Финландците смятат, че децата трябва да бъдат натоварвани постепенно, а най-много да учат само онези, които искат да продължат към висшето образование, т.е. действително много искат и са способни да учат."Учи мама да не работиш го няма при финландците.
Добри принципи, но явно съобразени с манталитета и условията на живот във Финландия. Най-вжното е че хората имат желание да подобрят нещата и да са полезни за финландците. Сляпото копиране и прилагане в България едва ли ще постигне същия ефект както е във Финландия.
Смятам, че някои от тези принципи не са приложими в България, но повече ме притеснява че на никой не му пука и не иска да намери начин за излизане от блатото. Така е и със здравеопазването и с транспорта и със съдебната система.
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.
Родителите също не са длъжни да "учат" с децата си
Този феномен го има само у нас, гледам ги в офиса, бачкат цял ден и после като се приберат почват с "човек и природа..." и останалите глупости по програма. Няма такава дивотия!
Every time you spend money you're casting a vote for the kind of world you want
Това е вследствие на народопсихологията и манталитета на нацията. У нас дори и малка част от описаното е неприложимо. А си мисля, че е дори и неефикасно.
Да сте чули финландски деца да вземат престижни награди от олимпиади и състезания?! Скоро няма и да чуете. Не, че нашата система е много добра, но просто финландската е неприложима у нас!
Жалко, че нашата образователна система е още в миналия век.
Най ме дразни у нас тормозът върху малките деца 6- 10 години, част от които завинаги са отвратени от училището, после в гимназиите поне половината само мързелуват.
В Англия например първите класове от училище е подобно на детска градина, няма втори смени и какво ли още не.
Звучи извънземно! Не мисля, че разбиранията и манталитета на нашето общество са еволюирали дотолкова, че да приемем подобни принципи, за огромно съжаление. След 150-200 години, евентуално, може би...
Това у нас на практика е неприложимо. Отрицанието е това, което ще обедини различни хора. На един няма да му хареса, че детето му няма да носи скъп телефон, на друг, че ще учи с по-умни, на трети-с по-глупави, на четвърти-с униформи...Който се нагърби с неблагодарната задача да го въведе, ще бъде проклинан до девето коляно. Спомнете си какви драми бяха покрай въвеждането на матурите преди десетина години. Не ме разбирайте погрешно. Не твърдя правилно, или неправилно е било полагането на матури след определено ниво. Говоря как няколко години подред родителски протести ги проваляха. Ако не ме лъже паметта, дали нямаше и съдебни намеси за незаконността им.
🇺🇦* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание🇺🇦
Между другото, именно това, и без тази статия, е уникалното на финландската система - че в ранните години се набляга ва "несериозни предмети", като музика, рисуване и ръчен труд, като дори в рамките на тези предмети се преподанат и други знания. И това е особено важно, тъй като началното образование би трябвало да има за цел да ти даде основата на мисленето и да ти помогне да се изградиш като личност, а не да те превърне в успял или неуспял зубрач.
Химията можеш и сам да си я научиш, например, ако знаеш как. Докато в нашето понятие за образование зубкаш химия, без дори да знаеш какво е това, камо ли как да го научиш. (Това го пише човек, който е печелил национална олимпиада по химия).
"Затова тук децата се учат да размишляват и да получават знания сами. Учителят не преподава новия урок - има си книги за това. Важни са не наизустените формули, а уменията да ползваш справочници, да работиш с текст, да си служиш с калкулатор и да сърфираш в интернет - да привличаш нужните ресурси за решаването на моментния проблем. "
Най-болната част на нашето образование е този метод на преподаване и изпитване, който изисква децата да наизустяват без грам мисъл. Да не говорим глупостите дето трябва да си ги тъпчат...
Като четях тази статия ми идваше да вия от мъка и самосъжаление...
[quote#7:"biss Mark"]Добри принципи, но явно съобразени с манталитета и условията на живот [/quote]
[quote#10:"paf"]У нас дори и малка част от описаното е неприложимо.[/quote]
И двамата грешите. Само преди 50 години финландците са имали същата система като нас. Тогава правят промените наведнъж и съпротивата е била огромна, не само в училищата, но и в общините. В много училища са изчакали няколко години да се пенсионират най-старите учители за да могат да притиснат по-младите и да я въведат. Така че не е до манталитета - просто някой е имал политическа воля и упорство да изкара докрай.
Присъединявам се изцяло към написаното от Вас! В САЩ също се набляга в началното образование на развиващите творчески заложби и формиращи креативния подход към света изкуства и науки.
А в нашата мила родина, дето се правят конкурси за учебници за милиони лева, децата ни учат откровени глупости. Като например, че богомилството било нещо сходно на сатанинска секта! Това учи сина ми в 5 -ти клас. И когато вдъхновено му обеснявах за това, че богомилите са гностици и за изключително модерната им представа за света /каквато тепърва навлиза сега в нашия мироглед/, той ме гледаше неразбиращо...
Не ми е ясно как учениците повтарят класа. По собствено желание ли? Нали до 7-ми клас оценки няма, а след това устно му казват нещо като " добре си или зле си".
[quote#10:"paf"]Да сте чули финландски деца да вземат престижни награди от олимпиади и състезания?! Скоро няма и да чуете. Не, че нашата система е много добра, но просто финландската е неприложима у нас![/quote]
Изключително забавни коментари! за образователна система, която е на космическа дистанция от нашата.
paf, когато нашите деца ги посрещаме с фанфари след поредната спечелена "олимпиада", като общество по-добре ли живеем?
Устройството на образованието отговаря на общественото развитие на недоразвитото общество у нас!
Общото неодобрение на мнението ми е предопределено.
Много е говорено и писано за системата на обучение, привнесена от СССР. Вижда се, че не върши работа и се продължава с козметика, а е необходима хирургия.
[quote#10:"paf"]Да сте чули финландски деца да вземат престижни награди от олимпиади и състезания?![/quote]
Някои пък сме чули. Това че нашите медии не го пишат, не означава, че го няма. Традиционно почти всички челни места в тези състезания са окупирани от децата от Източна Азия, като сред тях единствената западна държава, която винаги се промъква на челните позиции е именно Финландия.
От 8 до 12.30 учителката не може да им обърне индивидуално внимание, понеже са 30 деца в клас.
От 13 до 17.30 е на занималня, но учителката в занималнята не можела да им помага за домашните, понеже тя била там за да пазела децата.
Резултат - след 9 часа в училище, детето се прибира ненаучило и без домашни.
В 18.30 сядаме тепърва да учим уроци, поднесени неадеквато за възрастта им в учебника, а в 21 ч пишем домашни.
За капак оценките почват от първи клас (което адски много стресира децата), учебното съдържание е на 15-20г и е поднесено тотално неадекватно. Учебниците се "наследяват" и приличат на парцали (изключително ниско качество на съдържание, изработка и дори хартия), а всичко в у-ще е платено - храна, екскурзии, културни мероприятия. Събираме пари за мебели, минерална вода...
Понеже споменах за Източна Азия и понеже е по темата, да кажа още нещо. Това е кардиналната разлика между Финландия и Корея. Обяснявам:
В Корея децата масово ходят на частни уроци, което доведе sic!, до решение на правителството, с което забрани частни уроци да бъдат давани след 22 часа... Така де, нощите са време за спане. Подобни проблеми има в Сингапур, в Тайван, къде ли не.
Дори сингапурският министър Не-мога-да-му-проаизнеса-името го каза в прав текст - нашето образование не е за да те научи на нещо, а за да ти помогне да отидеш в престижен университет. Престижният университет се е превърнал в самоцел, а горчивата истина е, че там отиват абсолютно объркани и неподготвени хора.
Това не го казвам аз, ами не-мога да-му-произнеса-името.
При това разходите за образование в Източна Озия, особено при частните уроци, са огромни. При много по-ниски такива, Финландия дава значително по-добри резултати. Да, прави са някои от пишещите преди мен, тази схема не е мъзможно да се приложи никъде, извън Финландия. Дори в съседна Швеция няма как. Но безспорно е опит, от който трябва да се поучим. Да се поучим, и да направим образователната си реформа умно, с ясното съзнание, че това е най-важната реформа, която имаме да правим. Но истинска реформа, а не някакви експериментални глупости на парче.
Дневник, това е най- доброто и актуално четиво на което съм попадал. Човек чете и му идва да зареве, защото при фините има ясна идея и държава която да я осъществи, при нас ни идея- щото Исаков не ни я подсказал още, ни държава- дреме им на далаверките в парламента за образованието.
Ситуацията ми прилича на първите пориви на Пасито да ни придвижи към НАТО с трабантчето.... Не казвам абсурдна ама почти. Все пак от някъде трябва да се започне. Поздравления!
Удивителна страна, поделена между Швеция и Русия, чиято история реално започва след 1918 г., а днес са образец за развитие. Нито веднъж не съм ги чул да се оплакват от природните условия. Който както иска да го разбира.
Да се взема финландската образователна система, или датската здравна система, или норвежката соицална система за пример е една излишна утопия. Това, за което четем се прави с една камара пари, каквито ние няма да съберем никога. Когато падна стената, се появиха първите статии за Финландия и тогава още ми направи впечатление, че един-единствен от круизните кораби, доставен от някаква финландска корабостроителница е на стойност 4-5 пъти годишния износ на България по това време.
Българските изходни условия са голямо изоставане от добрите примери, ниска ефективност на вложения ресурс, лошо заплащане на учителите, опоскана материална база. Единственият начин, изоставането от 30-40 години да се компенсира ударно, е секторът да се отвори за частен капитал, както стана в здравеопазването. Представете си само, че в здравния сектор бяхме останали на варианта да развиваме наличните държавни болници, поверени на "опитни стопански и партийни ръководители", излъчени от партийните каси. Секторът щеше да е на дереджето на БДЖ и 40-годишните му вагони, които еквивалентите на Драгне Стойнев, Лукарски, Московски и сие да спасяват всеки ден, снимайки се с протестиращите
„Слушай ко ша ти кажа, уа! Човека сий направил частна митница на КПП-то, 10 години хероина за Ивропа й минавал приз ньего. И сига ко, ша са остави на някой си Киро да доди от Канада и да му я затвори? Как ша стани тази работа, то са иска мозък да помислиш малко! Нье само Киро ша падни, ами и кака ти Урсула ша падни, хъ-хъ-хъ! "
Когато синът ми постъпи в първи клас в уж "приличното" бургаско училище "Княз Борис" можеше да смята до 10 и сричаше. В края на първи клас смяташе до 10 и сричаше. Една празна година в животът на детето ми! Втори клас го изкара в музикалното училище барем се забавлява докато е там. В същото време с жена ми направихме проучване на образователните системи в Европа и по света, заминахме за Финландия и се устроихме.
След две години живот тук бих заявил съвсем откровено, че съм повече от щастлив от избора си. Синът ми е в съвсем обикновено местно училище, 4ти клас и вече знае езика. Единствен чужденец в училището и всички го имат за равен. До 6ти клас нямат оценки. Програмата им е лека и увлекателна, педагозите са много умни и внимателни хора. Дъщеря ми е в детска градина - всеки ден е празник там. То не бяха циркове, балове с костмюи и маски, всякакви занимавки. в Края на първата година попълнихме огромен въпросник за малката с детайли относно нейния характер, поведение и в каква посока искаме да се развива.
Децата ми се чувстват в учебните заведения като у дома си!
Няма да мръдна от тук докато не завършат училище, нищо че нямам един приятел, а работата ми е на 45км от дома. А, и още нещо - университите тук са безплатни за всички Terveisin!
"В най-голямото учениците са 960, в най-малкото - 11, но оборудването е напълно еднакво, а финансирането - пропорционално."
... Тези идя си нямат колко са назад и в каква ориенталщина са затънали. ... Модерните тенденции са "парите с ученика" и "държавана помощ за частните училища". ... Ако не вярват - да питат преводачката Дамянова.
