith is like a fish without a bicycle.Точно така. Това все пак си е изконна българска традиция още от времето, когато данъкоплатците са издържали Людмила Живкова в Оксфорд. Няма да си нарушаваме традициите заради някаква ми ти демокрация. Въпросът кой точно притежава частните училища в България не е от никакво значение.
cup_of_tea
Рейтинг: 583 НеутралноЗа тези, които имат желание да четат - това е законопроектът http://www.parliament.bg/bg/bills/ID/13934/
Чл. 10 е този, за който се отнася материала в Дневник.
Финансирането е от чл. 280 нататък, доколкото разбирам още не са стигнали до там.
Стефан Станчев
Рейтинг: 479 ГневноПореден пирон в ковчега на българското образовие. За държавното няма пари, за това ще даваме на частното, което се субсидира от хора с много пари.
pariah
Рейтинг: 888 ВеселоЕЙЙЙ, МНОГО КОМУНИЗЪМ в този форум и то от хора, които на други места бръщолевят иначе либерални и десни приказки...
- A witty saying proves nothing. VoltaireСамо комунисти може да говорят как трябва загниващите имперски изчадия - богаташите требе да си плащат като са решили да си плащат... Вместо да са им децата сред "селянията" като другите и прочие и прочие.
РАЗБИРА СЕ че парите трябва да следват детето!
Разбира се че трябва да има субсидия за всички, ако има такава, иначе си е просто дискриминация!
Ами иди ги вкарай в тиквите на хора, израснали в други времена...
Дали е лобистко - сигурно.
Дали родителите които пращат деца в частни училища могат да поемат разхода и без субсидия - сигурно.
Дали е редно да няма дискриминация спрямо тези деца? ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Е.
Хриси
Рейтинг: 1370 Любопитно85 присъствали? Поправете ме, ако греша, но депутатите не бяха ли 240? (Айде, нека са 239 - без Доган, който не се вясва)
Some say the end is near, Some say we'll see Armageddon soon, I certainly hope we will, I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.ban
Рейтинг: 628 Весело[quote#54:"dan1"]Ако може част от парите за МВР да се дадат на частните охранителни фирми. Става ли? [/quote]
сакън, че ще вземат да го приемат, и ще идат 2 милиарда! Иначе, като се отчете, че и армията е гола вода, за един зенитно-ракетен комплекс на покрива на блока, дали ще ми дадат пари!
wre501051215
Рейтинг: 2740 НеутралноДо коментар [#28] от "ban":
[quote#28:"ban"]е да, ама аз на кола не се возя, и не искам да се субсидира строителството на магистрали да речем! [/quote]Изключително глупаво твърдение!И да не се возиш,ядеш хляб или се возиш на автобус,или ползваш лекарства или някаква стока,която е дошла от някъде до населеното място,където живееш.Само не казвай,че живееш като Амиш и всичко,което обличаш или ядеш си го правиш сам/а!!
7777
Рейтинг: 2143 Неутрално[quote#54:"dan1"]Абе и аз съм данъкоплтец, ама си плащам допълнително за лична охрана. Ако може част от парите за МВР да се дадат на частните охранителни фирми. Става ли? [/quote]
A man without faith is like a fish without a bicycle.Абсолютно. Спаведливост трябва да има. Аз пък обичам да се возя на такси. Моля, да се въведе закон таксиджиите да ми приспадат цената на билетите за градски траснпорт. Щото нали и аз съм данъкоплатец.
tarator9
Рейтинг: 531 Неутрално[quote#22:"vladek"]Държавата трябва да е равна за всички. Защо едни деца да получават пари за образование а други не?[/quote]
Romanes eunt domus!Защото "другите" са се отказали да получават парите, записвайки децата си в частно училище.
xmm
Рейтинг: 1054 Весело[quote#1:"Long One"]Значи няма да са частни вече. [/quote]
Да,нещо като "полудържавни"
wre501051215
Рейтинг: 2740 НеутралноДо коментар [#46] от "dobrich":
е не харесвам Даниел Вълчев много,не мога да не призная,че беше един от нелошите министри на Станишев.
