Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Имам преки наблюдения върху деца точно в шести клас и резултатите от това изследване ми се струват доста пресилени. Или пък има рязко подобрение спрямо миналогодишните шестокласници (обхванати от изследването).
Еми така е мама и тате като не четат и като няма книги в дома няма как да четат...имаш крава пиеш мляко...или нещо такова...също така и гениалния Стив Джобс, който промени света като създаде едни доста модерни играчки, които не са в помощ на болшинството а напротив...бърз интернет, бърз процесор и скъпи джаджи от които очакваме едва ли не всичко веднага...модерни примитивни примати...
Викаш, ако не сме в НАТО и ЕС ще се чете много повече?
Това ли е причината за нежеланието на децата да четата?
Пълни глупости си написал...
Проблемът е в семейната среда, от там трябва да тръгне всичко.
Научих "God Save the Queen".........е, струва си....
[quote#2:"42"]Пълен крах на България откакто е съюзник на Запада. Крах в икономиката, крах в сигурността, крах в здравеопазването, крах в образованието, чието ниво е вече под килийното образование по турско време. Само платен продажник от американското посолство може да иска да сме в НАТО и ЕС.[/quote]
И какво е виновен ЕС или НАТО, че шестокластниците са незаинтересовани да четат, като това зависи изцяло от родителите?
Или праскате плюнки на посоки?
А Путин винаги е прав!
Презрени предатели!
" На почти половината шестокласници им е трудно да прочетат една книга докрай " .
Наистина скандално поведение от страна на шестокласниците като се има впредвид и факта, че имат за премиер човек, който е успял да прочете една цяла книга.
Без наука няма сполука скъпи шестокласници. Напънете се и довършете поне една книга, за да може един ден да имате шанса да станете поне министър - председател на тази страна.
Едно време през студените зими бяхме навън за кратко и през останалото време четяхме книги на топло вкъщи. Лятото също четяхме, но по-малко, защото играехме като откачени. Сега е друго - дечурлигата нито играят, нито четат, нито даже имат приятели - всичко е в компютрите. Само че нито четмото е стойностно, нито игрите са истински, а да не говорим за приятелите!
В моят клас (випуск 2005) от 26 човека не повече от 3ма, четяхме за удоволствие.
Учениците намразват книгите заради часовете по литература, в които се изучават неактуални произведения. Аз навремето в час по литература забивах глава в чина и отдолу четох това което ми беше интересно на мен и имах огромни проблеми с преподавателката, за която литература означаваше произведения написани преди 75+ години.
Това което отвращава учениците още повече е и това че ги карат да да зубрят някакви критици и после да пишат интерпретативни съчинения, в които те интерпретират интерпретацията на критика. И после като отидат в 12 клас и им кажат да напишат есе на свободна тема, те не знаят от къде да започнат, защото през цялото им обучение никой не ги е накарал да си размърдат сивото вещество.
До коментар [#2] от "42":
Като си погледна библиотеката, доста от книгите нямаше да ги има, ако бяхме останали приятели на Изтока, което за радост не се случи
Отишло едно джудже при Веско Маринов за автограф и му казало: „Г-н Маринов, пораснах с вашите песни“.
[quote#16:"2.5"]информация за аналогично изследване в евразийския съюз?[/quote]
Един приятел разказваше навремето, че в Москва в метрото, хората масово четяли книги. Обяснявам си го с това, че социализмът не предлагаше богат избор на развлечения. Спомням си, че като ходех през ваканциите на село, поради липсата на друга литература четях Земеделското знаме на дядо ми и даже прочетох на баба Евангелието.
Тия деца , така си приказват сигурно само на 1% им се чете , аз като бях дете с братовчедка ми , която е на моята възраст бяхме прочели повече книги от целия ни випуск.
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го вземат
Не четат подходящите книги ... Ние в шести клас знаехме всички индиански племена с вождовете им, притоците на Мисисипи, типовете пиратски кораби и капитаните поименно, великите откриватели и конкистадорите .... Рицарите ... Комиксите бяха за по-малограмотни
... после "мишката изяде книжката"
... скайпа пресуши чата
... сега "таблета уби куплета"
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
Книгите са прекалено скъпи, поне ДДС-то можеха да махнат или намалят. По 15-20 лв за книжка, нарочно напечатана с ЕДЪР шрифт на дебела хартия е много спрямо средната заплата или средната пенсия в БГ.
Ма, рано е в шести клас да искаш от съвремения български ученик да знае да чете. Ми нали трябва първо да научат азбуката, числата. Има време до университета, пък могат да започнат и да пишат.
[quote#18:"dombi"]Един приятел разказваше навремето, че в Москва в метрото, хората масово четяли книги. Обяснявам си го с това, че социализмът не предлагаше богат избор на развлечения.[/quote]
И сега е така, само че са минали на таблети, телефони и е-книги. Обяснявай си го с огромните разстояния, които се изминават - половин час в метрото е стандарт, примерно.
По темата: някой да беше дал една разбивка по етнически произход на децата. Има едно "малцинство", дето е около половината от учениците, което предимно не може да чете докато не завърши училище.
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри Форд
Абсолютно същото е и сега, само че Винету е заменен от Хари Потър а последния мохикан от господаря на пръстена. Съучениците на дъщеря ми могат да изредят 10 магии почти токова бързо, колкото ние навременето североиндианските племена
Хубав пример!
Когато днес децата имат изобилни варианти за да се “информират”, не може да им се сърдим, че използват най-лесния!
Това, което ни се случва, просто е резултат от навлизане на мултимедията. Очаквам след десетина години учениците и да пишат трудно “на ръка”. За сметка на товаще са много бързи с клавиатурата, ако естествено този интерфейс още е актуален... Всъщност, направи ми впечатление, че и аз хапоследък започнах да пиша много грозно и нечетливо - поотвикнал съм!
[quote#26:"dnk"] Винету е заменен от Хари Потър а последния мохикан от господаря на пръстена. [/quote] +++ Така е за свестните деца . Само бройката на четящите от край до край книгата намалява
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
На предишната работа много пътувах командировки и децата се бяха научили, след всяко завръщане да очакват някакъв, дори и малък, подарък.
Не можеш да си представиш какво удоволствие изпитах, когато преди едно заминаване ги питам какво искат да им донеса и сина отговори - "Книга!!"...
Последните две години най-честите ремонти у дома са свързани с увеличение на площта на библиотеките...
Научих "God Save the Queen".........е, струва си....
Днешното поколение е страшно различно от нашето. За някои книги аз съм се крил от родителите за да чета, защото ако ме видеха щяха да ме карат да свърша нещо по-смислено. Книги можех да чета в малкото си свободно време преди лягане. Днес аз се чудя как да привлеча вниманието на синът ми към книгите. Сега в 9-ти клас вече започнаха да ми харесват някои и той намира време за четене. С търпението няма проблем. Проблем е, че когато заобича книгите най-вероятно няма да има време за тях.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петров
Що за глупости! По соц време такива изследвания не са правени или ако са, не са публикувани. В моя клас поне половината си бяха незаитересовани от книгите.
