
© СООПН
След вчерашния успех на българския отбор по математика на международната олимпиада в Бразилия (4 сребърни и 2 бронзови медала) днес стана известно, че състезателите от олимпийския отбор по физика ще се завърнат в България с общо 5 медала.
Между 16 и 24 юли в Джоякарта, Индонезия, 48-ата Международната олимпиада по физика прие 424 ученици (171 ръководители, 78 наблюдатели) от 88 държави от целия свят. На нея първенецът по астрономия и астрофизика Бойко Борисов спечели един сребърен медал, а другите в отбора - 4 бронзови медала, съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН). Отборът пристига днес в 19.30 ч. на летище София, Терминал 2.
Ръководители на отбора са Мирослав Абрашев и Нено Тодоров, а децата са:
Бойко Борисов, 10 клас, СМГ - сребърен медал
Димитър Ружев, 12 клас, СМГ - бронзов медал
Александър Иванов, 12 клас, СМГ - бронзов медал
Александър Атанасов, 12 клас, МГ Плевен - бронзов медал
Георги Александров, 10 клас, СМГ - бронзов медал
Състезателната част на МОФ се провежда в рамките на 2 дни - теоретичен (3 задачи в няколко физични направления, за 5 часа) и практически (една или две задачи с 5-часова продължителност) кръгове. Задачите традиционно се подготвят от страната домакин и се одобряват от международния борд.
До 2017 г. българските ученици са спечелили общо 119 медала: 14 златни, 38 сребърни, 67 бронзови медала и 59 почетни грамоти. Изключително постижение за България е абсолютното първо място на Иван Иванов на XIV Международна олимпиада по физика през 1983 г. Ръководител на отбора от 2000 г. е доц. Виктор Иванов.
pet_fire
Рейтинг: 5710 НеутралноТолкова много състезания и успехи, че човек не може да се ориентира за престижноста им.
Камен
Рейтинг: 1015 НеутралноДо коментар [#1] от "pet_fire":
Това е най-престижното - международната олимпиада. Браво на младежите - умни деца са. Ама така малко младежки живот, гаджета да са имали, да са спортували, нещо? С тези очилца и мустачки изглеждат като типичните шампиони по математика, физика, или шахмат. Няма да им се отрази зле да се запишат и на един спорт, да се облекат по-хубаво, да хванат по едно маце... да станат по-завършени личности, тъй да се каже. Иначе ще открият, че науката не е всичко в тоя живот, както и парите (които сигурно ще спечелят след като завършат разни престижни университети по света).
Поздравления!
Cara Mia
Рейтинг: 352 НеутралноБраво на нашите момчета!
pspa
Рейтинг: 306 Весело...Между 16 и 24 юли в Джоякарта, Индонезия...
Джоякарта? Ако олимпиадата е провеждана в столицана на Индонезия, то правилното изписване е Джакарта!
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
''zms15783''
Рейтинг: 524 НеутралноБраво на Юнашката чета. Да продължават да трупат знания и надграждат :-)
Роси
Рейтинг: 8478 НеутралноПоне умни деца има в България. Докога ли.
rumen5252
Рейтинг: 422 НеутралноЕ-е-ех, спомени. От международната олимпиада по физика в Москва, ако не се лъжа, беше през 1970 г (годината си я спомням, понеже тогава бях на 18 години). Хубаво беше.
А за тези момчета: оттук, -> веднага навън ако могат. Ако не могат, да завършат СУ "Климент Охридски" по някоя теоретична специалност във Физ Факултет, да си направят доктората и -> да отиват в бяла страна. Няма какво да правите в България.
В международен мащаб, физиците са приети много добре: имам 20 г. опит на емигрант. И заплащането никак не е лошо.
Peni Nikol
Рейтинг: 7551 НеутралноБраво на децата!
Petleshev
Рейтинг: 3211 НеутралноБраво на децата...! Положили са много труд и усилия. Жалко, че няма да имат реализация в България...! Милиционерите в ГЕРБ не се интересуват от такива работи. Още една група българчета, които ще отидат да учат на Запад и ще останат там...!
Бивш tww09306483.futurama
Рейтинг: 287 НеутралноТая скапана държава да даде на децата поне по един суджук.
т
Рейтинг: 528 ВеселоСигурно става въпрос за Джогжакарта (Yogyakarta), друг град на остров Ява, далеч по-приятен от Джакарта.
А иначе, как е възможно Господ да е дал на един Бойко Борисов толкова много, а на друг толкова малко?
султана глаушева
Рейтинг: 352 НеутралноНедостатък на олимпиадите е, че се решават задачи, а не проблеми, при които на практика да се приложи наученото. Това всъщност е творчество и в професионалния живот няма да решаваш задачи, а ще се сблъскваш с конкретни проблеми. Това е пропастта между образование и реализация. Койлазов го каза много хубаво:наложило му се е наново да учи вече учената от него математика, но от съвсем друг ъгъл, за да я прилага на практика в алгоритмите си. И човекът стигна до Оскар!
Мърфи е оптимист!