
© Associated Press
Логан Пол
Допреди по-малко от месец Логан Пол беше същинско олицетворение на американската мечта. За кратко време 22-годишният младеж от Охайо се беше превърнал в един от най-популярните влогъри в платформата за видеосподеляне YouTube и идол на милиони тийнейджъри по света.
Неговите почти 16 милиона последователи му бяха осигурили не само знаменитост и слава, но също и солидно финансово състояние, оценено от списание "Форбс" на 12.5 млн. долара за 2017 г.
Всичко обаче се обръща с главата надолу и щастливата звезда на Пол залязва в самия край на 2017 г.
На 31 декември всички очакват поредното видео от русокосия симпатяга, който е на екскурзия в Япония. Пол и неговите приятели решават да посетят гората Аокигахара, намираща се в подножието на вулкана Фуджи. Мястото е известно с призрачното прозвище "гората на самоубийците", защото по официални данни след 1950 г. над 500 души са отнели живота си именно там, отбелязва Би Би Си. Неофициалната статистика вероятно е още по-смразяваща, защото през последните години местните власти спират да предоставят данни за броя на самоубийствата в опит да прекратят тази злокобна практика.
Предвид обстоятелствата никак не е учудващо, че групата на Пол се натъква на трупа на човек, обесен в гората. Влогърът съзира в това уникална възможност за допълнителна популярност и без много-много да се замисля за последствията, качва в канала си заснетото 15-минутно видео, на което (макар и замъглено) се вижда обесеното мъртво тяло. На всичкото отгоре през цялото време Пол е облечен със смешна шапка на покемон, а той и приятелите му подхвърлят нелепи шегички по адрес на жертвата.
Следва светкавична обществена реакция и само в рамките на няколко часа Пол се превръща в обект на унищожителни критики и обвинения в онлайн пространството. Много от верните му последователи се обръщат срещу него, а към тях се присъединяват и популярни филмови звезди като Арън Пол ("В обувките на Сатаната") и Софи Търнър ("Игра на тронове"), които директно наричат влогъра "пълен боклук" и "идиот".
Осъзнал глупостта на деянието си, още на следващия ден Пол сваля видеоклипа от канала си, но вече е прекалено късно. Видеото вече е гледано от над 6 млн. зрители, а негови копия се разпространяват навсякъде из интернет.
Ден по-късно Пол публикува извинение в Twitter, a после и под формата на видеоклип, в които се опитва да замаже ситуацията, твърдейки, че всъщност е искал да насочи общественото внимание към проблема със самоубийствата и възможностите за тяхната превенция. "Срам ме е от мен самия. Разочарован съм от себе си", пише Логан в извинението си.
Вълната от недоволства не само, че не стихва, а дори набира скорост. В следващите дни тя е насочена не само срещу самия Пол, но и срещу YouTube. Гневните потребители се възмущават на това, че от медийния гигант не са предприели адекватни действия и не са изразили позиция за скандалното видео. В крайна сметка от YouTube публикуваха кратко комюнике, в което осъждат действията на Пол като "противоречащи на правилата на общността", и уверяват, че ще предприемат необходимите стъпки, за да не може "видео като това някога да бъде разпространено отново" в каналите на платформата.
Каналите на Пол са премахнати от Програмата за предпочитани канали в YouTube (която дава възможност на различни брандове да пускат свои реклами в клиповете на най-популярните автори), а освен това беше оповестено, че редица бъдещи медийни проекти с участието на влогъра са "замразени". Два дни след извинението си Пол обяви, че си взима почивка и засега няма да качва нови видеоклипове.
Днес, 20 дни след качването на видеото, социалните мрежи са залети от възмутени коментари, а онлайн петиция с искането YouTube да изтрие канала на Пол за момента е подписана от над 520 хил. души. Междувременно краткото видео, на което Логан се извинява, има близо 45 милиона гледания. От 4 до 17 януари каналът на Пол има близо 44 хиляди нови последователи, показва статистиката на YouTube.
