
© Димитър Катерински
Прогнозите за дъжд и облаци и днес не предполагат много забавления навън. Затова "Дневник" припомня една от най-симпатичните и харесвани рецепти на Ирина Катеринска, като идея за приятно и полезно изкарване на неделния ден вкъщи.
Приготвянето на домашен хляб е занимание, което носи със себе си безброй много удоволствия. От насладата по замесването на тестото, през невероятния аромат, който се носи от фурната, докато се пече, до вкуса на първата хапка, намазана с масло. Правенето на хляб учи на търпение и удивлява с чуден резултат, постигнат от простичкото смесване на мая, брашно и вода.
Това е и занимание, което изисква повече време, така че не всеки родител би се захванал с месене, особено в компанията на малчугани. Но ако нямате нищо против да прекарате една неделя в кухнята, покрити от глава до пети в брашно и сред много веселба, то приготвянето на хляб е точно за вас.
Въпреки привидно простите си съставки той може да бъде обогатен с много различни добавки и брашна. Освен стандартния бял, който е много по-вкусен от този в магазина, можете да направите пълнозърнест или ръжен, с ядки и семена, картофен, със сушени домати и маслини и да експериментирате с подправки, които допадат на цялото семейство.
От всички тях се получават чудесно вкусни сандвичи за учениците, идеални препечени филийки за закуската сутрин или пък просто намазани с лютеница за следобедно похапване.
Ръженият хляб има специфичен, леко сладникав вкус, много плътен, земен аромат и засища доста повече от белия. Втасва бавно, не се надува много, средата му е съвсем леко влажна и сам по-себе си е достоен да бъде основно ястие, а не гарнитура към обедната супа например. Ако вкъщи очаквате точно така да изглежда и ухае един наистина хубав хляб, то тази рецепта със сигурност ще ви хареса. А на децата безспорно ще им допадне да участват във всички стъпки от приготвянето му.
За направата на едно малко ръжено хлебче са нужни: 300 г ръжено брашно, 200 г пълнозърнесто брашно, 250 мл хладка вода, 1 пакетче суха мая или 1/2 кубче прясна, 2 с. л. зехтин, 1 с. л. сол, 1 с. л. мед.
Двата вида брашно се смесват в дълбока купа, към тях се добавят сухата мая и солта, обърква се хубаво с лъжица. Добавят се медът и зехтинът и постепенно хладката вода, като се обърква внимателно и се замесва сравнително твърдо, жилаво тесто, което не трябва да лепне.
Върху набрашнен плот тестото се премесва за 5-10 мин. и след това се оставя да втаса за около два часа. Готовото тесто се формя във вид на малко хлебче и се слага в голяма, застлана с хартия за печене, тава (не трябва да допира стените и да има достатъчно място за бухване във фурната). Оставя се да отдъхне за още около 30 мин.
Преди печене се намазва с малко зехтин отгоре и по желание може да се поръси с фини овесени ядки.
Хлябът се пече на 170 градуса около час или до готовност, като периодично се проверява с клечка за зъби в средата. След като е готов, се изважда от формата, напръсква се с малко вода и се покрива с кърпа. Оставя се да се охлади напълно и едва тогава е готов за рязане.
442
Рейтинг: 1442 НеутралноКъде в България, сеят ръж, че аз уж доста обикалям, а не съм виждал нива с ръж.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2428 НеутралноКупувам си ръжен хляб с квас супер е!
Libertarianism is just anarchy for rich peopleАко си купувате такова нещо от немска бакалия питайте ги дали имат лабораторен анализ на съставките!?
дерибеев
Рейтинг: 3019 Неутрално[quote#1:"442"]Къде в България, сеят ръж, че аз уж доста обикалям, а не съм виждал нива с ръж.[/quote]
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васа колко с домати , пипер , моркови .... си виждал ?
convince
Рейтинг: 1280 НеутралноДо коментар [#3] от "lz2":
Обобщенията са излишни и водят до неточности.
Има места където тиквите стават некачествени, напр. Самоков и селата, Пернишко около с.Сирищник, Банкя, Ботевград и околноста, Правец и софийско. Самият климат създава малки, кухи, сухи и криви тикви.
Колкото за ръжта тя става имено там, по високите полета на западна България.
convince
Рейтинг: 1280 НеутралноДо коментар [#5] от "deribeev":
Дерибеев, видя ли, защо няма "ниви" с домати, пипер и моркови?
Това са зеленчуци Дерибеев и се разсаждат, я в градини, я в парници, а не се сеят.
