
© Shutterstock
Знаете ли какво става в главите на тийнейджърите? И ние не знаем. За да получим отговори от първо лице, поканихме няколко момичета и момчета, които да разкажат за вълненията, интересите и проблемите си, докато преминават през периода между 11- и 18-годишна възраст. Време, което често се смята за проблемно и е предизвикателство – и за тях, и за родителите им. Какво имат да кажат тийнейджърите - четете и гледайте в следващия месец в рубриката "Тийнейджърът вкъщи" с подкрепата на BIODERMA.
Започваме с портрет на тийнейджъра днес, направен от самите тях. Без намеса и редакция:
Ние наистина сме човешки същества
Яна Захариева, 15 години, 9 клас, град София. Обича да се занимава с изкуство и да чете. Интересува се от писане и иска да научава нови неща за хората и света, в който живеем.
Тийнейджърите днес са изненадващо хора. Макар доста често да сме определяни като роботи, забили носове в телефоните си, ние наистина сме човешки същества. Тийнейджърите в двадесет и първи век са залети от постоянен поток информация. Чрез социалните мрежи всичко се случва изключително бързо. Всяка новина пристига бързо, но за секунди се появява нещо ново и новината изчезва. Това поставя всички под напрежение да са постоянно информирани. Затова всички изглеждаме пристрастени към устройствата си. Въпреки това ние сме толкова повече. Ако някой успее да пробие стената, с която се обграждаме, ще види, че ние сме млади хора с мнения, интереси, чувства, страхове. Има толкова по-дълбоки аспекти на нашите личности от това, което показваме през повечето време. Но няма как да ги достигнете, ако ни отпишете като мързели в секундата, в която ни видите.
Най-големият проблем за тийнейджърите днес е стресът. Хората си мислят: "За какво могат да се стресират те? На тях за нищо не им пука." Това не е така. Всичко днес се случва толкова бързо.
Очаква се да знаеш с какво ще се занимаваш, кажи-речи, от първи клас. Очаква се да знаеш в кое училище искаш да влезеш и в кой университет ще учиш. В ерата на информацията и технологиите на тийнейджърите всъщност ни пука твърде много. Пука ни какво мислят връстниците ни за нас, колко лайка имаме. Трудно е едновременно да си перфектен в училище и да имаш процъфтяващ социален живот. Затова доста тийнейджъри мислят, че трябва да пожертват едното за сметка на другото.
Новите технологии и медиите са причината за бързото развитие на поколението
Христина Куташка е на 17 години, от град Варна. Определя се като позитивна личност, която обича да се занимава с разнообразни дейности. От малка пее и свири на пиано, обича да спортува и учи немски и английски език.
Тийнейджърите днес са деца на бързо развиващо се поколение, опитни зайчета на новите технологии, с лесен достъп до всякаква информация и с неограничени възможности за развитие и обучение. На тийнейджърите днес са предоставени възможности, които много поколения назад не са имали. Максимално улеснение по всякакъв начин и безброй дейности на разположение. Дали обаче всичко това действа мотивиращо или напротив – убива желанието за търсене на нови знания? Отговорът на този въпрос е индивидуален за всеки. Тийнейджърите днес могат да бъдат както изключителни продуктивни и пълноценно живеещи, така и могат да прекарват часове в социалните мрежи в един нереалистичен свят. Новите технологии и медиите оказват влияние на голяма част от тийнейджърите, те са и причината за бързото развитие на поколението.
Тийнейджърите днес бързат да пораснат и да влязат в живота на възрастните. Някои отдавна са забравили, че на първо място още носят детското в себе си, и се вълнуват от далеч по-важни според тях неща. И все пак тийнейджърите днес, тийнейджърите утре – те винаги ще се интересуват от вечните проблеми на тази възраст. Колкото и различни да са годините, в които живеем, те винаги ще бъдат младите хора на бъдещето, надеждата на всяко ново поколение. Те ще са жизнената и пълна с енергия и идеи част от хората и чрез своите грешки ще изграждат своя характер и ще се развиват като личности.
Най-големият проблем за мен е влиянието на медиите и социалните мрежи.
Те се превръщат в основна мярка за това, което се възприема за красиво, как трябва да се държи човек и налагат бързо и ефективно модата, която следват много млади хора. Това несъзнателно създава модели в разбиранията на много тийнейджъри, без изобщо да си дават сметка. Често от това произлизат негативни последици. Младите хора не се чувстват добре в кожата си, искат да приличат на моделите от социалните мрежи или да водят подобен, уж забавен, живот. Забравяме, че реалността не седи зад нечии снимки, зад чуждите профили. Реалността е тук и сега, щастието е в ръцете ни и ние сме тези, които можем да си го доставим.