"Скъпи @LoganPaul, когато брат ми намери тялото на сестра ми, той изпищя от ужас, объркване и мъка, след което се опита да я спаси. Това тяло принадлежеше на човек, когото някой обичаше. Някак си не става да отидеш в гора на самоубийци с камера, след което да прокламираш, че си го направил, за да информираш обществеността за проблемите с психичното здраве", пише Anna Akana в "Туитър".
"Логан Пол много добре е знаел какво прави. Той не изпитва "съжаление". Той прояви неуважение към самоубилия се човек, към хората с психични заболявания и към цяла Япония. Япония е една от държавите с най-висок процент самоубийства на глава от населението. Той много добре е знаел какво прави и аз съм отвратена от това", пише потребителят April.
"Най-лошото е, че основната част от почитателите на Логан Пол са малки деца. Които станаха свидетели как техният идол се шегува и присмива на това, че някой е отнел живота си. Този човек е боклук", коментира Francis Maxwell.
Идол на тийнейджърите
© Associated Press Логан Пол
Тази история за пореден път повдига въпроси за това как родителите биха могли да опазят децата си от подобни публикации. Защото дори да ползват приложения за ограничаване на достъпа на децата си до съдържание в мрежите, като са им дали съгласието си да следват определени звезди, никога не могат да са сигурни в това дали и кога "проверените" идоли на децата им няма да сторят подобна глупост.
Според Георги Апостолов, координатор в Националния център по безопасен интернет, основната грешка на родителите е в приемането на интернет като просто забавление за децата и вярата, че те там се оправят сами много добре. "Интернет е отражение на реалния сват с реалните проблеми, но в добавка с хиперболизиране на най-невероятните неща. Ако родителите имат истинска връзка с децата си, няма никакъв проблем", коментира той преди време пред "Дневник".
Малко родители (36.1%) извършват онлайн дейност заедно с децата си, показват резултатите на национално представително проучване сред български деца на възраст 9 - 17 години на социологическата агенция "Маркет линкс", поръчано от Центъра за безопасен интернет. Една от препоръките, които дават изследователите от центъра за справяне с рисковете, с които децата се сблъскват в интернет, е именни активното участие на родителите в онлайн живота на детето. Това е и основният съвет към родителите, които психологът Луиза Шахбазян даде в интервю за "Детски Дневник" преди три години.
"Това е най-отвратителното нещо, което можеше да направи. И то само за да спечели повече събскрайбъри и пари. Логан Пол е лош човек", коментира Радослав, 16-годишен негов последовател от България. Той е гледал качения на 31 декември клип с обесения човек.
YouTube не поддържа статистика за това от коя страна са последователите на даден влогър, затова не може да се каже още колко деца от България гледат видеата на Логан. Според Радослав, който "се движи онлайн" в такива общности, едва ли са много последователите на Пол в България. Тук сред най-популярните влогъри са Emil Conrad - с 348 хиляди последователи, Pavel Kolev & Icaka - с близо 235 хил. последователи, inStanT - с 210 хиляди, Dido_D - почти 198 хиляди, Kristian Tanev - 184 хил., Tsvetoslav Tsonev - 150 хиляди, Stefie - 150 хиляди, FlapaBoom - 147 хиляди. Повечето им последователи са деца, а повечето родители или не знаят, или не се интересуват какво правят децата им в мрежата.
Почти 70% от децата гледат клипове всеки ден, сочи статистиката на Центъра за безопасен интернет.
Родителски контрол
Приложеният за родителски контрол с много и най-разнообразни - може да се ограничи достъпът до определен тип съдържание или времето за ползване. От центъра за безопасен интернет препоръчват на родителите да ползват и безплатното приложение за контрол за мобилни устройства Family Link, което беше пуснато през септември.
Услугата дава възможност на родителите да създават профили в "Гугъл" на своите деца, които автоматично ползват защитено търсене, филтриране на неподходящо видеосъдържание в YouTube и в електронна поща в Gmail. Друг вариант за мобилните устройства, ползвани от деца, е първото българско приложение за родителски контрол ProtectYourKid. Няколко решения за родителски контрол даде пред "Детски Дневник" и Бойко Яръмов, съосновател и изпълнителен директор на "Телерик академия".
