
© Надежда Чипева, Капитал
От следващата година Софийският университет "Св. Климент Охридски" ще приема студенти в осем нови специалности, в които ще се приема с изпит или с оценка от матурите. Става въпрос за специалности "Учител по природни науки в основна степен на образование", "Философия" на английски език, "Комуникационен мениджмънт", "Компютърно инженерство", "Публични информационни науки", "История и чужд език", "География и английски език" и "Африканистика" на английски език.
Приемът на заявления за явяване на изпити за първата и втората кандидатстудентска сесия започва на 19 февруари 2018 г. Крайният срок е 9 март 2018 г. за първата кандидатстудентска сесия и 18 май 2018 г. за втората кандидатстудентска сесия. Таксата за явяване на изпит е 30 лв.
Първата изпитна сесия ще се проведе в неделните дни в периода 18 март - 22 април 2018 г., а втората - в съботните и неделните дни от 27 май до 24 юни 2018 г.
Кандидат-студентите отново ще имат възможност да подадат документи онлайн, на място в Софийския университет или в бюрата на фирмите в страната. Зрелостниците могат да заплатят и таксите за явяване на изпит и за участие в класирането онлайн, в случай че регистрирането им е изцяло чрез онлайн системата за кандидатстудентската кампания.
PisnaMi
Рейтинг: 2361 НеутралноНови специалности в отговор на нарастналия интерес?
Stanko
Рейтинг: 229 НеутралноСъщо закриха няколко, че имаше по половин записан. Иначе СУ-то няма оправия, това ясно. Най-голямата трагедия е, че останалите университети са под нивото на СУ, под нивото са и на обикновена софийска гимназия.
canuck99
Рейтинг: 568 НеутралноГлупаво. Неонходимо ли е всички университети да покриват всички дисциплини или да са профилирани след като броят им е толкова голям. Вместо да укрепват специалностите по които са силни, размиват добрия академичен имидж на институция като СУ. Специалности като "Учител по природни науки в основна степен на образование" съвсем не са нужни. Бакалавър по природни науки (физика, химия и т.н.), който най-често не си намира работа по специалността, след 1 година педагогически курс е идеален за учител по тези науки за всички класове, както показва практиката на западните университет. Компютърно инженерство има в техническите университети, защо е необходимо дублиране както СУ направи с медицината.
musashii
Рейтинг: 782 НеутралноДо коментар [#3] от "canuck99":
За пари.Затова.Всеки студент в повече осигурява приходи за университета.А заради демографската криза кандидат студентите са малко.Борбата е безмилостно жестока ,както би се изразил поетът.
4ort
Рейтинг: 1209 Неутрално"Публични информационни науки"
НЕ публичните информационни науки сигурно се изучават в Библиотекарския???
bat_plamen
Рейтинг: 4345 Любопитно........................................Нови специалности..............................?!Ниска раждаемост,ниска реализация на завършилите ВУЗ-вете у нас,а се откриват нови специалности-къде е логиката .............?!
Fred
Рейтинг: 1935 НеутралноИ след това реват че им били ниски заплатите. Субсидията е фиксирана, чрез тези измислени специалности изкуствено се вдига учебното натоварване. Т.е. същият брой пари се разделят върху повече хора. Понеже вместо да води курс на поток от 200 души и професора да е с прилична заплата той го води на няколко групички от 5-10 души. А субсидията е според броят студенти. Резултатът, мижави заплати.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.Но виновна е системата която стимулира такова изкуствено раздробяване на специалности. Понеже тя се базира на хорариума. Т.е.колко часове преподаваш и няма никакво значение на колко души го правиш, дали са 5 или 150 отчита се еднакво натоварване.
И второто е, че така изкуствено се плодят професори и дори цели катедри, понеже изискването за професор/доцент е да води самостоятелен курс а за катедра /съответно р-л за нея/ изискването е самостоятелна специалност. Виждате как самата система тика хората изкуствено да размножават специалности и катедри.
