
© Valentin Flauraud, Reuters
Решението на Facebook да позволи на тийнейджърите да направят съдържанието на профилите си публично достъпно предизвика сериозен отзвук в интернет. Родители и организации масово се обявиха против това и изразиха притеснения от създаването на рискове за най-младите потребители на социалната мрежа.
"Целта е да печелят пари от деца и тийнейджъри", коментира основателят на неправителствената организация Common Sense Media Джеймс Стейър през в. The Wall Street Journal. Организацията му специализира в защитата на данните на интернет потребителите.
Социалната мрежа не позволяваше на потребителите си на възраст между 13 г. и 17 г. да публикуват каквото и да е съдържание с публично право да достъп. Вместо това то можеше да бъде преглеждано само от техни приятели или най-много "от приятелите на приятелите".
Аргументът на Facebook е, че "тийнейджърите имат право да имат ясен публичен глас" и компанията не иска да ограничава свободата им да изразяват мнението си. Ники Колако, която е е мениджър на Facebook по защита на личните данни, допълва, че социалната мрежа ще даде ясно предупреждение на младите си потребители, че "публичен достъп наистина означава публичен" и тяхното съдържание ще може да бъде видимо от всеки
Разбира се, тийнейджърите могат да променят настройките за достъп до профилите си, както всички останали потребители. По подразбиране информацията ще се вижда само от приятелите на младежите и те ще трябва сами да променят тази настройка, ако желаят това. Колако изтъква, че компанията се е решила на тази стъпка след редица проведени срещи с тийнейджъри и (не се уточняват организациите), които са поискали тази възможност, за да използват социалната мрежа за кампании за финансиране, изразяване на политическа позиция и промотиране на културни и спортни прояви.
Повечето правозащитни организации обаче се обявяват против промяната. "По този начин излагат най-уязвимата част от населението на риск от злоупотреби не само от страна на рекламни агенции, но и на сексуални маниаци", коментира пред изданието SFGate Уенди Патрик, лектор по бизнес етика в университета в Сан Диего.
Facebook обаче не отстъпва от решението си. "Тийнейджърите са едни от най-добре запознатите потребители на социалните медии и независимо дали става дума за изявяване на гражданска позиция, активизъм или просто да споделят мнение за нов филм, те искат да бъдат чути", се казва в изявление на компанията.
Някои организации също подкрепят идеята. "Може да се каже, че Facebook са прекалили с безопасността и много тийнейджъри напускат социалната мрежа заради това", коментира Стивън Балкам, изпълнителен директор на Family Online Safety Insitute. Тук малката подробност е, че тази организация е сред съветниците на Facebook по тези въпроси и получава заплащане за тази си дейност.
Стейър и неговите поддръжници имат друга гледна точка. "Децата и тийнейджърите често публикуват неща от емоция и преди да помислят добре и късно осъзнават, че това може да им навреди на тях или на техни близки". Той отхвърля и аргумента, че младежите все още имат право да ограничават профилите си стига да желаят това. "Facebook толкова често си променя политиката на работа, че е трудно за възрастните да я следят, какво остава за тийнейджърите, които често вършат и много други неща едновременно и не обръщат внимание на предупрежденията на сайтовете", коментира той.
Freedom of Speech
Рейтинг: 672 Весело"...имат право да имат..."
Езикът е машина и не бива да се допуска пружините й да скърцат.Ко?
Angelina
Рейтинг: 506 НеутралноЗа какви тинейджъри става въпрос, децаа вече от първи клас са със смартфони и профили във фейсбук/въпреки, че не е позволено лъжат за възрастта си/ и си споделят и чатят в мрежата. Разбирам опасенията на родителите, но сме безсилни да спрем засиленият процес на развитие на съвременните деца.
bokalcho11
Рейтинг: 212 НеутралноГлупости... ЧУдят се за какво да се хванат. Децата вече са ходещи хакери. Дали ще излъжат за възрастта си във фб или без да им се налага пак ще ползват тези услуги
apolitichna
Рейтинг: 450 НеутралноНапоследък в САЩ зачестиха самоубийствата на тиинейджъри заради подигравки от страна на техни съученици във Феисбук. Не бива да се допуска публичен достъп до всички дивотии, които могат да хрумнат на тези дечурлига. Така всеки може да злепостави всеки в един по-широк кръг и много хора ще пострадат.
