
© Reuters
Всичко започва неусетно. Възможността да контактуваш с приятелите си по всяко време е много примамлива. И колко много игри, музика и видео има... Виртуалният свят е много интересен. Твърде интересен. До степен, в която може да навреди на социалното ти развитие.
Милиони деца и тийнейджъри по целия свят са застрашени от все по-голям риск от пристрастяване към интернет. Сериозна част вече страдат от интереса си към глобалната мрежа, показват няколко независими проучвания в различни точки по света.
На пръв поглед интернет лесно се справя с проблема чрез типичния си самоироничен стил, като поглежда откъм хумористичната му страна. Онлайн изданието Mashable например публикува забавен материал с "14 признака, че прекарваш твърде много време в интернет".
Сред някои от по-добрите попадения са "започваш да чуваш звуци от пристигнало чат съобщение, а дори не си в близост до компютър". Или "чувстваш се длъжен да влезеш в нета дори и в неподходящо за това време". Почти всеки "изпраща чат съобщение до човек в същата стая".
Някои пък "се притесняват, когато ще ходят на място без WiFi" и се "чувстват облекчени, когато напуснат място без WiFi". А също и смятаното за все по-нормално "проверяване на телефона за ъпдейти по непреодолим импулс".
От играчка плачка
Част от иначе шеговитите критерии обаче се оказват твърде близки до съвсем сериозни признаци на пристрастяване. Много често те остават незабележими, защото когато погледнем подобен човек, той изглежда напълно нормално, усмихва се, говори си с околните, от време на време просто поглежда в екрана на телефона си.
Според мащабно национално проучване сред над 100 хил. ученици в Япония обаче, пристрастяването е факт за мнозина от тези иначе спокойни и весели деца. Средно 6% от момчетата и 10% от момичетата са дали отговори, които подсказват пристрастяване към глобалната мрежа, съобщава японското издание The Mainchi. Приравнено към целия брой ученици в Япония, се оказва, че около 518 хил. деца от начално и средно училище са пристрастени към интернет. Новина, която е била приета като шокираща от японското общество.
Въпросникът е включвал доста лични въпроси, като "разваляли ли сте отношенията си с други хора чрез използване на интернет", "чувствали ли сте се неприятно, когато спрете да използвате интернет" и др. Към тях са били добавени и въпроси за личните им навици, интереси и др.
Отговорите показват интересна зависимост. Пристрастените към мрежата ученици не могат да се наспиват добре, чувстват се уморени още сутринта. Някои дори променят навиците си или пък пропускат учебни часове, тъй като прекарали твърде много време в интернет предната вечер. Проучването посочва и неуточнен брой случаи на деца, които страдат от недохранване поради прекомерно използване на интернет.
Повишава се и броят на децата, които отделят повече време за сърфиране в глобалната мрежа. Близо 15% от тях правят това по над 5 часа общо за работните дни на седмицата. Средно 14% от учениците от начално училище прекарват в интернет по над 5 часа и през почивните дни. Същото правят и 21% от гимназистите.
Държавната болница в гр. Йокосука вече дори е започнала специална програма за лечение на пристрастени към интернет. Тя върви вече две години и по думите на нейния директор Сусуму Хигучи близо 50% от лекуваните пациенти са били ученици. Момчетата най-често се пристрастяват към онлайн игрите, докато момичетата не могат да спрат да комуникират с приятелите си чрез социалните мрежи и смартфоните, коментира Хигучи. Някои деца са страдали и от псхисически увреждания заради пристрастяването си, но Хигучи не иска да назовава подробности.