Да почнат натоварването /и съответно заплащането/ да го отчитат по брой студенти записали съответният курс и ще видите как мигновено ще настъпи едно окрупняване на лекционните курсове, по изгодно е за същите пари да водиш лекции на един поток вместо на няколко групички. Така ще отпаднат едно 80% от лекциите.
И второто което трябва да се направи е държавата да определи водещите 3-4 вуза за всяка специалност. Финансирането за тях а останалите на самоиздръжка и то след сериозна атестация. По естествен път така ще отпадне изкуственото размножаване на специалности и курсове, пенкилер университетите съществуващи на принципа "дипломи всякакви печатаме".
Stanko
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#7] от "Fred - Дневник, защо скапахте дизайна?":
В ОГРОМНА грешка сте. По документи всички преподаватели на щат са свръхнатоварени. Измислени са не само нови специалности, но и много нови дисциплини. Реално преподавателите изпълняват под половината хорариум, а си взимат парите. Пишат се блокове по четири часа, а реално не се кара и един. При магистратурите е още по-страшно. Там цели курсове не се провеждат.
stanislavhivanov
Рейтинг: 233 НеутралноКъм горните коментари бих добавил первезната ситуация рейтингът на университетите да зависи правопороционално от броя на специалностите. Затова също се откривам множество излишни специалности във всяко професионално направление.
Brother Felonious
Рейтинг: 284 Весело"Африканистика" на английски език.
------------------
просто не е вярно. ганя тотално е изтрещял. одобрявам!
anticomunist
Рейтинг: 407 Неутралнои като завършат къде смятат да се реализират,за 1000 лв заплата, маи само унижерстета ше направи кинти,което е добре за 170 място в света
abdelhaqq
Рейтинг: 838 Неутралнопросто чудовищно, поне на пръв поглед. може администрацията на СУ да имат много дълбок замисъл зад това, но той е толкова дълбок, че изглежда чак нелеп.
בני אתה אני היום ילדתיךbokster
Рейтинг: 377 НеутралноЛапане на субсидиЙ, няма ли технически учебни заведения, вкл. и софиския технически за специалности като "Компютърно инженерство", че трябва и това да се препРодава на тоя бит пазар за дипломи, като цената освен клет студент я плащаме и всички ние от нашите данъци?
За останалите специалности тип - кореком-принцесата от "дами канят" да не говорим, не сме компетентни, но изглежда, че африканистиката ни е слабостта в невероятно развитата образУвателна система.
20 години производство на адвокати и меринджеЙ, станаха повече от гларусите на плажа, сега ще компенсираме с ИТ специалисти, евала ...
султана глаушева
Рейтинг: 340 НеутралноНай-добре го каза Владо Койлазов, когато го питаха какво трябва да се промени в образованието и той каза:”всичко”. Зубриш диференциални уравнения и не знаеш от какъв зор. Той започва да си пише софтуера, с когото спечели Оскар за технически ефекти във филмите. Трябват му диф.уравнения. Преди ги е зубрил. Отваря книгите и ги научава, защото вече знае какво прави с тях. Ама тези, дето го могат, не преподават, а печелят оскари.
Мърфи е оптимист!The Core
Рейтинг: 782 ВеселоБая нови претенциозни безработни се задават!
Ние обичаме да сме сред природата, защото тя няма мнение за нас! НицшеРязко ще се вдигне образователния ценз в Макдоналдс и Аладин фуудс!
Хаирлия да е!
Emil Dimov
Рейтинг: 559 ВеселоДогодина Софийският университет ще приема студенти в осем нови специалности?!
До коментар [#5] от "4ort":
Публични информационни науки"
НЕ публичните информационни науки сигурно се изучават в Библиотекарския???
Да в сарайско_билитекарския " там е истината!!!! Всичко друго е компромис!!!!
Fred
Рейтинг: 1935 НеутралноНе съм в грешка, по същество потвърждавате това което написах. Т.е. е че се измислят предмети и специалности за да се върже натоварването. Че дори и да се преизпълни, в някои вузове може би все още плащат за свръхнатоварване.