Е, затова няма! Щото технологията бъркаш Дерибеев, сееш, а то не никне и после се чудиш, що така...
ironhorse
Рейтинг: 626 НеутралноОт около 3 месеца ползваме хлебопекарна в семейството ...
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.Първото, което се случи, е че започнахме да консумираме значително по-малко хляб (с 50%), т.е с по-малко количество добиваме чувството за ситост.
Съпругата си прави бял (френски) хляб, а аз пълнозърнест с лимец, а детето каквото му дадем и с желание си хапва и от двата вида.
Преди се случваше веднъж седмично да изхвърлим хляб, докато сега никога не се е случвало.
Хляба държим в "месал" кърпа от плат (памук или лен).
Вчера ни беше останал бял хляб на около седмица. Беше твърд като камък, но грам мухъл нямаше.
Съпругата го наряза на кубчета, овкуси с риган и шарлан (сурово сънчогледово олио) и запече леко във фурната.
Такива "кубети" станаха, че отказвам вече и това да купувам.
Във всички купешки "кубети", чипсове и прочие е пълно със захар, сол и натриев глутамат.
Считам, че хлебопекарната ще стане масов уред както пералнята и миялната машина, защото получаваш нещо много вкусно, здравословно, с пълен контрол над съставките, а наистина аромата на прясно изпечен хляб е уникален.
convince
Рейтинг: 1280 НеутралноДо коментар [#4] от "comandante vs либертарианци и корпокративисти":
Карпузиста, след като ти донесат съставките, трябва да носиш и термометър, за телесна температура, която трябва да се контролира ного внимателно при приемането им.
Между другото цялата тяхна гама влиае и на потентноста.
Затова трябва да се наблюдаваме прецизно!
gianni
Рейтинг: 857 НеутралноПри съотношение 300 грама ръжено брашно към 200 грама пълнозърнесто брашно ще стане не малко ръжено хлебче, а малък кирпич. Хляб в който има повече от една трета ръжено брашно става много плътен и едва ли е за всеки. Обикновено, в хляба който се продава за ръжен по магазините няма и толкова, докарват го на цвят с някой оцветител.
дерибеев
Рейтинг: 3019 Весело[quote#7:"convince"] Щото технологията бъркаш Дерибеев, сееш, а то не никне и после се чудиш, що така...[/quote]
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васхе,хе жив и здрав . и растат в саксии ....искрено ме развесели . парници викаш ...
convince
Рейтинг: 1280 НеутралноДо коментар [#8] от "ironhorse":
Глутаминат, може би...?
Щото глутамата е по-скоро робота, който глута ляба...
дерибеев
Рейтинг: 3019 Весело[quote#12:"convince"]Глутаминат, може би...?
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васЩото глутамата е по-скоро робота, който глута ляба...[/quote]
хи, хи , днес си сериозно предизвикателство ..
convince
Рейтинг: 1280 НеутралноДо коментар [#10] от "gianni":
Тъкмо да си спомним обсадата на Ленинград. Едно хлебче от ръж(кирпичено), горе долу за една седмица.
И така докато минават помощите дошли от САЩ през Арахангелск по леда на Ладожкото, ако не ги нацели някой снаряд и да начупи леда.
ironhorse
Рейтинг: 626 НеутралноДо коментар [#12] от "convince":
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.мононатриевия глутамат – Е621
Снощен ли си ?!
Питам с настроение не заядливо, приятелско.
gianni
Рейтинг: 857 Неутрално[quote#8:"ironhorse"]Във всички купешки "кубети", чипсове и прочие е пълно със захар, сол и натриев глутамат.[/quote]
Ползва се брашно с много ниско качество и се добавя подобрител с глутен, витамин C и някое друго Е. Хлябът от машината за хляб е по-добър от 90% от хлебарниците, поради простата причина, че се прави от брашно, а не от фуражна смеска за животни и подобрител.
convince
Рейтинг: 1280 НеутралноДо коментар [#16] от "gianni":
Най-хубав си е ръчно замесения.
Я я виж Ктеринска как се е опретнала цялата в паспал рано рано...
gianni
Рейтинг: 857 НеутралноДо коментар [#15] от "ironhorse":
Добавя се глутен. В ръженото брашно съдържанието на глутен е ниско и затова хлябът става плътен. В царевичното пък няма хич и затова хляб от него не става.
convince
Рейтинг: 1280 НеутралноДо коментар [#18] от "gianni":
Царевичното брашно става само за питки. Не са лоши, стига да ги консумираш пресни...
ironhorse
Рейтинг: 626 НеутралноДо коментар [#18] от "gianni":
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.АЗ още не съм се събудил, но има огромна разлика между натриев глутамат и глутен !!!
