
© Национален музей на образованието.
Първи учебен ден в Основно училище "Васил Левски", Добрич, 1956г.
"Защо първият учебен ден е на 15 септември". На този въпрос "Детски дневник" потърси отговор преди 4 години, а от министерството на образованието препратиха питането към Националния музей на образованието в Габрово. Днес в специалния проект "На училище" припомняме статията, защото въпросът отново е актуален около началото на новата учебна 2016/2017 година.
Причината за избор на датата 15 септември се оказва съвсем прозаична и скрита в не толкова далечното минало.
"До 1921 година първият учебен ден е бил 1-ви септември. При правителството на Александър Стамболийски обаче датата се измества с две седмици напред, за да могат учениците да участват в прибирането на селскостопанската реколта", обясни директорът на музея Мая Карагьозова.
© Национален музей на образованието. Откриване на учебната година в 1-во средно училище, Русе, 1938г.
По думите й в периода от Възраждането до 1944г. учебната година започвала с водосвет и тържествено приемане на училищното знаме. По време на комунистическия режима водосветът е изключен от ритуала, но се възобновява на много места след 1989 година.
Подобно обяснение за избора на 15 септември дава и председателят на учителския синдикат Янка Такева, според която изпращането на по-големите ученици по бригади за събиране на плодове и обработване на поля е било основната причина да се удължи ваканцията.
© Национален музей на образованието. Първи учебен ден в Ломската девическа гимназия, 1938 г.
Според нея първият учебен ден бил съобразен и с организацията на цялата предстояща година – ваканции, празници, заявените отпуски на родители и преподаватели.
Такева уточни, че днес в някои училища - професионални гимназии и гимназии с езикови паралелки, учениците огласят коридорите още в края на август. "Но те са по-скоро изключения, отколкото правило", посочи тя.
© Дневник Софийска образцова гимназия, 1925 г.
Историческата справка показва още, че учебните години не са започвали на обичайната дата само когато България е участвала във войни. По време на Балканските и на Първата световна война, например, повечето от големите ученици и преподавателите били на фронта , а голяма част от училищата се ползвали за щабове или военни лазарети.
Не е сигурно дали това обяснение на датата 15-ти септември бе задоволило докрай любопитството на всички деца. Но във всеки случай е добре човек да има някакъв отговор на въпроса "Защо?", различен от "Просто, защото така".
Първият учебен ден по света
Оказва се, първият учебен ден не е задължително тържествен за ученици и учители. Датите на началото на учебната година, както и традициите при откриването й са разнообразни. Ето няколко примера как започва годината в различни страни.
В голяма част от Европа първият учебен ден е на 1 септември, като в някои - като Германия и Великобритания, може да варира от края на август до дните от първата седмица на септември в зависимост от регионалните власти.
© Associated Press Посрещане на германски първолаци.
Очаквано в по-северните страни и райони училището започва още през август. В Испания учебните занятия започват обикновено около средата на септември, докато в Италия децата отиват на училище през третата седмица на септември.
На повечето места няма общи тържества за всички ученици в училището с празнични речи и песни. За интересното начало на учебната година се грижат отделните класни ръководители. Любопитното е, че традицията за поднасяне на букети на учителите не е твърде разпространена. Даже обратното - в някои училища в Полша, например, учителите раздават цветя на първокласниците.
По-големите ученици се задоволяват с това да научат програмата си, а ако са в ново училище, да разучат сградата. И естествено да обсъдят със съучениците кой как е прекарал ваканцията (която също варира в отделните държави).
© Associated Press Първокласници в Германия.
Разбира се, има и изключения. В Германия, например, откриването на учебната година е изключително тържествено, като най-щастливи са малките ученици. До двора обикновено ги изпраща цялото семейство, а там ги посреща реч на директора и песните на по-големите ученици.
Забавата продължава с най-хубавото – първолаците получават пълни с лакомства и дребни подаръци цветни хартиени конуси Schultüte (буквално от немски – "училищна фуния").