Одна моя знакомая, недавно переехавшая в Финляндию, в прошлом году повела ребенка в 1-й класс. Она волновалась и готовилась к событию, как и положено, согласно русским традициям. Позже эмоционально делилась необычным опытом:
«Сбор возле школы в 9 утра, 14 августа. Первый шок. Впечатление, что дети «как спали, так и пришли». Мой сын в пиджачке с галстуком и букетом выглядел как приглашенный артист. Цветов кроме нас никто не дарил, бантов, шаров, песен и прочих атрибутов праздника не было. Директор школы вышла к школьникам 1–4 классов (старшие – в другом здании), сказала пару приветственных слов и поименно указала ученикам, кому в какой класс. Все. Здравствуй, наше самое первое сентября!
Все иностранцы определены в один класс: шведы, арабы, индус, англичанка, по паре детишек из Эстонии, Украины, России. Финская учительница и 3 переводчика. Некоторые дети посещают 1-й класс второй год, поэтому они тоже «на подхвате», в помощь.
Второй шок, уже с положительной стороны: от родителей никакой подготовки к школе не требуется. Буквально все, «от ранцев до сланцев» (портфель, наполненный «канцелярией», шлепки для бассейна, даже полотенце) ребенку выдали в школе. От родителей вообще ничего не требуется: «все хорошо, ваш ребенок замечательный», говорят всем. Единственное, о чем заботятся – достаточно ли времени проводят вместе ребенок и родители.
Третий, запомнившийся момент – столовая. На сайте школы меню на месяц, ребенок сам накладывает себе, что хочет из предложенного, на его школьной странице в Интернете есть «корзина». Меню учитывает любые предпочтения ребенка, любую диету, если таковая имеется, нужно только сообщить, также есть вегетарианская кухня. В столовой дети, как и в классе, сидят каждый за своим столом».
Вот так выглядит финское среднее образование в очень кратком изложении. Может быть, кому-то оно покажется неправильным. Финны не претендуют на идеал и не успокаиваются на достигнутом, даже в самом хорошем можно найти минусы. Они постоянно исследуют, насколько их школьная система соответствует происходящим изменениям в обществе. Например, в данный момент готовятся реформы, предполагающие разделить математику на алгебру и геометрию, и увеличить часы преподавания по ним, а также выделить литературу и общественную науку как отдельные предметы.
Однако самое главное финская школа определенно делает. Их дети не вскрикивают по ночам от нервного перенапряжения, не мечтают поскорее вырасти, не испытывают ненависти к школе, не терзают себя и всю семью, готовясь к очередным экзаменам. Спокойные, рассудительные и счастливые, они читают книжки, легко смотрят фильмы без перевода на финский язык, играют в компьютерные игры, гоняют на роликах, великах, байках, сочиняют музыку, театральные пьесы, поют. Они радуются жизни. И между всем этим успевают еще и учиться.
Запознат съм много добре с финландското училище като система на образование и като сгради. Бих желал да направя следните добавки към много добрата статия (която е добре, че не е написана от български журналист).
1. Всички училищни сгради се правят САМО СЛЕД МЕЖДУНАРОДЕН АРХИТЕКТУРЕН КОНКУРС. Спечелилият архитект е в журито на следващия конкурс. "Обществена поръчка за пълен инженеринг" е забранено понятие!
2. Има комисия, която непрекъснато обикаля училищата и се търсят проблеми. Нарочно се питат родителите, учителите, директорите и най-важното - учениците за такива проблеми. Не се обръща внимание на хвалбите (и там има кметове, които в стил ГЕРБ си хвалят непрекъснато "постиженията". На база на мненията се правят анализи и при системата непрекъснато се реформира. ЗАБЕЛЕТЕ - ЕДНА ТОЛКОВА ДОБРА СИСТЕМА НЕПРЕКЪСНАТО СЕ ПРОМЕНЯ. Направете сравнението с нещата у нас - 90% от родителите ще ви кажат, че трябва да се учи "като едно време" - със здрав бой и учене не стхотворения и формули наизуст.
3. Неходенето на училище, води до следната писмо до родителите - "уважаеми ...., очевидно, Вие не подкрепяте финландската социална система и затова не изпращате детето си на училище. С този си акт, на база на ...., Вие доброволно сте се отказали от ВСИЧКИ социални придобивки на Финландия, включващи безплатно образование, социални услуги и здравеопазване. Ако имате въпроси, относно социалноосигурителния си статус, обадете се на ...".
И ще завърша с това - нашето образование се нуждае от СПЕШНА И БОЛЕЗНЕНА РЕФОРМА. Изоставаме не само от Финландия и ЕС. Неслучайно статията е руска. Дори и там отдавна са прегърнали модерните методи на образование. Вижте също и белоруските селски училища в интернтет. И от тях сме вече много изостанали. Дори "престижните" ни частни училища за нищо не стават. Едни лъскави сгради, създадени да изтупват джобовете не уплашените родители.
ПС: между другото, една такава консервативна образователна система като британската, отвана е прегърнала принципите на финландското училище. В последните години, наградите на Кралския Институт на Британските Архитекти са само училища.
Ако не друго, то поне трябва да се опитаме да приложим принципите 'равенство' и 'индивидуалност'. Особено вторият е абсолютно логично следствие от ИНДИВИДУАЛНИТЕ особености на детския мозък и психика; едни деца имат даденост да се справят по-добре с аналитични и вербални проблеми, а други - с образни, пространствени и други подобни. Едно дете, на което му е по-трудно да запомня думи или да си служи с числа и математически формули, съвсем не е по-глупаво, а просто мозъкът му е устроен и развит по различен начин. Трябва само тези разлики да бъдат открити и съответно обучението - индивидуализирано. Освен другото, този подход би спестил много нерви и стрес и на децата, и на учителите, и на родителите.
[quote#37:"Булаир"]До коментар [#31] от "coffee":
Радвам се за вас - изключително практично поведение. [/quote]
Kiitos (Благодаря) за отзива. Наистина думата е "практично". 8 години се блъсках в гърдите "Аз съм българин, никъде не мърдам, тук съм роден, тия дет заминават избират лесното..." И ей ме на, на г*за на географията, пак бачкам като говедо, ама поне знам, че децата ми изживяват детските си години в среда бе з насилие, грубост и вечно отрицание. Това не значи, че е лесно. Правила има много и се спазват стриктно - и от деца и от възрастни.
И едва през последните няколко месеца на мен ми прехвърча мисълта, че обществото и системата им са толкова добри именно заради средата, обграждаща ги от ранна детска възраст до средното училище. Някой ще каже "Ми то е близко до ума"... Ми да, ама не. Не и докато не се замесиш, усетиш и участваш в него.
ППС: поради това, че нямат огради, във финландските училища почти няма насилие. Училшщото са част от квортолното обществено пространство и хората се разхождат в обособения двор на местното училище. Нали се сещате, че няма как някой бабаит да издевателства над по-малките, при положение, че около него се разхождат здрави чичковци.
Малка подробност - всяка паралелка си има свое собствено дворче, заградено - това е мястото за учене навън, за раздвижване и за гимнастика. Класните стаи на всеки клас са групирани около малко вътрешно пространство - за игри и общи лекции. Стаите са с големи стъклени стени към това общо място. Ако не ти е интересно, може да отидеш при другия клас или с няколко човека да си сформирате група по интереси в общото пространство. Например - правите си група по авиомоделизъм и си намирате наставник, ако ви е нужен (това може да е преподавател, по-голям желаещ ученик или дори родител)
Няма коридори - има форумно пространство, което е също така нещо като столова, място за комуникация и може да се преустройва в сцена за представления и изложби.
Принципите са чудесни, но не са приложими навсякъде.
Какъв е броят на ромите във Финландия?
Какъв е броят на емигрантите от Африка, Магреба и Близкия изток?
Parmi ceux qui n'ont rien à dire les plus agréables sont ceux qui se taisent. Coluche
Определено ме обнадеждихте!
Но не съм убедена, че обществото е готово да поиска подобна реформа, нито във волята на сменящите се управници да я проведат докрай.
[quote#29:"citoyen"] Нито веднъж не съм ги чул да се оплакват от природните условия. Който както иска да го разбира.[/quote]
Щото имат природа, с която се съобразяват, а не условия.
Учат по-малко,по-лесни неща,няма домашни,няма тестове,но научават всичко и може би с удоволствие ходят на училище.Тука учат много ,сложни неща,едва си мъкнатпретъпканите раници,родителите дори понякога не могат да разберат сложната материя и накрая повечето нищо не знаят.
Именно това е разликата. Там се научават как да учат, на самата техника на ученето, която, като я овладееш, можеш след това да научиш всичко. Докато тук се наливат знания, които сами по себе си не са безсмислени, но просто не могат да бъдат Усвоени, защото се вкарват механично, венозно, дет'се вика. Смисълът на образованието е изобщо да те научи на се учиш и евентуално да ти помогне с някаква методология, която ще ти бъде полезна при самообразованието.
Другото нещо, ама там вече нещата стават по-сложни, всяко знание е безполезно до момента, в който не започне да се превръща в самопознание. Нещо като хард-диск, пълен с данни, който да няма съответният софт, който да ги обработва.
[quote#46:"grand funk railroad"]Принципите са чудесни, но не са приложими навсякъде.
Какъв е броят на ромите във Финландия? [/quote]
Май точно там, ромите се натискаха да стават помощник преподаватели ...защото тази професия била най-уважаваната в ромската общност. Имаше статия в Дневник или Капитал миналата година. То всъщност и ромите им не са като нашите, нищо че са роми.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
[quote#46:"grand funk railroad"]Какъв е броят на ромите във Финландия?
Какъв е броят на емигрантите от Африка, Магреба и Близкия изток? [/quote]
Така наречените "Кале", тукашните цигани, са около 10 хил.
През 90-те идват огромни тълпи от Африка и Азия. Сомалийците само са около 10 хил., 8 хил. турци, 7-8 хил. тайванци, около 4 хил. китайци и продължават да се тълпят. В ХелСинки всеки трети е черен като въглен. Общо с руснаците о естонците (които са най-много) чужденците са повече от 200 хил. Всички живеят наравно и спазват (до колкото могат и искат) законите и правилата. Една крачка встрани - и си вън от системата с минимални шансове за повторна интерграция (виж коментар 40, т.3). Българите сме около хиляда. Преводачката дето ни помагаше в началото беше много щастлива да работи с "нормални" българи. Разказа, че повечто време висяла по арести и следствия да превежда на наркопласьори и сводници.
Българските (и румъснки) цигани в Хелсинки идват на тълпи лятото, крадат пияните по парковете и събират pantti, спят по горите в коли и палатки, а мишето им скатаване тука няма нищо общо с наглото им фукане в Бг.
Основен принцип при отглеждане и обучение на децата във Финландия е равноправието.
Това е традиция и започва още с раждането на децата. Всяко дете, независимо от доходите на родителите, получава подарък от Финландската държава - кутия пълна с дрехи за бебето. Всички те са топ качеството. Има и завивка и горна дреха, тип оверал. Кутията се използва за легло на бебето от 0 до 4 месеца.
Принципът е: децата нямат доходи, те са еднакво третирани. http://www.bbc.com/news/blogs-magazine-monitor-30939818
[quote#12:"lacrima"]Звучи извънземно! Не мисля, че разбиранията и манталитета на нашето общество са еволюирали дотолкова, че да приемем подобни принципи, за огромно съжаление. След 150-200 години, евентуално, може би...[/quote]Никакво извънземно, никакви 150-200 години, може да стане още на другия ден от идването на Атака на власт. Знам какво ще ми отговорите, че няма да дойде Атака на власт - да, може и да не дойде Атака на власт, но тогава няма как да имаме и ние такова образование, няма как да имаме нещо добро!
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
а вие откъде знаете, че не са ? трябва да четете повече, не само българска преса.