Глутена е белтъчна смес, а
натриевия глутамат е вид сол (съгласно научното определение за сол в химията)
kasko
Рейтинг: 758 НеутралноДо коментар [#16] от "gianni":
Колективното вземане на решение налага споделяне на колективна отговорност.[quote#16:"gianni"]Хлябът от машината за хляб е по-добър от 90% от хлебарниците, поради простата причина, че се прави от брашно [/quote]
С ярма няма как да забъркаш тесто.Основната разлика между домашния и заводския е че първият втасва цяла вечер ,докато с втория го правят принудително на парна баня за има няма 40 минути.Конвейер срещу ръчна изработка , конфекция срещу бутик.....
gianni
Рейтинг: 857 НеутралноДо коментар [#17] от "convince":
Така е, ама си е много работа. Виж в машината е лесна работа, слагаш и чакаш. Инак най-добре става хляб с т.нар естествена мая. Така се е правел хлябът по времето на нашите баби. Втасването обаче става за едно денонощие и е голяма играчка. Да не говорим, че трябва да си правиш и мая. При образуване на CO2, което повдига хляба, се отделя млечна киселина, а не алкохол като при обикновената мая и хлябът има много леко кисел вкус.
Bramasole
Рейтинг: 3802 НеутралноДо коментар [#8] от "ironhorse":
Не, че не съм опитвала да замеся хляб... резултатът не ми е бил за хвалба
; докато с хлебопекарната гаф не съм имала.
"Човек не се дави, като падне във водата, а като остане там” - Едуин Луис КоулНапълно се съгласявам с мнението Ви за домашната хлебопекарна! Ползваме я от около две години - и белият хляб, и пълнозърнестият са изключително вкусни. Често, когато зареждам продуктите в нея, си спомням думи на моя любима писателка "Мързелът- двигател на прогреса."
hodounski
Рейтинг: 3037 ВеселоДо коментар [#5] от "deribeev":
Нива с моркови звучи гадно ,като торта с моркови
hodounski
Рейтинг: 3037 ВеселоДо коментар [#12] от "convince":
++++++
gianni
Рейтинг: 857 Неутрално[quote#21:"kasko"]С ярма няма как да забъркаш тесто[/quote]
Е няма как да иначе хлябът да е евтин. Във Франция се прави може би най-добър хляб в Европа, но там една багета произведена по традиционен начин, само от брашно, вода, сол и мая струва 1,2 евро за 250г. Там обаче хлебарница (boulangerie) може да се нарича само магазин, в който хлябът се замесва и пече на място.
hodounski
Рейтинг: 3037 ВеселоДо коментар [#12] от "convince":
Глутамата нещо като бата мата
hodounski
Рейтинг: 3037 НеутралноДо коментар [#8] от "ironhorse":
Ползвам тази машинка от 7г и сме много доволни.
convince
Рейтинг: 1280 НеутралноНа мен специялно , най-ми допада "чабата". С по дебелжка кора и много шупли, с ухание на препечено брашно.
Пресен или по-добре вчерашен...
Grizacha ot Razgrad
Рейтинг: 616 Весело,,Прогнозите за дъжд и облаци и днес не предполагат много забавления навън. Затова "Дневник" припомня една от най-симпатичните и харесвани рецепти на Ирина Катеринска, като идея за приятно и полезно изкарване на неделния ден вкъщи"....................................... Иринче,много напълняхме душко от тези дъждове.
Bicho Raro
Рейтинг: 1396 НеутралноМоята рецепта, по която си правя ръжен хляб, е по-добра:
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannПродукти: 500 гр. ръжено брашно, 100 гр. бяло брашно, 1 ч. л. захар, 1 ч. л. сол, 1 ч. л. сода, 600 мл. прокиснало прясно мляко.
Начин на приготвяне: Млякото се оставя на стайна температура за 72 часа, докато прокисне. Смесват се всички сухи продукти и се разбъркват добре. Прибавят се 500мл. от прокисналото мляко и всичко се омесва до получаване на меко тесто. Ако е по-сухо, се добавя и останалото мляко.
Сместа се изсипва във форма за кекс (кръгла или продълговата) обвита с намаслена хартия и се слага във предварително загрята на 180º фурна. Пече се към 45 мин. без да се отваря фурната, като мине това време, хлябът се вади от формата и отново се слага във фурната за още около 10-15 минути.