[quote#46:"dobrich"]"Парите трябва да вървят с ученика" - Това е девиза на Даниел Вълчев.[/quote]Ами това е основен принцип и не само в образованието ,но и при здравеопазването.Въпреки,ч
Daniel
Рейтинг: 751 НеутралноДо коментар [#52] от "ban":
Много си зле бе човек. Нонстоп демагогстваш и говориш неистини. Данъкът върху дохода е подоходен, но освен него има и осигуровки - за пенсия и здраве. Освен това има ДДС, данък сгради и данък смет. Освен това има акцизи и винетки, мита и други налози. Доста повече данъци плаща един нормален човек.
И за какви субсидии за магистралите говориш - да, в момента не са платени, но всеки шофьор плаща винетка и пътен данък, чиято сума не е никак малка. А и не ми се вярва ти само с влак да се придвижваш. Да не говорим за населените места без ЖП - тях какво ги правим?
xmm
Рейтинг: 1054 Весело[quote#69:"yanne"]Ами това е основен принцип и не само в образованието[/quote]
...нещо като "парите следват пенсионера"?
/ама той много бързо бяга и парите не могат да го стигнат/
993
Рейтинг: 538 НеутралноДо коментар [#47] от "dissident": Не мога да разбера, защо частната инициатива винаги се възприема като далавера, кръчми, капанчета, клек магова, кафенета и т.н., частната инициатива в образованието, което е инвестиция в бъдещето не може? Тук не става въпрос държават да субсидира частни училища, а да не лишава деца, за които се полагат средства от тях, защото това пак е дискриминация! Просто и ясно.
911,959,964,993ban
Рейтинг: 628 Неутрално[quote#65:"yanne"]която е дошла [/quote]
може да е дошла с БДЖ, или авиотранспорта, не се засягай на магистрали! Дадох го като пример, защото обществото дава пари на много места, но основен принцип тук е солидарността, т.е. не ако даваш повече ползваш повече, а съобразно някакви правила, които най-често са несправедливи! Иначе, ако парите са за детето, а не за училището, и при това положение училището намали таксата, съм съгласен, но примерно ако събсидията е 1000 лева на дете, а таксата е 10000, тогава училището да докаже, какво повече предлага за тези пари!
cup_of_tea
Рейтинг: 583 Неутрално[quote#67:"|"]Защото "другите" са се отказали да получават парите, записвайки децата си в частно училище[/quote]
Не е съвсем така.
В градове като София и Варна 99 на сто от хората с малки деца искат да ги запишат в държавна детска градина. Обаче места има за едно на десет деца. Останалите семейства са изправени пред избор дали един родител да остане вкъщи с детето (или да спрат от работа някоя баба в най-важните години преди пенсия) или да дават пари за частна детска градина.
Ако парите от бюджета за частната градина означават, че таксите ще станат малко по-достъпни, то по-големият плюс е, че повече жени ще се върнат на работа.
Искам да кажа, че особено при градините не винаги става въпрос за доброволен избор, за гъзария или нещо подобно.
Daniel
Рейтинг: 751 НеутралноДо коментар [#66] от "7777":
Е кое е общото бе? Ако има определена гарантирана субсидия за градския транспорт - защо не? А и то го има налично - има частни автобусни линии и в София, и в други градове.
7777
Рейтинг: 2143 Неутрално[quote#8:"mapto"]Коментатори е, които падат от небето да не се палят толкова много, а да погледнат този доста дълъг дебат, който се проведе преди време на сайта на Капитал. Там ясно се вижда, че не малко обсъждане, доста хора виждат смисъл в идеята: [/quote]
A man without faith is like a fish without a bicycle.От дебата също толкова ясно се вижда, че застъпничката на идеята Ирина Репуц не може да отговори логично на въпроса как точно ще се повиши конкуренцията в образованието, ако се налеят пари в частните училища, а държавните бъдат оставени на същото дередже, на което са сега. Същата госпожа не може да направи статистическа прогноза, ако сега частните ученици са 1% от всички, колко ще станат след такава реформа: 3%, 5%? И при колко точно процента ще се появи магическата конкуренция.