Какво харесват тийнейджърите >
Тийнейджърите са объркани
Анастасия Радева е 10 клас в математическа гимназия "Гео Милев", Плевен. Учи английски и немски, участва в клуб по дебати и театрална формация и обича да пише. Обмисля да следва журналистика, чете немски поговорки и обикновено не се мръщи за снимки.
В сравнение с преди 30 години тийнейджърите са объркани. Ако тогава са можели да кандидатстват в един университет и той да е съобразен с жителството им, заради така нареченото райониране, сега възможностите са неограничени – изобилие от учебни заведения, всякакви специалности по широкия свят. Даденото на неформирали се хора право на избор е истинска отговорност, която ни обременява и кара да се лутаме между варианти. Сами трябва да откриваме пътя си, за което сме благодарни, но допълнително ни затормозява в младежките години. За да се подсигурим, че ще вземем правилното решение, опитваме от всичко. Натоварени сме с частни уроци и извънкласни дейности, превключваме бързо от занимание на занимание, защото сме израснали в бързо променяща се технологична среда, тренирала ни да се адаптираме лесно.
Като огромна пречка определям неспособността си да разпределям правилно времето и оттам идва непродуктивността.
Признавам, че родителите ми са прави – технологията не е за малодушните. Улеснява живота, но ако си закърмен с нея, съответно склонен да ѝ се отдаваш, може и да отчуждава, като те разсейва от същинския фокус, работата, за която си влязъл час и половина преди видеа на пляскащи тюлени да изпълват душата ти с топлина. С ежедневното натрупване на подобни сесии започвам да се чувствам непотребна на самата себе си и съответно на другите. Позволила съм си да ,,отдъхна за малко", оставила съм се виртуалният свят да ме погълне в абстрактната си шир, загубила съм време и вероятно знания, които биха могли да ме направят малко по-интересен и ефективен събеседник, по-сигурен в уменията си.
Много от нас са безотговорни и нетърпеливи
Илиян Минев е ученик в 11 клас в ПГПЧЕ, гр. Плевен. Изучава английски и немски език и има всестранни интереси в много сфери - от технологии до проектна дейност. Участвал е в множество от проекти както по програма "Еразъм+", "Евроскола", така и във вътрешнодържавни обучения.
Според мен днешните тийнейджъри са често лекомислени, разкрепостени и агресивни. Много от нас са безотговорни и нетърпеливи. Именно лекомислието и безотговорността смятам за най-сериозен проблем.
Външният вид за някой е сакрална ценност, а за друг - просто "външен вид". Като типично клише нежната част от младежта полагат ежедневни и времеемки грижи за начина, по който изглеждат. Скъсаните дънки, дънковото или кожено яке, както и "платформи" на някоя известна марка са задължителните атрибути на себеуважаващата се дама от хайлайфа на тийнейджърите. По-обикновените момичета предпочитат да носят по-удобни дрехи като тениска или дантелена блуза, съчетана с дънки или анцуг, с чифт леки и равни обувки.
Момчетата харесват тениските и прилепналите тъмни дънки с прорязано коляно в комбинация с "еърмакс". За по-изисканите риза със сако и панталон е идеалното съчетание за деня заедно с кожени или лачени обувки. Модата ни днес не е по-различна от тази преди 5 години, но може би е малко по-ексцентрична, съдейки по любимите протрити крачоли на почти половината разкъсани дънки, които все повече привличат младежите. Факт е, че днес е по-трудно да намерим изчистен модел, отколкото "прострелян" вариант.
Класните стаи рядко отговарят на нашите въпроси
Яна Георгиева, 15 г., София. Определя се като дете на двадесет и първи век, което често прекарва дните си заровено в разнообразни текстове и разменяйки саркастични забележки с приятели.
Излизаш навън и независимо къде отидеш, виждаш тийнейджъри. Някои хора това ги дразни. "Погледнете ги! Нищо не правят само ходят напред-назад." Естествено че тийнейджърите ходят напред-назад. Та нали светът ни предлага тази възможност? Младите хора от векове изследват света, просто досега не са имали възможността да видят толкова голяма част от него. Разликата между нас и предишното поколение е в мащаба и достъпа до информация.