Празникът продължава в тесен кръг в класните стаи, където учителите обикновено са подготвили игри и забавления, за да може децата по-лесно да навлязат от детската градина в училището. По подобен начин преминава и отбелязването на деня в Австрия.
© Associated Press Италианчета отиват за първи път на училище.
Първият учебен ден в САЩ също варира в отделните щати, но най-често е началото на септември, (обикновено веднага след Деня на труда, който е през първия понеделник от септември). Това, което го отличава от останалите учебни дни е, че е по-кратък.
За забавленията и първите впечатления на малките ученици се грижат класните ръководители, докато по-големите трябва да се справят с разучаването на програмата с часовете, които в САЩ са според избора на всеки ученик. В част от гимназиите, например, през първия учебен ден има специални часове за ориентация на новото място.
Във Франция учебната година започва в началото на септември и приключва в началото на юли. Учебната седмица е четири дни, а сряда е почивен.
В Русия заниманията са от 1 септември, като в повечето училища има официално посрещане с цветя и музика.
© Associated Press Ученици от Северна Корея с цветя и конфети пристъпват училищния праг за първи път.
Лятната ваканция в Австралия, Бразилия и други страни от Южното полукълбо свършва в края на януари, а учебната година продължава докъм средата на декември. В Австралия учебната година е разделена на четири срока, като между тях учениците имат възможност да отдъхнат от уроците.
Нетрадиционни за нас, а и за повечето жители на Северното полукълбо училищни срокове има още в Южна Корея, макар и нейното разположение да е на север от Екватора. Там учебната година започва през март и продължава до юли, а след известна почивка продължава от септември до февруари.
В Япония сроковете са три, а учебната година започва през април и свършва следващия март, като почивките са през лятото, зимата и пролетта. В островната държава униформите са задължителни, като има строги правила за прическите, аксесоарите, обувките и дори чорапите.
© Associated Press Японски ученички в униформи.
chicago514
Рейтинг: 2394 ВеселоХубав празник за малчуганите до 4-5 клас,после и те започват да ходят на"работа".
boby1945
Рейтинг: 893 ВеселоПрез Първата световна война е било достатъчно да идеш сутрин рано преди звънеца, да те запише байчото че си дошъл, ако има случайно даскал, учиш, ако не чао до утре сабахлем!!
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....deymus
Рейтинг: 865 НеутралноМного голяма ваканция, имат лятото нашите ученици. Само се чудиш къде и какво да ги правиш. Губят навици и желание за учебните процеси.
ostin22
Рейтинг: 708 ЛюбопитноАми обикновено по наш' те ширини е страшна жега до средата на септември и е невъзможно за концентрация и учене..така че айде да не рИформираме и това..
There is no way to happiness, happiness is the way!tokkay
Рейтинг: 751 НеутралноУ нас колите тръгнаха на училище. По улиците стана отново мръсно, шумно и задръстено.
No Pain No Gainm17
Рейтинг: 2619 НеутралноДо коментар [#5] от "tokkay":
Е съжалявам че ви пречим но все пак се налага да си водим децата на училище. Но не се притеснявайте, като се изнесем всички по широкия свят, по улиците ще минават по една каруца на час и няма да ви вдигат шум и прах.
tokkay
Рейтинг: 751 НеутралноДо коментар [#6] от "m17":
No Pain No GainИ аз имам дете, което ХОДИ на училище.
Doichin Stefanov
Рейтинг: 237 НеутралноСега снимка на първокласници ще изглежда доста, мммм, по- тъмна да кажем 😉😉😉. Отива си България, в Нова Загора от две гимназии в едната от трети до осми клас са само тъмни сънародници. До един!
gost22
Рейтинг: 2197 ЛюбопитноНачалото на учебната година, трябва да си е съобразено с климата у нас, с възможността да се използва гъвкаво "отпускарските месеци", а не като по света, всички да се наблъскат през Август на високите цени... ПРАГМАТИЧНОСТ му е разковничето. Така де, не дата на първия учебен ден е важна, а какво и как се преподава и сувоява през учебната година. То, иначе, щяхме просто да отменим лятната ваканция и да излезем на първо място в ПИЗА, ама не стават така нещата.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...PavelCZ
Рейтинг: 1884 НеутралноБеше ми интересно да разбера, защо като дете в България тръгвах на 15.IX. училище. Пак било за да може децата да работят ангария - идея на земеделско-комунистическа глава. Явно винаги само толкова са си можели.
