Статията е добра. Всичко е отразено точно. Но защо "гледах удивено и леко уплашено, защото за пръв път минавах през мюсюлманско село - не знаех какво да очаквам" - Да не сте очаквали да ви нападнат! Описвате ги като човекоподобни!
Жалко , че с такива предразсъдъци сте тръгнали не от някаква махала , а от самата София. И след като ви се е изчерпал страхът "в помашкото село се разхождам без притеснения и много уважавам хората тук." Глупости на търкалета --човек по презумция трябва да уважава, а не след като не са го изяли!
Да са живи и здрави пишещите такива репортажи, а също и публикуващите ги.Преди около 25 години попаднах по тези места на един пчелар, който си живееше в пчелина далеч от всички, сам , с дузина кози (децата му бяха емигрирали). Козите обаче не бяха случайни- всяка беше кръстена на литературен герой.Библиотеката на пчеларя живееше на две от стените на малката му стаичка с пръстен под...
И аз си купих къща преди две години в едно такова умиращо планинско село в Балкана. Приятно е, но за малко. За постоянно живеене там се иска голяма доза стоицизъм. Или усещане за обреченост.
.
България и степна Азия от VІ до Х век - http://archiman.livejournal.com/
"Аз гледах удивено и леко уплашено, защото за пръв път минавах през мюсюлманско село - не знаех какво да очаквам."
Анна, в центъра на София си имаш джамия с минаре което вие по пет пъти на ден. Май си забравила или и покрай нея минаваш със свито сърце? Да не мислиш че помаците в Родопите са по-различни. Те дори са с по-запазени Българска душевност от теб.
Тази статия е отчайващо тъпа! първо ксенофобски започва, а после пълна с купиша лъжи - нямало бетонни хотели, било архитектурен резерват, къщите били в горната си част от дърво, и накрая с този патетичен тов с стил приказки от подшипковия храст... повечето големи къщи, които са преправени за хотели са бъкани с бетон, има няколко подпорни стени в селото изградени от бетон, има няколко къщи, които по никакъв начин не се вписват в обстановката - пласмасова дограма, железни или пласмасови външни рулетни щори, басейни, и още сума ти и неща, които не трябва въобще да съществуват. това е, по точно е било архитектурен резерват за къщи построени в стил и по начин използван преди няколко века. сега вече е далече от това... може да ви звучи пресилено, но за селце от по малко от 100 къщи всяка неуредица просто вади очите. питайте жителите на ковачевица, които държат и милеят за селото - да се запази за нашите още по-тъпи внуци и правнуци. да знаят как са живели хората по нашите земи, а не да учат история от филмите на Дисни.
аз съм селянин, батко, и търсим отмъщение сладко...
Статията е показателна само за едно - за невежеството на българската младеж преди всичко по отношение на България.
само преди няколко години и явно на вече работеща възраст младата дама, явяваща се авторка тръгва на път и:
а) не е много наясно какво ще намери в Ковачевица, за която Ковачевица се говори от сума ти години. Надявам се, че авторката не се надява, че е открила топлата вода - и тогава, и сега.
б) никога не е стъпвала дотогава в мюсюлманско село???!!!
За очакванията й да бъде надлежно изядена няма да говорим.
в) сякаш за пръв път през живота си пътува по дестинацията, та никога не е чувала мистериозното село Мурсалево, отделно, че явно не е виждала и хлебопекарна.
И прочие, и прочие...
Откъде ги вадите тия саксийни кукувици, бе, другарю редактор?!
Никакви предразсъдъци не е показала авторката. И не можете да сравнявате с големия град, където не можеш дори да познаеш, кой е мюсюлманин, щото даже и забрадки не носят.
Kaто ходихме в Смолян през осемдесетте години, мюсюлманките в самия град - разни продавачки и т.н - ни гледаха зло, приказваха на висок глас разни обиди, а в една хлебарница майка ми като поиска хляб й го хвърлиха като на куче.
Пък и все се приказва и се подчертава, колко зверски сме се отнесли с тези хора през възродителния процес - така, че през турско село родителите ми като минават с колата - не им и минава и да спират даже.