Ако очаквате училището да събуди интереса на децата към четенето с "класически" български произведения, няма да стане. "Класическите" български произведения са успешни само в едно - да отблъскват децата от четене на книги.
Всичко което ми трябваше да знам за християнството го научих от тези които взривяват гинекологични клиники.
[quote#20:"dark'star"]Не четат подходящите книги ..[/quote]
-”Човекът, който не чете добри книги, няма предимство пред човека, който не може да ги чете.”/ Марк Твен/
[quote#38:"Николай Цолев"]Ако очаквате училището да събуди интереса на децата към четенето с "класически" български произведения, няма да стане.[/quote]
-Ако очаквате САМО училището да събуди интерес към културата, науката и образованието, както впрочем и към труда и живота- няма да стане.
Превръщането на българските деца и младежи в аутсайдери започва още в семейството,продължава в училището и намира своя пълноценен завършек на пазара на труда.
Някой може ли да ми обясни смисъла на подобни изследвания?
Преди 30-тина години, когато аз бях в шести клас от около 40 деца в моята паралелка, едва ли имаше повече от 10 деца, които четяхме. От тях само у дома имаше две стаи с библиотеки. Другите ми съученици си взимаха книги от библиотеката.
Животът е като руло хартия - дълъг е, но го хабиш за задници
[quote#39:"Бенк-Бенк"]-”Човекът, който не чете добри книги, няма предимство пред човека, който не може да ги чете.”/ Марк Твен/[/quote]Логично = и двамата не са ги чели ...
... ама Марк Твен не е казал, че този който е чел няма предимство пред този който не е чел хич
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
[quote#25:"Mark Twain"]някой да беше дал една разбивка по етнически произход на децата. Има едно "малцинство", дето е около половината от учениците, което предимно не може да чете докато не завърши училище.[/quote]
-Тая "половина", дето "не може да чете докато не завърши училищедето" не е малцинствена половина. Проблемът при някои представители, особено на един малцинствен етнос е , че или изобщо не тръгват на училище, или ако тръгнат прекъсват учението си доста преди да завършат училищните степени. След 25 години вилнеене на реформаторски духове в образователната система доведе до 40 % неграмотнос, при наличие на 50 училища за "вишу" образование. Тези младежи и девойки, които успяват не само да се ограмотят, но и да усвоят научни знания в голяма степен го постигат въпреки образователната сфера в БГ. Без това да отрича, възможностите и наличието на свестно образование в много училища и университети. За жалост не във всички.
просто четенето на дълги текстове е скучно, отделно че ползата не е толкова голяма колкото някои се опитват да я изкарат. Четенето на туитър с какво е по-зле от четенето на Конникът без глава? да не споменавам хилядите малоумни приказки писани за ретарди, децата са много по-интелигентни сега заради достъпа до огромни количества информация, а приказките са си все същите простотии
Нищо не ти разбирам от мнението, честно. Тази възраст е толкова емоционална и пълна с мечти, а четенето ги предизвиква. На тази възраст децата се крият от родителите си по мазета, тавани, под юргани със свещи, фенерчета и какво ли не, за да прочетат колкото може повече страници от любимата им книга. Няма как четенето да е скучно.
Колкото до сравнението с Туитър, ето защо - защото в туитър четеш някой, който се опитва с минимален брой думи да представи някакъв статус, ситуация или позиция. Поради това, използваните думи са силно ограничени. В една книга авторът използва цялото езиково богаство, на което е способен, а писателите обикновено са способни на доста в това отношение. Т.е., четейки книга, ти неусетно възприемаш богатството на езика, не само в основните 2 000 думи, а в пълната му красота.
Също така, четенето, именно защото не предоставя пълната картина оставя голямо поле на собствените представи и мечти, а това развива мозъка. В Туитър мечти няма.
И не на последно място, четенето те вкарва в роли, в голяма част от които няма как да бъдеш. Но четейки, използваш ценния опит от случките.
Смятам, че стига за сега?
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
[quote#1:"Stavrogin"]и защо да имат мотивация да четат като премиерът на собствената им държава не е изчел и една[/quote]
1. Защото нямат никаква гаранция че, ще имат късмета на нашият премиер.
2. Защото макар и да е малка, има надежда в страната че, ще появят будители които да събудят възраждане на нацията както са го направили предците ни преди и след Освобождението на България.
3. Защото рискуват да умрат в умствена мизерия.
4. Защото ще бъдат лесно манипулеруеми.
5. Ще предадат тази умствена тъпота на децата си.
6. Защото компютрите и Интернет все още не могат да изместят книгата, за разлика от учебниците.
Реформаторски миражи. Оставка! If you don`t want to Democracy, Democracy will come to you.
а видео игрите и филмите не ги предизвикват, задължително трябва да се чете ли? и кои са тези книги които ги предизвикват и за какви мечти говорим.
Мозъка не се развива от четене, стига с тази мантра вече, а с логически и видео игри - бързи реакции, внимание към детайла, памет, логика, асоциативно мислене..... Книгите по-скоро притъпяват тези неща, не случайно феновете на четенето често хич не обичат математиката, че и са скарани с нея.
Комиксите предизвикват много повече емоция, мечти... от обикновените книги... Най-хубавото нещо което правят книгите, които децата четат е че развиват фантазията.
Аз също обичах да чета книги като малък, но ако имах компютър нямаше да е така, просто в момента има по-забавни неща и по-възрастните вместо да се възмущаваме по-добре даго приемем, насила хубост не става, не може да се сърдим на някого че предпочита GTA пред книгите....
Пълен крах на България откакто е съюзник на Запада. Крах в икономиката, крах в сигурността, крах в здравеопазването, крах в образованието, чието ниво е вече под килийното образование по турско време. Само платен продажник от американското посолство може да иска да сме в НАТО и ЕС.- цитат на коментар #2 от “42”
И какво е виновен ЕС или НАТО, че шестокластниците са незаинтересовани да четат, като това зависи изцяло от родителите?
Или праскате плюнки на посоки?
А Путин винаги е прав!
Презрени предатели!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!
Че си прав безспорно, обаче не разбирам защо колегата е получил БАН при все че, не е обидел никого (според мен).
Чудя се на Дневник от кога "платен продажник" се третира като обидна дума или проблемът е че, "платен продажник" е от УСА?!
Ако беше от Рассия щеше ли да е същото отношение?
Реформаторски миражи. Оставка! If you don`t want to Democracy, Democracy will come to you.
Не, игрите и филмите не ги развиват и мисля, че го казах достатъчно ясно. Игрите заемат мозъка ти изцяло и развиват рефлексите, но до тук. Книгата ти дава една теза и ти я развиваш сам, именно защото нямаш пълната картина като филм или игра.
