
© Иван Шишиев
Автори на "Още един ден в музея" на Зорница Христова, Тодор Петев и Сияна Захариева.
Къде в София има предмети от приказното царство Бенин или фосил от муха? Отговори на тези въпроси дава книжката "Още един ден в музея" на Зорница Христова, Тодор Петев и Сияна Захариева. Тримата създават книга-пътешествие, която води децата и техните родители през софийските музеи и галерии. След успеха на "Един ден в музея" (награда "Златен лъв" за издателски проект с най-голяма обществена значимост през 2021 г.) те решават да създадат още един пътеводител на музеите в столицата.
Да отвориш сетивата и въображението си за предметите в музея
Разходката в книжката започва от етажа с буболечките в Националния природонаучен музей, където има "страшни зверове", а след това минава през Археологическия музей: "Знаем за усвояването на света през каменните и медните сечива, но праисторията крие много загадки, които искахме да оставим отворени и да обясним на децата какво е хипотеза и какво е научно знание. В зала "Етнография" в Националния исторически музей, където има разкошни носии, искахме да поговорим за това колко шарен е фолклорът и как не бива да го слагаме под една шапка и едно клише. Той е твърде многолик и си струва човек да го разбира. След това отиваме до Африка през "Квадрат 500" и зала "Африканско изкуство", за да оборим друг предразсъдък - за дивата непременно Африка и за да видим колко свързани са ритуалите по света, защото както при нашите кукери, така и там има маски, танци и магически движения. След това отиваме в криптата на "Св. Александър Невски", където тръгваме на един виртуален хаджилък сред иконите. Благодарни сме на Национален фонд "Култура" и Столичната община, че финансираха това пътешествие", казва Зорница Христова.
Пътешествието минава и през Националния военноисторически музей, за да завърши в Докторската градина, където се срещат природата и културата: "Това е едновременно и ботаническа градина, и археологически парк на открито с римски, древногръцки и османски средновековни останки. Той е част от ежедневието на хората с цялото си многообразие и за нас това беше интересен повод да поговорим за това как природата и културата са свързани", разказва Зорница Христова.
Тодор Петев, който е преподавател по изкуствознание и музейно дело в Нов български университет, разказва, че за да създадат книжката, всичките трима автори са обикаляли музеите: "След като изберем определен музей, който си струва и смятаме, че ще представлява интерес за децата, се впускаме без каквито и да било предразсъдъци или предварителни очаквания. Отваряме сетивата и въображението си, избираме си предмети и след това се изгражда последователност". Зорница Христова създава наратива, а Сияна Захариева облича историите в илюстрации.
Основното условие, които им позволява да се сработят, е това, че всички, подобно на децата, са страшно отворени към света и другите хора. Търсят различни форми на общуване както помежду си, така и с предметите, и с бъдещите читатели.
© Иван Шишиев Зорница Христова е автор на детски книги, журналист и преводач от английски език.
"Тайните съставки" на това да твориш за деца
И тъй като вниманието на децата не се задържа толкова лесно, творенето за тях си има своите тайни, които всъщност се оказват съвсем прости:
Зорница Христова от своя страна добавя историите и диалога с децата: "Предметите влизат в диалог с децата. Винаги има един учител на деня, който е водещ през въпросната зала. Тъй като това е книга и дава воля на въображението, можем да си представим, че през Природонаучния музей ни води един бръмбар, през етнографската позиция ни води иглата, в Африка ни води антилопа и т.н. Гледаме да използваме любовта на възрастните и децата към историите, в които всеки предмет е част от един по-голям разказ, да има смях и ангажиране на максимално много сетива както в музея, така и след това. Всяка глава завършва с нещо, което човек може да направи вкъщи или пък някъде другаде, да измайстори нещо."
Тодор Петев добавя един важен детайл към думите на Зорница Христова, а именно че историите не са изфабрикувани, а реални, част от предметния свят.
Освен вроденото любопитство на децата, което чака да бъде провокирано, както и стремежът към диалог чрез истории, авторите на книжката добавят още една "тайна съставка" към успешното творене за деца - колекционирането. Според Тодор Петев колекционирането също е нещо естествено за децата и е свързано с истории. Децата колекционират всякакви предмети и често обичат да разказват как са ги придобили. Затова и музейният свят не им е чужд, а просто трябва да бъде намерен правилният подход, за да им бъде разказан.
© Личен архив Тодор Петев е преподавател по изкуствознание и музейно дело в Нов български университет.
За бавното вглеждане и изграждането на усет
Една от целите, които авторите си поставят, е да изградят връзки между деца и родители, между децата и музейния свят: "На премиерата на книжката искахме всяко дете да донесе по един предмет от вкъщи. За мен една от изненадите беше, че част от родителите донесоха предмети - споделени книги, вестници на дядо, прадядо. Опитваме се да провокираме интерес на децата към експонатите, но всъщност той си съществува при много от възрастните по естествен начин. Идеята всъщност е чрез предметите, чрез този музеен свят, да се изградят ценностни връзки между различните поколения и да се стимулира диалог", казва Тодор Петев.
Зорница Христова допълва, че изграждането на интерес към музеите или други културни институции се формира още от ранна детска възраст: "На мен ми се струва съвсем естествено, когато родителят има работа в библиотека или музей, да вземе детето със себе си, а не да търси баба или дядо да го гледат. Дори когато е твърде малко и все още бързо му доскучава, то ще развие един естествен навик."
Авторите казват, че разходките в "Още един ден в музея" са за деца от пет години, защото те имат малко по-фиксирано внимание. И напомнят, че това не е учебник и най-важното е на малките и големите читатели да им е весело и да изпитат удоволствие от знанието.
© Иван Шишиев "Още един ден в музея" е пътеводител за музеите в столицата.
Зорница Христова е автор на детски книги, журналист и преводач от английски език. Превела е на български език автори като Джон Ланчестър, Тони Джъд и Джулиан Барнс. През 2010 г. създава собствено издателство "Точица" за забавна и образователна детска литература.
Тодор Петев е преподавател по изкуствознание и музейно дело в Нов български университет. Той е един от създателите на фондация "Моят музей", която е посветена на развитието на образователния и комуникативния потенциал на българските музеи.
Сияна Захариева завършва Националната художествена академия в София със специалност "Книга и печатна графика". Работи в областта на илюстрацията и графичния дизайн.