Тийнейджърите днес сме изследователи. Да, не изследваме структурата на ДНК-то и Космоса, но ще правим и това след няколко години. Сега в прекия ни интерес е да изследваме човешките отношения и какво означава за самите нас да си отговорен и самостоятелен индивид. Светът е цветен и ние желаем да го изследваме. Класните стаи рядко отговарят на нашите въпроси. Не очаквайте от всички да стоят на чиновете в училище и веднага да се прибират вкъщи да пишат.
Може да се казва, че не знаем нищо, но ние сме изключително зрели. Наложи ни се. Ние живеем в живописен свят, но понякога той е твърде живописен. Мозъците ни се претоварват и имат нужда от почивка. Проклеваните слушалки ни помагат да се справим с това. Просто едно сетиво по-малко. Така успяваме да се концентрираме или да си починем. Някои от нас са асоциални, но други са уморени от крещящата учителка, драмите с приятелите и непрестанното звънене на телефона. Стресът и умората са част от нашия живот, но ние се стремим да се справяме с тях и да извличаме най-доброто от дните си.
Ние сме индивиди с цели, а не скитащи се животни. Гледаме често към телефона, но какво точно гледаме? Някои комуникират с приятели от другия край на страната, обменят опит за живота и израстват като личности. Други четат по интересите си и подобряват уменията си, които някой ден ще подпомогнат за изграждането на света. Трети пишат домашни и учат, та да могат да прекарат повече време с приятели. Ние не сме една маса, всеки си има личност. Всеки се стреми да изрази себе си и да постигне своите цели. Ако не сме организирани и отворени към новото, ние не можем да направим очакваното от нас – подобряване на света.
Нашето поколение страда най-много от стереотипите. Да, те ни помагат да се ориентираме по-бързо в съвременния свят, но често създават повече проблеми, отколкото разрешават. Стереотипите ни пречат да се изразяваме свободно и да приемаме другите каквито те действително са. Хората винаги си мислят, че ни познават само след един поглед и две разменени реплики, нормалните, очакваните от обществото.
Прекалено бързо ни съди обществото и поставя всички ни в една кутия с надпис "Внимание, тийнейджър! Винаги в лошо настроение и правещ грешни избори". Родителите ни често не говорят с нас, докато не намерят нещо неприятно за тях в нашия характер. Решават, че то трябва да бъде променено. Репликата "Не ми харесва какво правиш. Спри" е първото, което се чува от много време. Когато ние се тръшнем на тези непознати, те почват да се оплакват на приятелите си. Така този мит започва да се разпространява и разбирателството става още по-сложно. Всеки прави грешки в живота си и ние също трябва да получим своят доза от тях. Не може да бъдем защитени от всичко и да се научим, без да имаме собствен опит.
Искат да бъдат харесвани на всяка цена
Виктор Джевов е на 12 години, ученик в 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", гр. София.
Интересите му са футбол, музика, пътувания.
Тийнейджърите днес държат много на външния си вид, много им е важно да се харесат на приятели, момиче на момче и обратното, не харесват училището, правят се на готини пред другите. Модата е много важна за тях и я следват, за да са актуални и от "готините". Влияят се от мнението на другите, искат да бъдат харесвани на всяка цена. Срамуват се от физическа близост с родители пред приятели (целувки и прегръдки), опитват се да се правят на възрастни и искат бързо да пораснат. Много бързат да станат на 18 години, за да карат кола и да ходят на дискотека и бар. Представят си, че като са пълнолетни, ще си спечелят свобода и могат да живеят сами на квартира, без родители. Много им е важно да са забавни за другите и да са интересни в компания. Привлича ги да нарушават правилата.
За мен най-големият проблем е вземането на правилни решения и затова се колебая често. Яд ме е на себе си, като взимам грешно решение.
Рубриката "Тийнейджърът днес" се осъществява с подкрепата на BIODERMA.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4432 НеутралноОбичайте децата. Говорете с тях и проявявайте разбиране. НЕ ги лъжете. Не ги фрустрирайте и не им вменявайте чувство за вина.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!selqnin
Рейтинг: 2196 НеутралноНикога не е било лесно да си тийнейджър, но никога не е било толкова сложно.
Никога не е имало толкова възможности, никога не е имало толкова рискове!!!
Сложна история...
Иво
Рейтинг: 4240 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "КМЕТ В СЯНКА":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36До коментар [#2] от "selqnin":
И двамата сте прави. +++
penetrating
Рейтинг: 5637 Неутрално"По-обикновените момичета" само на мен ли ми звучи обидно?