Да не говорим, че обикновено лапетата зациклят на една игра и я играят с денонощия. Това не развива нищо.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
Според мен проблемът е многостранен:
-родителите нямат желание/навици/култура на/за четене - следователно има по-малко книги у дома, не се цени четенето, а други, по-материални придобивки и достъпът е ограничен, а ценностите - ориентирани към материалното;
-в училище образователната среда, особено в часовете по литература, им убива в зародиш всякакъв ентусиазъм да четат - преподават скучно и немотивирано, изискват наизустяване, не възпитават в критично осмисляне и т.н.
- интернет, който е много популярен сред децата, възпитава в четене на кратко текстово съдържание. Това си е синдромът на желанието за "мигновена награда" - всичко искаме да ни се случи сега и веднага, светът е забързан и не сме свикнали да полагаме много-много усилия. В този смисъл четенето на книга е уморително занимание за психиката - букви, без картинки, няма видео. В модерният свят все повече се консумира визуално съдържание. Не казвам, че е добра тенденция, но я има.
- с намаляването на БГ населението и делът на етническите българчета се увеличава и процентът на нечетящите. При мнозинството от ромските деца имаме културна среда, която не стимулира четене, че даже и ходене на училище на тази възраст
- при толкова бедни слоеве в БГ обществото, които ежедневно мислят за физическото си оцеляване, няма как духовното да е на преден план /Маслоу беше този, който най-добре го беше формулирал в пирамидата си/
Та така - печална тенденция, плод на модерност, бедност, стечение на обстоятелствата и гнила образователна система. Според мен решението като начало е в радикална промяна в образователната система откъм преподаватели и подход към преподаването. Така мисля. Може да има и други решения и истини...
Доста си далеч от истината, момче. За това говори и фактът, че всички компютърджии, програмисти и инженери, които познавам (а аз познавам много и все успели в кариерите си!) четат много, четат дебели тухли, бяха първите, които си купиха е-книги в България въпреки дебелата им цена преди години. Някои и прописаха книги
А това за видеоигрите, дето развиват асоциативното мислене... посмях се добре ))))
Power is like being a lady... if you have to tell people you are, you aren`t. M.Thatcher
Съгласен напълно,
дъщеря ми е в шести клас , за какви книги ми говорите като тя и телевизия не гледа ,лаптоп и таблет вече почти не използва
единственото с което не се разделя и ДЕН и НОЩ е САМРТФОНА !
виждаш ли как ти липсва вниманието към детайла /по-скоро твоя манипулация осъзната или не/, написал съм "логически и видео игри", ти си избираш "видео игри" само
Хич и не им трябва!
За да станат депутати или министри е достатъчно да са прочели "Винету".
(А и ако ядат филии с мас и ритат футбол на малки вратички кариерата им е в кърпа вързана).
[quote#61:"Darth Plagueis"]Книгата ти дава една теза и ти я развиваш сам, именно защото нямаш пълната картина като филм или игра. [/quote]
Развиваш я ако можеш, това до голяма степен е генетично. Няма смисъл да се тормозят всички деца.
[quote#60:"Вовка"]А Путин винаги е прав!
Презрени предатели! [/quote]
И кого сме предали, бе "Народен духов инструмент"?
Ти тук се показваш точно като предател! Или щом е за защита на руските имперски интереси не е предателство ли?
С какво си по-добър от тия, които ги арестуваха в циганската махала на Пазарджик? Само тая, че едните "кричат" Аллах, а ти Путин!
Зависи какви са книгите. По принцип много от материала, който се изучава в училище е много над главите на учениците в тази възраст. Аз четях невероятно много като ученик, но фантастика, трилъри и т.н. Анализът на творби като "Дон Кихот" например е труден и за 20-годишните.
До 89г. някои книги у нас се продаваха с дълги опашки и с връзки. Даже често се присмиваха, че книги се купуват за фасон на холната библиотека и си оставаха девствени за дял живот. От началото на 90-те се занимавах с втора работа в мебелна фирма и за почти десет години не поръчаха поне една библиотека. Не само сега, останал съм с впечатлението, че малко хора четат. Още повече с навлизането на нета в ежедневието ни-мишката изяде книжката. Тая тенденция като че ли отминава, но пък изчезнаха книжарниците. По принцип причините са много, но това явление не е от вчера. Народа не обича да чете.
Книжарниците не отминават!
На практика ми се падат по около две закупени книги на месец, но като направя една сметка, от книжарница, в обикновения смисъл на думата, съм купил не повече от 3-4!
Обикновено купувам книги онлайн!
Важно е да имаш желание да четеш!
Четенето на книги развива въображението. Осмисля осъзнаването на думите и най вече нюансите в тях.
Изграждането на съзряващата личност минава през определено усилие, дори натиск върху осъзнатата способност да се концентрира вниманието за по дълго време върху даден текст. Няма индивид, които да не се съпротивлява на това усилие, но ... след него, настъпва момента на увличане и откриване на нови хоризонти. Процеса тръгва от само себе си. Има много сфери на човешка дейност, в които, ако не положиш този вид усилие, никога няма да откриеш неща отвъд обичайното консуматорско съществувание. Много хора се задоволяват с това. Тези хора никога не стигат до една висша степен на удовлетворение, и не реализират основния принцип на Творчеството. Не можеш да сътвориш нещо, без да положиш усилие и да превъзмогнеш лимитите на обичайното си съществувание.
Е, айде сега 40% не можели да завършат започната книга - ми нормално е. Това са 12-годишни деца. Освен всичко казано дотук, понятието "книга" е много общо. Всеки от нас е бил грабван от книга и е осъмвал с нея. И всеки от нас е захвърлял досадно четиво. Та зависи.
Благодарете се, че само 40% все още четат скоро ще престанат и да пишат след толкова години реформи от министри разтурящи "седянки" до египтолози боксьори и такива даващи оценки за всичко от Ломоносов до Наполеон. Чалгализацията в обществото води до опростачване на децата до колкото все още ги има.
позволете да не се съглася, богатството на българския език съм го опознал от книгите, но богатството на английския за мен, както и предполагам за хиляди други, е разкрито от игрите, а не комичните часове по английски в училище, не МТВ, и не книгите, които са трудни за деца, дори да се справят добре с английския. А баш от игрите, все пак те не са преведени на български.
Растат поколения с масов дефицит на вниманието, който се 'подхранва' от дигиталните технологии. Не ми се мисли за по-далечните отражения на този процес върху живота ни.
Аз само искам да допълня, че за да четеш, трябва да има какво да четеш.
Специално за децата между 10 и 15 години няма нищо интересно на пазара.
При последното ми посещение в книжарницата, една трета от площта беше зарината от книги за врачки, баячки, планети и хороскопи.