Bicho Raro
Рейтинг: 1396 Весело[quote#24:"hodounski"]Нива с моркови звучи гадно ,като торта с моркови [/quote]
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannМного обичам торта с моркови, една от любимите ми.
chicago514
Рейтинг: 2260 НеутралноБраво Катеринска.
convince
Рейтинг: 1280 НеутралноДо коментар [#32] от "Barcelina #Je suis la libertad":
Барселоно, внимаваш ли в кантара, барселоно?
Щото тук само нагъват въглехидрата, а после що стана така и какво да прайм сега...
hodounski
Рейтинг: 3037 ВеселоДо коментар [#32] от "Barcelina #Je suis la libertad":
Пробвай с тиква
Yomega
Рейтинг: 761 НеутралноДо коментар [#8] от "ironhorse":
Аз пък минах вече през етапа с домашната хлебопекарна и преди няколко месеца я пенсионирах. Купих си мощен настолен миксер за тесто, камък за печене, една много яка книга с рецепти и си отглеждам квас. Резултатите са фантастични - хлябовете на софийските 'Слънце и Луна'и 'Хлебар' ги възпроизвеждам пефектно в домашни условия, та и надграждам!
Основните недостатъци на хлебопекарната машина, които твърдо не позволяват да се постигне по-добри (разбирай 'артизан' хлябове) са
- по-ниска температура на печене (реотанът няма как да се мери с нагрята на 300 градуса фурна,
- камъкът за печене успешно имитира истинска пещ и позволява да се постигне ефекта, като го чукнеш отдолу да дрънчи на кухо (знак, че е вече добре изпечен)
- хрупкавата златиста коричка (карамелизираните захари от тестото) също е доста по-трудно постижима с хлебопекарната - за нея най-важно е мощна температура и влага във фурната
- малката лопатка на хлебопекарната не може да меси по-влажни теста ('артизанските' хлябове имат съотношение вода/брашно от 70% нагоре)
а пък за предимствата на кваса пред гранулираната мая си е съвсем отделна тема!
Та ако искате да навлезете в 'хардкор' хлебопекарството не се иска много допълнителна инвестиция и време но пък резултатите са в пъти по-впечтляващи!
tolex
Рейтинг: 705 НеутралноИстинският хляб се прави с квас, не с мая.
Независимо какъв вид е брашното.
kumcho___valcho
Рейтинг: 569 НеутралноДо коментар [#8] от "ironhorse":
Домашните хлебопекарни са хубаво нещо, но според хлебарите имат един съществен недостатък - пекат на ниска температура и не унищожават термофилните дрожди на маята, които според мнозина са вредни
Jessika
Рейтинг: 1571 НеутралноОх, не искам да се заяждам, може и да съм прекалено придирчива към езика, но това
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”[quote#0:"*"]занимание, което носи със себе си безброй много удоволствия[/quote]
определено ме подразни. Толкова много удоволствия, че чак не можем да ги изброим...и това само от приготвянето на един хляб.
Jessika
Рейтинг: 1571 Неутрално[quote#36:"Yomega"]камък за печене[/quote]
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Би ли споделил/а какво представлява този камък и откъде се купува?
Yomega
Рейтинг: 761 НеутралноДо коментар [#40] от "Jessika":
on-Shallow-Skillet/dp/B0009JKG9M/ref=sr_1_1?ie=UTF 8&qid=1426434935&sr=8-1&keywords=lodge +combo+cooker
Значи (ще опитам да не стане много дълъг пост):
Има 2 начина за постигане на перфектно изпечен хляб в домашната фурна:
- камък за печене и влажна фурна
- тенджера от лят чугун
Камъка, който аз ползвам е вулканичен (казва се туфа) и е с дебелина 1.5см и размери 30х30 см. Може и да е друг вид материал, но не трябва да е варовиков (не издържа на високи темп.), гранит също не е мн. подходящо (има хим.състав, който пак не се държи добре на висока темп.) - може да си го купиш от всеки каменар и ще ти звземат 4-5 лева. Има един на околовръстното, до Фантастико на входа за Драгалевци, също така на околовръстното но вече м/у Горна Баня и Люлин, малко преди онова езерце с рибарите.
Печенето с камък е малко по-пипкаво защото
- камъка трябва да се загрее предварително във фурната поне 30на минути. При мен камъкът стои на пода а фурната, т.е. в/у долната ламарина.