© Красимир Юскеселиев
Международен проблем
Бавно, но сигурно пристрастяването към интернет и технологиите свързани с него, се превръща в световен проблем. Само в Южна Корея вече има над 100 здравни заведения за лечение на зависимост от глобалната мрежа, припомня USA Today. Специалистите вече дори имат и име за един от страничните ефекти на вманиачаването по технологиите - дигитална деменция. При нея децата не могат да запомнят телефонни номера, да пишат четливо или дори да гледат хората в очите, когато говорят с тях. В Корея средно 20% от децата на възраст 10-19 г. прекарват по над 7 часа на ден взирайки се в екраните на устройствата си. "Младите хора са тези, които използват най-много технологиите и са изложени на риск от недоразвиване на дясната половина на мозъка", коментира психиатърът др. Биун Джи-Уон.
Проблемът се разраства и в САЩ. Американските родители обаче се превръщат в част от него. Голяма част от тях дават смартфони и таблети на малките деца вместо играчки. От американската Академия по педиатрия препоръчват на родителите да не правят това, а когато наистина се налага, то да бъде с устройство с изключен интернет достъп.
През 2011 г. в Китай пък са провели изследване и сканиране на мозъците на група студенти, които са били пристрастени към интернет. Те са прекарвали поне по 10 часа на ден в глобалната мрежа. Оказало се, че това е довело до смаляване на важни части от мозъка. Откритие, което в последствие е било оспорено от скептици, но последващи независими изследвания са показали подобна връзка, съобщава в. Kansas City Star. Дори са били открити допълнителни критерии като активиране на зони от мозъка, които се реагират и при зависимост от наркотици.
© Георги Кожухаров
Добрите новини
За щастие, за разлика от наркотиците, зависимостта към интернет и технологиите се оказва сравнително лесно лечима. Проучване на Университета в Станфорд показва, че над 90% от хората, които искат да намалят времето, което прекарват онлайн, успяват да постигнат това. Алтернативно проучване на университета в Канзас пък допълва, че хората, които осезаемо намаляват онлайн престоя си показват "впечатляващо подобрение на когнитивността" само в рамките на няколко дни и в крайна сметка увеличават продуктивността си с 50%.
Разбира се, най-добре е изобщо да не се стига до необходмост от лечение, защото то може да включва дори лекарства, а не само псхиологически съвети. Японските здравни власти препоръчват на родителите да създадат правила за ползване на интернета у дома. Например да може да се влиза в мрежата само до определен час, предлагането на други активности и игри, които да не са свързани с компютри и телефони. Учените са единодушни, че най-голям ефект има най-простата превантивна мярка - прекарване на повече време с децата. За съжаление, това излежда като все по-трудно постижимо, когато и самите родители са по-заинтересовани от екрана на смартфона си, а не какво прави бебето им в количката, коментира в своя публикация Девра Давис, президент на организацията Environmental Health Trust.
За да помогнем на децата си, може би първо трябва да помогнем на себе си. Психологът Кимбърли Юнг специализира вече близо 19 години с помощ на хора, които са пристрастени към интернет. Нейният първи случай е през 1994 г., когато съпругът на нейна приятелка е прекарвал по близо 50 часа на седмица в чатовете на AOL. В изданието The Globe and Mail тя публикува 8 въпроса, чрез които можем да проверим дали страдаме от интернет пристрастяване.
1. Смятате ли, че интернет ви разсейва или ви ангажира?
2. Усещате ли нужда да използвате интернет все по-дълго, за да сте удовлетворени?
3. Правили ли сте неуспешни опити да контролирате, намалите или спрете използването на интернет?
4. Чувствате ли се неспокойни, натъжени, депресирани или раздразнени, когато се опитвате да намалите използването на интернет?
5. Оставате ли онлайн по-дълго от предвиденото?
6. Застрашавали ли сте важна връзка, работа, образование или възможност за кариерно развитие заради интернет?
7. Лъгали ли сте близки, лекар или други хора, за да укриете реално прекараното време в интернет?
8. Използвате ли интернет като начин за бягство от проблемите или за успокоение на чувства за вина, депресия, безпомощност?
