Въпреки модата да се „ходи на планина”, има хора, които никога няма да я усетят и обикнат! И това е защото като малки никой не им е показал или разказал за величието и прелестите на балкана! Така ще са и децата им! Ще търсят ресторант на Мусала, сергии на Беклемето, или СПА на Мальовица!
Доста екстремно идва това. Все пак в планината се съобразяваме с най-слабия. А с децата белята става бързо. Хайде няма нужда чак с двегодишно. И на 10 може да заобича планината, при това с по-малко риск.
Доста мъжкарско мнение е това. А и планинар през зимата, с малко дете, да не носи никаква храна...направо си е безотговорно. В планината може да се ходи и с голяма доза комфорт, благодарение на малка доза предвидливост. Мухлясал хляб- хайде холан!
Абсолютно, за двегодишно си е направо раница-самар за носене. Че те в града се изморяват за час-два разходка, безотговорно е да тръгнете в планина - времето се променя. И да, наистина детето може да капне и да заспи и трябва да предвидите ще може ли да го носите, а това също не е лесно. И една лека ситуация може лесно да стане катастрофална.
Виждала съм такива дядовци- стара школа планинари. Тръгнал, ойларипи, ама като завали дъжд, чете лекция на внука. Ама не се е сетил да сложи по един дъждобран в раницата. Да тръгнеш с лоша екипировка, на юруш и да стигнеш до момент да ти е гадно - това е голяма тъпотия. При туризма целта е да ти е хубаво, затова си подбираш маршрута, сезона, екипировката.
Виждала съм да карат 18-месечни на Рилските Езера. Накрая на деня са като печени пилета. Нищо не помнят, ама затова пък си имат едно сериозно слънчево изгаряне, което хич не е безобидно на тая възраст.
И не знам дали историята с внучето не е фалшива. Това дете не яде, не пие, не ака, не пишка, не ползва памперси...аз като знам с каква чанта излизам само из града, щото децата си искат грижа, се чудя дали това е реална случка. Във всеки случай - смела майка, да си даде чадото на безотговорен олд скуул дядка с високо самомнение.
Олд скуул дядковците направо да ти изправят косите в планината. Вече им отминава поколението де. Сега виждам колко рискове са поемали и как са тръгвали. После разправят истории, митове и легенди, които въобще не биха се случили с една идейка предвидливост и няколко прости неща в раницата. Че и дори се гордеят, че са попадали в кофти ситуации.
Съветите са отлични. Мисля, че си е послужил с измислен случай. Дете на 1.5 - 2 години няма как самостоятелно да мине маршрута за 3-5 часа в снега. 100-те метра носене са пренебрежими :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
Потвърждавам, така е. Аз миналата година питах един такъв на Тевно Езеро дали през лявата Краледворска Порта става пътя за с хлапе на 12г. Отговорът беше "без проблеми", обаче снежната пряспа и пропастта около нея бяха такъв риск, че се върнахме и тръгнахме за хижа Демяница. После се засякахме с дядката на хижа Вихрен и аз му казах, че е малумно да не ни предупреждава с хлапе за този път, а той ме наруга, че съм бил страхливец ... СЛАВА НА УКРАЙНА! СЛАВА НА ГЕРОИТЕ!
Моят син като бебе е ходил на Черни Връх зимата, връх Мальовица, Мусала, Вихрен, Безбог. Никакви ядове. Във виелица при -14 си спеше по 2-3 часа в Самара навън. До заслон "Ледено езеро" бяхме при -22 градуса без вятър. Зачервил нослето и спи сладко, сладко, докато тате се бори с преспите. На две години спи по 3 часа следобед вкъщи. На вън не спи и става кисел, затова вече не ходим планина. На 22 дена ппез юли месец беше на Черни връх, на три в хижа Безбог, на 12 месеца беше на Мусала и връх Мальовица. Веднъж ни хвана гръмотевична буря на Витоша , но други проблеми при десетките походи с бебе през всички сезони не сме имали.