Финландия /5 милиона население/ е производител и износител на високи технологии.
А и българските деца, спечелили межд. олимпиади НЕ остават в БГ.
Само едно от тях познавам, което остана да следва в БГ. Но за докторантура замина за САЩ, тук нямаше с кого да я прави...И то няма да се върне.
Хич не ми харесва тяхната система:
"Преподава се само това, което може да послужи в живота. Логаритмите или устройството на доменната пещ няма да потрябват, затова и не се изучават."
Възпитават едни консуматори, дето няма да мислят много и ще натискат там копчетата на машината, на която работят.
И един страничен въпрос - как може да били 5-ти в света по математика, като те логаритъм не знаят какво е? Може би по сметки с калкулаторите - но математиката е много повече от това.
Жал ми е малко за тези деца, звучи ми като много стерилна система, учителят трябвало да не се привързва към тях, и първото нещо, което научавали в първи клас било как да се оплачат на социалния работник, ако някой възрастен "ги тормози".
Във Финландия никой не говори за елитарност. В БГ, най-бедната държава в ЕС, всеки родител се хвали с "елитно" училище - частно или държавно. Финландците не биха коментирали или съдили това, но смятат тези хора, че са за психиатър.
Финландците винаги се представят само чрез себе си...своите лични постижения - не родители, не наследства.
През последните години са много популярни и желани, и от родителите, т.н. интегрирани класове. Деца със здравословни проблеми и здрави деца учат заедно. Има норматив за брой деца в клас, които учител може да поеме. 1 болно дете = 3 здрави. Така децата се учат да приемат различията, понякога е и много вдъхновяващо. Особено когато дете с множествена склероза, не може да държи молива, но помага и решава задачи по математика на здравия си приятел и съученик. Не мислите, че интегрираните класове са в периферни училища, те са навсякъде, и в най-скъпите райони на Хелзинки.
Вчера мина безшумно на първо четене закон за "парите следват ученика"...в частното училище. България има спешна нужда от реформа в образованието, в държавното образование.
Много интересна система. Само това че всичко е доброволно на мен лично не ми харесва много, защото много от децата ако ги оставиш да правят каквото искат може и никога да не отворят книга. Малко натиск от родителите не е излишен според мен. Разбира се, под малко, разбирам наистина малко, а не диви истерии и шамари.
Интересно е също, защо не могат да приложат тази система шведите и норвежците, които по климат и култура са близки?
Колкото до постиженията на финландската система мисля, че някои коментиращи бъркат олимпиадите с оценките на ПИЗА. Финландската образователна система получава много високи оценки от ПИЗА, защото общото средно ниво е високо по математика и четене, но на олимпиади обикновено фински лауреати няма, защото не се обръща такова внимание на вундеркиндите както у нас. В България като видят един гений по физика или математика започват да работят индивидуално с него, а тройкаджиите просто ги игнорират и се отнасят с тях видимо пренебрежително учителите. В резултат на това имаме олимпийски призьори по математика, информатика, физика и т.н., както и ученици в езикови и математически гимназии, които говорят отлично по няколко езика и ги приемат в най-престижните университети в света. Но, на всеки такъв шампион има стотици неграмотни и полуграмотни ученици, което води до много ниско средно ниво на качеството на нашата система. Докато финландците вдигат средното ниво с индивидуални занимания с всеки, но за сметка на това се получава така, че един вундеркинд по математика не може да се развие оптимално, колкото и да му дават индивидуални занятия. Летвата се сваля дори и от това, че до 6 клас се учи с 1 учител, който не е специалист по един предмет. С други думи, няма идеална система, но определено финландците са по-близо до истината. Зубренето наизуст е бичът на всички източноевропейски системи!
Комунизмът и неговите мутации са проклятието на съвременна България
[quote#58:"хм"]ако дойде (б)атака на власт, ще си останете само лумпените и циганите в кочината. аз ще съм един от първите, който ще изведе семейството си.[/quote]Напротив, за един мандат на Атака ще се завърнат емигрантите и България ще стане отново 9 000 000, вместо сегашните жалки 4 500 000, живеещи в България при крайна мизерия. А ти че ще заминеш, означава само, че винаги се намират глупаци, които вярват на комуноидните лъжи и те са обикновено комуноиди, нормални хора не биха го направили.
Материалът не дава пълна информация за образователната система на Финландия. Той е общо информативен.
Вие не се безпокойте, Финландия, с население от 5 милиона, е производител и износител на високо-технологични продукти.
Приятно впечатление ми прави, че във Финландия учат религия или "разбиране за живота" от 1 до 9 клас! Браво. Както и това, че няма домашни.... изобщо, има толкова големи разлики между нашата обр. система и тяхната.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
Не, във Финландия е най-висок процента на отлично завършили студенти, които желаят да станат учители/преподаватели.
Няма по-добро от това да имаш мотивиран и добре подготвен учител за децата, нали ?
Моето дете имаше всеки понеделник, първия час религия. Детето само информира коя религия изповядва, за агностици има философия.
Правят и тестове - напр. да представят своята религия, черква на приятели от друго вероизповедание.
До коментар [#44] от "coffee":
До коментар [#45] от "irons":
Виждам, че и двамата сте запознати със финландската система за образование.... интересно ми е как учителите там се контролира дисциплината по време на клас. Защото, в нашите училища това е сериозен проблем.... пълно е с ученици, които вдигат шум в класната стая, не обръщат внимание на това което учителя говори, бият се помежду си, играят си на игрички на GSM-а, и така нататък и така нататък. Има и случаи когато учениците упражняват физическа агресия към учителите (това става обикновено в по-горните класове). Бил съм свидетел на такива неща....
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
Преди години живеех в държава, една от най-големите евр. икономики. Изумих се от често срещани хора по улиците в инвалидни колички. Не бях виждала това в БГ. Споделих с приятели. Едни от тях, работили и живели в България, с прекрасни чувства към БГ ми казаха, че хората със здравословни проблеми в тази държава, процентно не са повече от хората с увреждания в БГ. Разликата е, че в БГ те не са интегрирани, "скрити" са по домовете им, нямат социален живот.
Затова Ви предлагам да не ги мислите толкова...и алкохолиците им, и хората им с увреждания - са добре обгрижени от системата и са интегрирани. Това, че в БГ не се коментира и говори...не означава, че проблеми няма.
До коментар [#69] от "olivia14":
Аз имам преки впечатления, затова си позволявам подобни реплики. Но понеже ние, българите много обичаме да се кланяме угоднически и мазно на всичко, що е от "цивилизацията", като всеки обикновен Ганьо, привеждам пример от безкрайните алкохолни пренапивания на 15 -16 -17 годишни тинейджъри на Слънчев бряг. То някак не е хубаво, но нека спомена за последния случай, на който бях неволен свидетел - 20 годишен германец, пиян като кирка, мина през стъклена врата, която кой знае защо беше затворена и вървя 10 метра, без да разбере, че му се е скъсала сънната артерия. Почина веднага. Бог да го прости.. Затова не приемам никакви съвети от "напреднали" нации, които, изтървани на свободен терен се превръщат в истински прасета, да ме прости Господ.
там всичко това няма как да се случи...Учители и деца разговарят на "ти", те са приятели.
Всичко започва още от детската градина. Ако дете прекъсва заниманията и е агресивно - първо му се прави забележка, при повторение - то се отделя в друго помещение и не участва в общите занимания. При следващо подобно действие се уведомяват родителите, че детето има нужда от консултация с психолог.
Обществото не толерира подобно поведение. И това се учи от детската градина.
Точно така е в елитната СМГ, в която зада влезеш е канска борба от родители и ученици. Там се работи с елитната, продуктивна част, а останалите- както могат се оправят.
В истински ужас съм от проблема : Къде да учи детето ми след 7-ми клас? Частни уроци, школи, не знам какви си още напъни /вкл.зарязване на собствената ми работа до критичен минимум/, за да се класира в някаква презирана от мен форма на обучение /като напр.езиковите училища/.
Ако можех, щях да емигрирам само заради децата си и да захвърля години труд и доказване тук.
Именно, Вашите впечатления са от Слънчев бряг. Моите са от 30 г. житейски опит в различни държави в Европа.
Гледате ли политически новини в БГ, излизате ли вечер из София....?
Във Финландия има 6% т.н. шведско малцинство. Точно колкото са българските турци.
Шведският е втори официален език в държавата. Имената на улиците са на 2-та езика. Шведският се изучава задължително в училище. Лекари, адвокати и повечето public servants задължително трябва да говорят шведски. Има и училища и университети, в които се преподава само на шведски. В Хелзинки има шведски театър. Но всички те, ако ги питате, ще ви отговорят, че са финландски граждани. Много етнически финландци учат в шведски университети във Финландия. Те са просто финландци с майчин език шведски.
В училище няма предмет "фински", има "майчин език".
Основата на това финладкото образование да е най-доброто е, че училището е "отворено", т.е. винаги има комуникация какво се случва вътре в него, както и то приема всичко отвън. Реално, училището там е център на социалния живот на населеното място (особено, ако то е малко). При тази ситуация, един гамен няма как да вирее дълго. Той просто ще бъде тотално игнориран и нежелан. Нещо, което малко се знае - ежегодно учителите се атестират от учениците, на има и обратното - учителите също атестират учениците. Резултати:
противно на очакванията и там талантите рано се откриват. Нещо повече - откриват се много "скрити" таланти.
проблемните деца постепенно и безболезено се интегрират или им се обръща внимане по един деликатен и много особен начин, който ги кара сами да се коригират. С тях дискретно работят психолози, често в училището може да викнат и професоналист на много високо ниво - дори такъв от полицията (без децата да разберат естествено).
Каква е разликата между Ориента и Скандинавието - в Ориента се размахват ятагани и се тероризира населението. И въпреки това няма ред, полицията е смешна, войниците им стрелят с калашниците като актьори от Хоивуд. В северните страни, всичко е дискретно, нещата се управляват някак си меко, дори "гейски". Резултатът, обаче е - ред, дисциплина, работеща полиция, армия, високо технологична, съставена от правилните хора, които се разхождат по къс ръкав на -30 градуса и уцелват чалмаря мужду очите от 1км.
Не учат по-малко и по-лесни неща, не е вярно че няма тестове.
Просто ги учат да мислят и да са креативни. Учебниците им са прекрасни, смислени и забавни. Учителите им се съобразяват с възможностите на децата.
Моите деца учиха в частни френски и англо-американски училища в Европа. Те учеха задочно финландското училище. Системата е измислена така, че детето само усвоява уроците, попълва тестове, които изпраща във Финландия за оценка. Понякога им взимах частни учителки-финландки. Всички те бяха невероятни. Едната беше работила като помощник-учител в Хелзинки. Един ден ги заварих да играят баскет на двора. Това е чудесно, но се плаща за преподаване. Тя ми каза, че детето е преуморено, разсеяно е и не я следва в заниманията. Затова го е извела за 30 мин да поиграят. И в това е разликата... Процесът не е авторитарен.
Децата ми посещаваха и финландско училище през ваканциите си.
[quote#75:"irons"]Каква е разликата между Ориента и Скандинавието - в Ориента се размахват ятагани [/quote]
И като си спомни човек за миролюбивите викинги, които са ходели на туристически посещения из дивото Средиземноморие.
... Какво ядете там, круша ли? Браво! Я да видим, тъй както съм легнал, мога ли изяде една круша. Благодарим! Отде ги взимате вий тези неща?
- Купуваме ги - отговаря едва сдържано един от нас.
- Тъй ли? Браво! - одобрява той с пълни от сочната круша уста. - Аз обичам круши.
[quote#66:"olivia14"] Финландия е най-висок процента на отлично завършили студенти, които желаят да станат учители/преподаватели.[/quote]Май това е разковничето..И на други места съм чел ,че високият престиж на учителската професия във финалдското общество е водеща причина за успехите на тяхната система.
