
© Mohamed Nureldin Abdallah, Reuters
Повече от 16 милиона бебета са родени в зони на конфликт през 2015 г. Това прави 1 на всеки 8 новородени по целия свят, сочат данни на УНИЦЕФ.
"На всеки 2 секунди едно новородено бебе поема първите си глътки въздух в разгара на конфликт – понякога при ужасяващи обстоятелства и без достъп до медицинска грижа", заяви директорът на УНИЦЕФ Антъни Лейк. "Твърде много деца започват живота си при изключително тежки условия – от военни конфликти, през природни бедствия и крайна бедност, до болести и недохранване. Може ли да съществува по-лош старт на живота?", добави той.
В раздираните от конфликти страни като Сирия, Афганистан, Ирак, Йемен, Южен Судан и Централноафриканската република – или по време на опасен път, за да се спасят от сраженията – новородените бебета и техните майки са изправени пред огромни рискове. Бременните жени са силно застрашени да родят без да разполагат с достъп до медицинска помощ и санитарно-хигиенни условия. За техните деца е много по-вероятно да починат, преди да са навършили петия си рожден ден – или ако оцелеят, те изпитват екстремни нива на стрес, които могат да навредят на дългосрочното им емоционално и когнитивно развитие.
Освен военните конфликти – бедността, климатичните промени и липсата на справедливи шансове също правят децата особено уязвими и са принудили милиони от тях да поемат по опасен път, далече от дома.
Повече от 200 000 деца са потърсили убежище в страни от Европейския съюз през първите 9 месеца на годината. Това е в допълнение на 30 милиона деца по света, които са били принудени да напуснат домовете си към 2014 г. поради войни, насилие и преследване. Днес броят на разселените хора е най-големият от Втората световна война насам.
Над 250 милиона деца - 1 на всяко 9 деца в света – живеят в страни и зони на конфликт и често нямат достъп до здравеопазване, образование и социално подпомагане.
Над 500 милиона деца живеят в области, където наводненията и природните бедствия са изключително често срещано явление, а около 160 милиона деца обитават зони с крайна степен на засушаване.
Макар да са една-трета от световното население, децата представляват почти половината от всички хора на планетата, които живеят в крайна бедност.
"През последните месеци на 2015 г. светът се обедини около исторически мерки за справяне с климатичните промени, както и около новите Глобални Цели за Устойчиво Развитие. Тези амбициозни споразумения представляват уникална възможност в подкрепа на най-уязвимите деца – но само ако спешно превърнем обещанията в конкретни действия", заяви Антъни Лейк.
"Ако успеем да се справим с първопричините за това толкова много семейства да се чувстват принудени да напуснат домовете си и да поемат по несигурен път – като спрем конфликтите, овладеем климатичните промени и разширим подкрепата за децата – можем наистина да превърнем 2016 в година на надеждата за милиони. В противен случай това ще е година на отчаянието", каза още той.
БМЗ
Рейтинг: 1030 НеутралноКрайно време е да се въведе ценз за раждането на деца. Така тая работа не може да продължава.
Апокалипсисът апокалиптиченsto67nes
Рейтинг: 1288 НеутралноПовече от 200 000 деца са потърсили убежище в страни от Европейския съюз през първите 9 месеца..........
Не питай управника,защо е простак,попитай себе си,защо е управник!Напред към черния цвят...
dmarev
Рейтинг: 434 НеутралноВсяко второ дете в България се ражда в семейство на ръба на бедноста!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
OMUNVINGE
Рейтинг: 434 Неутрално"Ако нивата на насилствена смърт от времето на нашите предшественици се беше запазило в модерността, военните конфликти щяха да погълнат 2 милиарда живота, а не 100 милиона."
Стивън Пинкър.
Patsis
Рейтинг: 4230 ВеселоДо коментар [#3] от "dmarev":На ръба или под ръба на бедността?
rurade
Рейтинг: 221 НеутралноЧовечеството не е спирало да води войни откакто има история!