Този текст е просто ОПАСЕН!!! Дори не си давате сметка. Аман от велики доминатори на природата! Аман от безсмъртни комплексари от различни възрастови групи. Да се самонараняват САМИ, без публика и потърпевши!
Може би си имал добър късмет, бъдете живи и здрави и ти, и детето ти. Но за мен това е безотговорно. Имам две годишна дъщеря, която съвсем наскоро разви пневмония буквално за един час: както си играеше и всичко беше наред, изведнъж 39.9 градуса, без да се повлияе от аналгин и незабавно в спешното. Нали се сещаш, че стане ли такова нещо в преспите на -22, докато ти се бориш с природата... Но всеки си преценява де. За мен лично такива неща са безумие.
Стигнах до това как дал на двегодишно дете да яде мухлясал хляб и спрях дотук: мухълът по хляба (както и този по плодове, конфитюри, кисело мляко) образува канцерогенни микотоксини, които не се отстраняват нито с термична обработка, нито със замразяване, нито с изрязване - спорите ги има и там, където невъоръженото око не ги вижда. Самото вдишване на спори е вредно - защото не става вид за безобидни плесени като по някои сирена. Като прочетох и мнението на автора, че стомахът е като цех на "Антибиотик Разград" и превръща отровен мухъл в пеницилин, се убедих, че редом с някои бг-мами господинът е случай за Агенцията за закрила на детето.
Чудесно, само че едно е да е бебе, което го носят. И там има рискове. Ама друго е вече да е ходещо бебе и да се очаква...да ходи наравно с другите, щото в планината било така. Ами то просто не може, каквото и да го правиш...и аз съм ходила с бебе в самар, ама в момента си знам по-малките деца докъде могат да стигнат - точно доникъде.
И какво се случва, ако това 22-дневно бебе както си е в самара, на минус 22 реши както правят бебетата - да се оака до врата. Как сменяме памперс в буря, виелица, при супер ниски температури?
А олд скуул дядото от текста да вземе да снабди лятната къща поне с бисквити и някой компот. И да се усети, че фактът, че е математик, не го прави 100% прав по всички въпроси, но пък го прави способен да се фръцка и да рационализира опасно с маниер на всезнайко.
“втората аксиома изразява неизбежността на ставащото. Необходимото ще стане, независимо от съпротивата. Затова децата бързо разбират, че протестите са излишни. Щом трябва да вървим, значи ще вървим.”
Един път ще се излъже детето, втори път -не! Според мен малките деца трябва да се забавляват, а не да тренират за военни! И съвсем не значи, за със забавлението не вървят правила и наказания!
После се засякахме с дядката на хижа Вихрен и аз му казах, че е малумно да не ни предупреждава с хлапе за този път, а той ме наруга, че съм бил страхливец....
И надявам се не си вързал... На "храбреците" по планините после им събираме леша, а тъпите им роднини монтират паметни плочи. И каква е тази малоумщина - с дете на 2 г. на планина?!
CONTADOR GRATUITO!
И изобщо ако на Владимир Сотиров му се ходи на планина, да си ходи сам или с наборите си. Аман от изкукуригали старци, дето се чудят, какво да правят и също така тъпи родители, които само се чудят, как да се отърват от децата си за уикенда.
-22, ама той в кенгурато под пухинката. 22 е навън, а до мойто тяло не е толкова и не е бил цял ден навън. Сега е на две години и месец, но не е боледувал никога. Дигал е за кратко температура 39, когато му растяха зъби. Има си всички задължителни и някои незадължителни имунизации. Може на две в детската да прихване вирус, но до момента да чукна на дърво не е боледувал под грижите ни. Зимата въздухът в София е силно токсичен. Мисля, че в Люлин е по-опасно, отколкото в Рила.
Странно, но у нас планинари, велосипедисти, къмпингари и секви подобни, които обичат движението са мразени истерично. Реално, това е същият контингент, който пък от друга страна врещи за връщане на казармата, че децата били лигльовци. Значи за казарма е ОК, за планина е опасно.
Шизофрения...