Образователната система не е само сгради. Във Финландското училище децата си оставят връхните дрехи на големи закачалки в коридорите. Няма случаи на кражби.
Това е култура на обществото.
Училищата имат обикновено поне по 3 спортни зали/салони. Изградени са от топ материали. Синът ми играеше хокей в зала. Подът в училищния салон бе постлан с невероятен паркет. Децата правят различни спортове. Не ги подготвят всички за олимпийски шампиони. Просто тренират за да са здрави и за удоволствие. Няма родителска "преса" над децата. Има и друго...те имат право да работят от 16 г. по 10 часа на седмица. 5 работни дни по 2 ч. или през уикенда. Дори децата на най-заможните семейства работят. Създава им се чувство на независимост и удовлетворение. Във Финландия всички деца получават месечни детски от държавата, на принципа "децата нямат доходи". Повечето родители им ги дават като месечни джобни пари. Те започват с данъчните си декларации на 16 г.!
[quote#74:"olivia14"]Шведският е втори официален език в държавата. [/quote] А сегашният им премиер и някои ключови министри(като този на отбраната..) са пак етнически шведи(или шведско говорящи финландци).Спомням си и един интересен факт.Разликата в отношението в Швеция и Финландия към образованието на децата в къщи.Доколкото разбрах, във Финландия практически не е е позволено родителите да си образоват сами децата, каквито случаи са се
появили в България напоследък ( пишеше и в нашата медия )
[quote#76:"olivia14"]Процесът не е авторитарен[/quote]Доста се колебая, за да видя само плюсове в отсъствието на авторитаризъм в обучението.От една страна , някак си с образованието по финландската система е по- хармонично и нестресиращо за децата.От друга, слабата застъпеност на състезателното начало и гонката от .. а ла маршъл арт Учител , като че ли пречи на финландците да дават върхови достижения в науката..
Финландия е и държавата с най-много обществени библиотеки на глава от населението. Те са във всеки квартал. Годишният абонамент е символичен. В тях намирате всичко - книги на фински, шведски и др. масови езици. Има и списания - от мода до техника. Има и изданията на Vogue. Библиотеката е абонирана. Тя предлага и безплатни чадъри, които връщате при следващо посещение...за да не увредите книгите, ако вали и вие сте си забравил чадъра.
Не забравяйте, че финландците плащат едни от най-високите данъци... Не съм ги чула да се оплакват. Казват, ДА плащаме високи данъци но имаме най-доброто здравеопазване и образование. И най-добрата социална система. Обезщетение за безработица се изплаща до започване на работа. Обръща се особено внимание на психическото здраве на хората, останали без работа. В последните 10 г. се въведе специална система - служител на постоянен договор, може да си отстъпи работното място на трайно безработен за срок от 6 до 12 м. През това време, той получава процент от заплата си.
[quote#88:"olivia14"]имаме най-доброто здравеопазване и образование. И най-добрата социална система[/quote]
Това няма да впечатли последователните форумни рейгънисти и аполози на малката държава..За тях скандинавците са едва ли не комунисти.
Това, че Вие не сте осведомен не значи че няма наука и научни постижения.
Четете повече и се интересувайте.
Да, там наистина не бият децата - нито в училище нито в къщи. Дори и не си го помисляйте, детето ви има право да се оплаче на социалните служби. Всеки уважава и се съобразява с нормите на поведение и с личността на индивида.
Но всеки си знае и отговорностите в семейството и в обществото.
Университетите са безплатни, всички студенти получават месечни помощи от държавата. За пълната си издръжка по време на следване, дори децата на най-заможните семейства ползват банкови кредити, които изплащат след завършване. Те не остават в дома на родителите след гимназията. Във Финландия има задължителна военна служба. На никого не му минава през ум да се "измъкне". Единствената опция на алтернатива на 1г. военна служба е 3 г. в социалната сфера в полза на обществото.
Има предимства, но и задължения към обществото.
вероятно няма...но това не е целта.
Напр. може да живееш в Западен Лондон, ще спестим наема на семейната къща, само ще съобщим годишната такса за частното училище от 26.000 паунда/дете.
Има добри примери в Европа, и според мен голяма част от тях са в държавите в Сев. Европа.
Не ме разсмивайте с ключовите...МП Александър Щуб е от майка етническа финландка и от баща, етнически швед. И двамата му родители са финландски граждани. Това е толкова нормално за Финландия. Там никой не се представя или изтъква, че е от някакво си малцинство или елит.
Всички са граждани на Финландия.
и във френската система е така. ако Вие прецените, че детето Ви няма знания и ще му бъде трудно през следващата учебна година, Вие може да заявите желание детето да повтори годината. Понякога и училището Ви го налага безалтернативно. Защото накрая на цикъла има изпити. Във Финландия изпитите за кандидатстване в университет са изключително трудни.
Във френската система има пълна матура в края на лицея - минават се изпити по абсолютно всички предмети, дори по спорт. В началото на уч. година се съобщава кои ще бъдат 3 спорта за изпита. С изключение на спорта, всички изпити са писмени - 4 ч., по езиците има и устни.
[quote#94:"olivia14"]Всички са граждани на Финландия[/quote]
To и в България всички сме български граждани, а в щатите американски...Разбирам , че сте много по- добре осведомена за живота във Финландия, но тази постинга ви е доста пренебрежителен и някак издава определено елитарно ..самочувствие
п.п. Този, двукратно повторен въпрос за българите,отново ми говори,че не четете внимателно чуждите постинги.
[quote#90:"olivia14"]Това, че Вие не сте осведомен не значи че няма наука и научни постижения. Четете повече и се интересувайте."Определено ще последвам съвета ви.Все пак да ви осведомя, че освен докторска в една от естествените науки, защитена преди 30 години, имам и долу горе толкова преподавателски години преподавателски стаж в различни университети по света и у нас.Последните 10 са в американски университети и имам възможност да сравнявам възможностите и успехите на студенти от много страни,обучавали се в най -различни системи..
п.п. "Авторитаризъм" съвсем не означава биене на децата..
Двукратно повтореният въпрос е поради проблем с интернет.
Да, имам честта да познавам образователната система на Финландия. И не само нея.
Не аз, а Вие се опитвате да вмъкнете темата за елитарност. Министър-председателят Щуб пръв би Ви се усмихнал, повярвайте. Поне не споменавайте пред финландци, че всички "ключови" министри и г-н Щуб са шведско говорящи. И "най-ключовия" - този на отбраната. Те са супер толерантни и уравновесени хора, но са алергични към елитарност.
И още нещо за Оливия 14, за която всички за финландски граждани: The Swedish People's Party of Finland (Swedish: Svenska folkpartiet i Finland (SFP); Finnish: Suomen ruotsalainen kansanpuolue (RKP)) is a liberal-centrist political party in Finland aiming to represent the interests of the minority Swedish-speaking population of Finland. The party's main election issue has been since its inception the Swedish-speaking Finns' right to their own language and to maintain the Swedish language's position in Finland
Despite its position as one of the minor political parties in the Finnish parliament it has frequently been one of the partners forming the governing coalition cabinets.
Накратко, финландско ДПС,.. балансьор.
[quote#98:"olivia14"]Да, имам честта да познавам образователната система на Финландия. И не само нея.
Не аз, а Вие се опитвате да вмъкнете темата за елитарност[/quote]
Определено се гордеете много с тази чест...Браво да вас и от мен!
Не знам какво съм "вмъкнал", но определено заядливостта е едно от нещата, което не сте научили сред толерантните и спокойни скандинавци.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Иво
Рейтинг: 4670 Любопитно"Седемте принципа на Финландия за добро средно образование"
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36A, в България кога!?
xmm
Рейтинг: 1134 НеутралноОбикновени,разумни неща.
И успешни.
КОТАРАКЪТ В ЧИЗМИ
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#1:"Иво"]A, в България кога!? [/quote]
Глупостта е дар божи, но с него не трябва да се злоупотребява. /Ото фон Бисмарк/Никога, защото в същност на никого не му пука!
chicago514
Рейтинг: 1113 НеутралноФинландците смятат, че децата трябва да бъдат натоварвани постепенно, а най-много да учат само онези, които искат да продължат към висшето образование, т.е. действително много искат и са способни да учат."Учи мама да не работиш го няма при финландците.
zidane
Рейтинг: 700 Веселодано в МинОбр четат дневник рано сутрин, вместо "кафенци и цигаркъ"...
rainbou1
Рейтинг: 1297 НеутралноПри нас са важни делегираните бюджети. На кой му пука за учениците?
biss Mark
Рейтинг: 1424 НеутралноДобри принципи, но явно съобразени с манталитета и условията на живот във Финландия. Най-вжното е че хората имат желание да подобрят нещата и да са полезни за финландците. Сляпото копиране и прилагане в България едва ли ще постигне същия ефект както е във Финландия.
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.Смятам, че някои от тези принципи не са приложими в България, но повече ме притеснява че на никой не му пука и не иска да намери начин за излизане от блатото. Така е и със здравеопазването и с транспорта и със съдебната система.
Consumer
Рейтинг: 2770 ВеселоРодителите също не са длъжни да "учат" с децата си
Every time you spend money you're casting a vote for the kind of world you wantТози феномен го има само у нас, гледам ги в офиса, бачкат цял ден и после като се приберат почват с "човек и природа..." и останалите глупости по програма. Няма такава дивотия!
tedif
Рейтинг: 515 НеутралноЗа да се разбере статията трябва да познаваш финландците,живота им,природата,историята им.
Иначе е невъзможно да разбереш и осмислиш написаното.
paf
Рейтинг: 627 НеутралноТова е вследствие на народопсихологията и манталитета на нацията. У нас дори и малка част от описаното е неприложимо. А си мисля, че е дори и неефикасно.
Да сте чули финландски деца да вземат престижни награди от олимпиади и състезания?! Скоро няма и да чуете. Не, че нашата система е много добра, но просто финландската е неприложима у нас!
alextan
Рейтинг: 515 НеутралноЖалко, че нашата образователна система е още в миналия век.
Най ме дразни у нас тормозът върху малките деца 6- 10 години, част от които завинаги са отвратени от училището, после в гимназиите поне половината само мързелуват.
В Англия например първите класове от училище е подобно на детска градина, няма втори смени и какво ли още не.
lacrima
Рейтинг: 458 НеутралноЗвучи извънземно! Не мисля, че разбиранията и манталитета на нашето общество са еволюирали дотолкова, че да приемем подобни принципи, за огромно съжаление. След 150-200 години, евентуално, може би...
Николай Колев
Рейтинг: 3395 НеутралноТова у нас на практика е неприложимо. Отрицанието е това, което ще обедини различни хора. На един няма да му хареса, че детето му няма да носи скъп телефон, на друг, че ще учи с по-умни, на трети-с по-глупави, на четвърти-с униформи...Който се нагърби с неблагодарната задача да го въведе, ще бъде проклинан до девето коляно. Спомнете си какви драми бяха покрай въвеждането на матурите преди десетина години. Не ме разбирайте погрешно. Не твърдя правилно, или неправилно е било полагането на матури след определено ниво. Говоря как няколко години подред родителски протести ги проваляха. Ако не ме лъже паметта, дали нямаше и съдебни намеси за незаконността им.
🇺🇦* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание🇺🇦8th_ball
Рейтинг: 904 НеутралноМежду другото, именно това, и без тази статия, е уникалното на финландската система - че в ранните години се набляга ва "несериозни предмети", като музика, рисуване и ръчен труд, като дори в рамките на тези предмети се преподанат и други знания. И това е особено важно, тъй като началното образование би трябвало да има за цел да ти даде основата на мисленето и да ти помогне да се изградиш като личност, а не да те превърне в успял или неуспял зубрач.
Химията можеш и сам да си я научиш, например, ако знаеш как. Докато в нашето понятие за образование зубкаш химия, без дори да знаеш какво е това, камо ли как да го научиш. (Това го пише човек, който е печелил национална олимпиада по химия).