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertТа всяко дете/тинейджът е необикновен ...
Molossian
Рейтинг: 1738 РазстроеноСложен период е пубертета.
Panta rhei....И изключително важен за формирането на психиката им.
За съжаление масовите източници на информация им предлагат един невероятен коктейл от измислици и фикции, които до голяма степен създават от тях поредното поколение, което мисли трудно, но за сметка на това се поддава лесно на манипулации.
Ние сме длъжници на децата си.
12345
Рейтинг: 497 НеутралноЗатъпял и повърхностен, объркан и безпомощен - поради пристрастяването към смарт телефоните и интернет.
balgariez
Рейтинг: 289 Неутрално"Тийнейджъри"?! Според мен- юноши.
"Хигиенистка"?! Според мен- чистачка.
"Шеф"?! Според мен- началник.
"Бизнесмен"?! Според мен- делови мъж.
и т.н.
log_on
Рейтинг: 901 НеутралноОт написаното оставам с впечатление,че ако не учиш аанглийски и немски си на дъното на хранителната верига.
Глоба за майките ,които говорят на бебетата си на непрестижни езици като български напр.
atmanpg
Рейтинг: 1792 НеутралноНай-големият проблем за мен е влиянието на медиите и социалните мрежи.
Те се превръщат в основна мярка за това, което се възприема за красиво, как трябва да се държи човек и налагат бързо и ефективно модата, която следват много млади хора. Това несъзнателно създава модели в разбиранията на много тийнейджъри, без изобщо да си дават сметка.
===================================================
Много точно.
Системата унифицира индивида, докато се получи еднородна маса, реагираща стандартно на стандартните дразнители.
Такава маса много по-лесно може да бъде манипулирана.
Kostadin Kostov
Рейтинг: 5 НеутралноДо коментар [#7] от "balgariez":
Мислите и пишете като средношколец 😀
realguru
Рейтинг: 3103 НеутралноЕ те тука са подбрали умни деца - браво на тях (на децата де, не на Дневник).
Ама я да отидат в някое не чак толкова елитно училище и положението ще е доста различно.
Умнокрасив
Рейтинг: 811 Неутралнов интерес на истината, всеки човек е необикновен ;) И както има неразбиране между възрастни и тинейджъри, има и обратния процес и на това се дължи конфликта между поколенията. Ако излезем малко от позицията на възрастни, които винаги знаят правилния избор, които дават съвети и т.н., ще разберем по-добре децата. Но и те, от своя страна, ако спрат да ни приемат за "тез дъртаци прости", също ще улеснят комуникацията ;) No Pain No Gain
Ослик, суслик, паукан
Рейтинг: 467 НеутралноЕдва ли един тинейджър се прониква с подобни бащински чувства : ))) I had a dream, Joe
Ослик, суслик, паукан
Рейтинг: 467 НеутралноГледам обаче мнозинството от тийнейджъри ходят с нормални прически. Сигурно единственото позитивно влияние от разните инстаграми.
I had a dream, JoeDenis Stoyanov
Рейтинг: 225 НеутралноАми като се замисля за поколенията, честно казано повече харесвам днешното поколение от моето, явно и твоето. Защото едно време нямаше какво да правим и се биехме с циганите и турците просто ей така, заради някакви глупости. И ако мога да избирам бъдеще на детето си бих предпочел да си пише по СМАРТФОНА с приятели/ки пред това на едната ръка да е сложил ръждясала верига, а другата да има тръба от парно и зове "Ей ся шти еба майката бе предал грозен". Или тия думи да са насочени към него. Явно си от хората които нямат уменията на едно 13 годишно дете в днешно време, и завижда ли завижда :). И се чуди защо младите неискат да почнат работа за 1000 лева на месец като той 20 години е бачкал за 300 и сега бачка за 500 щото законооо не позволява по-малко (все пак току що е подписал първия си трудов договор) :).
patilanskomeze
Рейтинг: 334 НеутралноТ.е. човек като отваря бизнес--отваря дело?
А тези млади моми щом не са тинейджъри са, хаха, юноши?
Апропо с чашма и калдаръм и панталони и тротоар как постъпваме--измисляме им и на тях квази-родни термини, или ги оставяме тез гнусни чуждици?
lz2
Рейтинг: 2009 НеутралноПосягаш на високо-интелектуалното изразяване! ПравописА е поле за изява на неграмотните!
kama_start
Рейтинг: 526 НеутралноТийнейджърът днес е доооста объркан!
tsvetko_51
Рейтинг: 1914 НеутралноБи ми било много интерсно, да видим едно изследване от преди 60-70 години и всъщност и от когто и да било и като го сравним с днешните изследвания, убеден съм ще се види, че няма нищо изключително, нещата са били, са и ше си останат такива.