В случай, че сте отговорили положително на 5 от тези въпроси, Юнг препоръчва да потърсите помощ. Според Университета на Стандфорд един на всеки осем американци страда от някаква форма на онлайн зависимост. Юнг призовава към по-голямо внимание на институциите към проблема и хората да приемат, че интернет, макар и много полезен за множество дейности от ежедневието, може да бъде и много опасен, ако прекаляваме с престоя си в него.
oex13531876
Рейтинг: 418 ЛюбопитноА шамари ?
Димитър Цветков
Рейтинг: 213 НеутралноКомбинацията Интернет + Биг Мак може да отрови съдбата на много деца.
Истината няма значение. Смисълът е в коментарите.cockmeat
Рейтинг: 470 НеутралноОгромни глупости на огромни търкалета!
Политиците и памперсите трябва да се сменят често поради една и съща причина!Мафията на докторите и психолозите си измисли поредната "болест", която да лекува срещу прилично заплащане.
web_2.0_vs._dc
Рейтинг: 799 НеутралноТо вече си е предмет за изучаване от медицината.
Публикувано през m.dnevnik.bg
sto67nes
Рейтинг: 1240 РазстроеноМилиони деца и тийнейджъри по целия свят са застрашени от все по-голям риск от пристрастяване към интернет.....Забравиха детските игри....Всички го виждаме и не предприемаме нищо....за съжаление....
Не питай управника,защо е простак,попитай себе си,защо е управник!ARRI
Рейтинг: 1291 ВеселоПо-добре да се пристрастяват към нета, от колкото към кокаина....Лошото е, че и това пристрастяване повечето няма да ги подмине.....
Плащат ми от швейцарското посолство да пропагандирам ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ ! Признавам, че трол-я в тяхна полза с/у 5 франка на пост!Салмонела
Рейтинг: 1240 Неутрално- Никой да не ми пипа интернета, защото ще стане като миналата година...
УСПЕШНА НОВА ГОДИНА!!!- А какво стана миналата година?
- Ами нищо. Изключиха ме и стоях един месец пред изгасения компютър...
patladjan_1991
Рейтинг: 557 ВеселоПо-добре итернетохолик, отколкото работохолик.
Питанка
Рейтинг: 1291 Неутрално"... интернет, макар и много полезен за множество дейности от ежедневието, може да бъде и много опасен, ако прекаляваме с престоя си в него."
"Въпросителната" е просто уморена "Удивителна!"Факт.
Коте
Рейтинг: 880 НеутралноТо да е само на децата,човек вече не може да се докопа до ПС-то.
mystery
Рейтинг: 572 РазстроеноМного лошо, но клубовете по интереси станаха платени, детските площадки се превърнаха в паркинги, по улиците бродят всякакви елементи, не, че в интернет ги няма, родителите заети....за децата остава само компютърът.
vankata1
Рейтинг: 1100 РазстроеноТова пристрастяване води до изгубване на представата за реалността, изкривяване на социалните връзки и в крайна сметка до изкривяване на личността. Много опасно!
Angelina
Рейтинг: 470 ЛюбопитноДецата трябва да бъдат ограничавани с достъпа си до интернет, за да не се пристрастят, но не е ли същата и зависимостта към детските по телевизията?!
vicada
Рейтинг: 640 НеутралноСъщата статия преди 40 години е била за телевизията, а преди 80 - за радиото. Родителите, които не прекарват време с децата си, винаги ще намират виновник извън дома. Справянето с този "проблем" е въпрос на нормалед диалог и изграждане на навици.
hodounski
Рейтинг: 2881 ВеселоДо коментар [#10] от "Striker":
Има ли борба? Кой ще стигне пръв?
hodounski
Рейтинг: 2881 ВеселоДо коментар [#14] от "vicada":
На моето поколение забраняваха четенето.Разваляли се очите като четеш легнал!
Коте
Рейтинг: 880 ВеселоДо коментар [#15] от "hodounski":
[quote#15:"hodounski"]Има ли борба? Кой ще стигне пръв? [/quote]
Борба, не. Въвел съм график и следя за спазването му.
xm...