Ronald Reagan
Рейтинг: 1062 ВеселоНа Николай Колев предлагам да прочете отново началото на статията! Явно бълграския навик да "забравяме" всичко е училищна черта!
agentdimko
Рейтинг: 571 НеутралноЗа такава система тук ще ни са нужни, учители от северен тип - с по-високи заплати, заради тежкия климат ...
flamendialis
Рейтинг: 233 Неутрално"Затова тук децата се учат да размишляват и да получават знания сами. Учителят не преподава новия урок - има си книги за това. Важни са не наизустените формули, а уменията да ползваш справочници, да работиш с текст, да си служиш с калкулатор и да сърфираш в интернет - да привличаш нужните ресурси за решаването на моментния проблем. "
Най-болната част на нашето образование е този метод на преподаване и изпитване, който изисква децата да наизустяват без грам мисъл. Да не говорим глупостите дето трябва да си ги тъпчат...
Като четях тази статия ми идваше да вия от мъка и самосъжаление...
tamada
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#7:"biss Mark"]Добри принципи, но явно съобразени с манталитета и условията на живот [/quote]
[quote#10:"paf"]У нас дори и малка част от описаното е неприложимо.[/quote]
И двамата грешите. Само преди 50 години финландците са имали същата система като нас. Тогава правят промените наведнъж и съпротивата е била огромна, не само в училищата, но и в общините. В много училища са изчакали няколко години да се пенсионират най-старите учители за да могат да притиснат по-младите и да я въведат. Така че не е до манталитета - просто някой е имал политическа воля и упорство да изкара докрай.
flamendialis
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#14] от "8th_ball":
Присъединявам се изцяло към написаното от Вас! В САЩ също се набляга в началното образование на развиващите творчески заложби и формиращи креативния подход към света изкуства и науки.
А в нашата мила родина, дето се правят конкурси за учебници за милиони лева, децата ни учат откровени глупости. Като например, че богомилството било нещо сходно на сатанинска секта! Това учи сина ми в 5 -ти клас. И когато вдъхновено му обеснявах за това, че богомилите са гностици и за изключително модерната им представа за света /каквато тепърва навлиза сега в нашия мироглед/, той ме гледаше неразбиращо...
teller
Рейтинг: 423 НеутралноНе ми е ясно как учениците повтарят класа. По собствено желание ли? Нали до 7-ми клас оценки няма, а след това устно му казват нещо като " добре си или зле си".
Alexander97
Рейтинг: 1652 Неутрално[quote#10:"paf"]Да сте чули финландски деца да вземат престижни награди от олимпиади и състезания?! Скоро няма и да чуете. Не, че нашата система е много добра, но просто финландската е неприложима у нас![/quote]
Изключително забавни коментари! за образователна система, която е на космическа дистанция от нашата.
paf, когато нашите деца ги посрещаме с фанфари след поредната спечелена "олимпиада", като общество по-добре ли живеем?
Устройството на образованието отговаря на общественото развитие на недоразвитото общество у нас!
Общото неодобрение на мнението ми е предопределено.
Много е говорено и писано за системата на обучение, привнесена от СССР. Вижда се, че не върши работа и се продължава с козметика, а е необходима хирургия.
8th_ball
Рейтинг: 904 Неутрално[quote#10:"paf"]Да сте чули финландски деца да вземат престижни награди от олимпиади и състезания?![/quote]
Някои пък сме чули. Това че нашите медии не го пишат, не означава, че го няма. Традиционно почти всички челни места в тези състезания са окупирани от децата от Източна Азия, като сред тях единствената западна държава, която винаги се промъква на челните позиции е именно Финландия.
teller
Рейтинг: 423 ВеселоВсе пак таблицата за умножение трябва да се научи наизуст.
Kras Zareg
Рейтинг: 233 РазстроеноАлооооо ДНЕВНИК, тази статия аз съм я превеждала - http://blog.euro-woman.net/index.php/component/k2/ item/32-7-principa-na-finlandskoto-obrazovanie
хм
Рейтинг: 2059 НеутралноОо, нека да сравним как е в България:
Детето ни ходи на училище от 8 до 17.30
От 8 до 12.30 учителката не може да им обърне индивидуално внимание, понеже са 30 деца в клас.
От 13 до 17.30 е на занималня, но учителката в занималнята не можела да им помага за домашните, понеже тя била там за да пазела децата.
Резултат - след 9 часа в училище, детето се прибира ненаучило и без домашни.
В 18.30 сядаме тепърва да учим уроци, поднесени неадеквато за възрастта им в учебника, а в 21 ч пишем домашни.
За капак оценките почват от първи клас (което адски много стресира децата), учебното съдържание е на 15-20г и е поднесено тотално неадекватно. Учебниците се "наследяват" и приличат на парцали (изключително ниско качество на съдържание, изработка и дори хартия), а всичко в у-ще е платено - храна, екскурзии, културни мероприятия. Събираме пари за мебели, минерална вода...
Открийте разликите между Финландия и кочината.
xmm
Рейтинг: 1134 Неутрално[quote#25:"хм"] Събираме пари за мебели, минерална вода... [/quote]
Ние купихме и дъска,и шкафчета...
8th_ball
Рейтинг: 904 НеутралноПонеже споменах за Източна Азия и понеже е по темата, да кажа още нещо. Това е кардиналната разлика между Финландия и Корея. Обяснявам:
В Корея децата масово ходят на частни уроци, което доведе sic!, до решение на правителството, с което забрани частни уроци да бъдат давани след 22 часа... Така де, нощите са време за спане. Подобни проблеми има в Сингапур, в Тайван, къде ли не.
Дори сингапурският министър Не-мога-да-му-проаизнеса-името го каза в прав текст - нашето образование не е за да те научи на нещо, а за да ти помогне да отидеш в престижен университет. Престижният университет се е превърнал в самоцел, а горчивата истина е, че там отиват абсолютно объркани и неподготвени хора.
Това не го казвам аз, ами не-мога да-му-произнеса-името.
При това разходите за образование в Източна Озия, особено при частните уроци, са огромни. При много по-ниски такива, Финландия дава значително по-добри резултати. Да, прави са някои от пишещите преди мен, тази схема не е мъзможно да се приложи никъде, извън Финландия. Дори в съседна Швеция няма как. Но безспорно е опит, от който трябва да се поучим. Да се поучим, и да направим образователната си реформа умно, с ясното съзнание, че това е най-важната реформа, която имаме да правим. Но истинска реформа, а не някакви експериментални глупости на парче.
finlip
Рейтинг: 263 НеутралноДневник, това е най- доброто и актуално четиво на което съм попадал. Човек чете и му идва да зареве, защото при фините има ясна идея и държава която да я осъществи, при нас ни идея- щото Исаков не ни я подсказал още, ни държава- дреме им на далаверките в парламента за образованието.
Ситуацията ми прилича на първите пориви на Пасито да ни придвижи към НАТО с трабантчето.... Не казвам абсурдна ама почти. Все пак от някъде трябва да се започне. Поздравления!
citoyen
Рейтинг: 1342 НеутралноУдивителна страна, поделена между Швеция и Русия, чиято история реално започва след 1918 г., а днес са образец за развитие. Нито веднъж не съм ги чул да се оплакват от природните условия. Който както иска да го разбира.
cinik
Рейтинг: 2274 НеутралноДа се взема финландската образователна система, или датската здравна система, или норвежката соицална система за пример е една излишна утопия. Това, за което четем се прави с една камара пари, каквито ние няма да съберем никога. Когато падна стената, се появиха първите статии за Финландия и тогава още ми направи впечатление, че един-единствен от круизните кораби, доставен от някаква финландска корабостроителница е на стойност 4-5 пъти годишния износ на България по това време.
„Слушай ко ша ти кажа, уа! Човека сий направил частна митница на КПП-то, 10 години хероина за Ивропа й минавал приз ньего. И сига ко, ша са остави на някой си Киро да доди от Канада и да му я затвори? Как ша стани тази работа, то са иска мозък да помислиш малко! Нье само Киро ша падни, ами и кака ти Урсула ша падни, хъ-хъ-хъ! "Българските изходни условия са голямо изоставане от добрите примери, ниска ефективност на вложения ресурс, лошо заплащане на учителите, опоскана материална база. Единственият начин, изоставането от 30-40 години да се компенсира ударно, е секторът да се отвори за частен капитал, както стана в здравеопазването. Представете си само, че в здравния сектор бяхме останали на варианта да развиваме наличните държавни болници, поверени на "опитни стопански и партийни ръководители", излъчени от партийните каси. Секторът щеше да е на дереджето на БДЖ и 40-годишните му вагони, които еквивалентите на Драгне Стойнев, Лукарски, Московски и сие да спасяват всеки ден, снимайки се с протестиращите
coffee
Рейтинг: 826 ЛюбопитноКогато синът ми постъпи в първи клас в уж "приличното" бургаско училище "Княз Борис" можеше да смята до 10 и сричаше. В края на първи клас смяташе до 10 и сричаше. Една празна година в животът на детето ми! Втори клас го изкара в музикалното училище барем се забавлява докато е там. В същото време с жена ми направихме проучване на образователните системи в Европа и по света, заминахме за Финландия и се устроихме.
Terveisin!
След две години живот тук бих заявил съвсем откровено, че съм повече от щастлив от избора си. Синът ми е в съвсем обикновено местно училище, 4ти клас и вече знае езика. Единствен чужденец в училището и всички го имат за равен. До 6ти клас нямат оценки. Програмата им е лека и увлекателна, педагозите са много умни и внимателни хора. Дъщеря ми е в детска градина - всеки ден е празник там. То не бяха циркове, балове с костмюи и маски, всякакви занимавки. в Края на първата година попълнихме огромен въпросник за малката с детайли относно нейния характер, поведение и в каква посока искаме да се развива.
Децата ми се чувстват в учебните заведения като у дома си!
Няма да мръдна от тук докато не завършат училище, нищо че нямам един приятел, а работата ми е на 45км от дома. А, и още нещо - университите тук са безплатни за всички
princess_x
Рейтинг: 1303 Неутрално[quote#1:"Иво"]"Седемте принципа на Финландия за добро средно образовани[/quote]
В България се следват точно обратните на тези принципи, във всичко!
Булаир
Рейтинг: 613 Весело"В най-голямото учениците са 960, в най-малкото - 11, но оборудването е напълно еднакво, а финансирането - пропорционално."
... Тези идя си нямат колко са назад и в каква ориенталщина са затънали. ... Модерните тенденции са "парите с ученика" и "държавана помощ за частните училища". ... Ако не вярват - да питат преводачката Дамянова.
princess_x
Рейтинг: 1303 Неутрално[quote#10:"paf"]Да сте чули финландски деца да вземат престижни награди от олимпиади и състезания?! [/quote]
Е и? Какво от това? По-важното е, че не сме чували КАКВО СА ПОСТИГНАЛИ СЛЕД ТОВА тези завоеватели на 'престижни награди от олимпиади и състезания'.
Mark Twain
Рейтинг: 461 ЛюбопитноА във Финландия 50% от децата дали са "нефинландчета", както у нас?
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри Фордdedo pepo
Рейтинг: 1294 НеутралноМного ми хареса образованието на фините.
И баните им.
Булаир
Рейтинг: 613 НеутралноДо коментар [#31] от "coffee":
Радвам се за вас - изключително практично поведение.
princess_x
Рейтинг: 1303 НеутралноА краят на статията е пропуснат:
''Первый раз в первый финский класс
Одна моя знакомая, недавно переехавшая в Финляндию, в прошлом году повела ребенка в 1-й класс. Она волновалась и готовилась к событию, как и положено, согласно русским традициям. Позже эмоционально делилась необычным опытом:
«Сбор возле школы в 9 утра, 14 августа. Первый шок. Впечатление, что дети «как спали, так и пришли». Мой сын в пиджачке с галстуком и букетом выглядел как приглашенный артист. Цветов кроме нас никто не дарил, бантов, шаров, песен и прочих атрибутов праздника не было. Директор школы вышла к школьникам 1–4 классов (старшие – в другом здании), сказала пару приветственных слов и поименно указала ученикам, кому в какой класс. Все. Здравствуй, наше самое первое сентября!