E PLVRIBVS VNVMМария
Рейтинг: 1639 ЛюбопитноДо коментар [#10] от "PavelCZ":
”За мен България си остана един вечен мираж. В който и свят да съм, винаги ще я нося като ранена птица в сърцето си." (Никола Манев)Аз пък си спомних как доста от "техните" деца успяваха да се освободят от бригада...
penetrating
Рейтинг: 5969 НеутралноИ след 15 септември се налагаше да се ходи на полето (за гимназистите като мен) - какво беше - есенна бригада ...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertabdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#7] от "tokkay":
בני אתה אני היום ילדתיךявно може да си го позволите.
danielv
Рейтинг: 583 НеутралноНяма значение, кога е първия учебен ден и колко е празничен. По-важо е, че образователната ни система е нулева.
volarok
Рейтинг: 2546 НеутралноНавремето, като започнах да уча в техникума и забелязах, че на един от съучениците ми ръцете му са кафяво-зелени. Учителката по алгебра и геометрия го попита защо е така и той каза, че до предния ден, 14 септември е чистил орехи. Според народните поверия орехите узряват тъкмо на тази дата (Кръстовден), та началото на учебната година неслучайно е преместено от земеделския водач на 15-ти септември, за да може децата да помогнат поне в прибирането на орехите. Не, че след това не продължавахме вече като ученици да прибираме реколтата на полето, де
Понякога до октомври.
malart
Рейтинг: 844 НеутралноДо коментар [#3] от "deymus":
malart.blog.bgУчилището не е измислено, за да заменя родителите и родителските грижи.
m17
Рейтинг: 2619 НеутралноДо коментар [#7] от "tokkay":
Е чудесно ама моето дете му идва множко да ХОДИ 10км до училището.
tokkay
Рейтинг: 751 НеутралноДо коментар [#13] от "abdelhaqq":
No Pain No GainАми не е инвалид, справя се.
m17
Рейтинг: 2619 НеутралноДо коментар [#14] от "danielv":
Нулева е вашата глава и нихилисичното и съдържание. Пожелавам ви да можете да поживеете в чужбина, по възможност в по-развито и богато общество за да можете да видите сам къде сме и как жовеем сравнено със света.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#18] от "tokkay":
בני אתה אני היום ילדתיךт.е. разбирам, че за Вас има два варианта: или ученикът ходи пеша (независимо къде е училището) или е инвалид.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#17] от "m17":
בני אתה אני היום ילדתיךами това обяснявам на колегата, ама явно се иска някакво чутовно ниво на абстракция да се разбере, че не винаги децата може да ходят пеша до училище.
mitkokitkata
Рейтинг: 310 НеутралноИнтересно четиво
tokkay
Рейтинг: 751 НеутралноДо коментар [#17] от "m17":
No Pain No GainГрадски транспорт няма ли? Моята ученичка преди ползваше това средство за придвижване до и от училище.
10 км ми е сутрешната норма за събуждане. За да съм бодър през деня, когато ходя пеш по столицата.
tokkay
Рейтинг: 751 ЛюбопитноДо коментар [#21] от "abdelhaqq":
No Pain No GainКолега, отгледал съм двама ученика и никога не съм им слугувал с автомобил. Вероятно има начини, как ти се струва?
areta
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#10] от "PavelCZ":
Грешиш, този път не са виновни комунистите, навсякъде е било така - децата са работели по прибиране на реколтата. Даже есенната ваканция се е казвала "картофена", децата са отивали да помогнат за прибиране на картофите. Единствената разлика е, че преди са бачкали за собственото си семейство, а при соца за държавата, но така или иначе са бачкали.