Сега ли го установиха?
Най-вероятно пак ще става дума за дайте да дадем!А бюрократите в тези организации,които разпределят едни чужди пари -пътуват в бизнес класа и спят само в пет звездни хотели-връх на лицемерието!
daskal1
Рейтинг: 4335 НеутралноЗа съжаление към социално-икономическата обусловеност на конфликтите през последните 20 години се добави и идеологически- религиозната компонента, най често довеждаща до етнични и верски войни в бедните страни където над 50% са под 25-годишна възраст , безработни, и надъхани в медресетата.
pamela
Рейтинг: 2621 НеутралноДокато не се обладее безконтролното размножаване на населението в бедните държави решение на въпроса с бедността няма да има. Семейства, които не могат да изхранват даже 1-2 деца имат по няколко. Културна особеност и традиции, казват...
С какво са виновни гражданите на развитите страни за тези "културни особености" и "традиции", та да са задължени да изхранват такива семейства, след като те самите имат по 1-2 деца? После децата от тези семейства ще се качат на лодките да се изтърсят в Европа директно на европейските данъкоплатци да ги хранят.
proza
Рейтинг: 973 НеутралноНеравенството не е отсега, то винаги е съществувало. Да твърдим, че сега светът е станал по-добро място за живеене едва ли ще отговаря на истината. В днешно време и в развитите страни неравенството се задълбочава поради поляризацията на обществото и концентрирането на богатствата в ръцете на 1% от населението. Едно малцинство става все по-богато, а мнозинството все по-бедно, като средната класа постепенно се топи. При тази обстановка е естествено да има конфликти, войни и всякакви катаклизми. И естествено децата се разждат в непоносили условия за живот. Въпросът има и друга страна, огромната разждаемост сред най-бедната прослойка от населението. Колкото по-бедни, толкова повече деца. Сигурно има начини да се регулира този процес, но никой не го прави. Тогава се намесва естественият подбор.
pamela
Рейтинг: 2621 Неутрално[quote#10:"proza"]В днешно време и в развитите страни неравенството се задълбочава поради поляризацията на обществото и концентрирането на богатствата в ръцете на 1% от населението.[/quote]
Т.нар. богатства всъщност са капитали, които се използват за развиване на производства и създаване на работни места. Ако се изземат тези капитали и се изядат или преразпределят това няма да помогне особено за намаляване на бедността, даже напротив.
Причината за относителното обедняване в развитите страни е, че работните места се изнасят към държави като Индия, Китай и Виетнам, т.е. в развитите страни намалява броят на продуктивните работни места.
В замяна в гореспоменатите държави стандартът на живот на населението се повишава и бедността намалява.
В световен мащаб се отчита намаляване на бедността, тъй като Индия и Китай са общо повече от два милиарда.
Xumpomo name
Рейтинг: 594 Неутралноконфликти неконфликти народът се *** и размножава...
Birds of a feather flock together.areta
Рейтинг: 1232 ЛюбопитноМдааа... кофти картинка. А сега да попитам: Как се планира раждаемостта в тези зони на конфликти? Или в зони на климатични проблеми? Или в бедни семейства?
Аааа... никак не я планират, а населението в най-бедните райони и сега е твърде много за наличните ресурси?
Значи имаме пренаселеност и никакво контролиране баш в районите с пренаселеност и конфликти? И какво правим? Внушава ни се чувство за вина?
oex13531876
Рейтинг: 434 ЛюбопитноАз не се чувствам виновен. Проблемът е, че някои човеци искат от Земята повече отколкото заслужават, а други не са развили мозъците си достатъчно. И не разбирам, с какво са и виновни на УНИЦЕФ природните бедствия !?
sherekhan
Рейтинг: 269 НеутралноДо коментар [#1] от "Bulgarische Motoren Werke":
"От нас зависи да бъдем равноправни с другите европейски народи." Васил ЛевскиИмаше един филм с Клайв Оуен, нещо подобно беше. Та на там отиват нещата