На още една трета бяха натрупани третокласни романчета на писатели като Гришам, Дан Браун, включително и някаква книга написана от Ричард Касъл??? който е герой от сериал по дяволите.
Детските книги бяха сведени до 1 стелаж и набутани в кюшето, като доста голяма част бяха някакви скучни приказки.
Имаше няколко фентъзита които ми направиха впечатление, но пък там трябва да се внимава много, че са се навъдили някакви пишман преводачи и редактори...
Освен да даваме на децата да четат за Ванга, Кашпировски и оня френски травестит дето припадат изкуфелите по него, не виждам други алтернативи.
[quote#79:"Darth Plagueis"]Възможността да мечтаеш е генетична? Странно твърдение, наистина... [/quote]
Не съм писал за мечтаене, а за развиване на тези. Не е за всяка уста лъжица.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Stavrogin
Рейтинг: 796 Неутралнои защо да имат мотивация да четат като премиерът на собствената им държава не е изчел и една
Отишло едно джудже при Веско Маринов за автограф и му казало: „Г-н Маринов, пораснах с вашите песни“.****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
lz2
Рейтинг: 2329 Неутрално[quote#1:"Stavrogin"]и защо да имат мотивация да четат като премиерът на собствената им държава не е изчел и една[/quote]
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Ти да не си му светил?
АзКлавдия
Рейтинг: 965 НеутралноИмам преки наблюдения върху деца точно в шести клас и резултатите от това изследване ми се струват доста пресилени. Или пък има рязко подобрение спрямо миналогодишните шестокласници (обхванати от изследването).
Доброто е заразноmtmvb1111
Рейтинг: 458 Неутралноглобализация, циганизация, интернет-минтернет, ала - бала....
Руското влияние убива България! "Дневник" също....Dimitar Todorov
Рейтинг: 233 НеутралноЕми така е мама и тате като не четат и като няма книги в дома няма как да четат...имаш крава пиеш мляко...или нещо такова...също така и гениалния Стив Джобс, който промени света като създаде едни доста модерни играчки, които не са в помощ на болшинството а напротив...бърз интернет, бърз процесор и скъпи джаджи от които очакваме едва ли не всичко веднага...модерни примитивни примати...
Публикувано през m.dnevnik.bg
Кирето
Рейтинг: 1360 НеутралноДо коментар [#2] от "42":
Научих "God Save the Queen".........е, струва си....Викаш, ако не сме в НАТО и ЕС ще се чете много повече?
Това ли е причината за нежеланието на децата да четата?
Пълни глупости си написал...
Проблемът е в семейната среда, от там трябва да тръгне всичко.
lz2
Рейтинг: 2329 Неутрално[quote#2:"42"]Пълен крах на България откакто е съюзник на Запада. Крах в икономиката, крах в сигурността, крах в здравеопазването, крах в образованието, чието ниво е вече под килийното образование по турско време. Само платен продажник от американското посолство може да иска да сме в НАТО и ЕС.[/quote]
ПравописА е поле за изява на неграмотните!И какво е виновен ЕС или НАТО, че шестокластниците са незаинтересовани да четат, като това зависи изцяло от родителите?
Или праскате плюнки на посоки?
А Путин винаги е прав!
Презрени предатели!
hij10535874
Рейтинг: 408 Неутрално" На почти половината шестокласници им е трудно да прочетат една книга докрай " .
Наистина скандално поведение от страна на шестокласниците като се има впредвид и факта, че имат за премиер човек, който е успял да прочете една цяла книга.
Без наука няма сполука скъпи шестокласници. Напънете се и довършете поне една книга, за да може един ден да имате шанса да станете поне министър - председател на тази страна.
Stavrogin
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#3] от "lz2":
Отишло едно джудже при Веско Маринов за автограф и му казало: „Г-н Маринов, пораснах с вашите песни“.повярвай, на четящия човек не му е необходимо да свети на някого, за да разпознае безпогрешно нечелия
lz2
Рейтинг: 2329 Неутрално[quote#10:"Stavrogin"]повярвай, на четящия човек не му е необходимо да свети на някого, за да разпознае безпогрешно нечелия[/quote]
Повярвай ми, но като те чета, и ти не си прочел нищо друго, освен някой брой на "Наръчник на агитатора" в кварталния ОФ клуб.
Митев
Рейтинг: 656 НеутралноЕдно време през студените зими бяхме навън за кратко и през останалото време четяхме книги на топло вкъщи. Лятото също четяхме, но по-малко, защото играехме като откачени. Сега е друго - дечурлигата нито играят, нито четат, нито даже имат приятели - всичко е в компютрите. Само че нито четмото е стойностно, нито игрите са истински, а да не говорим за приятелите!
bettber
Рейтинг: 402 НеутралноВ моят клас (випуск 2005) от 26 човека не повече от 3ма, четяхме за удоволствие.
Учениците намразват книгите заради часовете по литература, в които се изучават неактуални произведения. Аз навремето в час по литература забивах глава в чина и отдолу четох това което ми беше интересно на мен и имах огромни проблеми с преподавателката, за която литература означаваше произведения написани преди 75+ години.
Това което отвращава учениците още повече е и това че ги карат да да зубрят някакви критици и после да пишат интерпретативни съчинения, в които те интерпретират интерпретацията на критика. И после като отидат в 12 клас и им кажат да напишат есе на свободна тема, те не знаят от къде да започнат, защото през цялото им обучение никой не ги е накарал да си размърдат сивото вещество.
Stavrogin
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#2] от "42":
Отишло едно джудже при Веско Маринов за автограф и му казало: „Г-н Маринов, пораснах с вашите песни“.Като си погледна библиотеката, доста от книгите нямаше да ги има, ако бяхме останали приятели на Изтока, което за радост не се случи
Stavrogin
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#11] от "lz2":
Отишло едно джудже при Веско Маринов за автограф и му казало: „Г-н Маринов, пораснах с вашите песни“.За твоя жалост си толкова далече от истината колкото и твоя патрон от книгите
2.5
Рейтинг: 1369 НеутралноДо коментар [#2] от "42":
I Want To BelieveЛесно можете да докажете правотата си, споделяйки информация за аналогично изследване в евразийския съюз? ...или не?!
Кирето
Рейтинг: 1360 ВеселоДо коментар [#16] от "2.5":
Научих "God Save the Queen".........е, струва си....За какво да доказва правотата си?
Ти не разбрали, че НАТО и ЕС са виновни за всичко?
otg46594191
Рейтинг: 684 Неутрално[quote#16:"2.5"]информация за аналогично изследване в евразийския съюз?[/quote]
Един приятел разказваше навремето, че в Москва в метрото, хората масово четяли книги. Обяснявам си го с това, че социализмът не предлагаше богат избор на развлечения. Спомням си, че като ходех през ваканциите на село, поради липсата на друга литература четях Земеделското знаме на дядо ми и даже прочетох на баба Евангелието.