Рейтинг: 3211 ВеселоДо коментар [#15] от "hodounski":
Може от там да се е почнало, та са се появили децата ...
Ако бяха два комповете - можеше още да чакат ...
hodounski
Рейтинг: 2881 ВеселоДо коментар [#18] от "xm...":
Един комп. в къщи?
xm...
Рейтинг: 3211 Весело[quote#16:"hodounski"]На моето поколение забраняваха четенето.Разваляли се очите като четеш легнал! [/quote]
Вярно!
Та затова четях легнал по корем, а книгата - на земята.
И като влиза някой - муш книгата под леглото!
Е, поне диоптърът ми е символичен
xm...
Рейтинг: 3211 ЛюбопитноДо коментар [#19] от "hodounski":
Е, трябва да е един, та да има смисъл ако се сборят за него, нали?
hodounski
Рейтинг: 2881 ВеселоДо коментар [#20] от "xm...":
Аз си подвързвах книгата като учебник и по цял ден „учех“
Питанка
Рейтинг: 1291 Весело[quote#16:"hodounski"]На моето поколение забраняваха четенето. Разваляли се очите като четеш легнал![/quote]
"Въпросителната" е просто уморена "Удивителна!"Четях с фенерче под завивката и книгата в подвързия от учебник
xrp43572691
Рейтинг: 1188 НеутралноВсъщност, светът върви към нов вариант на средновековния феодализъм само че без неговата технологична изостаналост. През средните векове например са можели да се хранят добре само аристократите и средният и висшият църковен клир, докато 95% от населението си е недояждало или се е тъпчело с лоша храна. Днес само заможните могат да си позволят т.нар. пълноценно хранене, докато масата се тъпче с боклуци. През феодализма само 5% са били грамотни. Днес нещата вървят в посока 5% (айде 10%) да имат качествено образование и достатъчно изострени мозъци, които да им позволяват не само да правят успешна кариера, но и да са начело на обществата си. На останалите 95 или 90% се предлага сурогатно (интернетно) (по)знание в съкратени и непредизвикващи напрягане на мозъчните гънки форма, достатъчно единствено да подготви от тези 95 или 90% да станат прилежни потребители, който да консумират продуктите, произведени и продавани от останалите 5 или 10%. Точно както през феодалните е имало 5% аристокрация, 5% духовенство и 90% бачкащо простолюдие. Изобщо Запада имаше един златен период между 1950 и 1990, през който дори и обикновеният човек получи достъп до недостъпни преди това неща като масово и добро образование, евтини стоки и добър живот. Сега, както гласеше един виц, попитали радио Ереван кога ще дойдат по-добрите дни, а то отговорило "те вече бяха".
Не бих се учудил ако тези процеси в съвременния свят не са спонтанен продукт на бурното технологизиране, а съзнателно направлявани.
Питанка
Рейтинг: 1291 Весело[quote#22:"hodounski"]Аз си подвързвах книгата като учебник и по цял ден „учех“[/quote]
"Въпросителната" е просто уморена "Удивителна!"[quote#23:"Питанка"]Четях с фенерче под завивката и книгата в подвързия от учебник [/quote]
xm...
Рейтинг: 3211 ВеселоДо коментар [#22] от "hodounski":
Това момичетата никога не сте си пестили труда, когато е за гримиране
Покрай класните, когато се очакваше голямото учене, просто книгата я слагах върху учебника.
Влиза ли родител - пак муш под леглото, а отдолу лъсва учебникът!
Само едно неудобство имаше технологията - голямо и редовно почистване под леглото правех.
Коте
Рейтинг: 880 ВеселоДо коментар [#23] от "Питанка":
Налагаше се задължително по география да имам отличен
Моя начин за четене беше по брутален, късах коли от книгата а после ги лепях, слагах ги в географския атлас и по цял ден го разглеждах
ju.li
Рейтинг: 1077 НеутралноЗа нас и телевизията говореха същото. Пазеха ни от пристрастяване с една програма от 17 до 23 ч..