Използването на детски труд не е изобретение на комунистите.
m17
Рейтинг: 2619 НеутралноДо коментар [#24] от "tokkay":
Много е дразнещо когато някакви късогледи индивиди генерализират въз основа на обраничения си собствен опит. Има много житейски ситуации и в част от тех се налага воденето на ученици с автомобил. И това НЕ Е УКОРИМО както подобни на вас мрънкачи се опитват да го представят.
tokkay
Рейтинг: 751 НеутралноДо коментар [#26] от "m17":
No Pain No GainДецата на късогледият индивид са се обучавали общо в пет училища. Ограниченият опит не му е попречил да намери вариант за всяка ситуация. Зная, че има индивидуални ситуации, които са непреодолими, но те не са толкова много и не са причина за задръстванията.
areta
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#24] от "tokkay":
На някои места става, на други - не. Проблемът е, че училищата в БГ масово не осигуряват транспорт до даскало.
Пример, племенникът ми живее във Враждебна, а техникумът му е на такова място в София, че ако не му "слугуват" родителите, ще трябва да пътува с 3 превозни средства на отиване и 3 на връщане.
top_pop
Рейтинг: 8 НеутралноНа фона на статията за това как децата са работили на полето, вместо да ходят на училище мрънкането, че трябва да се блъскат по градския транспорт е смешно. А климатът ми е любимото извинение , по- добре ли е зимата да ходят по заледените улици, да мръзнат в съмнително отоплените сгради и да се прибират по тъмно? Мисля, че всички деца с радост ще се откажат от 2-3 седмици ваканция, ако за тяхна сметка отпадне безумието 12 клас.
Panda
Рейтинг: 461 Любопитно[quote#10:"PavelCZ"]Беше ми интересно да разбера, защо като дете в България тръгвах на 15.IX. училище.[/quote]
Ти кога искаше да тръгваш на училище?
tokkay
Рейтинг: 751 НеутралноДо коментар [#29] от "top_pop":
No Pain No GainТова с климата, ледовете и тъмното ми е много познато. 7 месеца в годината ходехме само по лед. Денят бе доста къс, понякога 4-5 часа, затова се ходеше не само по хлъзгаво, но и по тъмно. Спираха ни от училище, когато температурите паднеха под минус 40 градуса по Целзий. При минус 39 ходехме на училище. Пеш. При тези температури 7-8 минути ни се струваха много повече. Някои пътуваха до половин час с автобуси без отопление.
След завършването част от съучениците ми отидоха на война в Афганистан. С изключение на едно момче останалите оживяха и се върнаха. После някои от тях отново воюваха в Чечня. Оживяха, защото като ученици се бяха калили и научили да преодоляват трудностите, да не обръщат внимание на несгодите.
Сега някакви лигльовци ме наричат мрънкало. Заповядайте, господа, след три месеца, през зимата, в парка. Когато температурите паднат под минус 10 градуса. Старчето ще ви покаже как се тича един час по снега при такива температури. Всяка сутрин. По тъмно.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#24] от "tokkay":
בני אתה אני היום ילדתיךчудесно. по същата логика мога да кажа - "отгледал съм две деца и допускам възможността да няма начин да ходят само пеша". моят опит срещу Вашия, какво ни казва това? на мен лично ми казва, че не може да се талибанства срещу хората, които нямат друг вариант, освен да возят децата си с кола.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 Неутрално[quote#31:"tokkay"]При минус 39 ходехме на училище. Пеш. При тези температури 7-8 минути ни се струваха много повече. Някои пътуваха до половин час с автобуси без отопление. [/quote]
בני אתה אני היום ילדתיךбраво. а пък какви още по-гадни условия има по света за ходене на училище. хората оттам сигурно гледат на хора като Вас като на разглезен европеец.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 Неутрално[quote#28:"luda_krava"]На някои места става, на други - не. [/quote]
בני אתה אני היום ילדתיךглупости. така като чета колегата, или детето му ше ходи пеша до училище, или няма да ходи. няма да се разглезваме я.