Gopeто
Рейтинг: 2396 НеутралноВажна е безопасността, но тинейджърите със сигурност трябва да могат да оцеляват и живеят в тази реалност. Иначе дали през интернет или през махалата, който не може да устои на все повечето изкушения, тръгва по кривия път.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровBaizuo
Рейтинг: 1188 Неутрално[quote#2:"Ангелина"]но сме безсилни да спрем засиленият процес на развитие на съвременните деца.[/quote]
muncho: "Няма защо да се отричат очевидните и статистически доказани факти, че мнозинството жени не стават за шофьори"Т.е. не можеш да кажеш твърдо не на хленченето на първолака за смартфон? Или не можеш да спреш/ограничиш вифи-то у вас? Или не можеш да поставиш условие - интернет само след написани домашни и то примерно по 1 час на ден, като социалките са забранени(има толкова програми за родиъелски контрол)?
Да, сега времето е друго, не е както при нас и децата от малки свикват да живеят в информационната ера, ама сори - основната вина за това, че дете на 10 години има смартфон и профили във всички социални мрежи, е на родителите му.
dedo pepo
Рейтинг: 1285 НеутралноДо коментар [#6] от "dgd":
Точен е коментара Ви.
Много ми е мъчно,че децата ни не успяха да възпитат децата си.
Γαλλα
Рейтинг: 1391 ЛюбопитноСпасението от ФБ е заличаване на профила там и последващо закриване на акаунта на пощата, от която е създаден ФБ-профилът...иначе, умиране има, отърване няма...
Писна ми от цирк, на път съм да умрЪ от смях...Geoimg
Рейтинг: 742 РазстроеноАлчноста е майка на всички пороци, беди...!!!
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!Противоотровата е страхът!?
Цензуриран от антибългари.
Рейтинг: 557 ВеселоКво значи тийнейджър първо ?
Иначе пишеш във Фацето, че си на 18 години и айде...сигурно някой спецялно ще проверява кой на колко години е и дали е излъгал.
Или за някой друг сайт :
"Имаш ли 18 или повече години ?" - натискаш "Не" и сайта те изхвърля. Пускаш пак - натискаш "Да" и готово
Елементарно Уотсън.
BarBQ
Рейтинг: 893 НеутралноТова не е толкова наболял проблем. По-лошото е, че тези деца имат достъп до уебсайтове с опасно за тях съдържание. И по същия начин като във Фейсбук могат да излъжат за годините си.
dark'star
Рейтинг: 1600 НеутралноЗа разлика от повечето съфорумци помня и времената когато главна опасност бяха картите с голи какички, списанията с комикси, грамофоните, после магнитофоните, сетне компютрите чатенето в нета. Проблемът не е в техническите средства , а във възпитанието !
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОetty1
Рейтинг: 2384 Неутрално[quote#6:"dgd"]основната вина за това, че дете на 10 години има смартфон и профили във всички социални мрежи, е на родителите му.[/quote]
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. BoorstinАбсолютно! Подкрепям целия Ви коментар, родители, които имат проблем с поемането на отговорност (в случай за собствените си деца) винаги ще търсят причините за своите провали в държавата, Интернет, социалните мрежи, Космоса...
mrvip
Рейтинг: 519 НеутралноДо коментар [#1] от "Freedom of Speech":
"Защото много се оплакват от външен вид, ама никой, никога, не се е оплаквал от малко акъл."Имам право да имам мнение, различно от Вашето, по отношение на позволените езикови конструкции.