
© Национална мрежа за децата
Средният успех на държавата в грижата за децата е 3.31 според доклада "Бележник 2019: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?", изготвен от Националната мрежа за децата.
Оценката отбелязва лек напредък в грижите за децата, който се отразява и в по-високата обща оценка на държавата. Тази година тя получава най-високата оценка до момента през осемте години, в които се изработва докладът. Миналата година държавата получи най-ниската оценка от момента на изготвяне на доклада – среден 2.88.
Докладът беше представен едновременно в 8 града София и в още седем града – Варна, Шумен, Враца, Стара Загора, Перник, Пазарджик и Сливен с участието на организации, част от Мрежа за децата и представители на институциите, местната власт, родителски групи и медиите. В работата по проекта са взели участие 152 граждански организации от цялата страна, които работят за и с деца и семейства. За трета поредна година докладът включва и мнението на над 460 деца, млади хора, родители и професионалисти.
"Бележник" извършва мониторинг на поетите ангажименти от страна на институциите, касаещи правата на децата. Той се разработва от експерти в съответните области, които използват факти и данни, предоставени от самите институции по реда на Закона за достъп до обществена информация. Докладът включва и препоръки, които биха подобрили съществуващите политики и практики.Той разглежда поети от държавата ангажимента в 8 области: "Благосъстояние на децата", "Закрила от всички форми на насилие", "Ранно детско развитие", "Детско здраве", "Образование", "Правосъдие за деца", "Семейна среда и алтернативни грижи", "Детско участие".
При първия критерий "Благосъстояние на децата" оценката е среден 3.00. Според доклада високите равнища на бедност и неравенство продължават да са сериозно предизвикателство, като особено обезпокоително продължава да бъде влиянието върху децата. Отбелязва се, че с разработените през 2018 г. Закон за социални услуги и Националната стратегия за детето 2019-2030 г. се дава заявка в тази посока, но все още не е известно как ще се развият в бъдеще.
Оценката за "Закрила от всички форми на насилие" също е 3.00. Въпреки развитията в сферата на закрилата на детето от всички форми на насилие през 2018 г., защото "продължава да липсва единна, мултидисциплинарна и координирана политика за борба с насилието над деца, както и единна статистика, която да информира политиките и мерките, които следва да се предприемат". Отбелязва се тревожната тенденция, че има увеличение на случаите на пострадали от престъпления деца и случаите на агресия в училищата.
"Ранно детско развитие" е с добър 3.50. Тя е най-високата от последните две издания на "Бележник" насам, предвид разпознатата важност и извеждането на преден план, като приоритет от българските държавни институции. Въпреки намеренията и усилията обаче, все още в страната ни предоставянето на универсални и интегрирани услуги за ранно детско развитие, е недостатъчно, пише в доклада. Идентична е оценката и в категория "Детско здраве". Тя се дължи основно на постигнати резултати в намаляването на нивата на детска смъртност и достигането на заложените цели. Акцентира се върху тревожния факт, че има области в страната, в които коефициентът на детска смъртност е много висок, без да се забелязват конкретно насочени мерки за подобряване на ситуацията.
Мерките в сферата "Образование" са оценени с добър 4.00. Отбелязва се, че той се дължи на "категоричното поставяне на образованието като приоритет на правителството" през последните години и широкото публично говорене по темата. Макар и добрите практики, и новите възможности за привличане на млади учители и преквалификацията на специалисти да се увеличават, предстои да се анализира устойчивостта на тези инициативи, отбелязват авторите на доклада.
"Семейна среда и алтернативна грижа" е оценена с добър 3.50. Изводът е, че броят на децата, които живеят разделени от родните си семейства, остава относително постоянен през годините, но конкретни действия за справяне с проблема все още липсват. "Не се наблюдават развития в приемната грижа, осиновяването, както и в закрилата и интеграцията на децата бежанци", гласи изследването.