Няма как младия и формиращ се човек, тласкан от обичайните за тази възраст бунтовни настроения и силно изразено чувство за справедливост ( без да казвам че винаги и изцяло са прави), да не влиза в яростни конфликти и произтичащите от тях стрес-ситуации.
Но хубаво е, че човека е в общия случай здраво направено нещо и издържа на този натиск, а наша, на по- и въобще възрастните хора, да проявяваме малко повече разбиране, като в същото време имаме и необходимата твърдост за да отстояваме стандартите, такива каквито са днес.
nyn48474625
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#17] от "lz2":
Kakво интелектуално има в разваления български? То не бяха тийнове, хейтъри, лайкове, имиджи... Въпреки че съм завършил в чужбина, не смятам, че използването на побългарени чуждици и чужда граматика говорят висока ерудиция, напротив.
daskal1
Рейтинг: 4446 НеутралноДо коментар [#4] от "penetrating":
В контекста на изказването младежът (да не се обиди ако кажа "момчето) влага положителна конотация в "обикновените момичета", особено ако сравниш със сатирата в характеристиката му за "себеуважаващата се дама от хайлайфа на тийнейджърите".
Явно предпочитанията му са към "обикновените момичета" и счита себе се за "обикновен необикновен младеж".
zuramode
Рейтинг: 442 НеутралноТрябва да се уточни някъде, че изобщо не става дума за предствителна извадка. Все пак, е било необходимо условие да могат да се изразят писмено. По мои скромни наблюдения, средното ниво за страната на мисъл и изразяване е доста под това, което е не само тъжно, ами направо трагично...
benefikato1
Рейтинг: 567 НеутралноВсяко едно поколение има своите предизвикателства . Само джаджите са различни . За мен преди 30 години беше голяма работа да отида от Карлово да уча в София , след това си беше още по-голяма драма да дойда и да продължа в САЩ . Сега синовете ми , които са съответно на 14 и 10 години не виждат нищо вълнуващо в това да отскочим два три пъти в годината до България и Полша . Иначе винаги на по-възрастните им изглежда , че младото поколение е провалено . И за нас говореха така . След години сегашните тийнеджъри ще твърдят същото за своите деца . Просто това е част от великия кръговрат на живота . Така че , спокойно , нищо им няма на младите хора.
benefikato1
Рейтинг: 567 НеутралноВсяко едно поколение има своите предизвикателства . Само джаджите са различни . За мен преди 30 години беше голяма работа да отида от Карлово да уча в София , след това си беше още по-голяма драма да дойда и да продължа в САЩ . Сега синовете ми , които са съответно на 14 и 10 години не виждат нищо вълнуващо в това да отскочим два три пъти в годината до България и Полша . Иначе винаги на по-възрастните им изглежда , че младото поколение е провалено . И за нас говореха така . След години сегашните тийнеджъри ще твърдят същото за своите деца . Просто това е част от великия кръговрат на живота . Така че , спокойно , нищо им няма на младите хора.
Peni Nikol
Рейтинг: 6741 НеутралноДецата искат внимание и е добре родителите да им отделят от времето си за разговори и отговори на въпросите им. Доста са любопитни и не всичко ще намерят при чичко Гугъл.
penetrating
Рейтинг: 5637 НеутралноДо коментар [#21] от "daskal1":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert:) възможно е :)
bryghtlyght
Рейтинг: 1023 НеутралноНе използвайте децата за политическите си цели. Така най-безсрамно им крадете детството, да не кажа и нещо по-лошо.
klimentm
Рейтинг: 3671 НеутралноИ аз харесвам днешните младежи повече от нас самите когато бяхме на тяхната възраст.
klimentmevaluna
Рейтинг: 388 НеутралноДо коментар [#22] от "zuramode":
Но това се отнася и за нивото на родителите им. Тийнеиджърите поне имат шанс да се променят.
dggm
Рейтинг: 504 НеутралноНие живяхме в едно затворено гето. Сега поне гетото е отворено и можеш да видиш зад стените му.
marine eng
Рейтинг: 456 НеутралноНевъзпитан и необразован с ниска обща култура и афинитет към чалгата и наркотиците