Още за онлайн поведението на децата в България:
Децата използват интернет все по-често, по-рано и по-мобилно. Повечето време онлайн обаче не ги прави по-дигитално или медийно грамотни. Данните сочат още, че малко от децата използват мрежата за училищни цели редовно.
Тревожно е също, че децата не споделят с родителите си проблемите, които имат онлайн. Повече от половината родители отговарят отрицателно на въпроса (56.7% - никога, 16.5% - почти никога) дали детето им е казвало за неща, които са го разстроили или разтревожили в интернет. 20.6% от запитаните родители, казват, че детето им споделя понякога, 4.5% - често, и 7% - много често.
Децата изпитват силно чувство на взаимна подкрепа за проблемите си онлайн, показват данните. Около 80% споделят, че получават съвети и могат да говорят за проблемите си с приятели.
Костадин Иванов
Рейтинг: 3847 Неутрално"Най-лошото е, че основната част от почитателите на Логан Пол са малки деца. Които станаха свидетели как техният идол се шегува и присмива на това, че някой е отнел живота си. Този човек е боклук"
Еретик===================
Проблемът е в идолизирането на каквото и да е било. Неслучайно е казано, че човек не трябва да си прави кумири и да им се кланя. А съвременната "култура" поощрява това.
bilkata
Рейтинг: 560 НеутралноТази статия беше повод да говорим с 10-годишния ми син по тези проблеми. Цитирах му част от статията, питах го дали той е срещал онлайн нещо, което да го стресне, възмути или шокира. Казах му, че светът на възрастните е шарен, има хубаво и лошо (както и при децата) и повечето неща, които възрастните не искат децата им да видят, са свързани с проблеми. А никой родител не иска да сблъсква детето си с проблеми на възрастните, всеки иска детството на неговото дете да е щастливо. Казах му и че няма тема, която да не можем с баща му да коментираме, така че може да ни пита за абсолютно всичко. Той това си го знае, де.
Power is like being a lady... if you have to tell people you are, you aren`t. M.ThatcherДиалогът с децата е много важен. Но истински диалог, а не да "чуваме" от тях само това, което ни се иска.
DDR
Рейтинг: 2998 НеутралноДобре направен материал. Благодаря.
Im Kapitalismus wird der Mensch durch den Menschen ausgebeutet; im Sozialismus ist es umgekehrt. "Gleichberechtigung ermöglicht Freiheit, weil Ungleichheiten nicht negiert werden. Gleichstellung ist Gleichmacherei, die den Menschen nicht mehr in seiner Individualität, sondern nur als Vertreter eines Kollektivs wahrnimmt"Petleshev
Рейтинг: 3298 НеутралноИ аз не мога да я проумея, тази мода сред децата и по-младите хора...! Да гледаш денонощно глуповати клипчета и да "следваш" някого, дето бил много актуален.
Бивш tww09306483.penetrating
Рейтинг: 5916 НеутралноПример за това как модата убива...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertJalis Ironhammer
Рейтинг: 1343 НеутралноВъпросният имаше и някакъв проект с Нетфликс, който също оттече в канала.
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Здраво си изтрита трудовата книжка човека.
daskal1
Рейтинг: 4608 НеутралноДо коментар [#2] от "bilkata":
Добър подход , дано запазите отворената комуникация и през предстоящия период на тийнеджърството и шока от въздействието на "лудите хормони" - един труден период и за двете страни.
bilkata
Рейтинг: 560 НеутралноДо коментар [#7] от "daskal1":
Power is like being a lady... if you have to tell people you are, you aren`t. M.ThatcherИмам добър опит с кака му, ще видим сега как е момчешкия пубертет :)
velvoofell
Рейтинг: 638 НеутралноТоку що питах сина си за него. Знае го, не го следи, защото бил задник. Не са толкова малоумни все пак.