ковачевица наистина е твърде известна ,особенно от киното ,даже й викат българският холивуд,заради многото филми снимани там ......
по скоро съм съгласен с теб ,че май става дума за незнание ,но все пак може и нарочно да се набляга "вижте колко забравено и неизвестно кътче намерихме" ,да се подсили разказа и драматизма в него.....
Хмм..преди няколко години група от 3 мотористи слязохме през кърджалийско до Джебел...пещерата и т.н., добре ама беше обяд , неделя и влязохме на центъра на града да намерим храна някъде- имаше 2 работещи заведения- ресторант и снек бар..въпреки ,че в тях имаше пиещи клиенти на трудно произнасян български ни беше заявено, че заведенията вече затворили, а наблизо никъде нямало магазин.Какво беше изумлението ни, когато след един завой открихме зареден до дупка супермаркет с непознато за северна България изобилие>>!А след още един завой- хоп-димяща от кебапчета малка кръчма...ммдаа...толерантни българи бяха това...
Честно, не разбирам това прехластване към примитивния начин на живот. Тук ги гледам разните индиански племена какъв бизнес правят с разните примитивни произведения на изкуството и т.н... не разбирам какво толкова се впечатляват хората.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.
Ква е тази сълзлива история бе стига с тези магарета каруци кози и буркани със зимнина бе това е 21в; на Марс ще ходиме те за козите и пчелите се хванали..само Интернет и Файсбук никви кози..баси...
Кво? Архитектурен паметник ли?
Па те всички села надолу са такива - архи-коптори фрашкани с озлобени манагасари пето поколение дето те гледат у портофейла.
Пътищата са в плачевно състояние, а основното превозно средство са волски талиги.
Авторката вика че се била разхождала без да се притеснява и уважавала помашкото население. Ама сама не е отишла, профилактично, а и пак профилактично, ей така за всеки случай ги уважава. Те и тия от Доспат така уважиха тия в Батак - профилактично та после турския редовен аскер трябваше да тича да ги озаптява.
Селото се казва Горно Дряново. Живеят помаци, които не са напуснали родното си място, популацията се е увеличила неимоверно, селото е изгубило напълно някогашния си облик.
Впрочем запазването на Лещен, Ковачевица и близкото Долен се дължи на миграционните процеси при християните след Освобождението.
Много от най-добрите строители - реставратори са от Горно Дряново, бабите не са облечени с потури, а с шалвари. Само за сведение - хората там не са опасни за преминаващите журналисти.
Куриозно е, но за запазването на Ковачевица от строителна инвазия, принос има и демонизирания от политиците кмет на община Гърмен.
И още нещо, така наречената възрожденска архитектура по-скоро е архитектура реализирана през Възраждането. Тя е характерна за целия Балкански полуостров, разпростира се и в Мала Азия. Тези, които са видяли някой от епизодите на "Перла", сигурно са забелязали, че в Афион има същите къщи, като у нас. Достъпен източник е и "Истанбул" на Орхан Памук.
Разликите са повече в композиционната структура. Къщите в Ковачевица, Стара планина се отличават, къщите в Стария Пловдив и Копривщица са неотличими от тези в Турция. От композирането на фасадите, до вътрешната планировка около централен салон.
В местните легенди се твърди, че Ковачевица е създадена от бежанци от Велико Търново и от македонски българи. Поминъкът е бил строителството. Ковачевските къщи са построени от майстори, строили за себе си.
И още нещо. Взаимното недоверие между българите християни и българите мюсулмани е известно на всеки, който се е сблъсквал с тях. Има едно недоверие, подозрителност и затваряне в собствената общност.
Достатъчно е обаче, да се разговорите, да осъществите контакт и тогава недоверието почва да се стапя. В повечето помашки села хората са се запазили от влиянието на комерсиализацията, дала отпечатък върху процъфтяващите курортни селища в Родопите и Пирин.