Tru Soulja
Рейтинг: 473 НеутралноТия деца , така си приказват сигурно само на 1% им се чете , аз като бях дете с братовчедка ми , която е на моята възраст бяхме прочели повече книги от целия ни випуск.
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го взематdark'star
Рейтинг: 4455 НеутралноНе четат подходящите книги ... Ние в шести клас знаехме всички индиански племена с вождовете им, притоците на Мисисипи, типовете пиратски кораби и капитаните поименно, великите откриватели и конкистадорите .... Рицарите ... Комиксите бяха за по-малограмотни
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО... после "мишката изяде книжката"
... скайпа пресуши чата
... сега "таблета уби куплета"
lalleen
Рейтинг: 609 НеутралноКнигите са прекалено скъпи, поне ДДС-то можеха да махнат или намалят. По 15-20 лв за книжка, нарочно напечатана с ЕДЪР шрифт на дебела хартия е много спрямо средната заплата или средната пенсия в БГ.
dnk
Рейтинг: 559 НеутралноИзкллючително съм горд, че дъщеря ми чете по 2 книги на седмица .
Моралът не е порок!Инспектор Стрезов
Рейтинг: 563 Весело[quote#1:"Stavrogin"]не е изчел и една[/quote]
"Я з москалями не балакаю!"Брей! Много си па сигурен.
yorddj
Рейтинг: 545 ВеселоМа, рано е в шести клас да искаш от съвремения български ученик да знае да чете. Ми нали трябва първо да научат азбуката, числата. Има време до университета, пък могат да започнат и да пишат.
Mark Twain
Рейтинг: 458 Любопитно[quote#18:"dombi"]Един приятел разказваше навремето, че в Москва в метрото, хората масово четяли книги. Обяснявам си го с това, че социализмът не предлагаше богат избор на развлечения.[/quote]
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри ФордИ сега е така, само че са минали на таблети, телефони и е-книги. Обяснявай си го с огромните разстояния, които се изминават - половин час в метрото е стандарт, примерно.
По темата: някой да беше дал една разбивка по етнически произход на децата. Има едно "малцинство", дето е около половината от учениците, което предимно не може да чете докато не завърши училище.
dnk
Рейтинг: 559 НеутралноДо коментар [#20] от "dark'star":
Моралът не е порок!Абсолютно същото е и сега, само че Винету е заменен от Хари Потър а последния мохикан от господаря на пръстена. Съучениците на дъщеря ми могат да изредят 10 магии почти токова бързо, колкото ние навременето североиндианските племена
2.5
Рейтинг: 1369 ЛюбопитноДо коментар [#18] от "dombi":
I Want To BelieveХубав пример!
Когато днес децата имат изобилни варианти за да се “информират”, не може да им се сърдим, че използват най-лесния!
Това, което ни се случва, просто е резултат от навлизане на мултимедията. Очаквам след десетина години учениците и да пишат трудно “на ръка”. За сметка на товаще са много бързи с клавиатурата, ако естествено този интерфейс още е актуален... Всъщност, направи ми впечатление, че и аз хапоследък започнах да пиша много грозно и нечетливо - поотвикнал съм!
otg46594191
Рейтинг: 684 Неутрално[quote#27:"2.5"] направи ми впечатление, че и аз хапоследък започнах да пиша много грозно и нечетливо - поотвикнал съм! [/quote]
Аз съм същия. Като напиша нещо на ръка, на другия ден не мога да си го разчета.
dnk
Рейтинг: 559 Неутрално[quote#27:"2.5"]Всъщност, направи ми впечатление, че и аз хапоследък започнах да пиша много грозно и нечетливо - поотвикнал съм! [/quote]
Моралът не е порок!И аз установих това. Сега съм си купил химикал и тефтер и спомням колко приятно усещане е писането на ръка
dark'star
Рейтинг: 4455 Неутрално[quote#26:"dnk"] Винету е заменен от Хари Потър а последния мохикан от господаря на пръстена. [/quote] +++ Така е за свестните деца . Само бройката на четящите от край до край книгата намалява
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОParol4o
Рейтинг: 233 Гневно"На почти половината шестокласници им е трудно да прочетат една книга докрай"
Колелото на историята се върти!А на другата половина им е трудно и да я започнат!!
Кирето
Рейтинг: 1360 НеутралноДо коментар [#22] от "dnk":
Научих "God Save the Queen".........е, струва си....На предишната работа много пътувах командировки и децата се бяха научили, след всяко завръщане да очакват някакъв, дори и малък, подарък.
Не можеш да си представиш какво удоволствие изпитах, когато преди едно заминаване ги питам какво искат да им донеса и сина отговори - "Книга!!"...
Последните две години най-честите ремонти у дома са свързани с увеличение на площта на библиотеките...
dedo pepo
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#12] от "Митев":
++++++++
Много си прав, за съжаление.
Gopeто
Рейтинг: 1695 НеутралноДнешното поколение е страшно различно от нашето. За някои книги аз съм се крил от родителите за да чета, защото ако ме видеха щяха да ме карат да свърша нещо по-смислено. Книги можех да чета в малкото си свободно време преди лягане. Днес аз се чудя как да привлеча вниманието на синът ми към книгите. Сега в 9-ти клас вече започнаха да ми харесват някои и той намира време за четене. С търпението няма проблем. Проблем е, че когато заобича книгите най-вероятно няма да има време за тях.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петровthenomad
Рейтинг: 412 НеутралноДо коментар [#2] от "42":
Що за глупости! По соц време такива изследвания не са правени или ако са, не са публикувани. В моя клас поне половината си бяха незаитересовани от книгите.
thenomad
Рейтинг: 412 НеутралноДо коментар [#3] от "lz2":
Според собствените признания на г-н Борисов любимата му книга е "Винету". Тъй че, е чел поне една ама май до там е спрял.
Arya Stark
Рейтинг: 684 РазстроеноТолкова по-зле за всички: четящи и нечетящи, защото живеем заедно.
"Winter is Coming"Strygalldwir
Рейтинг: 706 НеутралноАко очаквате училището да събуди интереса на децата към четенето с "класически" български произведения, няма да стане. "Класическите" български произведения са успешни само в едно - да отблъскват децата от четене на книги.
Всичко което ми трябваше да знам за християнството го научих от тези които взривяват гинекологични клиники.Бенк-Бенк
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#20:"dark'star"]Не четат подходящите книги ..[/quote]
-”Човекът, който не чете добри книги, няма предимство пред човека, който не може да ги чете.”/ Марк Твен/
Бенк-Бенк
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#38:"Николай Цолев"]Ако очаквате училището да събуди интереса на децата към четенето с "класически" български произведения, няма да стане.[/quote]
-Ако очаквате САМО училището да събуди интерес към културата, науката и образованието, както впрочем и към труда и живота- няма да стане.