Magen David
Рейтинг: 824 НеутралноИнтересно е да се знае (разбира се ако не е държавна тайна) какъв е броя на децата, които тръгват на училише за първи път тази година, а също и броя на всички ученици за тази учебна година. От това се правят интересни (и важни изводи.)
Не казвай не мога. Действай! За да успееш, първо трябва да поискаш.abdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#35] от "Magen David":
בני אתה אני היום ילדתיךимаше го, мисля, в статията на "дневник" по въпроса. около 50к деца за пръв път тръгват на училище тази година.
Magen David
Рейтинг: 824 Неутрално[quote#36:"abdelhaqq"] около 50к деца за пръв път тръгват на училище тази година.[/quote]
Не казвай не мога. Действай! За да успееш, първо трябва да поискаш.Ако това е истина, положението наистина е много лошо.
Роси
Рейтинг: 8478 НеутралноНе е важно кога почват и кога свършват, а какво научават и имат ли желание да научават.
buran
Рейтинг: 524 НеутралноДо коментар [#6] от "m17":
баба ти все с кола са я карали на училище...
Gunners
Рейтинг: 1818 НеутралноДен,който всеки от нас помни много добре от ученическите си години...
volarok
Рейтинг: 2546 НеутралноДо коментар [#35] от "Magen David":
Над 66 хил. първокласници и над 700 хил. ученици общо.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#39] от "buran":
בני אתה אני היום ילדתיךтя баба ми и от плимония и зъбобол е умирала, ама на.
ana_ni
Рейтинг: 524 Неутрално15 септември си е много готина и нарицателна дата за начало на учебната година!Няма лошо да си остане българската дата, още повече, че програмите и ваканциите са пресметнати и отработени, както и съобразени с православните празници - все пак преобладаващо сме ортодоксални.
Също дори в днешно време е похвално децата да помагат на родителите в прибирането на реколтата, не че семействата на учениците са занимават със земеделие
ana_ni
Рейтинг: 524 НеутралноДо коментар [#6] от "m17":
айде всички изнасяйте се по широкия свят - там ви чакат с нетърпение да им споделите опит и талант!
Таман София ще си отдъхне от толкоз много способност!
/Добре, че дойдохте от прованса, та да ни отворите по отношение на транспорт, образование, професионализъм , а и разни други/
彼得。斯托亚诺夫
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#13] от "abdelhaqq":
-- 子曰:[人能弘道,非道弘人]卫灵公15:28и моите деца ХОДЯТ на училище. в софия сме, не сме в горно надолнище. само дето не страдаме от мания, че тр да учат в най-най-най у-ще, което е на 15 км от там, където живеем.
а иначе статията е интересна.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#45] от "彼得。斯托亚诺夫":
явно Ви дразни факта, че някои хора не искат да им причиняват неща, които били от "времето на баба ми", както въздишаше един колега по-горе.
בני אתה אני היום ילדתיךпредлагам да разстреляте всички хора, които карат децата си с коли на училище
а иначе, къде ще учи детето ми, разбирате, че си е моя работа. и как ще ходи дотам.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#44] от "ana_ni":
בני אתה אני היום ילדתיךа Вие откъде знате, че "човекът е от прованса", защото си "води детето с кола".
тоя форум е пълен с комплексари да му се не види.
Gopeто
Рейтинг: 2487 НеутралноИ аз не виждам проблем учебната година да започва на 1 септември без малоумни речи и простотии по откриването. Премахването на откриването би спечелило немалко симпатии от моя страна към министъра на образованието, който го въведе.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровMagen David
Рейтинг: 824 Неутрално[quote#41:"volarok"]Над 66 хил. първокласници и над 700 хил. ученици общо.[/quote]
Не казвай не мога. Действай! За да успееш, първо трябва да поискаш.Благодаря.
