
© Красимир Юскеселиев
Как децата и родителите да бъдат подготвени за реакция, когато попаднат на порнографско или друго неподходящо за децата съдържание в интернет. За това ще помагат авторите на проекта "Дигитални умения на децата в 21-ви век".
Чрез различни способи ще се предлагат решения за родителите - как да реагират, ако децата им съобщят за такова съдържание, на което са попаднали и какво да им обяснят преди да започнат да сърфират в мрежата за първи път.
В програмата ще се включат учениците от 5-и до 12-и клас в софийското 35-о училище. Те ще обсъждат теми свързани с насилието, тормоза, речта на омразата, справянето с конфликти както в онлайн среда, така и във физическия живот.
Зад проекта стоят Асоциация "Родители" и Националният център за безопасен интернет, а техни партньори са Фондация "Приложни изследвания и комуникации" и столичния район "Лозенец".
"50% от децата до 7-годишна възраст бяха в интернет през 2016 г. Вече са сигурно над 60%", разказва в интервю за БНР Георги Апостолов, координатор на Националния център за безопасен интернет.
Тези проценти трябва да насочат вниманието на родителите, че сърфирането в мрежата не е само за забавление, казва той.
Според него е добре те да избягват да изнасят "лекции" на децата си, а да дискутират с тях. Неговият съвет е да обяснят на децата си на какво опасно съдържание биха могли да попаднат и да им обяснят на достъпен език за сексуалността, интимността и отношението между хората. Така шансът детето да сподели с родителите си, ако попадне на такова съдържание, се увеличава.
Апостолов допълва, че с днешните деца не трябва да се работи със "стария лекторски метод". При тях е добре да се използват интерактивни практики и дискусионна среда, в която да се обсъждат теми, които ги вълнуват. Децата може да не проявят физическа агресия, но не виждат нищо лошо в това да напишат нецензурен коментар в профила на свой съученик, разказва още той.
Това е и причината в рамките на проекта да се издаде наръчник с 14 интерактивни занятия, като всяко от тях ще бъде в рамките на 1 час. В тях ще се обсъждат теми, които са важни както за децата, така и за родителите – разрешаване на конфликти; справяне с гнева; формите на насилие; какво може да се определи като насилие; как да реагират, когато насилието е упражнено спрямо тях самите. Също ще се засегне и темата за провокативните снимки в интернет, "голите селфита", отношенията и сексуалното съдържание в мрежата.
В рамките на програмата ще бъде разработен наръчник за развиване на дигитални, медийни и социални умения и ще включва обучение на учители и провеждане на поредица от интерактивни занятия с ученици от 5 до 12 клас.
Tuta Nota
Рейтинг: 274 ВеселоЕ как да се предотварти това?! Нали ББ е по всички медии и телевизии, за нета да не споменаваме. Само ББ, ЦЦ (на квадрат), и други подобни. "Хардкор" един вид.
Life is Sunshine, Lollipops And Rainbows!!!happystory
Рейтинг: 290 НеутралноЧиновници ще учат деца как да ползват интернет. Оле боже мили.
Хи-хи
Рейтинг: 1505 НеутралноСърфирането у нета не е дигитални умения или поне не както се опитват да ни го представят. Нема как лица, на които таа материя е изначално чужда да дават акъл. Първо да седнат, прочетат, помислят поне 1-2 год. задълбочено и после вече таковата.... Сумати кифли и кифльовци се упражняват по темата, при това с огромен достъп до медиите /у соц. мрежите не знайме как е/
vassilun
Рейтинг: 4433 ВеселоМежду ученички: "Ти знаеш ли, че има живот и извън интернет? Така ли? Дай линк!" 🤣🤣🤣
Костадин Иванов
Рейтинг: 3664 НеутралноЩели да учат децата?
ЕретикУжас!
Правителствата се тресат, че следващите избори ще са опорочени от фалшиви новини.
Във "Факти", които често чета, има лоши журналистически съчинения, най често криминални и сексуални.
Научете възрастните да не вярват в Снежанка, децата и Дядо Коледа оставете на второ място.