Превръщането на българските деца и младежи в аутсайдери започва още в семейството,продължава в училището и намира своя пълноценен завършек на пазара на труда.
lone wolf
Рейтинг: 860 ВеселоДо коментар [#2] от "42":
Да разлая троловете!![quote#2:"42"]Само платен продажник от американското посолство може да иска да сме в НАТО и ЕС.[/quote]
Cool!
Това може (а и трябва) да бъде включено в новата версия на "Цитатите на Мао"!
Я сега се провикни:
"Слава Пути на! Слава Красная Армия!"
Без това, заклинанието ви няма да е пълно!
kas.
Рейтинг: 1303 НеутралноНякой може ли да ми обясни смисъла на подобни изследвания?
Животът е като руло хартия - дълъг е, но го хабиш за заднициПреди 30-тина години, когато аз бях в шести клас от около 40 деца в моята паралелка, едва ли имаше повече от 10 деца, които четяхме. От тях само у дома имаше две стаи с библиотеки. Другите ми съученици си взимаха книги от библиотеката.
lone wolf
Рейтинг: 860 НеутралноДо коментар [#39] от "Бенк-Бенк":
Да разлая троловете!!Все пак човекът, който може да чете, има избор! Другия няма!
Emil Dimov
Рейтинг: 233 НеутралноКак да четат, и защо да си губят времето като си имат министър, който всичко ще им обясни "точно".....
tily_lily
Рейтинг: 590 НеутралноДо коментар [#23] от "Инспектор Стрезов":
Освен ако ти не си му прочел лично някоя книга, на глас, не виждам друг начин.
Простотията плува свободно на повърхността.
dark'star
Рейтинг: 4455 Неутрално[quote#39:"Бенк-Бенк"]-”Човекът, който не чете добри книги, няма предимство пред човека, който не може да ги чете.”/ Марк Твен/[/quote]Логично = и двамата не са ги чели ...
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО... ама Марк Твен не е казал, че този който е чел няма предимство пред този който не е чел хич
lefty
Рейтинг: 233 НеутралноИма и деца, които четат! И то доста.
Бенк-Бенк
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#25:"Mark Twain"]някой да беше дал една разбивка по етнически произход на децата. Има едно "малцинство", дето е около половината от учениците, което предимно не може да чете докато не завърши училище.[/quote]
-Тая "половина", дето "не може да чете докато не завърши училищедето" не е малцинствена половина. Проблемът при някои представители, особено на един малцинствен етнос е , че или изобщо не тръгват на училище, или ако тръгнат прекъсват учението си доста преди да завършат училищните степени. След 25 години вилнеене на реформаторски духове в образователната система доведе до 40 % неграмотнос, при наличие на 50 училища за "вишу" образование. Тези младежи и девойки, които успяват не само да се ограмотят, но и да усвоят научни знания в голяма степен го постигат въпреки образователната сфера в БГ. Без това да отрича, възможностите и наличието на свестно образование в много училища и университети. За жалост не във всички.
Stewie
Рейтинг: 913 Любопитноединственото което четът днешните българските ученици са съобщенията в смарт телефоните им
Darth Plagueis
Рейтинг: 1465 НеутралноЧудесни избиратели ще станат!
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКvoxy
Рейтинг: 833 Неутралнопросто четенето на дълги текстове е скучно, отделно че ползата не е толкова голяма колкото някои се опитват да я изкарат. Четенето на туитър с какво е по-зле от четенето на Конникът без глава? да не споменавам хилядите малоумни приказки писани за ретарди, децата са много по-интелигентни сега заради достъпа до огромни количества информация, а приказките са си все същите простотии
twitter.com/voxybgs0f1a
Рейтинг: 233 НеутралноЗа съжаление децата вече са изцяло погълнати от виртуалното, те помежду си не могат да комуникират, пък за книгите няма какво да говорим.
Инспектор Стрезов
Рейтинг: 563 ВеселоДо коментар [#45] от "tily_lily":
"Я з москалями не балакаю!"Сека вечер преди лягане. Сега сме на "Приказки за храбрия юнак Бойко".
Darth Plagueis
Рейтинг: 1465 НеутралноДо коментар [#51] от "voxy":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНищо не ти разбирам от мнението, честно. Тази възраст е толкова емоционална и пълна с мечти, а четенето ги предизвиква. На тази възраст децата се крият от родителите си по мазета, тавани, под юргани със свещи, фенерчета и какво ли не, за да прочетат колкото може повече страници от любимата им книга. Няма как четенето да е скучно.
Колкото до сравнението с Туитър, ето защо - защото в туитър четеш някой, който се опитва с минимален брой думи да представи някакъв статус, ситуация или позиция. Поради това, използваните думи са силно ограничени. В една книга авторът използва цялото езиково богаство, на което е способен, а писателите обикновено са способни на доста в това отношение. Т.е., четейки книга, ти неусетно възприемаш богатството на езика, не само в основните 2 000 думи, а в пълната му красота.
Също така, четенето, именно защото не предоставя пълната картина оставя голямо поле на собствените представи и мечти, а това развива мозъка. В Туитър мечти няма.
И не на последно място, четенето те вкарва в роли, в голяма част от които няма как да бъдеш. Но четейки, използваш ценния опит от случките.
Смятам, че стига за сега?
Tom Sawyer
Рейтинг: 407 Неутрално[quote#1:"Stavrogin"]и защо да имат мотивация да четат като премиерът на собствената им държава не е изчел и една[/quote]
Реформаторски миражи. Оставка! If you don`t want to Democracy, Democracy will come to you.1. Защото нямат никаква гаранция че, ще имат късмета на нашият премиер.
2. Защото макар и да е малка, има надежда в страната че, ще появят будители които да събудят възраждане на нацията както са го направили предците ни преди и след Освобождението на България.
3. Защото рискуват да умрат в умствена мизерия.
4. Защото ще бъдат лесно манипулеруеми.
5. Ще предадат тази умствена тъпота на децата си.
6. Защото компютрите и Интернет все още не могат да изместят книгата, за разлика от учебниците.
fec32306340
Рейтинг: 402 Неутрално[quote#54:"Darth Plagueis"]Няма как четенето да е скучно.
[/quote]
Разбира се, че има как. Деца всякакви, тъпо е да ги вкарваме всички в един калъп.
voxy
Рейтинг: 833 НеутралноДо коментар [#54] от "Darth Plagueis":
twitter.com/voxybgа видео игрите и филмите не ги предизвикват, задължително трябва да се чете ли? и кои са тези книги които ги предизвикват и за какви мечти говорим.
Мозъка не се развива от четене, стига с тази мантра вече, а с логически и видео игри - бързи реакции, внимание към детайла, памет, логика, асоциативно мислене..... Книгите по-скоро притъпяват тези неща, не случайно феновете на четенето често хич не обичат математиката, че и са скарани с нея.