Беше ми интересно да сравня с Израел (по численост на населението е като България): Първи клас започват 150 хиляди деца, а общо с детските градини (тук статистиката не ги отделя от училищата) - 2,13 милиона.
metaflute
Рейтинг: 237 НеутралноПо соца вместо да се съобразят с корекцията, чакаха да почне годината на 15 Септември и после ни пращаха на бригада за няколко седмици.
PavelCZ
Рейтинг: 1884 НеутралноДо коментар [#25] от "luda_krava":
E PLVRIBVS VNVMВ статията пише, че от 1. на 15.IX. го е преместил Ал. Стамболийски - земледелски премиер, управляващ с подкрепата на комунистите. До тогава някак са се справяли и без тезьи 14 дни на полето. Може да се поинтересувате от реформите на Стамболийски - всичко левичарски и с много "трудови повинности", дори при него е първишт опиит за опростяване на правописа - по съветски модел (!), който след това минава яак през 1945, та да можели сульо и пульо да се научат на четмо и писмо. Резултатът е разпадане на единното писане и мвъзможност за отделяне на диалекти, като македонския като самостоятелни "езици".
PavelCZ
Рейтинг: 1884 ВеселоДо коментар [#30] от "Panda":
E PLVRIBVS VNVMНямал съм предпочитания за датата. така или ианче не исках да почва учебната година.
Thracian
Рейтинг: 294 Весело[quote#10:"PavelCZ"] Пак било за да може децата да работят ангария - идея на земеделско-комунистическа глава. Явно винаги само толкова са си можели. [/quote]
Форумът на Дневник е пълен с БАТКИ!!!Чудя се колко може да си тъп за да напишеш това а други 13 също явно толкова тъпи да го харесат. Бас държа че, мотика сте виждали само на картинка.
daskal1
Рейтинг: 4644 НеутралноИнформацията за началото на учебната година в САЩ има нужда от корекция. Решението не се взема от щата, а от училищния район, в координация с градската администрация. От Флорида пре Канзас и до Калифорния учебната година започва през август - след втората или третата седмица. След Деня на Труда започва например е Охайо, но точната дата е въпрос на местно решение. Масата деца ходят на училище с училищни автобуси, като в повечето случаи шофоьорите са на временни трудови договори. Понякога детето е транспортирано в автобуса по над час преди началото на занятията, тъй като автобусите си имат маршрути за събиране на децата. На спирките винаги има дежурен родител, а за малките обикновено са придружени от родител. Ако от карате детето си с кола до училището трябва да регистрирате това с училищната секретарка. По-големите от гимназията често имат коли и ходят сами, оттам нуждата за паркинги в гимназиите/ училищата от 9 до 12 клас. Има го и варианта на събиране на няколко деца от един родител по една на организирани от родителите им дежурства (карпуул).
deymus
Рейтинг: 865 НеутралноДо коментар [#16] от "malart":
хахахаха наивно мнение, от неадекватен човечец.
Много ми е чудно, как в цял цивилизован свят, училищната лятна ваканция е максимум 2 месеца, на места и по-малко, а у нас 3 месеца и половина.
Как от мнението ми разбра, че училището трябва да замени родителските грижи бре аланколу?
Thracian
Рейтинг: 294 Неутрално[quote#55:"deymus"]училищната лятна ваканция е максимум 2 месеца, на места и по-малко, а у нас 3 месеца и половина. [/quote]
Форумът на Дневник е пълен с БАТКИ!!!Спорът ви е безмислен. Какъв р проблема да уплътните свободното време на децата ви с поелзни за тях дейности 2 та или 3 те месеца ваканция.. Днес, изборът от дейности е огромен, не е нужно да хайманостват по цял ден и да безделничат.
