
© Красимир Юскеселиев
Родители и неправителствени организации се обявиха в защита на правото на родителите да изберат образование според собствените си предпочитания и възможности. Това обявиха на пресконференция от "Асоциацията за домашно образование", като отбелязаха, че към момента само чрез сайта на Асоциацията са постъпили данни за над 100 семейства, които обучават децата си у дома. Според тях обаче броят им надхвърля 400.
Всички домашни ученици посещават извънкласни занимания, контактуват с други деца, имат достъп до специалисти и педагози в различни области и взаимодействат с широк кръг хора, обясниха родителите. Според ратифицираните от България международни спогодби и документи образованието е гражданско право и то не може да подлежи на държавна регулация, отбеляза Явор Ганчев от "Националната мрежа на родителите".
Ганчев допълни, че не може да се счете за незаконно упражняването на което и да е било гражданско право, а българската образователна система трябва да бъде децентрализирана. Според Явор Ганчев основаването на училище трябва да е също толкова лесно, колкото и регистрацията на фирма, а стандартите да се изготвят от анонимни експерти, за да се постигне реално качество.
Златка Маринова, майката на Божидар, който не беше допуснат до олимпиада по информатика защото се обучава у дома сподели, че синът й ще продължи да участва в международни състезания, въпреки действията на чиновниците, които се опитват да спрат изявите му в България.
Родителите препоръчаха на Министерството на образованието да създаде възможност за признаване на знания, получени извън държавната образователна система. Според тях така ще се насърчи качеството на образованието.