Все иностранцы определены в один класс: шведы, арабы, индус, англичанка, по паре детишек из Эстонии, Украины, России. Финская учительница и 3 переводчика. Некоторые дети посещают 1-й класс второй год, поэтому они тоже «на подхвате», в помощь.
Второй шок, уже с положительной стороны: от родителей никакой подготовки к школе не требуется. Буквально все, «от ранцев до сланцев» (портфель, наполненный «канцелярией», шлепки для бассейна, даже полотенце) ребенку выдали в школе. От родителей вообще ничего не требуется: «все хорошо, ваш ребенок замечательный», говорят всем. Единственное, о чем заботятся – достаточно ли времени проводят вместе ребенок и родители.
Третий, запомнившийся момент – столовая. На сайте школы меню на месяц, ребенок сам накладывает себе, что хочет из предложенного, на его школьной странице в Интернете есть «корзина». Меню учитывает любые предпочтения ребенка, любую диету, если таковая имеется, нужно только сообщить, также есть вегетарианская кухня. В столовой дети, как и в классе, сидят каждый за своим столом».
Вот так выглядит финское среднее образование в очень кратком изложении. Может быть, кому-то оно покажется неправильным. Финны не претендуют на идеал и не успокаиваются на достигнутом, даже в самом хорошем можно найти минусы. Они постоянно исследуют, насколько их школьная система соответствует происходящим изменениям в обществе. Например, в данный момент готовятся реформы, предполагающие разделить математику на алгебру и геометрию, и увеличить часы преподавания по ним, а также выделить литературу и общественную науку как отдельные предметы.
Однако самое главное финская школа определенно делает. Их дети не вскрикивают по ночам от нервного перенапряжения, не мечтают поскорее вырасти, не испытывают ненависти к школе, не терзают себя и всю семью, готовясь к очередным экзаменам. Спокойные, рассудительные и счастливые, они читают книжки, легко смотрят фильмы без перевода на финский язык, играют в компьютерные игры, гоняют на роликах, великах, байках, сочиняют музыку, театральные пьесы, поют. Они радуются жизни. И между всем этим успевают еще и учиться.
Наталья Киреева, Хельсинки''
http://terve.su/zagadki-finskoy-shkoly-menshe-uchi
princess_x
Рейтинг: 1303 Неутрално[quote#25:"хм"]Резултат - след 9 часа в училище, детето се прибира ненаучило и без домашни. [/quote]
Но за сметка на това - преуморено, без да е имало възможност да си поспи следобеда, както е полезно.
irons
Рейтинг: 638 НеутралноЗапознат съм много добре с финландското училище като система на образование и като сгради. Бих желал да направя следните добавки към много добрата статия (която е добре, че не е написана от български журналист).
. На база на мненията се правят анализи и при системата непрекъснато се реформира. ЗАБЕЛЕТЕ - ЕДНА ТОЛКОВА ДОБРА СИСТЕМА НЕПРЕКЪСНАТО СЕ ПРОМЕНЯ. Направете сравнението с нещата у нас - 90% от родителите ще ви кажат, че трябва да се учи "като едно време" - със здрав бой и учене не стхотворения и формули наизуст.
1. Всички училищни сгради се правят САМО СЛЕД МЕЖДУНАРОДЕН АРХИТЕКТУРЕН КОНКУРС. Спечелилият архитект е в журито на следващия конкурс. "Обществена поръчка за пълен инженеринг" е забранено понятие!
2. Има комисия, която непрекъснато обикаля училищата и се търсят проблеми. Нарочно се питат родителите, учителите, директорите и най-важното - учениците за такива проблеми. Не се обръща внимание на хвалбите (и там има кметове, които в стил ГЕРБ си хвалят непрекъснато "постиженията"
3. Неходенето на училище, води до следната писмо до родителите - "уважаеми ...., очевидно, Вие не подкрепяте финландската социална система и затова не изпращате детето си на училище. С този си акт, на база на ...., Вие доброволно сте се отказали от ВСИЧКИ социални придобивки на Финландия, включващи безплатно образование, социални услуги и здравеопазване. Ако имате въпроси, относно социалноосигурителния си статус, обадете се на ...".
И ще завърша с това - нашето образование се нуждае от СПЕШНА И БОЛЕЗНЕНА РЕФОРМА. Изоставаме не само от Финландия и ЕС. Неслучайно статията е руска. Дори и там отдавна са прегърнали модерните методи на образование. Вижте също и белоруските селски училища в интернтет. И от тях сме вече много изостанали. Дори "престижните" ни частни училища за нищо не стават. Едни лъскави сгради, създадени да изтупват джобовете не уплашените родители.
irons
Рейтинг: 638 НеутралноПС: между другото, една такава консервативна образователна система като британската, отвана е прегърнала принципите на финландското училище. В последните години, наградите на Кралския Институт на Британските Архитекти са само училища.
aleko
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#24] от "krmihova":
o-obrazovaniya-838510/
Не се кахъри. Аз пък съм я пускал няколко пъти като линк.
Ето откъде:
http://www.adme.ru/zhizn-nauka/7-principov-finskog
princess_x
Рейтинг: 1303 НеутралноАко не друго, то поне трябва да се опитаме да приложим принципите 'равенство' и 'индивидуалност'. Особено вторият е абсолютно логично следствие от ИНДИВИДУАЛНИТЕ особености на детския мозък и психика; едни деца имат даденост да се справят по-добре с аналитични и вербални проблеми, а други - с образни, пространствени и други подобни. Едно дете, на което му е по-трудно да запомня думи или да си служи с числа и математически формули, съвсем не е по-глупаво, а просто мозъкът му е устроен и развит по различен начин. Трябва само тези разлики да бъдат открити и съответно обучението - индивидуализирано. Освен другото, този подход би спестил много нерви и стрес и на децата, и на учителите, и на родителите.
coffee
Рейтинг: 826 Любопитно[quote#37:"Булаир"]До коментар [#31] от "coffee":
Радвам се за вас - изключително практично поведение. [/quote]
Kiitos (Благодаря) за отзива. Наистина думата е "практично". 8 години се блъсках в гърдите "Аз съм българин, никъде не мърдам, тук съм роден, тия дет заминават избират лесното..." И ей ме на, на г*за на географията, пак бачкам като говедо, ама поне знам, че децата ми изживяват детските си години в среда бе з насилие, грубост и вечно отрицание. Това не значи, че е лесно. Правила има много и се спазват стриктно - и от деца и от възрастни.
И едва през последните няколко месеца на мен ми прехвърча мисълта, че обществото и системата им са толкова добри именно заради средата, обграждаща ги от ранна детска възраст до средното училище. Някой ще каже "Ми то е близко до ума"... Ми да, ама не. Не и докато не се замесиш, усетиш и участваш в него.
irons
Рейтинг: 638 НеутралноППС: поради това, че нямат огради, във финландските училища почти няма насилие. Училшщото са част от квортолното обществено пространство и хората се разхождат в обособения двор на местното училище. Нали се сещате, че няма как някой бабаит да издевателства над по-малките, при положение, че около него се разхождат здрави чичковци.
Малка подробност - всяка паралелка си има свое собствено дворче, заградено - това е мястото за учене навън, за раздвижване и за гимнастика. Класните стаи на всеки клас са групирани около малко вътрешно пространство - за игри и общи лекции. Стаите са с големи стъклени стени към това общо място. Ако не ти е интересно, може да отидеш при другия клас или с няколко човека да си сформирате група по интереси в общото пространство. Например - правите си група по авиомоделизъм и си намирате наставник, ако ви е нужен (това може да е преподавател, по-голям желаещ ученик или дори родител)
Няма коридори - има форумно пространство, което е също така нещо като столова, място за комуникация и може да се преустройва в сцена за представления и изложби.
grand funk railroad
Рейтинг: 1134 НеутралноПринципите са чудесни, но не са приложими навсякъде.
Parmi ceux qui n'ont rien à dire les plus agréables sont ceux qui se taisent. ColucheКакъв е броят на ромите във Финландия?
Какъв е броят на емигрантите от Африка, Магреба и Близкия изток?
Arya Stark
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#18] от "tamada":
"Winter is Coming"Определено ме обнадеждихте!
Но не съм убедена, че обществото е готово да поиска подобна реформа, нито във волята на сменящите се управници да я проведат докрай.
choss
Рейтинг: 627 Неутрално[quote#29:"citoyen"] Нито веднъж не съм ги чул да се оплакват от природните условия. Който както иска да го разбира.[/quote]
Щото имат природа, с която се съобразяват, а не условия.
Arya Stark
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#24] от "krmihova":
"Winter is Coming"Поздравления! Точно си мислех, че преводът е прекалено добър
Роси
Рейтинг: 8049 НеутралноУчат по-малко,по-лесни неща,няма домашни,няма тестове,но научават всичко и може би с удоволствие ходят на училище.Тука учат много ,сложни неща,едва си мъкнатпретъпканите раници,родителите дори понякога не могат да разберат сложната материя и накрая повечето нищо не знаят.
8th_ball
Рейтинг: 904 НеутралноДо коментар [#50] от "rosiraycheva50._":
Именно това е разликата. Там се научават как да учат, на самата техника на ученето, която, като я овладееш, можеш след това да научиш всичко. Докато тук се наливат знания, които сами по себе си не са безсмислени, но просто не могат да бъдат Усвоени, защото се вкарват механично, венозно, дет'се вика. Смисълът на образованието е изобщо да те научи на се учиш и евентуално да ти помогне с някаква методология, която ще ти бъде полезна при самообразованието.
Другото нещо, ама там вече нещата стават по-сложни, всяко знание е безполезно до момента, в който не започне да се превръща в самопознание. Нещо като хард-диск, пълен с данни, който да няма съответният софт, който да ги обработва.
gost22
Рейтинг: 2079 Весело[quote#46:"grand funk railroad"]Принципите са чудесни, но не са приложими навсякъде.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Какъв е броят на ромите във Финландия? [/quote]
Май точно там, ромите се натискаха да стават помощник преподаватели ...защото тази професия била най-уважаваната в ромската общност. Имаше статия в Дневник или Капитал миналата година. То всъщност и ромите им не са като нашите, нищо че са роми.
coffee
Рейтинг: 826 Неутрално[quote#46:"grand funk railroad"]Какъв е броят на ромите във Финландия?
Какъв е броят на емигрантите от Африка, Магреба и Близкия изток? [/quote]
Така наречените "Кале", тукашните цигани, са около 10 хил.
През 90-те идват огромни тълпи от Африка и Азия. Сомалийците само са около 10 хил., 8 хил. турци, 7-8 хил. тайванци, около 4 хил. китайци и продължават да се тълпят. В ХелСинки всеки трети е черен като въглен. Общо с руснаците о естонците (които са най-много) чужденците са повече от 200 хил. Всички живеят наравно и спазват (до колкото могат и искат) законите и правилата. Една крачка встрани - и си вън от системата с минимални шансове за повторна интерграция (виж коментар 40, т.3). Българите сме около хиляда. Преводачката дето ни помагаше в началото беше много щастлива да работи с "нормални" българи. Разказа, че повечто време висяла по арести и следствия да превежда на наркопласьори и сводници.