- като поставиш хляба трябва да създадеш и пара, аз изливам около 100мл вода директно в/у ламарината на пода на фурната (встрани от камъка и хляба)
Всичко това по-горе обаче може да си го спестиш с комплект тенджера с капак от лят чугун, който напоследък ползвам все повече и повече. В Метро продават такива тенджери (турски, фирма Лава мисля) но аз съм се оборудвал по интернет с този модел, при който капакът е всъщност плитък тиган
http://www.amazon.co.uk/Lodge-Pre-Seasoned-Cast-Ir
Чугунът е нещо униклно за готвене и не иска много грижи даже. Напълно нон-стик е, при правилна обработка, нагрява се много бързо и пече хляб перфектно! Тук дори няма нужда да се създава допълнително влага във фурната, защото капака запечатва влагата от тестото и така дава желаната коричка!
Ползвам капака за тава а самата тенджера за капак (по-удобно е защото първо загряваш предварително във фурната тенджерата+капака и после ако трябва да слагаш тестото в дълбокия съд е доста неудобно и има опасност да се изгориш, а и е по-лесно да направиш после задължителните разрези по хляба)
doneva_a
Рейтинг: 506 НеутралноИстинският ръжен хляб е малка черна тухличка с възмокра консистенция с кисел вкус. Изяждаш една, максимум две филийки /малки/ и си сит. Едно време ги продаваха на Славейков, но не само. Сега ги предлагат на много малко места.
"Цар Самоил во Скопје за 1,5 милиони евра, а во Софија за 50 000 евра и свети!"Не се харесва на всеки. Или го обичаш, или не.
Музар
Рейтинг: 1391 НеутралноКато дете живеехме близо до хлебопекарна от едновремешния тип. Не ръчна, тестото се забъркваше в казан с бъркалка. Но явно съставките бяха други.
(или както Донева_а го описала преди мен). Глетав е и киселее. Но е много ароматно прясно изпечено. Освен това изяждането му води до леко опиянение. Когато е наистина ръжено хлебче/питка.
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдЗа закуска си купувах едно ръжено хлебче - с размер на 1/3 обикновена тухла
Това, което сега продават като "ръжен хляб" няма нищо общо с онзи вкус от детството ми.
Музар
Рейтинг: 1391 НеутралноАпропо, защо няма сегашна рецепта на Катеринска, а "Затова "Дневник" припомня една от най-симпатичните"?!
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдJessika
Рейтинг: 1571 НеутралноДо коментар [#41] от "Yomega":
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Много благодаря, правя веднага копи-пейст и си го записвам.
Само едно уточнение - ако се пече на камък, във фурната, необходимо ли е хляба да се покрива с нещо или просто се изпича, така открит?
А като се пече в лята чугунова тнджера, тя пак ли се слага във фурната, т.е. хлябът се поставя заедно с тенджерата (покрит) в нагрятата фурна, така ли?
tach0
Рейтинг: 229 НеутралноНие си го месим на ръка и с квас. Веднъж седмично за 4-ма. Наистина е приятно. И сплотяващо. И аз учствам - развъждам кваса. Колкото по стои - по вкусен става! Оставали са парчета и по месец и не мухлясва. Мухълът съм чувал, че идва от лоша хигиена във заводите. Но спасение от добавките няма - и в брашното ги блъскат!
crusader
Рейтинг: 229 ВеселоДо коментар [#45] от "Jessika":
на втория въпрос Йомега е отговорила:
"по-удобно е защото първо загряваш предварително във фурната тенджерата+капака и после ако трябва да слагаш тестото в дълбокия съд... "
Иначе и аз се зарибих за този съд от Амазон. Много удобно ми се струва и наистина няма счупване.
Друг е въпроса, че е доста тежичко цялото нещо, но какво да се прави
3.14
Рейтинг: 490 ВеселоЕдна *чаена* лъжичка сол, естествено - да не вземете да сложите супена наистина!
znaya
Рейтинг: 904 Неутрално250 мл вода са малко за 500 пълнозърнесто брашно. 350 е правилната пропорция.
znaya
Рейтинг: 904 НеутралноДо коментар [#48] от "3.14":
Супена лъжица е хлебарската норма 2% сол от грамажа на брашното - 500 грама брашно - 10 г сол. И на мен ми идва солено и аз намалявам на половина, но казват, че имало значение за технологията на хляба, за втасването, за структурата и т.н. - неща, които аз не долавям, но и не съм си правила специални експерименти.