Thracian
Рейтинг: 294 Неутрално[quote#51:"PavelCZ"]В статията пише, че от 1. на 15.IX. го е преместил Ал. Стамболийски - земледелски премиер, управляващ с подкрепата на комунистите. До тогава някак са се справяли и без тезьи 14 дни на полето.[/quote]
Форумът на Дневник е пълен с БАТКИ!!!Абе пич те и войните които сме водили винагиса почвали есентта за да може да се прибере реколтата. Отпадането на някой букви от азбуката ни също е заради негова реформа и фактът че, масово селянинът е бил необразован и се затруднявал да пише. Тогава - през 20 те на миналият век, близо 80% от населеленито на страната е живяло в селата.
areta
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#51] от "PavelCZ":
Прочетох какво пише в статията.
Живяла съм в няколко страни и там положението с ваканциите е било същото - ваканциите на децата още от едно време са били такива, че децата да бачкат на полето в най-усилното време. Навсякъде. Не е до комунистите. Просто работата трябва да се свърши и то точно по това време. По същата причина е и законът за задължителното средно образование. Родителите не са искали да пращат децата си на училище защото са им трябвали като работна ръка на полето, та се наложило със закон да ги принуждават.
half truth
Рейтинг: 2309 НеутралноСлучи ми се да остана по време на буря в малко селце в Швейцарските Алпи, до което се достига по тесен планински път. Макар че селцето е малко, къщите са на големи разстояния една от друга както и от пътя. Цяла нощ валя сняг, а рано сутринта трябваше да пътувам за летището. Сутринта в 6ч. слязох на спирката. Пътя беше абсолютно разчистен. Малко след мен едно след друго буквално се изсипаха от склоновете на планината 5-6 дребни дечица със скиорки костюми и училищни чанти на гърба. Единственият автобус дойде точно на минутата и шофьорът весело ги посрещна.
shileto
Рейтинг: 1154 ВеселоЗемеделците събирали реколтата на семействата си, комунистите ни водеха на селскостопански бригади по текезетата, министерството на просветата го наричахме , министерство по прибиране на реколтата
ISTORIK
Рейтинг: 1075 НеутралноДо коментар [#29] от "top_pop":
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!По-малка лятна ваканция (намалена с 2 седмици) + учене и в събота. Тъкмо няма да мислят за глупости в съботния ден.
Ние как учехме и в събота (в края на 80-те и нач. на 90-те г. на миналия век)...
Heisenberg
Рейтинг: 587 НеутралноВ Тунис също започват на 15 септември
tokkay
Рейтинг: 751 НеутралноДо коментар [#33] от "abdelhaqq":
No Pain No GainНаистина, така е, но ти най-вероятно не си от тях.
Пожелавам детето ти винаги да може да учи там, където поиска. Защото в някои училища е доста труден приемът. Няма нищо по-хубаво от свободата да имаш избор за всичко.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#63] от "tokkay":
בני אתה אני היום ילדתיךда, но въпросът е принципен - дали ще осъждаме всички, които не "пускат децата си да ходят пеш до училище", при условие, че има места на земята, които гледат на Вас като на глезен европеец - т.е. ще мерят спрямо Вас според аршина, който Вие прилагате спрямо другите. кофти работа.
tokkay
Рейтинг: 751 НеутралноДо коментар [#64] от "abdelhaqq":
No Pain No GainА защо изведнъж реши, че ползването на градски транспорт, както съм написал в един от постовете си (№23), е "ходене пеш"? Куца ти логиката.
Нека тези, които смятат, че съм глезен, отидат поне само за една година там, където съм се глезил, и после да съдят. Аз изкарах 10. Ти нито секунда нито при мен, нито там, където съдят. Пази си маникюра и виж да не закъснееш за епилацията.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#65] от "tokkay":
בני אתה אני היום ילדתיךсмешник. "моите деца ХОДЯТ ПЕША", писахте по-горе.
другото е нелепа атака ад хоминем на бай Булгар като представител на виктимизиран пролетариат, мъченичестващ под собствената си мизерия.
е, като казва Коранът, Аллах е създал хората на степени.