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
В крайна сметка, всеки родител сам решава как да възпитава децата си. Посещението в планината само по себе си изисква планиране в много направления. Естествено, децата няма как да ги натовариш максимално, редно е постепенно да расте натоварването, тогава когато има база за сравнение с предишни преходи. Навремето, всеки туристически съюз имаше доктор, сега се налага да понаучим някои неща за травмите и да имаме аптечка в раницата, задължително застраховка. Та ако посещенията в планината са умни и разумни, все пак предпочитам възпитанието на детето да се извършва сред природата, като възрастните отделят лично време, а не да хвърлим на плажа един телефон в ръцете на малчугана, за да ни остави на мира.
Съгласен съм. Особено с богатството което имаме до София. Почти всяка събота или неделя съм горе и винаги откривам нови пътеки и места за разглеждане. Вчера на хижа Камен дел беше пълно с чужденци. Явно и те оценяват прородата.
The best way to predict the future is to invent it.
Моят на две години е бил към 90 пъти на планина през всички сезони. Самарът има добър дъждобран. При проливен дъжд заспиваше веднага. Ама съм го носил на две години и 2-3 месеца няма как да ходи дълго в планината.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
_plamen_
Рейтинг: 645 НеутралноОще два дена и ... Рила бейби!!!
СЛАВА НА УКРАЙНА! СЛАВА НА ГЕРОИТЕ!ralita68
Рейтинг: 524 НеутралноВъпреки модата да се „ходи на планина”, има хора, които никога няма да я усетят и обикнат! И това е защото като малки никой не им е показал или разказал за величието и прелестите на балкана! Така ще са и децата им! Ще търсят ресторант на Мусала, сергии на Беклемето, или СПА на Мальовица!
lil_alex
Рейтинг: 912 ЛюбопитноДоста екстремно идва това. Все пак в планината се съобразяваме с най-слабия. А с децата белята става бързо. Хайде няма нужда чак с двегодишно. И на 10 може да заобича планината, при това с по-малко риск.
Доста мъжкарско мнение е това. А и планинар през зимата, с малко дете, да не носи никаква храна...направо си е безотговорно. В планината може да се ходи и с голяма доза комфорт, благодарение на малка доза предвидливост. Мухлясал хляб- хайде холан!
pet_fire
Рейтинг: 5712 НеутралноДве годишно дете все още е неукрепнало за походи в планина
lil_alex
Рейтинг: 912 НеутралноАбсолютно, за двегодишно си е направо раница-самар за носене. Че те в града се изморяват за час-два разходка, безотговорно е да тръгнете в планина - времето се променя. И да, наистина детето може да капне и да заспи и трябва да предвидите ще може ли да го носите, а това също не е лесно. И една лека ситуация може лесно да стане катастрофална.
Виждала съм такива дядовци- стара школа планинари. Тръгнал, ойларипи, ама като завали дъжд, чете лекция на внука. Ама не се е сетил да сложи по един дъждобран в раницата. Да тръгнеш с лоша екипировка, на юруш и да стигнеш до момент да ти е гадно - това е голяма тъпотия. При туризма целта е да ти е хубаво, затова си подбираш маршрута, сезона, екипировката.
Виждала съм да карат 18-месечни на Рилските Езера. Накрая на деня са като печени пилета. Нищо не помнят, ама затова пък си имат едно сериозно слънчево изгаряне, което хич не е безобидно на тая възраст.
И не знам дали историята с внучето не е фалшива. Това дете не яде, не пие, не ака, не пишка, не ползва памперси...аз като знам с каква чанта излизам само из града, щото децата си искат грижа, се чудя дали това е реална случка. Във всеки случай - смела майка, да си даде чадото на безотговорен олд скуул дядка с високо самомнение.
filibias
Рейтинг: 237 Неутрално++++
"Олд скуул дядка" - кърти :)
lil_alex
Рейтинг: 912 НеутралноОлд скуул дядковците направо да ти изправят косите в планината. Вече им отминава поколението де. Сега виждам колко рискове са поемали и как са тръгвали. После разправят истории, митове и легенди, които въобще не биха се случили с една идейка предвидливост и няколко прости неща в раницата. Че и дори се гордеят, че са попадали в кофти ситуации.