Авторката, добре че си внимавала минавайки през мюсулманското село, спокойно е можело да бъдеш взривена от фанатизирани баби-талибанки с пълни с бомби шалвари...Разбира се в християнските квартали на София по което и време на денонощието да минеш цари блаженно спокойствие и пълна безопасност...Не ти ли е минавало през ума, че твоята "уплаха" се дължи само и единствено на собственото ти тесногръдие и невежество!? Спрете да бълвате невежа ксенофобия...поне не от страниците на "уважавани" медии...!
поредния софиянец, който едва сега "открива" България и разбира всъщност в коя и каква държава живее... Срамно е, а обикновено именно "столичани" са с голямото самочувствие...
Сутрин тръгваш и следиш; Гоце Делчев, Гърмен, Лещен, Горно дряновао и стигаш в Ковачевица.
Струва се да се отиде. Отдели време и за Лещен. После се връщаш в гърмен и от там на две крачки си в Огняново и нощуваш там. Прекрасна геледка, минарлна баня и към обяд тръгваш обратно. Ако си от София гледай да не загубиш спечеленото ядосвайки се пълзейки надолу през Владая.
Запали една свещ, вместo да псуваш срещу тъмнината.
1980-1981година.в Смолянско.в почти чисто помашко село сме в ресторант в компания поне от 10 човека,всички помаци и един завършващ студент от Пловдив ,който от три месеца е на стаж в селото,и когато нямаше други ангагименти излизаше с нас да се развлича.Говориме си,веселим се ,Жоро студента също се весели.Хубаво момче,не пушеше,почти не пиеше,силно организиран и изряден беше,някъде с 3-4 години по голям от мене.Цялата компания бяхме 22-26 годишни.Не сме се крили,че сме помаци,но и не сме викали,крещяли дето се казва,че сме помаци .Всъщото време,не сме се и питали,дали Жоро.. знае или незнае,защото за нас това не е важно.И по някое време Жоро се влючва с нещо от типа.Тия .........помаци,и т. н. се опитва да говори,ако ги няма тях колко хубаво щяло да бъде и т.н.Един от компанията го успокоява усмихнато спокойно.-Да,да хапни и пийни ,НАЗДРАВЕ,после ще ги опрявиме тех,не се притеснявай.затова сме на ресторант ,да пийнем.И с това мислех,че темата е изчерпана.След известно време Жоро пак почна ;Тия ....... .... помаци,ако ги няма тях колко добре щяло да бъде в БГ.и показва,цялата компания ,колко хубави сме българите,а те помаците такива лоши.Тогава.още по приятелски,му обяснихме,че сме дошли,на ресторант,а не да се занимаваме с някакви си там помаци,и че ние непремено ще им разкажем играта на тия помаци ,но не сега ,сега сме на ресторант,после.Жоро се успокои,като му обещахме,че ще им разкажем играта и компанията продължи да се весели с нов подем.Или друг забавен случай,На мой познат ,в смолян,на негов познат му идва приятел от вътрешноста и приятеля започваТия...........помаци и т.н.,Човека никак не се успокяваТия.........помаци.и т.н..И Смолянчанина за да го успокои измисля невероятното. -А бе не се притеснявай,бе човек.Тука нема помаци ,те живеят високо там в гората и имат ей такива големи рога.Другия попитал ,ама верно ли,сдед което се успокоил.Трети случай,моя брат когато бил в казармата ,имало сержант който много мразел помаците,постоянно псувал помаците,но голямата изненада за него било,когато разбрал,че брат ми е помак а го е смятал за българин,а този който смятал за помак се оказал българин,Не е могъл да повярва че има синеоки помаци;Случаи много.
И аз се сещам за доста случаи когато на много хора и е трудно да разберат кой от компанията е помак и кой не. Доста от колегите ми въобще дори не подозират какъв съм
За съжаление голяма част от хората в България ползват стереотипи когато чуят думата помак.
"Аз гледах удивено и леко уплашено, защото за пръв път минавах през мюсюлманско село - не знаех какво да очаквам."
Това са думите на автора, журналист и ушким един от интелектуалците на нашия "възроден народ'. Тогава какво друго може да очакваме от 'смущаващото се' простолюдие.