7777
Рейтинг: 2143 Неутрално[quote#74:"cup_of_tea"]Не е съвсем така.
A man without faith is like a fish without a bicycle.В градове като София и Варна 99 на сто от хората с малки деца искат да ги запишат в държавна детска градина. Обаче места има за едно на десет деца.[/quote]
И решението може да е откриване на повече държавни градини. Но явно няма цоцане от тази работа.
dobrich
Рейтинг: 1159 НеутралноДо коментар [#69] от "yanne":
Ако в здравеопазването този принцип работи, в образованието не работи. Питай даскалите какво му беше доброто на Даниел Вълчев, като министър?!
tarator9
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#53] от "Swan_":
Romanes eunt domus!Имаш равен старт -- и ти както и останалите можете да запишете децата си в държавно училище. Никой не те кара насила, но ако решиш друго, ще си плащаш за решението.
tarator9
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#62] от "Dr. G.":
Romanes eunt domus!Брях, ама и американците очевидно са големи комунисти според твоите думи. Защото тук парите НЕ следват детето.
Daniel
Рейтинг: 751 РазстроеноДо коментар [#79] от "|":
В София местата в детските градини са силно ограничени. Освен това защо да съм доволен от нещо некачествено, което ми предлага държавата - нископлатени, немотивирани учители, лоши битови условия, остарели програми, учебници пълни с фактологически грешки и т.н. Защо да не мога да избера частното, ако ми дава повече за същите или малко повече пари? ДО кога с този начин на мислене бе хора, да дърпаме и останалите в казана, да не би да се измъкне някой?
ggrigorov
Рейтинг: 436 Неутралнородителите на децата в частните училища също плащат данъци - по тая логика бездетните ще са с по-ниски данъците.
stonedridah
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#21] от "Федор Венедиктович Езерский":
е не е баш така.
аз плащам данъци и държавата дава пари за образованието на моето дете. и е редно ако искам детето ми да учи в частно училище
ЗА ДА ПОЛУЧИ КАЧЕСТВЕНО ОБРАЗОВАНИЕ
а не да се ръга с твоя невъзпитан хапльо, който майка ми, която е учителка, НЯМА ПРАВО ДА ИЗГОНИ ОТ ЧАС, въпреки че той пречи на всички други да учат......в безплатното държавно училище
по този начин таксата в КАЧЕСТВЕНИТЕ частни училища ще стане достъпна за мен и аз ще мога да изпратя детето ми на място където учителите са мотивирани да работят качествено.
направо не мога да повярвам, че ГЕРБ имат толкова акъл, че да вземат такова решение.....
tarator9
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#72] от "nmarev":
Romanes eunt domus!Частната инициатива не се възприема като далавера. Като далавера се възприема частна инициатива, която разчита на държавни пари.
7777
Рейтинг: 2143 Неутрално[quote#68:"xmm"]Значи няма да са частни вече. - цитат на коментар #1 от “Long One”
A man without faith is like a fish without a bicycle.Да,нещо като "полудържавни" [/quote]
Да, в България има частници, най-вече от червено потекло, които много обичат да цоцат от държавното. Щото продуктът, който предлагат, явно не може да се лансира на пазара без майчицата-държава. Социалната БСП прие плосък данък, дето и в щатите го няма, сега другите червенушки узаконяват цоцането на пари от специалните училища за кадърните си отрочета. А популацията, която съди всичко от банишорска перспектива, блее ли, блее и си мисли, че е дясна. Пълна пародия.
veragena
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#53] от "Swan_":
Точно затова трябва да се използват тези пари за създаване на качествено образование и среда на държавните заведения, както и да се осигурят достатъчно градини и училища. И стартът изобщо не е равен, защото ако Вие можете да плащате по 600 лв на месец за частна детска градина, та макар и защото Вашето дете не е прието в държавна, много други не могат.
tarator9
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#81] от "Swan_":
Romanes eunt domus!Защото не е ефективно използване на парите. Като искаш избор -- ще си плащаш за него.
dobrich
Рейтинг: 1159 НеутралноАко наистина парите следват ученика, безработни родители с висше образование да имат право на субсидията да обучават своите деца поне в началната и предучилищна степен?!