penetrating
Рейтинг: 8877 НеутралноСъветите са отлични. Мисля, че си е послужил с измислен случай. Дете на 1.5 - 2 години няма как самостоятелно да мине маршрута за 3-5 часа в снега. 100-те метра носене са пренебрежими :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert_plamen_
Рейтинг: 645 НеутралноПотвърждавам, така е. Аз миналата година питах един такъв на Тевно Езеро дали през лявата Краледворска Порта става пътя за с хлапе на 12г. Отговорът беше "без проблеми", обаче снежната пряспа и пропастта около нея бяха такъв риск, че се върнахме и тръгнахме за хижа Демяница. После се засякахме с дядката на хижа Вихрен и аз му казах, че е малумно да не ни предупреждава с хлапе за този път, а той ме наруга, че съм бил страхливец ...
СЛАВА НА УКРАЙНА! СЛАВА НА ГЕРОИТЕ!
vloti
Рейтинг: 638 ВеселоМоят син като бебе е ходил на Черни Връх зимата, връх Мальовица, Мусала, Вихрен, Безбог. Никакви ядове. Във виелица при -14 си спеше по 2-3 часа в Самара навън. До заслон "Ледено езеро" бяхме при -22 градуса без вятър. Зачервил нослето и спи сладко, сладко, докато тате се бори с преспите. На две години спи по 3 часа следобед вкъщи. На вън не спи и става кисел, затова вече не ходим планина. На 22 дена ппез юли месец беше на Черни връх, на три в хижа Безбог, на 12 месеца беше на Мусала и връх Мальовица. Веднъж ни хвана гръмотевична буря на Витоша , но други проблеми при десетките походи с бебе през всички сезони не сме имали.
babyroo
Рейтинг: 294 НеутралноТози текст е просто ОПАСЕН!!! Дори не си давате сметка. Аман от велики доминатори на природата! Аман от безсмъртни комплексари от различни възрастови групи. Да се самонараняват САМИ, без публика и потърпевши!
rooHydroxy
Рейтинг: 302 НеутралноДо коментар [#10] от "vloti":
Може би си имал добър късмет, бъдете живи и здрави и ти, и детето ти. Но за мен това е безотговорно. Имам две годишна дъщеря, която съвсем наскоро разви пневмония буквално за един час: както си играеше и всичко беше наред, изведнъж 39.9 градуса, без да се повлияе от аналгин и незабавно в спешното. Нали се сещаш, че стане ли такова нещо в преспите на -22, докато ти се бориш с природата... Но всеки си преценява де. За мен лично такива неща са безумие.
i.s
Рейтинг: 237 НеутралноСтигнах до това как дал на двегодишно дете да яде мухлясал хляб и спрях дотук: мухълът по хляба (както и този по плодове, конфитюри, кисело мляко) образува канцерогенни микотоксини, които не се отстраняват нито с термична обработка, нито със замразяване, нито с изрязване - спорите ги има и там, където невъоръженото око не ги вижда. Самото вдишване на спори е вредно - защото не става вид за безобидни плесени като по някои сирена. Като прочетох и мнението на автора, че стомахът е като цех на "Антибиотик Разград" и превръща отровен мухъл в пеницилин, се убедих, че редом с някои бг-мами господинът е случай за Агенцията за закрила на детето.
lil_alex
Рейтинг: 912 НеутралноДо коментар [#10] от "vloti":
Чудесно, само че едно е да е бебе, което го носят. И там има рискове. Ама друго е вече да е ходещо бебе и да се очаква...да ходи наравно с другите, щото в планината било така. Ами то просто не може, каквото и да го правиш...и аз съм ходила с бебе в самар, ама в момента си знам по-малките деца докъде могат да стигнат - точно доникъде.
И какво се случва, ако това 22-дневно бебе както си е в самара, на минус 22 реши както правят бебетата - да се оака до врата. Как сменяме памперс в буря, виелица, при супер ниски температури?