Времената вече са други, а "специалистите" - същите дървеняци
yoankata
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#28] от "ju.li":
хаххаа, много добре казано, все със някакво пристрастяване плашат, а не обясниха поне венъж по какъв начин е вредно висенето в нета и колко точно е полезно и в кой момент става 'вредно'!
xm...
Рейтинг: 3211 Неутрално[quote#24:"Митридат"]Не бих се учудил ако тези процеси в съвременния свят не са спонтанен продукт на бурното технологизиране, а съзнателно направлявани. [/quote]
А аз съм си почти уверен.
Макар че делът на въпросните 10% си се влачи през вековете и е явно същностен за човечеството, като физична константа някаква, то подборът си е все по-целенасочен и организиран.
Не ми се мисли какво следва, след като се докопаха вече и до ДНК-то.
xrp43572691
Рейтинг: 1188 Неутрално[quote#30:"xm..."]Макар че делът на въпросните 10% си се влачи през вековете[/quote]
Имаше едно просветване след 1950 г., дори и по-рано в най-богатите страни. Сещам се, че бях мяркал едно сведение, може и тук да е било, че нивото на знания и интелект (спрямо времето си) на един американски гимназист през 1912 г. е толкова, колкото на един американски абсолвент в университет през 2012 г. Тоест за век има страшно обезценяване на образованието. И тези процеси явно вървят навсякъде в държавите населявани от бялата раса, не само в САЩ.
Моите покойни дядовци и двамата бяха само с 8 клас. Бога ми, бяха по-грамотни от мнозина днешни български младежи, завършили 11 или 12 клас.
vestonosec
Рейтинг: 546 НеутралноПоне е лесно при наказания-"Ще ти спрем интернета" и да видиш какви чудеса стават
izabell
Рейтинг: 1256 НеутралноТази пристрастеност е за цял живот.
xm...
Рейтинг: 3211 НеутралноДо коментар [#31] от "Митридат":
Мммм ...
Аз говорех за ъпър класата, а образованието е вторично.
И на мен лично въпросните 10% са ми се набили в очите, че изскачат постоянно. Процент просто!
А дали са по-интелигентни или не, дали са по-образовани или не ... не се наемам да съдя. Имам си само мнение.
Че сегашният свят, поради достъпността на информацията и заливането с такава, се е върнал назад във времето, при нещо като през феодализма, когато масата вярва, защото получава кратки обяснения без нужда да има отговори. Че да не си задава и въпроси, де. Само едното масово цитиране на Уикипедия като довод и истина от последна инстанция е показателно.
Но си мисля, че се наблюдава и появата на нещо подобно на енциклопедистите след това.
Мани-мани! Човечеството си е човечество, цикличността си е цикличност и всичко ново е добре забравено старо.
xrp43572691
Рейтинг: 1188 Весело[quote#34:"xm..."]Но си мисля, че се наблюдава и появата на нещо подобно на енциклопедистите след това.[/quote]
Да не би да имаш предвид всезнайковците блогъри?
enterfornone
Рейтинг: 611 НеутралноПритеснени са, че може децата да не израстат зомбирани под (дез)информацията на традиционните медии, а да се научат да информират от разнообразни източници, чрез търсене.
Това си е голям проблем за статуквото - как ще налагаме правата линия?
miami3
Рейтинг: 418 ЛюбопитноА какво да кажем за родители - пристрастени към компа ?
hashtag
Рейтинг: 367 ВеселоТе децата може към много по-страшни неща да се пристрастят. Та по добре да са пристрастени към информация. Все пак в дигитално време живеем.
xm...
Рейтинг: 3211 НеутралноДо коментар [#35] от "Митридат":
Тц!
Блогърчетата, горките, са от Уики-верующите, правоверни.