7777
Рейтинг: 2143 Неутрално[quote#75:"Swan_"]А и то го има налично - има частни автобусни линии и в София, и в други градове.
A man without faith is like a fish without a bicycle.[/quote]
Ма аз не искам да се мешам с "плебеите" в частни или държавни автобуси. Искам държавата да ми субсидира таксито или частния шофьор. Къде е справедливостта, питам.
tarator9
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#74] от "cup_of_tea":
Romanes eunt domus!Детските градини все още не са задължителни и "държавата" няма задължение да предоставя места за всички деца.
ivanko77
Рейтинг: 433 ГневноДо коментар [#9] от "ban":
До коментар [#13] от "niki2003":
Има решение на КС, че е важно да има кворум, когато се открива пленарното заседание, а не по време на гласуването на законите. За това и огромна част от законите се приемат със смешни гласове.
cup_of_tea
Рейтинг: 583 Неутрално[quote#77:"7777"]И решението може да е откриване на повече държавни градини. Но явно няма цоцане от тази работа[/quote]
Еми хайде де, да откриват. Хората това искат.
Ама не само в кварталите, които са гласували за ГЕРБ, ами и в другите.
А цоцане ще има - то ще са имоти, купуване, отчуждаване, строеж, материали... няма да останат гладни при този вариант.
Geoimg
Рейтинг: 691 ВеселоДа се хванем за непресъхващо кранче!?
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!7777
Рейтинг: 2143 Неутрално[quote#92:"cup_of_tea"]Еми хайде де, да откриват. Хората това искат. [/quote]
A man without faith is like a fish without a bicycle.Ако се съди по форума, хората не искат това.
ban
Рейтинг: 628 Неутрално[quote#85:"7777"]явно не може да се лансира на пазара без майчицата-държава[/quote]
ами, и аз от това се притеснявам, че само такъв бизнес ще остане, а парите на държавата са малко. Колко са тези, които произвеждат, и на външни пазари изнасят, та да ги има тези пари в държавата! Целия ни проблем, е че двадесет години вървим настрани, мислейки че чрез политически решения ще решим икономическите си проблеми!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
dobrich
Рейтинг: 1159 ГневноДо коментар [#50] от "Тони!":
"родителите на детето в частно училище плащат също данъци, като на тези с детето в държавно училище" - Ей това е проблема, че част от родителите/знае се кои, не само че не плащат данъци и консумативите си, но са на издръжка на данъкоплатците!?.....
tarator9
Рейтинг: 531 НеутралноА след такива решения определено се радвам, че децата ми не растат в БГ.
Romanes eunt domus!7777
Рейтинг: 2143 Неутрално[quote#8:"mapto"]Коментатори е, които падат от небето да не се палят толкова много, а да погледнат този доста дълъг дебат, който се проведе преди време на сайта на Капитал. Там ясно се вижда, че не малко обсъждане, доста хора виждат смисъл в идеята: [/quote]
A man without faith is like a fish without a bicycle.В този дебат, г-жа Репуц, застъпничката на субсидирането на частни училища, изтъква, че учениците, представили се най-добре на ПИСА, са от частно училище. И удобно пропуска да уточни, че от представилите се най-добре от пет училища само едно е частно. Народът обаче вярва безкритично в мантрата, че частното е по-качествено, като че ли не живеем в паралелната българска вселена, и с радост се предлага да го скубят.
radin_83
Рейтинг: 217 РазстроеноСпоред мен не е добра идея да се дават и субсидии на частните училища,какво сега, да плащам и за обучението на хора,които сами са избрали да дават пари за да учат децата им в определени условия ли?? Не, мерси,нали си плащам за държавните училища, частните какво общо имат? Някой ще ми финансира ли частния бизнес от бюджета?!