Комиксите предизвикват много повече емоция, мечти... от обикновените книги... Най-хубавото нещо което правят книгите, които децата четат е че развиват фантазията.
Аз също обичах да чета книги като малък, но ако имах компютър нямаше да е така, просто в момента има по-забавни неща и по-възрастните вместо да се възмущаваме по-добре даго приемем, насила хубост не става, не може да се сърдим на някого че предпочита GTA пред книгите....
calc
Рейтинг: 464 НеутралноМи просто е- пс-та, таблети, игри, плейстейшъни, чики-рики, замунда и т.н.
hahohehi
Рейтинг: 283 НеутралноА с "Винету" и едно карате, могат да постигнат толкова много.
Tom Sawyer
Рейтинг: 407 ЛюбопитноПълен крах на България откакто е съюзник на Запада. Крах в икономиката, крах в сигурността, крах в здравеопазването, крах в образованието, чието ниво е вече под килийното образование по турско време. Само платен продажник от американското посолство може да иска да сме в НАТО и ЕС.- цитат на коментар #2 от “42”
Реформаторски миражи. Оставка! If you don`t want to Democracy, Democracy will come to you.И какво е виновен ЕС или НАТО, че шестокластниците са незаинтересовани да четат, като това зависи изцяло от родителите?
Или праскате плюнки на посоки?
А Путин винаги е прав!
Презрени предатели!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!
Че си прав безспорно, обаче не разбирам защо колегата е получил БАН при все че, не е обидел никого (според мен).
Чудя се на Дневник от кога "платен продажник" се третира като обидна дума или проблемът е че, "платен продажник" е от УСА?!
Ако беше от Рассия щеше ли да е същото отношение?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1465 НеутралноДо коментар [#57] от "voxy":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНе, игрите и филмите не ги развиват и мисля, че го казах достатъчно ясно. Игрите заемат мозъка ти изцяло и развиват рефлексите, но до тук. Книгата ти дава една теза и ти я развиваш сам, именно защото нямаш пълната картина като филм или игра.
Да не говорим, че обикновено лапетата зациклят на една игра и я играят с денонощия. Това не развива нищо.
Susan Essex
Рейтинг: 515 НеутралноСпоред мен проблемът е многостранен:
-родителите нямат желание/навици/култура на/за четене - следователно има по-малко книги у дома, не се цени четенето, а други, по-материални придобивки и достъпът е ограничен, а ценностите - ориентирани към материалното;
-в училище образователната среда, особено в часовете по литература, им убива в зародиш всякакъв ентусиазъм да четат - преподават скучно и немотивирано, изискват наизустяване, не възпитават в критично осмисляне и т.н.
- интернет, който е много популярен сред децата, възпитава в четене на кратко текстово съдържание. Това си е синдромът на желанието за "мигновена награда" - всичко искаме да ни се случи сега и веднага, светът е забързан и не сме свикнали да полагаме много-много усилия. В този смисъл четенето на книга е уморително занимание за психиката - букви, без картинки, няма видео. В модерният свят все повече се консумира визуално съдържание. Не казвам, че е добра тенденция, но я има.
- с намаляването на БГ населението и делът на етническите българчета се увеличава и процентът на нечетящите. При мнозинството от ромските деца имаме културна среда, която не стимулира четене, че даже и ходене на училище на тази възраст
- при толкова бедни слоеве в БГ обществото, които ежедневно мислят за физическото си оцеляване, няма как духовното да е на преден план /Маслоу беше този, който най-добре го беше формулирал в пирамидата си/
Та така - печална тенденция, плод на модерност, бедност, стечение на обстоятелствата и гнила образователна система. Според мен решението като начало е в радикална промяна в образователната система откъм преподаватели и подход към преподаването. Така мисля. Може да има и други решения и истини...
bilkata
Рейтинг: 544 НеутралноДо коментар [#57] от "voxy":
))))
Power is like being a lady... if you have to tell people you are, you aren`t. M.ThatcherДоста си далеч от истината, момче. За това говори и фактът, че всички компютърджии, програмисти и инженери, които познавам (а аз познавам много и все успели в кариерите си!) четат много, четат дебели тухли, бяха първите, които си купиха е-книги в България въпреки дебелата им цена преди години. Някои и прописаха книги
А това за видеоигрите, дето развиват асоциативното мислене... посмях се добре
Светлин Христов
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#52] от "s0f1a":
Съгласен напълно,
дъщеря ми е в шести клас , за какви книги ми говорите като тя и телевизия не гледа ,лаптоп и таблет вече почти не използва
единственото с което не се разделя и ДЕН и НОЩ е САМРТФОНА !
voxy
Рейтинг: 833 НеутралноДо коментар [#63] от "bilkata":
twitter.com/voxybgвиждаш ли как ти липсва вниманието към детайла /по-скоро твоя манипулация осъзната или не/, написал съм "логически и видео игри", ти си избираш "видео игри" само
ppopov_67
Рейтинг: 627 НеутралноХич и не им трябва!
За да станат депутати или министри е достатъчно да са прочели "Винету".
(А и ако ядат филии с мас и ритат футбол на малки вратички кариерата им е в кърпа вързана).
fec32306340
Рейтинг: 402 Неутрално[quote#61:"Darth Plagueis"]Книгата ти дава една теза и ти я развиваш сам, именно защото нямаш пълната картина като филм или игра. [/quote]
Развиваш я ако можеш, това до голяма степен е генетично. Няма смисъл да се тормозят всички деца.
Chavo64
Рейтинг: 402 НеутралноКогато аз бях ученик (преди 40 години), бе същото. Повече от половината ми съученици нямаха търпение да четат. Нищо ново под слънцето.
chavo64lone wolf
Рейтинг: 860 ГневноДо коментар [#60] от "Вовка":
Да разлая троловете!![quote#60:"Вовка"]А Путин винаги е прав!
Презрени предатели! [/quote]
И кого сме предали, бе "Народен духов инструмент"?
Ти тук се показваш точно като предател! Или щом е за защита на руските имперски интереси не е предателство ли?
С какво си по-добър от тия, които ги арестуваха в циганската махала на Пазарджик? Само тая, че едните "кричат" Аллах, а ти Путин!
boris
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#57] от "voxy":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++++++++++
https://www.youtube.com/watch?v=quPgplfhKbY++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Tom Sawyer
Рейтинг: 407 ВеселоДо коментар [#69] от "lone_wolf":
Реформаторски миражи. Оставка! If you don`t want to Democracy, Democracy will come to you.Чети по внимателно колега. Цитираните думи не са мои (погледни пак)
lone wolf
Рейтинг: 860 НеутралноДо коментар [#71] от "Вовка":
Да разлая троловете!!Прочетох го!