Нещо като странстващите просещи монаси от Средновековието
apolitichna
Рейтинг: 418 НеутралноТова е голям проблем, днешните деца са направо зомбирани. Имам внук на 7 години, който за нищо друго не говори, освен за измислените игри и герои от нинтендо, от телевизионните и видео игрите. Опитвам се да го върна в реалността, но това е временно, после пак започва. Вече се страхувам за здравето на детето, той живее в измислен свят.Производителите на цялата тази идиотия разчитат точно на това, да зомбират децата и да принуждават родителите да купуват все повече и повече. Печалбата на шепа тарикати ще ни излезе доста скъпа на всички, ще изпуснем децата си безвъзвратно, това е трагедията.
Dragoslava
Рейтинг: 926 НеутралноДо коментар [#20] от "xm...":
Или под учебника.
Ганий
Рейтинг: 654 Неутрално[quote#23:"Питанка"]Четях с фенерче под завивката и книгата в подвързия от учебник [/quote]
Но туй вечерно време!
Разтурям колоквиума!`Четях с фенерче под завивката` - тази част ми е до болка позната!
Когато бе светло (т.е. от Изгрев до Залез, че и след това) - игра до откат на ЧИСТ въздух и опознаване на града и неговите околности.
Футбол, гоненица, ВОЙНА (кх-кх!), борба, кеч-меч, билички, челик, плуване/далдисване, надфърляне с камъни (плоски, обли и с чудати форми), висок и дълъг скок, стрелба с лъкове, арбалети и прашки(!) по неподвижни, движещи(!) и летящи(!) цели, катерене по дървета, преодоляване (индивидуално и групово) на живи плетове, огради и дувари* и пр.
Всяка описана (разказана) в Световната История беля сме я извършили, без да сме подозирилаи, че и преди нас е имало белалии!
----
заб.*- [да не се чете!] с цел задоволяване на глада с ЧУЖДА продукция (домати, краставици, чушки, сливи, праскови, смокини, ябълки, круши, череши, грозде и т.н.)
Ганий
Рейтинг: 654 Неутрално[quote#42:"Ганий"]и пр. [/quote]
Разтурям колоквиума!колоездене!!! пързаляне!!! скокове във вода!!! подводен риболов с ръце!!! и т.н.
Рана до рана, струпей до струпей, белег до белег!
dedo pepo
Рейтинг: 1181 НеутралноДо коментар [#6] от "ARRI":
По-добре да се пристрастяват към нета, от колкото към кокаина..."
-По-лесно става така.
Децата трябва да спортуват.Може и към танци да ги насочвате.Важно е да хабят енергията си,да имат стръв за изява,за победа.Да не хайлазуват и допускат скука.
Цензуриран от антибългари.
Рейтинг: 517 ВеселоИзключете го и готово ! То голямо реване.
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1291 ВеселоДо коментар [#22] от "hodounski":
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.Аз слагах книгата в учебника и така "учех".
stg
Рейтинг: 1199 Неутралноинтернета няма нищо общо, винаги е имало слаби хора които се пристрастяват, към книги,към филми, към телевизия, към хазарт, към алкохол към наркотици към безразборен секс, така че ще има и към интернет и ще им мине, ако не значи проблема е по дълбок и пак не от интернет
"Ceterum censeo ГЕРБ esse delendam"stg
Рейтинг: 1199 Неутрално[quote#16:"hodounski"]На моето поколение забраняваха четенето.Разваляли се очите като четеш легнал! [/quote]
"Ceterum censeo ГЕРБ esse delendam"аха така казваха сякаш някой сяда на масата да чете книга, как пък не
Daniboy
Рейтинг: 641 Неутрално[quote#31:"Митридат"]Моите покойни дядовци и двамата бяха само с 8 клас. Бога ми, бяха по-грамотни от мнозина днешни български младежи, завършили 11 или 12 клас. [/quote]
„Товарете портокалите в бурета. Братя Карамазови”Нормално, тогава 8-ми клас е бил равен на 12-ти сега, имало е 4 отделения преди класовете.