А олд скуул дядото от текста да вземе да снабди лятната къща поне с бисквити и някой компот. И да се усети, че фактът, че е математик, не го прави 100% прав по всички въпроси, но пък го прави способен да се фръцка и да рационализира опасно с маниер на всезнайко.
hope
Рейтинг: 2767 Неутрално“втората аксиома изразява неизбежността на ставащото. Необходимото ще стане, независимо от съпротивата. Затова децата бързо разбират, че протестите са излишни. Щом трябва да вървим, значи ще вървим.”
Любовта ще спаси света!!!Един път ще се излъже детето, втори път -не!
Според мен малките деца трябва да се забавляват, а не да тренират за военни!
И съвсем не значи, за със забавлението не вървят правила и наказания!
г-н Думанов
Рейтинг: 1114 НеутралноИ надявам се не си вързал... На "храбреците" по планините после им събираме леша, а тъпите им роднини монтират паметни плочи.
И каква е тази малоумщина - с дете на 2 г. на планина?! CONTADOR GRATUITO!
г-н Думанов
Рейтинг: 1114 НеутралноИ изобщо ако на Владимир Сотиров му се ходи на планина, да си ходи сам или с наборите си. Аман от изкукуригали старци, дето се чудят, какво да правят и също така тъпи родители, които само се чудят, как да се отърват от децата си за уикенда.
CONTADOR GRATUITO!vloti
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#12] от "Brad Mehldau":
-22, ама той в кенгурато под пухинката. 22 е навън, а до мойто тяло не е толкова и не е бил цял ден навън. Сега е на две години и месец, но не е боледувал никога. Дигал е за кратко температура 39, когато му растяха зъби. Има си всички задължителни и някои незадължителни имунизации. Може на две в детската да прихване вирус, но до момента да чукна на дърво не е боледувал под грижите ни. Зимата въздухът в София е силно токсичен. Мисля, че в Люлин е по-опасно, отколкото в Рила.
vloti
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#14] от "lil_alex":
Глупости. На 22 дни беше лято и за кратко в планината от Алеко до Черни връх. На година през юни беше на Мусала.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1807 НеутралноСтранно, но у нас планинари, велосипедисти, къмпингари и секви подобни, които обичат движението са мразени истерично. Реално, това е същият контингент, който пък от друга страна врещи за връщане на казармата, че децата били лигльовци. Значи за казарма е ОК, за планина е опасно.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКШизофрения...
Xoxo
Рейтинг: 261 НеутралноВ крайна сметка, всеки родител сам решава как да възпитава децата си. Посещението в планината само по себе си изисква планиране в много направления. Естествено, децата няма как да ги натовариш максимално, редно е постепенно да расте натоварването, тогава когато има база за сравнение с предишни преходи. Навремето, всеки туристически съюз имаше доктор, сега се налага да понаучим някои неща за травмите и да имаме аптечка в раницата, задължително застраховка. Та ако посещенията в планината са умни и разумни, все пак предпочитам възпитанието на детето да се извършва сред природата, като възрастните отделят лично време, а не да хвърлим на плажа един телефон в ръцете на малчугана, за да ни остави на мира.
EU defender
Рейтинг: 747 НеутралноСъгласен съм. Особено с богатството което имаме до София. Почти всяка събота или неделя съм горе и винаги откривам нови пътеки и места за разглеждане. Вчера на хижа Камен дел беше пълно с чужденци. Явно и те оценяват прородата.
The best way to predict the future is to invent it.lil_alex
Рейтинг: 912 НеутралноДо коментар [#19] от "vloti":
Е то това и аз съм го правила, за кратко на Витоша с малко бебе, ама не го броя чак за геройско планинско кръщение.
vloti
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#23] от "lil_alex":
Моят на две години е бил към 90 пъти на планина през всички сезони. Самарът има добър дъждобран. При проливен дъжд заспиваше веднага. Ама съм го носил на две години и 2-3 месеца няма как да ходи дълго в планината.