Част от думите ми си ги вземам назад!
Tom Sawyer
Рейтинг: 407 НеутралноДо коментар [#72] от "lone_wolf":
Реформаторски миражи. Оставка! If you don`t want to Democracy, Democracy will come to you.Това са моите:
"Че си прав безспорно, обаче не разбирам защо колегата е получил БАН при все че, не е обидел никого (според мен).
Чудя се на Дневник от кога "платен продажник" се третира като обидна дума или проблемът е че, "платен продажник" е от УСА?!
Ако беше от Рассия щеше ли да е същото отношение?"
които се отнасят до коментар №8
lone wolf
Рейтинг: 860 НеутралноДо коментар [#73] от "Вовка":
Да разлая троловете!!Бановете аз си ги получавам точно заради моето НЕГАТИВНО отношение към Русия!
За днес вече имам изтрит коментар!
gruntig
Рейтинг: 233 НеутралноЗависи какви са книгите. По принцип много от материала, който се изучава в училище е много над главите на учениците в тази възраст. Аз четях невероятно много като ученик, но фантастика, трилъри и т.н. Анализът на творби като "Дон Кихот" например е труден и за 20-годишните.
bat_plamen
Рейтинг: 3885 РазстроеноТрагедия!
man_un
Рейтинг: 515 НеутралноДо 89г. някои книги у нас се продаваха с дълги опашки и с връзки. Даже често се присмиваха, че книги се купуват за фасон на холната библиотека и си оставаха девствени за дял живот. От началото на 90-те се занимавах с втора работа в мебелна фирма и за почти десет години не поръчаха поне една библиотека. Не само сега, останал съм с впечатлението, че малко хора четат. Още повече с навлизането на нета в ежедневието ни-мишката изяде книжката. Тая тенденция като че ли отминава, но пък изчезнаха книжарниците. По принцип причините са много, но това явление не е от вчера. Народа не обича да чете.
lone wolf
Рейтинг: 860 НеутралноДо коментар [#77] от "man_un":
Да разлая троловете!!Книжарниците не отминават!
На практика ми се падат по около две закупени книги на месец, но като направя една сметка, от книжарница, в обикновения смисъл на думата, съм купил не повече от 3-4!
Обикновено купувам книги онлайн!
Важно е да имаш желание да четеш!
Darth Plagueis
Рейтинг: 1465 НеутралноДо коментар [#67] от "fec32306340":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКВъзможността да мечтаеш е генетична? Странно твърдение, наистина...
piterd
Рейтинг: 458 НеутралноЧетенето на книги развива въображението. Осмисля осъзнаването на думите и най вече нюансите в тях.
Изграждането на съзряващата личност минава през определено усилие, дори натиск върху осъзнатата способност да се концентрира вниманието за по дълго време върху даден текст. Няма индивид, които да не се съпротивлява на това усилие, но ... след него, настъпва момента на увличане и откриване на нови хоризонти. Процеса тръгва от само себе си. Има много сфери на човешка дейност, в които, ако не положиш този вид усилие, никога няма да откриеш неща отвъд обичайното консуматорско съществувание. Много хора се задоволяват с това. Тези хора никога не стигат до една висша степен на удовлетворение, и не реализират основния принцип на Творчеството. Не можеш да сътвориш нещо, без да положиш усилие и да превъзмогнеш лимитите на обичайното си съществувание.
capricorn2014
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#66] от "ppopov_67":
Не е достатъчно, трябва да могат да звънят на егн, и да познват Джак, Джони и Джим, като колеги!
Lemmy
Рейтинг: 2076 ВеселоЕ, айде сега 40% не можели да завършат започната книга - ми нормално е. Това са 12-годишни деца. Освен всичко казано дотук, понятието "книга" е много общо. Всеки от нас е бил грабван от книга и е осъмвал с нея. И всеки от нас е захвърлял досадно четиво. Та зависи.
Emil Dimov
Рейтинг: 233 НеутралноБлагодарете се, че само 40% все още четат скоро ще престанат и да пишат след толкова години реформи от министри разтурящи "седянки" до египтолози боксьори и такива даващи оценки за всичко от Ломоносов до Наполеон. Чалгализацията в обществото води до опростачване на децата до колкото все още ги има.
ungeheuer
Рейтинг: 581 НеутралноДо коментар [#61] от "Darth Plagueis":
позволете да не се съглася, богатството на българския език съм го опознал от книгите, но богатството на английския за мен, както и предполагам за хиляди други, е разкрито от игрите, а не комичните часове по английски в училище, не МТВ, и не книгите, които са трудни за деца, дори да се справят добре с английския. А баш от игрите, все пак те не са преведени на български.
princess_x
Рейтинг: 1303 НеутралноРастат поколения с масов дефицит на вниманието, който се 'подхранва' от дигиталните технологии. Не ми се мисли за по-далечните отражения на този процес върху живота ни.
eqf28366123
Рейтинг: 233 НеутралноАз само искам да допълня, че за да четеш, трябва да има какво да четеш.
Специално за децата между 10 и 15 години няма нищо интересно на пазара.
При последното ми посещение в книжарницата, една трета от площта беше зарината от книги за врачки, баячки, планети и хороскопи.
На още една трета бяха натрупани третокласни романчета на писатели като Гришам, Дан Браун, включително и някаква книга написана от Ричард Касъл??? който е герой от сериал по дяволите.
Детските книги бяха сведени до 1 стелаж и набутани в кюшето, като доста голяма част бяха някакви скучни приказки.
Имаше няколко фентъзита които ми направиха впечатление, но пък там трябва да се внимава много, че са се навъдили някакви пишман преводачи и редактори...
Освен да даваме на децата да четат за Ванга, Кашпировски и оня френски травестит дето припадат изкуфелите по него, не виждам други алтернативи.
princess_x
Рейтинг: 1303 Неутрално[quote#18:"dombi"]хората масово четяли книги. Обяснявам си го с това, че социализмът не предлагаше богат избор на развлечения[/quote]
А нима четенето не е едно от най-приятните и смислени 'развлечения'?
fec32306340
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#87] от "princess_x": За някой е, за други не толкова.
fec32306340
Рейтинг: 402 Неутрално[quote#79:"Darth Plagueis"]Възможността да мечтаеш е генетична? Странно твърдение, наистина... [/quote]
Не съм писал за мечтаене, а за развиване на тези. Не е за всяка уста лъжица.
Ерих Хартман
Рейтинг: 408 Любопитно" На почти половината шестокласници им е трудно да прочетат една книга докрай.."
))
А на останалата половина им е трудно изобщо да я започнат.
Ерих Хартман
Рейтинг: 408 РазстроеноДо коментар [#87] от "princess_x":
" А нима четенето не е едно от най-приятните и смислени 'развлечения ? "
Беше .
Сега се превърна в едно скучно и досадно занимание - за съжаление !