Най-ниската оценка е за категория "Правосъдие за деца" - среден 2.50. Изводът е, че през годината е липсвал напредък за осъществяване на реформата в системата за детско правосъдие, въпреки множеството декларации за наличие на политическа воля от страна на Министерството на правосъдието. Според доклада липсва "каквото и да е разбиране относно нуждата правните процедури да бъдат адаптирани към децата, които участват в тях, така че да бъдат гарантирани техните права".
"Бележник" оценява "Детско участие" с добър 3. 50. За поредна година се отчита, че участието на децата буксува и стои на нивото на колективния и по-скоро "институционализиран" подход. Огромна пречка продължава да бъде и това, че отсъства достъпна за децата информация по отношение на решенията, които се взимат или ще се взимат за тях на национално, както и на регионално и общинско ниво. Според авторите на доклада е необходимо въвеждане на механизми и процедури за отчитане мнението на децата в различните сектори, при досега на децата с институции и професионалисти в ежедневието им.
"Въпреки възходящия резултат общата оценка е все пак среден и напредъкът е незадоволителен, което в много голяма степен се дължи на некоординираните усилия на институциите и работата на парче що се касае до политиките за децата и семействата", е оценката на Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата, цитиран от пресцентърът на организацията. Тази година водеща тема ще е гарантирането на
правата на децата с увреждания.
НеКой
Рейтинг: 1421 НеутралноКой пише оценките?
Национална мрежа за децата, в която членува и фондация... Джендър алтернативи.
Опази боже.
Marinov
Рейтинг: 80 НеутралноМного висока оценка!
MarinovДневник пропагандна газета
Рейтинг: 338 НеутралноГледайте си работата с вашите стратегии за децата. Грижата за децата е грижа на родителите. Държавата да осигурява детски градини и училища и ДА НЕ СЕ БУТА КЪДЕТО НЕ Ѝ Е РАБОТА!
balgariez
Рейтинг: 354 НеутралноГрижата за децата винаги е била грижа на родителите. Кат' гледам "държавата" как се грижи за другите си задължения (здравеопазване, правоохраняване, правораздаване, инфраструктура, защита на територията/армия, осигуряване и т.н.), то пази Боже от мечешките и услуги...
Симо
Рейтинг: 1268 НеутралноДа, и сега на основата на тия "оценки" ще приемат "стратегията за децата", ще създадат още държавни хранилки за разни администрации, които ха си протестирал за нещо и хоп вземат ти децта, защото не им осигуряващ "подходяща" среда за развитие. И ще ги дадат на двойка гейове "приемно семейство" да ги гледат. Ей, тука имам едни приятели, дай да ги уредиме да вземат едни 800 лева на месец. А те какво ще правят с това дете - не ни интересува.
Peni Nikol
Рейтинг: 7466 РазстроеноЗа малко две на релси да са им писали.
realguru
Рейтинг: 2812 НеутралноА аз па през цялото време си мислех, че грижата за децата е на родителите. :)
Да оставиш грижата за децата си на държавата е все едно да чакаш министерството на транспорта да ти смени спуканата гума. :)
wnl03619584
Рейтинг: 258 НеутралноКакво е това нещо "Националната мрежа за децата"?!? поредното помпозно наименовано НПО?!? От къф зор ни информирате какво са имътили грантовите им мозъци?!? риторичен въпрос....
Jesuit
Рейтинг: 331 ЛюбопитноПроблемът с насилието в училище се решава много лесно. Гледайте „Ченге в детската градина„ с Арнолд Шварценегер и се поучете. По един такъв батко във всяко училище и проблемът е решен. Няма нужда от лелки психоложки.
Роси
Рейтинг: 8403 НеутралноИ тройка не заслужават.
kaiser
Рейтинг: 1473 НеутралноЗаслужена оценка за такива държава и поданици на които им се привиждат джендъри зад всеки ъгъл.
svoboden
Рейтинг: 1559 Неутрално#КОЙ е собственик на фирмата "Национална мрежа задецата"?