
© Цветелина Белутова, Капитал
Националното външно оценяване (НВО) за 7 клас ще се проведе от 9 часа на 15 юни по български език и литература и на 17 юни по математика, обяви министерството на образованието. Нито едно училище не е предвидило изпитът по чужд език да е балообразуващ, затова той няма да се провежда.
Изпитите служат като вход за кандидатстване в гимназиите в страната, а от тях заради извънредната ситуация с коронавируса и предвид различната скорост на преподаване в отделните училища заради наложилото се дистанционно обучение отпада част от материала.
По български език и литература няма да бъдат включени въпроси за сложно съставно изречение, сложно смесено изречение, както и творбите "Бай Ганьо пътува" на Алеко Константинов, "По жицата" на Йордан Йовков, "Неразделни" на Пенчо Славейков, "Заточеници" на Пейо Яворов и "По жътва" Елин Пелин. Те ще се изучават, но няма да са включени в изпита.
По математика няма да се включват задачи за неравенства и успоредници, обяви министерството на образованието.
Преди изпита
За да бъдат допуснати, седмокласниците трябва да носят документ за самоличност (бележник или лична карта) и служебна бележка - на хартия или на мобилния телефон, която е издадена от училището, в което учат, и е генериран входящ номер. Изискването е да носят химикалка, която пише в черен цвят (информацията е коригирана в 15.30 часа, първоначално беше обявено, че изискването е да е химикалка със син цвят - бел. ред.), по математика - и линия, пергел, транспортир, триъгълник, молив и гума.
Изпитите ще се проведат при спазване на противоепидемичните мерки и осигурено видеонаблюдение. Отстоянието между децата трябва да е поне 1.5 метра, затова те ще са в повече на брой стаи, във всяка ще има по 10 деца и по един квестор.
Учениците трябва да носят маски или шлемове и ръкавици по желание. На влизане в сградата ще им бъде премерена температурата. Ще се избягват струпванията на родители и ученици, ще бъдат отворени повече от един вход, ще има строги мерки за дезинфекция.
За седмокласниците, които в момента на изпита са под карантина заради контакт със заболели, ще се осигури възможност за провеждане на изпита след изтичането й.
Изпитът
Учениците трябва да бъдат в училищата най-късно в 8.30 ч. и да са заели местата си не по-късно от 8.45 ч., като преди това предадат на квесторите за съхранение на видно място по време на целия изпит изключени мобилните си телефони.
Изпитите са разделени на две части - по 60 и 90 минути, като децата могат да напускат стаите не по-рано от приключването на първата част. За децата със специални образователни потребности ще бъдат дадени допълнителни 80 минути.
Нивото на компетентностите на седмокласниците по български език и литература се проверява чрез тест с общо 26 задачи (18 задачи със структуриран отговор с четири възможности за отговор, от които само един е правилен; 6 задачи с кратък свободен отговор; 1 задача с разширен свободен отговор; 1 задача за създаване на текст).
По математика седмокласниците ще правят тест с общо 23 задачи:. 18 от тя са със структуриран отговор с четири възможности за отговор, от които само един е правилен; 2 задачи с кратък свободен отговор (числов, символен или словесен) - от учениците се изисква да напишат свободни отговори, без да привеждат своето решение; 3 задачи с разширен свободен отговор - учениците трябва да опишат и да аргументират изпълнението на определена математическа задача.
При изпитите се позволява на учениците да откъсват листове с надпис "чернова" от изпитния комплект, се казва в инструкциите на Регионалното управление по образованието в София. При предаването на изпитната работа обаче те трябва да се поставят в индивидуалния плик на ученика. Изнесена писмена работа от сградата на училището се анулира и не се оценява, предупреждава РУО.
Максималният брой точки от тестовете е 100. Оценяването се осъществява по стандартизирани критерии, като всяка задача се оценява с брой точки, който съответства на спецификата, трудността и логиката на решението на задачата. Оценките се изразяват само с количествени показатели - в брой точки, без да се приравняват към оценки.
Проверката на резултатите от изпитите става с входящ номер и идентификационен код на http://priem.mon.bg, като МОН ще обяви допълнително докога се очаква да бъдат обявени те. Допълнително ще бъдат обявен и срокът за подаване на документи за участие в класирането за прием в гимназиите. Учебната година за седмокласниците приключва на 30 юни.
selqnin
Рейтинг: 1412 ВеселоНай-важното за изпитите след седми клас е да си чел до седми клас...
rincewind
Рейтинг: 1082 НеутралноКойто не издържи математиката го пишем направо в юридическия на СУ:)
just
Рейтинг: 642 НеутралноНо за кандидатстване във Висше Учебно Заведение, изпити няма,
Вход свободен. Евала.
karabastun
Рейтинг: 8889 НеутралноУспех на децата !!!
[email protected]amr47488125
Рейтинг: 289 НеутралноПише се с ЧЕРЕН химикал!
entwickler
Рейтинг: 450 НеутралноТова, че няма да има разделяне на модули откъде го измислиха? Не го намирам в писмото на министъра.
log_on
Рейтинг: 854 НеутралноКакви изпити след 7-ми клас...те от Вуз-а си излизат тъпи парчета.