
© Цветелина Ангелова, Капитал
Започна петото издание на националната кампания за насърчаване на четенето "Читателска щафета" на 26 септември 2016 година, съобщиха организаторите от сайта "Детски книги".
Датата съвпада със 130-годишнината от рождението на един от най-популярните български детски писатели Ран Босилек. Тази година се навършват и 90 години от публикуването на неговото "Патиланско царство". Тази е причината кампанията да носи името "Читателска щафета 5: Патилански приключения".
До 7 януари 2017 година всички деца на възраст от 6 до 13 години са поканени да прочетат най-малко три книги по избор от поредиците с истории за палавници и пакостници като Малкия Никола, Ужасния Хенри, Макси, Майлс и Найлс. След това - да изпратят по пощата попълнена форма за участие, подписана от родител, учител или библиотекар и да се включат в надпреварата за значки и награди.
За да получат равен шанс да си спечелят колекционерски значки, за начинаещите читатели от 6 до 8 г. (включително), които по-трудно се справят с по-обемните книги, организаторите са предложили книжките от поредицата "Малкият Николà за най-малките".
През предишните четири издания на щафетата над 2500 деца са прочели над 10 хил. книги. Освен възпитаване на любов към четенето у децата, кампанията цели да подпомогне учителите и библиотекарите, като им предложи свежи идеи и работещ механизъм, чрез който книгата да стане част от живота на българските деца.
"Отдавна искахме да направим "Читателска щафета" с пакостливи герои. А какво по-добро време за това от 2016 г., в която отбелязваме 130 години от рождението на Ран Босилек и 90 години от написването на "Патиланско царство"? Веднага подбрахме книгите, чрез които да покажем на българските читатели и съвременните патиланци", казва Валентина Стоева, председател на Съвета на фондация "Детски книги".
По традиция организаторите са предвидили 500 специални колекционерски значки за първите 500 от най-запалените читатели – патиланци. Всички деца, изпратили форми за участие, ще се включат в томбола за големите награди – 2 таблета и 3 комплекта с книги.
По време на трите месеца ще протекат и няколко съпътстващи конкурса, които ще предизвикат читателите да развихрят творческото си въображение, съобщи Лора Филипова, изпълнителен директор на фондацията.
За повече информация за правилата на кампанията, включените заглавия, формата за участие, както и предстоящите съпътстващи конкурси и литературни клубове, можете да следите специалния сайт на "Читателска щафета 5: Патилански приключения" (shtafeta.detskiknigi.com).
"Детски Дневник" е сред медийните партньори на инициативата на фондация "Детски книги", която се провежда с подкрепата на програма "Регионален грант" на VivacomFund и Български център за нестопанско право. Автор на плаката и визията на петото издание на кампанията е младата художничка Ина Христова, която живее и работи в Барселона и е лауреат на наградата на илюстраторите в Каталуния. Нейните проекти може да откриете тук.
Костадин Иванов
Рейтинг: 2754 НеутралноЩом четенето ще се съживява със значки и инициативи, работата е зле.
ЕретикФедор Езерский
Рейтинг: 887 ВеселоПредлагам на родителите на децата да дадат книжки за четене от италианския автор Джани Родари. Може и да им ги прочетат, дори по телефона.
Е, той сир Родари малко комуне си пада, но децата трябва да знаят!
Детски дневник също могат да ги прочетат. Определено ще се обогатят ;)
zidane
Рейтинг: 704 ВеселоДо коментар [#2] от "Грантов Демократ":
Джани Родари е комунде, Астрид Линдгрен и Марк Твен - расисти, има и монархисти, затворници и всякакви сред великите детски автори...
дет се вика - политкоректното подяжда книгата!
Федор Езерский
Рейтинг: 887 ВеселоДо коментар [#3] от "zidane":
Не мога да не се съглася с твоето мнение. То е точно и коректно
Читател
Рейтинг: 1500 НеутралноДо коментар [#3] от "zidane":
Едно време хич не съм ги знаел кой какъв е - просто се оставях на произведението. Днешната система на изкривяване и пределна политкоректност ми се струва, че ще роди литературни дисиденти. От съвременна гледна точка забелязох, че и в списание "Дъга" е имало пропаганда на управляващите (със съответните поредици за партизани, граничари, инспектори), но на онази възраст не сме го възприемали като такава и това не ни е повлияло на политическите възгледи след това. Напротив, който иска да чете и да види цялата картина, бидейки узрял за това, винаги ще търси повече от изворите и ще поставя под съмнение такива послания.
Федор Езерский
Рейтинг: 887 НеутралноДо коментар [#5] от "Читател - подкрепям budd.bg":
Ами да се направи детска пропаганда не е никак лесно да се измисли. Да не казвам, че е и прекалено трудно, защото с нея трябва да принудиш родителите да я купят.
Може би затова след избухването на демокрацията не се появи конкуренция в този бизнес, а се отиде на ликвидация
Читател
Рейтинг: 1500 НеутралноДо коментар [#6] от "Грантов Демократ":
Мисля, че причините за залеза на "Дъга" и "Чуден свят" са комплексни. Макар че за времето си, а дори и сега те остават "вечнозелени", класика. В последните години има проект "Над Дъгата" - не точно възраждане, но отново комикс албуми от същите автори. Е, поне за мен не е същото - тъй като съм почитател на стария стил на художника Евгений Йорданов, и не си падам особено по фентъзи. Отделно и цената им респектира. Преди известно време в. "Стандарт" публикуваха много хубава поредица комикс-книжки за българските владетели до Второто българско царство и хайдутите. Както виждаш, и филмите след промените нямат същия чар - тъй като онези сценаристи, режисьори и артисти си остават уникални с творчеството си и ще бъдат помнени от поколенията, за разлика от днешните дъвки-еднодневки или пък фестивално-философски.