А колко реално то се взема е отделен разговор, въпрос на трудова дисциплина и взискателност на ръководството. Което няма никакъв интерес да е взискателно защото е изборно, т.е. ако много иска просто няма да го изберат.
Едно е ясно, докато има натоварване на хартия ако не тръгне съвсем през просото съответният преподавател е защитен от съкращение. Ако ще предметът му да е напълно измислен и ненужен. Съвсем естествено е, че той ще насочи усилията си в това да измисля нови предмети независимо от нуждата от тях.
Определено системата няма вътрешен стимул да се бори с това поради простата причина, че тя само се е нагодила към зададените и правила. И затова е нужно външно въздействие, т.е. промяна на правилата на играта. Не смяна на ръководството каквито са масовите илюзии че ще се решат проблемите. При същите правила тя системата ще се съпротивлява и на новото ръководство. Трябват нови правила при които на самата система да е изгодно да се реформира. И дадох някои предложения. Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
nns
Рейтинг: 395 ВеселоОбаче аз не видях "Информационна Африканистика " или е останала за след догодина ?!
dearblue
Рейтинг: 554 Неутралнотрябва всички чужди езици които се учат в су да са с транскрипция на български
Fred
Рейтинг: 1935 НеутралноИ впрочем в "Компютърно инженерство" СУ имат доста добро ниво. Бих казал дори, че са водещи. Много от нашите водещи софтуерни специалисти и собственици на софтуерни фирми там са учили.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.Причината е, че разработването на софтуер е много близко по характера си до математическите дисциплини а там СУ определено са водещи. Докато техническите ВУЗ включително ТУ повече наблягат на хардуера а и математиките им са силно инженерно приложно ориентирани.
СУ и досега както казах имат силна школа но не ми се рови как точно са нарекли съответната специалност. Може би името на специалността не е много точно, по-правилното ще бъде например "Софтуерни технологии".
pariah
Рейтинг: 1726 ВеселоМного специалности и никви специалисти.
- A witty saying proves nothing. VoltaireКЪк стават тез работи, уа?
himler
Рейтинг: 528 НеутралноАко Факултетът по Математика и Информатика към ЦЪ стане отделен университет, то те биха вземали поне два и половина пъти по-високи заплати! Но тогава факултетът по философия например би трябвало да бъде закрит, защото заплатите им ще паднат поне 4 пъти! Иначе почне ли се през просото става като в ХТМУ! Там имат по-вече доктори по математика, отколкото във ФМИ. Освен това 89% от докторите им по математика не могат да решават квадратно уравнение!
dearblue
Рейтинг: 554 Неутралностудент идва от думата студио демек изучавам даден проблем
тия с филологиите трябва да имат адаптирани курсове по природни науки
abdelhaqq
Рейтинг: 838 НеутралноДо коментар [#23] от "dearblue":
בני אתה אני היום ילדתיךДемек, от филологиите трябва да изучават проблем от природните науки ли.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Стабилни в мизерията, епизод пореден
Рейтинг: 906 Неутрално"География и английски език"
Що за специалност е това? Да не би на запад да има недостиг от учители по география и какво ни касае нас?!
vista2
Рейтинг: 299 НеутралноДо коментар [#7] от "Fred - Дневник, защо скапахте дизайна?":
"Понеже вместо да води курс на поток от 200 души и професора да е с прилична заплата той го води на няколко групички от 5-10 души"
Уважаеми господине, защо пишете, когато не сте запознат с даден проблем. Има строго определен брой за гурпи и потоци (в зависимост от специалности). Когато групите са под определения брой, часовете се редуцират. При неизпълнение на определения брой часове за семестъра/годината заплатата намалява с определен процент. в СУ за втори път от 35 години изплатиха часове над определената норма. Сумите за преподавателите са малки, но все пак беще отчетена натовареността. Колкото до новите специалности, имате основания. Факултетите решават, предлагат, изработват учебни планове и учебни програми. В някои случаи обявените нови специалности намират отговор сред кандидатстудентите, в други - не. Времето отсява.