Българските (и румъснки) цигани в Хелсинки идват на тълпи лятото, крадат пияните по парковете и събират pantti, спят по горите в коли и палатки, а мишето им скатаване тука няма нищо общо с наглото им фукане в Бг.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноОсновен принцип при отглеждане и обучение на децата във Финландия е равноправието. 39818
Това е традиция и започва още с раждането на децата. Всяко дете, независимо от доходите на родителите, получава подарък от Финландската държава - кутия пълна с дрехи за бебето. Всички те са топ качеството. Има и завивка и горна дреха, тип оверал. Кутията се използва за легло на бебето от 0 до 4 месеца.
Принципът е: децата нямат доходи, те са еднакво третирани.
http://www.bbc.com/news/blogs-magazine-monitor-309
elviejo
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#12:"lacrima"]Звучи извънземно! Не мисля, че разбиранията и манталитета на нашето общество са еволюирали дотолкова, че да приемем подобни принципи, за огромно съжаление. След 150-200 години, евентуално, може би...[/quote]Никакво извънземно, никакви 150-200 години, може да стане още на другия ден от идването на Атака на власт. Знам какво ще ми отговорите, че няма да дойде Атака на власт - да, може и да не дойде Атака на власт, но тогава няма как да имаме и ние такова образование, няма как да имаме нещо добро!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Булаир
Рейтинг: 613 НеутралноЕто какво казва една умна жена ...
http://news.bgnes.com/view/1214326
... а политиците, както обикновено, мислят за далаверата.
хм
Рейтинг: 2059 НеутралноДо коментар [#55] от "elviejo":
ако дойде (б)атака на власт, ще си останете само лумпените и циганите в кочината.
аз ще съм един от първите, който ще изведе семейството си.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#10] от "paf":
а вие откъде знаете, че не са ? трябва да четете повече, не само българска преса.
Финландия /5 милиона население/ е производител и износител на високи технологии.
А и българските деца, спечелили межд. олимпиади НЕ остават в БГ.
Само едно от тях познавам, което остана да следва в БГ. Но за докторантура замина за САЩ, тук нямаше с кого да я прави...И то няма да се върне.
Камен
Рейтинг: 926 НеутралноХич не ми харесва тяхната система:
"Преподава се само това, което може да послужи в живота. Логаритмите или устройството на доменната пещ няма да потрябват, затова и не се изучават."
Възпитават едни консуматори, дето няма да мислят много и ще натискат там копчетата на машината, на която работят.
И един страничен въпрос - как може да били 5-ти в света по математика, като те логаритъм не знаят какво е? Може би по сметки с калкулаторите - но математиката е много повече от това.
Жал ми е малко за тези деца, звучи ми като много стерилна система, учителят трябвало да не се привързва към тях, и първото нещо, което научавали в първи клас било как да се оплачат на социалния работник, ако някой възрастен "ги тормози".
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноВъв Финландия никой не говори за елитарност. В БГ, най-бедната държава в ЕС, всеки родител се хвали с "елитно" училище - частно или държавно. Финландците не биха коментирали или съдили това, но смятат тези хора, че са за психиатър.
Финландците винаги се представят само чрез себе си...своите лични постижения - не родители, не наследства.
През последните години са много популярни и желани, и от родителите, т.н. интегрирани класове. Деца със здравословни проблеми и здрави деца учат заедно. Има норматив за брой деца в клас, които учител може да поеме. 1 болно дете = 3 здрави. Така децата се учат да приемат различията, понякога е и много вдъхновяващо. Особено когато дете с множествена склероза, не може да държи молива, но помага и решава задачи по математика на здравия си приятел и съученик. Не мислите, че интегрираните класове са в периферни училища, те са навсякъде, и в най-скъпите райони на Хелзинки.
Вчера мина безшумно на първо четене закон за "парите следват ученика"...в частното училище. България има спешна нужда от реформа в образованието, в държавното образование.
andreas_hofer
Рейтинг: 912 НеутралноМного интересна система. Само това че всичко е доброволно на мен лично не ми харесва много, защото много от децата ако ги оставиш да правят каквото искат може и никога да не отворят книга. Малко натиск от родителите не е излишен според мен. Разбира се, под малко, разбирам наистина малко, а не диви истерии и шамари.
Комунизмът и неговите мутации са проклятието на съвременна БългарияИнтересно е също, защо не могат да приложат тази система шведите и норвежците, които по климат и култура са близки?
Колкото до постиженията на финландската система мисля, че някои коментиращи бъркат олимпиадите с оценките на ПИЗА. Финландската образователна система получава много високи оценки от ПИЗА, защото общото средно ниво е високо по математика и четене, но на олимпиади обикновено фински лауреати няма, защото не се обръща такова внимание на вундеркиндите както у нас. В България като видят един гений по физика или математика започват да работят индивидуално с него, а тройкаджиите просто ги игнорират и се отнасят с тях видимо пренебрежително учителите. В резултат на това имаме олимпийски призьори по математика, информатика, физика и т.н., както и ученици в езикови и математически гимназии, които говорят отлично по няколко езика и ги приемат в най-престижните университети в света. Но, на всеки такъв шампион има стотици неграмотни и полуграмотни ученици, което води до много ниско средно ниво на качеството на нашата система. Докато финландците вдигат средното ниво с индивидуални занимания с всеки, но за сметка на това се получава така, че един вундеркинд по математика не може да се развие оптимално, колкото и да му дават индивидуални занятия. Летвата се сваля дори и от това, че до 6 клас се учи с 1 учител, който не е специалист по един предмет. С други думи, няма идеална система, но определено финландците са по-близо до истината. Зубренето наизуст е бичът на всички източноевропейски системи!
elviejo
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#58:"хм"]ако дойде (б)атака на власт, ще си останете само лумпените и циганите в кочината. аз ще съм един от първите, който ще изведе семейството си.[/quote]Напротив, за един мандат на Атака ще се завърнат емигрантите и България ще стане отново 9 000 000, вместо сегашните жалки 4 500 000, живеещи в България при крайна мизерия. А ти че ще заминеш, означава само, че винаги се намират глупаци, които вярват на комуноидните лъжи и те са обикновено комуноиди, нормални хора не биха го направили.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#60] от "Камен":
Материалът не дава пълна информация за образователната система на Финландия. Той е общо информативен.
Вие не се безпокойте, Финландия, с население от 5 милиона, е производител и износител на високо-технологични продукти.
Иво
Рейтинг: 4670 ЛюбопитноПриятно впечатление ми прави, че във Финландия учат религия или "разбиране за живота" от 1 до 9 клас! Браво. Както и това, че няма домашни.... изобщо, има толкова големи разлики между нашата обр. система и тяхната.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#52] от "gost22":
Не, във Финландия е най-висок процента на отлично завършили студенти, които желаят да станат учители/преподаватели.
Няма по-добро от това да имаш мотивиран и добре подготвен учител за децата, нали ?
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#65] от "Иво":
Моето дете имаше всеки понеделник, първия час религия. Детето само информира коя религия изповядва, за агностици има философия.
Правят и тестове - напр. да представят своята религия, черква на приятели от друго вероизповедание.
Иво
Рейтинг: 4670 ЛюбопитноДо коментар [#44] от "coffee":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36До коментар [#45] от "irons":
Виждам, че и двамата сте запознати със финландската система за образование.... интересно ми е как учителите там се контролира дисциплината по време на клас. Защото, в нашите училища това е сериозен проблем.... пълно е с ученици, които вдигат шум в класната стая, не обръщат внимание на това което учителя говори, бият се помежду си, играят си на игрички на GSM-а, и така нататък и така нататък. Има и случаи когато учениците упражняват физическа агресия към учителите (това става обикновено в по-горните класове). Бил съм свидетел на такива неща....
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#56] от "Сиянието на Мрака":
Преди години живеех в държава, една от най-големите евр. икономики. Изумих се от често срещани хора по улиците в инвалидни колички. Не бях виждала това в БГ. Споделих с приятели. Едни от тях, работили и живели в България, с прекрасни чувства към БГ ми казаха, че хората със здравословни проблеми в тази държава, процентно не са повече от хората с увреждания в БГ. Разликата е, че в БГ те не са интегрирани, "скрити" са по домовете им, нямат социален живот.
Затова Ви предлагам да не ги мислите толкова...и алкохолиците им, и хората им с увреждания - са добре обгрижени от системата и са интегрирани. Това, че в БГ не се коментира и говори...не означава, че проблеми няма.
Арон
Рейтинг: 1416 НеутралноДо коментар [#69] от "olivia14":
Аз имам преки впечатления, затова си позволявам подобни реплики. Но понеже ние, българите много обичаме да се кланяме угоднически и мазно на всичко, що е от "цивилизацията", като всеки обикновен Ганьо, привеждам пример от безкрайните алкохолни пренапивания на 15 -16 -17 годишни тинейджъри на Слънчев бряг. То някак не е хубаво, но нека спомена за последния случай, на който бях неволен свидетел - 20 годишен германец, пиян като кирка, мина през стъклена врата, която кой знае защо беше затворена и вървя 10 метра, без да разбере, че му се е скъсала сънната артерия. Почина веднага. Бог да го прости.. Затова не приемам никакви съвети от "напреднали" нации, които, изтървани на свободен терен се превръщат в истински прасета, да ме прости Господ.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#68] от "Иво":
там всичко това няма как да се случи...Учители и деца разговарят на "ти", те са приятели.
Всичко започва още от детската градина. Ако дете прекъсва заниманията и е агресивно - първо му се прави забележка, при повторение - то се отделя в друго помещение и не участва в общите занимания. При следващо подобно действие се уведомяват родителите, че детето има нужда от консултация с психолог.
Обществото не толерира подобно поведение. И това се учи от детската градина.
flamendialis
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#62] от "andreas_hofer":
Точно така е в елитната СМГ, в която зада влезеш е канска борба от родители и ученици. Там се работи с елитната, продуктивна част, а останалите- както могат се оправят.
В истински ужас съм от проблема : Къде да учи детето ми след 7-ми клас? Частни уроци, школи, не знам какви си още напъни /вкл.зарязване на собствената ми работа до критичен минимум/, за да се класира в някаква презирана от мен форма на обучение /като напр.езиковите училища/.
Ако можех, щях да емигрирам само заради децата си и да захвърля години труд и доказване тук.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#70] от "Сиянието на Мрака":
Именно, Вашите впечатления са от Слънчев бряг. Моите са от 30 г. житейски опит в различни държави в Европа.
Гледате ли политически новини в БГ, излизате ли вечер из София....?
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#35] от "Mark Twain":
Във Финландия има 6% т.н. шведско малцинство. Точно колкото са българските турци.
Шведският е втори официален език в държавата. Имената на улиците са на 2-та езика. Шведският се изучава задължително в училище. Лекари, адвокати и повечето public servants задължително трябва да говорят шведски. Има и училища и университети, в които се преподава само на шведски. В Хелзинки има шведски театър. Но всички те, ако ги питате, ще ви отговорят, че са финландски граждани. Много етнически финландци учат в шведски университети във Финландия. Те са просто финландци с майчин език шведски.
В училище няма предмет "фински", има "майчин език".
irons
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#68] от "Иво":
Основата на това финладкото образование да е най-доброто е, че училището е "отворено", т.е. винаги има комуникация какво се случва вътре в него, както и то приема всичко отвън. Реално, училището там е център на социалния живот на населеното място (особено, ако то е малко). При тази ситуация, един гамен няма как да вирее дълго. Той просто ще бъде тотално игнориран и нежелан. Нещо, което малко се знае - ежегодно учителите се атестират от учениците, на има и обратното - учителите също атестират учениците. Резултати:
противно на очакванията и там талантите рано се откриват. Нещо повече - откриват се много "скрити" таланти.
проблемните деца постепенно и безболезено се интегрират или им се обръща внимане по един деликатен и много особен начин, който ги кара сами да се коригират. С тях дискретно работят психолози, често в училището може да викнат и професоналист на много високо ниво - дори такъв от полицията (без децата да разберат естествено).
