
© Георги Кожухаров
Ранното образование на децата от бедни общности оказва дългосрочно влияние не само върху резултатите в училище, но и върху качеството им на живот.
На възраст от 3 до 6 години едва 45% от децата в неравностойно положение в България са включени в образователната система.
Да се започне широк обществен разговор за ефективността от инвестициите в ранното детско образование като средство за преодоляване на трайната бедност, както и да обърне внимание на предизвикателствата при осигуряване на достъп до ранно детско образование за най-бедните граждани на България.
Това е целта на националния конкурс за детска рисунка "Готови за училище!", който приключи в сряда с церемония по награждаване на победителите в градинката "Кристал" в София, където е подредена и изложбата.
В конкурса участваха деца от подготвителните групи в детски градини в 127 общини в България, в които се изпълняват дейностите по проекта "Готови за училище".
© Георги Кожухаров
Победител в подготвителната група на 5-годишните стана Огнян Валериев Ганчев от ЦДГ "Звънче" в Петрич, а в подготвителната група на 6-годишните - Вяра Ивайлова Стоянова от ЦДГ "Люляче" в Попово, област Търговище.
Рисунките на победителите, фотографии на децата, както и личните истории на семействата и учителите им, са събрани в изложба на открито, която може да се разгледа до 14 юли в градинката "Кристал" в София.
Въпреки че за последните осем години посещаемостта на децата в детските градини в България се е повишила от 73% на 85.5%, слабо обхванати остават децата от общностите в неравностойно положение (около 45%). Основните причини за това са
финансови затруднения на семействата, липса на физически достъп и ниска мотивация на родителите
© Георги Кожухаров
Стратегическия фонд за оценка на въздействието на Световната банка, изследователския институт "Лабораторията за борба с бедността" и институт "Отворено общество" – София провеждат проучване с цел да се изследва икономическата ефективност на различни подходи за увеличаване на участието на децата от уязвими общности в ранното образование. Информацията от него ще бъде предоставена на отговорните институции.
По проекта "Готови за училище 2014–2015 г." са подпомогнати над 1300 семейства за извършването на задължителните за прием в детските градини медицински тестове. Участващите в проекта градини са получили учебници, помагала и пособия за децата на 3 и 4 години, както и 197 лаптопа.
Проектът "Готови за училище 2014-2015 г." се изпълнява от фондация "Тръст за социална алтернатива" (ТСА) с финансовата подкрепа на фондация "Америка за България" и 23 партньорски неправителствени организации в цялата страна. Той ще продължи и през следващата учебна година и цели да установи кои са икономически най-ефективните мерки за повишаване на посещаемостта в детска градина на деца от крайно бедни и уязвими общности.
В рамките на "Готови за училище 2014-2015 г." бе подпомогнато посещението на детска градина за над 4 400 деца на възраст между 3 и 6 години.
chicago514
Рейтинг: 2531 НеутралноНай важни.
vassilun
Рейтинг: 4710 НеутралноНеслучайно съществува изразът за първите 7 години!
Gopeто
Рейтинг: 2389 НеутралноМного е важно какво се разбира под образование за деца до 6 години. Ако е повтаряне на първи клас, по-добре да забравят.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровАз може да изглеждам като някакъв аристократ, но предпочитам до 7 години децата предимно да играят.
tucker case
Рейтинг: 1004 Веселос правилен подход и качествено ранно възпитание много от проблемите с приобщаването на циганите и вразумяването на българите могат да бъдат решени на сравнително ниска цена...
Now what's a few miles between the beauty and the beast...malart
Рейтинг: 793 НеутралноЯвно под обхващане на общностите в неравностойно положение се разбира пак някой друг да плати сметката. Но с оглед на възможен последващ пробиви в манталитета и забавяне на раждането поне до 18та година, ще си струва.
malart.blog.bgbabameca
Рейтинг: 454 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "Gopeто":
Ми като гледам децата от развитите държави колко повече знаят на 7 от нашите, не знам как го виждате да се конкурираме в това глобално село?
Gopeто
Рейтинг: 2389 НеутралноДо коментар [#6] от "babameca":
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровДетето на мой познат отиде в САЩ за половин учебна година в трети клас и впечатлението му бе, че там едва ли не само играят, а не учат. Подобни неща са споделяли колеги, ходили да видят внуците си там. Може би затова знаят повече?
Gopeто
Рейтинг: 2389 НеутралноДо коментар [#6] от "babameca":
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровИ още малко по темата. Много трудно някой ще ме убеди, че деца от развитите държави знаят повече от нашите. Интересно ми е какво повече знаят.
По-важният въпрос е "какво от това". Има деца, които чак в гимназията развиват потенциала си да учат, да усвояват знания и да мислят. Това, което ние като родители можем да направим е да се опитаме след като започнат училище да им помогнем по-рано да реализират този потенциал. Без да бъдем нетърпеливи.