PavelCZ
Рейтинг: 1884 НеутралноДо коментар [#57] от "Thracian":
E PLVRIBVS VNVMПогледнете на кой мерсец му се каъва Март - т.е. на бог Марс. На война се е излизало на пролет, за да има време да се води кампания, а и да върви обозът, та да не изпукат от глад войниците. Първата Балканска война е изключение в нашата история, както и влизането на България в Първата Световна война - ноември. Зимата обикновено фронтовете са замирали - чак технологично водените войни на ХХ век променят картината.
А по въпроса кой как е виждал мотика - да, така е. Не само аз, но и моите предци - поне за 7-8 поколения назад съм суигурен, са виждали мотина на картинка, защото са били граждани и са се занимавлаи с търговия, производства, изкуства, науки, медицина... Опитваха се да ни накарат да се срамуваме за това, кои сме били - еми не се срамуваме, горди сме.
До коментар [#58] от "luda_krava":
Средното образование не е задължително. Само основното - до 15 годишма възраст (поне по чешкия закон). Принципът е бил измислен от германските протестъантски княжества в края на XVI век.
Хит®ата Св®ака ;)
Рейтинг: 616 ЛюбопитноВие сте пропуснали най-интересните държави
Mафията е опасна за Вашето здраве!!! Мафията убива!!!В Норвегия примерно започват на 18 август. 18 август!!!!!
volarok
Рейтинг: 2546 Неутрално[quote#49:"Magen David"]Първи клас започват 150 хиляди деца, а общо с детските градини (тук статистиката не ги отделя от училищата) - 2,13 милиона.[/quote]Да са живи и здрави палестинците
tokkay
Рейтинг: 751 ВеселоДо коментар [#66] от "abdelhaqq":
No Pain No GainСмешник ще наричаш този в огледалото. ХОДИ НА УЧИЛИЩЕ съм написал, но явно на някого му куца четенето с разбиране.
vicovnic
Рейтинг: 466 ГневноОткъде накъде ще ни натрапвате алкохолската руска безиностация тука бе!Руснаците не интересуват никого още повече не ни интересуват техните келемета кога почват и дали изобщо ходят на даскало.Те не са некакъв фактор.
РУСИЯ Е ВРАГ НА ЦЕЛИЯ СВОБОДЕН СВЯТ!
Махайте тая Русея от статията. Що за поклони към мурзилките
Chivalry
Рейтинг: 237 ЛюбопитноДо коментар [#26] от "m17"
Новият шрифт на "Дневник" е бижу.До коментар [#27] от "tokkay":
До коментар [#32] от "abdelhaqq":
Защо ли имам усещането, че ако вие тримата се срещнете в истинския живот, ще се разбирате отлично, ама пусти форум, комуникацията трудна...
Да са ви живи и здрави дечицата!
daam
Рейтинг: 1289 Неутрално"Във Франция учебната година започва в началото на септември и приключва в началото на юли. Учебната седмица е четири дни, а сряда е почивен."
Така е много добре, но тъй като в България се учат какви ли не неща, сигурно учебният ден ще продължава 8 часа.
Много са ми интересни униформите от снимката в Лом. Шапчиците им са шармантни
bgpatriot
Рейтинг: 818 Неутрално[quote#17:"m17"]Е чудесно ама моето дете му идва множко да ХОДИ 10км до училището.[/quote]е по близо няма ли училище? сигурно има! да не би от снобизъм да сте избрали училище на 10км???
tokkay
Рейтинг: 751 НеутралноДо коментар [#72] от "Chivalry":
No Pain No GainМного вероятно. Но едва ли ще можем да се засечем в подходящо време. През почивните дни подобни хора обикновено ходят да дишат някъде чист въздух, че "в тази София е голяма мизерия, тия селяни замърсяват въздуха и не мое се диша от тях".
След 15 септември положението с въздуха в столицата се влоши в пъти. И това не е от изключенията, от онези, които нямат друг избор...
2.5
Рейтинг: 1674 ЛюбопитноТрадициите в Япония и Южна Корея са доста близки.
I Want To BelieveВ текста липсват Китай и Индия, я там май трябва има най-много ученици...