penetrating
Рейтинг: 5822 НеутралноДо коментар [#7] от "Fred - Дневник, защо скапахте дизайна?":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertНе бих се съгласил с Вас на тема заплати чрез масовост. Завършил съм СУ преди години. Не съм виждал такова нещо като поток от 200 души. Нашите два потока бяха общо 80 души средно, първоначално 120, накрая 60. Имал съм спец курсове където сме били ДВАМА души. Най-доброто обучение става не когато е масово, а когато е индивидуално. Дали страдат заплатите? Може би, но професорите имат хонорари за допълнителни работи, участие в проекти и т.н.
Говоря за Факултета по математика - той е и ФМФ, ФММ, ФМИ...
Stanko
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#27] от "vista2":
Говорите нещата, както са по норматив. Реалността обаче е много по-различна. Знам поне три факултета, които не изпълняват изискванията за големина на групи и съответен хорариум, като при това няма никакви последствия. Ако сте присъствала на Оговбщото събрание сте наясно поне за единия от факултетите кой е.
И не говорим колко часове сте си писали, а колко реално е имало. Изплащането на несъществуващите наднормени часове е чиста кражба и документално престъпление.
Emil Dimov
Рейтинг: 559 ВеселоДо коментар [#22] от "himler":
...Иначе почне ли се през просото става като в ХТМУ! Там имат по-вече доктори по математика, отколкото във ФМИ. Освен това 89% от докторите им по математика не могат да решават квадратно уравнение!
Че за какво им е да могат да решават такива уравнения - те са отживелица?! А иначе те се "спициализират" като гледат филми от типа на "Теория на всичкото"!!!!
dearblue
Рейтинг: 554 Неутралнотрябва и в медицинския факултет на су да изкарват стаж
студентите
canuck99
Рейтинг: 568 НеутралноЯвно си далеч от тези неща и пишеш глупости. Софтуера и програмирането са за СУ, а компютърното инженерство е хардуера и мястото му е в ТУ.
rorikabc
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#32] от "canuck99":
Точно!!!
Как един математик ще пише софтуер за машини като не познава
най новата елементна база?
Fred
Рейтинг: 1935 НеутралноНали точно това казвам, в СУ да го променят от "Компютърно инженерство" на "Софтуерни технологии". И естествено компютърното инженерство е за ТУ, и това го написах че там са по хардуера.
Иначе истината е, че всяко уни е готово да обучава куцо и сакато на каквото и ще да е, само да докопа един студент повече. Заради прословутият принцип "Парите следват студента", да горят в ада тези които го измислиха и пробутаха.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
Fred
Рейтинг: 1935 НеутралноСъвсем лесно ще го пише. Вземате произволен програмен език от високо ниво и ще видите, че в него няма нищо хардуерно. Един и същи C++ например за десетки различни процесори. Компилатора е този който превежда командите на машинен език. Само че не вярвам България да е мястото в което да има смисъл да се разработват компилатори. Пък е и много специфичен отрасъл с малко хора.
Е, ако пише на асемблер е съвсем различно, там трябва да познаваш до последният бит на регистъра архитектурата на конкретният процесор. И ако сложиш, че трябва да познаваш така още десетина микропроцесора, микроконтролера и десетки ИС периферия и става пълна лудница.
Затова и малцина са тези които се наемат да пишат на асемблер и обикновено са тясно специализирани в определено фирмено семейство. А и самият софтуер е тясно специализиран. Тясна и специализирана пазарна ниша е това.
Така че тези които ще пишат на асемблер и подобни вътрешни карантии мястото им е в ТУ. А на тези които ще пишат на програмни езици от високо ниво пък мястото е в СУ. Хляб има за всички и пицата е ОГРОМНА :) Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.