Каква е разликата между Ориента и Скандинавието - в Ориента се размахват ятагани и се тероризира населението. И въпреки това няма ред, полицията е смешна, войниците им стрелят с калашниците като актьори от Хоивуд. В северните страни, всичко е дискретно, нещата се управляват някак си меко, дори "гейски". Резултатът, обаче е - ред, дисциплина, работеща полиция, армия, високо технологична, съставена от правилните хора, които се разхождат по къс ръкав на -30 градуса и уцелват чалмаря мужду очите от 1км.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#50] от "rosiraycheva50._":
Не учат по-малко и по-лесни неща, не е вярно че няма тестове.
Просто ги учат да мислят и да са креативни. Учебниците им са прекрасни, смислени и забавни. Учителите им се съобразяват с възможностите на децата.
Моите деца учиха в частни френски и англо-американски училища в Европа. Те учеха задочно финландското училище. Системата е измислена така, че детето само усвоява уроците, попълва тестове, които изпраща във Финландия за оценка. Понякога им взимах частни учителки-финландки. Всички те бяха невероятни. Едната беше работила като помощник-учител в Хелзинки. Един ден ги заварих да играят баскет на двора. Това е чудесно, но се плаща за преподаване. Тя ми каза, че детето е преуморено, разсеяно е и не я следва в заниманията. Затова го е извела за 30 мин да поиграят. И в това е разликата... Процесът не е авторитарен.
Децата ми посещаваха и финландско училище през ваканциите си.
тулса
Рейтинг: 2668 Любопитно[quote#25:"хм"]Открийте разликите между Финландия и кочината. [/quote]Нека да опитам..Във Финландия живеят финландци, а в "кочината" ..прасета?
"The glory of God is intelligence"тулса
Рейтинг: 2668 Весело[quote#75:"irons"]Каква е разликата между Ориента и Скандинавието - в Ориента се размахват ятагани [/quote]
"The glory of God is intelligence"И като си спомни човек за миролюбивите викинги, които са ходели на туристически посещения из дивото Средиземноморие.
Булаир
Рейтинг: 613 ВеселоДо коментар [#44] от "coffee":
... Какво ядете там, круша ли? Браво! Я да видим, тъй както съм легнал, мога ли изяде една круша. Благодарим! Отде ги взимате вий тези неща?
- Купуваме ги - отговаря едва сдържано един от нас.
- Тъй ли? Браво! - одобрява той с пълни от сочната круша уста. - Аз обичам круши.
тулса
Рейтинг: 2668 Неутрално[quote#66:"olivia14"] Финландия е най-висок процента на отлично завършили студенти, които желаят да станат учители/преподаватели.[/quote]Май това е разковничето..И на други места съм чел ,че високият престиж на учителската професия във финалдското общество е водеща причина за успехите на тяхната система.
"The glory of God is intelligence"olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#40] от "irons":
Образователната система не е само сгради. Във Финландското училище децата си оставят връхните дрехи на големи закачалки в коридорите. Няма случаи на кражби.
Това е култура на обществото.
Училищата имат обикновено поне по 3 спортни зали/салони. Изградени са от топ материали. Синът ми играеше хокей в зала. Подът в училищния салон бе постлан с невероятен паркет. Децата правят различни спортове. Не ги подготвят всички за олимпийски шампиони. Просто тренират за да са здрави и за удоволствие. Няма родителска "преса" над децата. Има и друго...те имат право да работят от 16 г. по 10 часа на седмица. 5 работни дни по 2 ч. или през уикенда. Дори децата на най-заможните семейства работят. Създава им се чувство на независимост и удовлетворение. Във Финландия всички деца получават месечни детски от държавата, на принципа "децата нямат доходи". Повечето родители им ги дават като месечни джобни пари. Те започват с данъчните си декларации на 16 г.!
тулса
Рейтинг: 2668 Неутрално[quote#74:"olivia14"]Шведският е втори официален език в държавата. [/quote] А сегашният им премиер и някои ключови министри(като този на отбраната..) са пак етнически шведи(или шведско говорящи финландци).Спомням си и един интересен факт.Разликата в отношението в Швеция и Финландия към образованието на децата в къщи.Доколкото разбрах, във Финландия практически не е е позволено родителите да си образоват сами децата, каквито случаи са се
"The glory of God is intelligence"появили в България напоследък ( пишеше и в нашата медия )
тулса
Рейтинг: 2668 Неутрално[quote#76:"olivia14"]Процесът не е авторитарен[/quote]Доста се колебая, за да видя само плюсове в отсъствието на авторитаризъм в обучението.От една страна , някак си с образованието по финландската система е по- хармонично и нестресиращо за децата.От друга, слабата застъпеност на състезателното начало и гонката от .. а ла маршъл арт Учител , като че ли пречи на финландците да дават върхови достижения в науката..
"The glory of God is intelligence"Иво
Рейтинг: 4670 Любопитно[quote#66:"olivia14"]Няма по-добро от това да имаш мотивиран и добре подготвен учител за децата, нали ?[/quote]
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Така е, още повече, че получават добра заплата - 5000 евро, поне така пише в статията. Това сигурно е още един стимул да си вършиш добре работата.
Иво
Рейтинг: 4670 НеутралноДо коментар [#71] от "olivia14":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36До коментар [#75] от "irons":
Ясно, благодаря за информацията.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#75] от "irons":
Финландия е и държавата с най-много обществени библиотеки на глава от населението. Те са във всеки квартал. Годишният абонамент е символичен. В тях намирате всичко - книги на фински, шведски и др. масови езици. Има и списания - от мода до техника. Има и изданията на Vogue. Библиотеката е абонирана. Тя предлага и безплатни чадъри, които връщате при следващо посещение...за да не увредите книгите, ако вали и вие сте си забравил чадъра.
grand funk railroad
Рейтинг: 1134 НеутралноДо коментар [#53] от "coffee":
Parmi ceux qui n'ont rien à dire les plus agréables sont ceux qui se taisent. Coluche[quote#53:"coffee"]чужденците са повече от 200 хил. [/quote]
При 5,3 млн. това прави около 4%. В държави като Франция и България, % на "цветното" население е около 15%.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#84] от "Иво":
Не забравяйте, че финландците плащат едни от най-високите данъци... Не съм ги чула да се оплакват. Казват, ДА плащаме високи данъци но имаме най-доброто здравеопазване и образование. И най-добрата социална система. Обезщетение за безработица се изплаща до започване на работа. Обръща се особено внимание на психическото здраве на хората, останали без работа. В последните 10 г. се въведе специална система - служител на постоянен договор, може да си отстъпи работното място на трайно безработен за срок от 6 до 12 м. През това време, той получава процент от заплата си.
тулса
Рейтинг: 2668 Неутрално[quote#88:"olivia14"]имаме най-доброто здравеопазване и образование. И най-добрата социална система[/quote]
"The glory of God is intelligence"Това няма да впечатли последователните форумни рейгънисти и аполози на малката държава..За тях скандинавците са едва ли не комунисти.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#83] от "тулса":
Това, че Вие не сте осведомен не значи че няма наука и научни постижения.
Четете повече и се интересувайте.
Да, там наистина не бият децата - нито в училище нито в къщи. Дори и не си го помисляйте, детето ви има право да се оплаче на социалните служби. Всеки уважава и се съобразява с нормите на поведение и с личността на индивида.
Но всеки си знае и отговорностите в семейството и в обществото.
Университетите са безплатни, всички студенти получават месечни помощи от държавата. За пълната си издръжка по време на следване, дори децата на най-заможните семейства ползват банкови кредити, които изплащат след завършване. Те не остават в дома на родителите след гимназията. Във Финландия има задължителна военна служба. На никого не му минава през ум да се "измъкне". Единствената опция на алтернатива на 1г. военна служба е 3 г. в социалната сфера в полза на обществото.
Има предимства, но и задължения към обществото.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#89] от "тулса":
а българите какви са ?
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#89] от "тулса":
а българите какви са ?
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#89] от "тулса":
вероятно няма...но това не е целта.
Напр. може да живееш в Западен Лондон, ще спестим наема на семейната къща, само ще съобщим годишната такса за частното училище от 26.000 паунда/дете.
Има добри примери в Европа, и според мен голяма част от тях са в държавите в Сев. Европа.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#82] от "тулса":
Не ме разсмивайте с ключовите...МП Александър Щуб е от майка етническа финландка и от баща, етнически швед. И двамата му родители са финландски граждани. Това е толкова нормално за Финландия. Там никой не се представя или изтъква, че е от някакво си малцинство или елит.
Всички са граждани на Финландия.
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#20] от "teller":
и във френската система е така. ако Вие прецените, че детето Ви няма знания и ще му бъде трудно през следващата учебна година, Вие може да заявите желание детето да повтори годината. Понякога и училището Ви го налага безалтернативно. Защото накрая на цикъла има изпити. Във Финландия изпитите за кандидатстване в университет са изключително трудни.
Във френската система има пълна матура в края на лицея - минават се изпити по абсолютно всички предмети, дори по спорт. В началото на уч. година се съобщава кои ще бъдат 3 спорта за изпита. С изключение на спорта, всички изпити са писмени - 4 ч., по езиците има и устни.
тулса
Рейтинг: 2668 Весело[quote#94:"olivia14"]Всички са граждани на Финландия[/quote]
"The glory of God is intelligence"To и в България всички сме български граждани, а в щатите американски...Разбирам , че сте много по- добре осведомена за живота във Финландия, но тази постинга ви е доста пренебрежителен и някак издава определено елитарно ..самочувствие
п.п. Този, двукратно повторен въпрос за българите,отново ми говори,че не четете внимателно чуждите постинги.
тулса
Рейтинг: 2668 Неутрално[quote#90:"olivia14"]Това, че Вие не сте осведомен не значи че няма наука и научни постижения. Четете повече и се интересувайте."Определено ще последвам съвета ви.
Все пак да ви осведомя, че освен докторска в една от естествените науки, защитена преди 30 години, имам и долу горе толкова преподавателски години преподавателски стаж в различни университети по света и у нас.Последните 10 са в американски университети и имам възможност да сравнявам възможностите и успехите на студенти от много страни,обучавали се в най -различни системи..
"The glory of God is intelligence"п.п. "Авторитаризъм" съвсем не означава биене на децата..
olivia14
Рейтинг: 402 НеутралноДвукратно повтореният въпрос е поради проблем с интернет.
Да, имам честта да познавам образователната система на Финландия. И не само нея.
Не аз, а Вие се опитвате да вмъкнете темата за елитарност. Министър-председателят Щуб пръв би Ви се усмихнал, повярвайте. Поне не споменавайте пред финландци, че всички "ключови" министри и г-н Щуб са шведско говорящи. И "най-ключовия" - този на отбраната. Те са супер толерантни и уравновесени хора, но са алергични към елитарност.
тулса
Рейтинг: 2668 НеутралноИ още нещо за Оливия 14, за която всички за финландски граждани: The Swedish People's Party of Finland (Swedish: Svenska folkpartiet i Finland (SFP); Finnish: Suomen ruotsalainen kansanpuolue (RKP)) is a liberal-centrist political party in Finland aiming to represent the interests of the minority Swedish-speaking population of Finland. The party's main election issue has been since its inception the Swedish-speaking Finns' right to their own language and to maintain the Swedish language's position in Finland
"The glory of God is intelligence"Despite its position as one of the minor political parties in the Finnish parliament it has frequently been one of the partners forming the governing coalition cabinets.
Накратко, финландско ДПС,.. балансьор.
тулса
Рейтинг: 2668 Весело[quote#98:"olivia14"]Да, имам честта да познавам образователната система на Финландия. И не само нея.
"The glory of God is intelligence"Не аз, а Вие се опитвате да вмъкнете темата за елитарност[/quote]
Определено се гордеете много с тази чест...Браво да вас и от мен!
Не знам какво съм "вмъкнал", но определено заядливостта е едно от нещата, което не сте научили сред толерантните и спокойни скандинавци.