Утре е трети март, но ние продължаваме да сме роби. На само и само на самите нас! На нашето невежие, на страховете ни, на изгубеноти ни самочувствие. На нас и само на самите нас!
E..si misalta. Se edno e otkrivatrel v amzonskite djungli. Ne znaela kakvo ste i se sluchi,ta se plashila....
Ne se boy mari, nema da te zamerim s kamani. Vseki den nai malko po sto koli minavat ot tam.
ами аз да ти кажа черни като цвят на кожата помаци не съм виждал или руси и синеоки или са с черна коса но пак с бяла и бледа кожа ....като цяло помаците са с по бяла кожа от българите .....
Ето затова винаги съм смятал, че една голяма част от софиянци са откровено задръстени хора - как може да претендираш, че си космополитен и да си със самочувствието на "столичанин", и в същото време толкова дълбоко да не познаваш собствената си страна, нравите и обичаите на българите, етносите които живеят у нас? Съжалявам ако обиждам някого, но на такива столичани космополизма им свършва на Църна маца...
Няма да ръфам авторката за някой друг кусур, а ще извлека полза от статията - непременно ще намина през тези помашки села и ще се разговоря с хората на човешки език . Туй едно на ръка!
Второ, няма какво да се правим на незапознати с кой колко добре си познава Родината - това си е факт според мен от който се чувствам неудобно, но това е положението и всеки може да го промени, ако рече...
Интересни са ми такива статии - хем виждаш Родината през нечий поглед( момичето искрено си казва как ТЯ се е чувствала), хем си даваш тъжна сметка за разстоянията помежду ни като човеци и чевръстото ни балканско зъбене и оплюване - аз тебе и ти мене...
" Бъдете промяната, която искате да видите в света" М.Ганди
За тези, които се чудят на думите на автора "не знаех какво да очаквам" за мюсюлманското село, ги съветвам да гледат репортажа за село Рибново. Там българска журналистика е директно заплашена от местните, само защото е жена и не е от там. Излъчваха го преди години по СКАТ, мисля. Разлика с Горно Дряново очевидно има, но ако човек не е минавал оттам, едва ли може да знае в кое село за добре настроени и в кое- не.
Макар че аз директна обида към помак или мюсюлманин никъде не видях, реагирате малко на принципа "гузен негонен бяга", струва ми се.
И не ви ли хрумна, че щом статията е в минало време и се споменават минали много години, може авторката първия път да е била още в детска възраст- това би обяснило много от наивните коментари.
Но всеки бърза да критикува, без да мисли.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
*****
НеутралноСелото се казва Горно Дянково
*****
НеутралноИмето в статията си е правилно - Дряново е
barry
Рейтинг: 221 РазстроеноСтатията е добра. Всичко е отразено точно. Но защо "гледах удивено и леко уплашено, защото за пръв път минавах през мюсюлманско село - не знаех какво да очаквам" - Да не сте очаквали да ви нападнат! Описвате ги като човекоподобни!
Жалко , че с такива предразсъдъци сте тръгнали не от някаква махала , а от самата София. И след като ви се е изчерпал страхът "в помашкото село се разхождам без притеснения и много уважавам хората тук." Глупости на търкалета --човек по презумция трябва да уважава, а не след като не са го изяли!
aroved
Рейтинг: 471 ЛюбопитноДа са живи и здрави пишещите такива репортажи, а също и публикуващите ги.Преди около 25 години попаднах по тези места на един пчелар, който си живееше в пчелина далеч от всички, сам , с дузина кози (децата му бяха емигрирали). Козите обаче не бяха случайни- всяка беше кръстена на литературен герой.Библиотеката на пчеларя живееше на две от стените на малката му стаичка с пръстен под...
den*****
НеутралноИ аз си купих къща преди две години в едно такова умиращо планинско село в Балкана. Приятно е, но за малко. За постоянно живеене там се иска голяма доза стоицизъм. Или усещане за обреченост.
.
България и степна Азия от VІ до Х век -
http://archiman.livejournal.com/
VX
Рейтинг: 480 НеутралноМерси за статията но малко повечко снимки не биха навредили на никого
*****
НеутралноПред "но" се пише запетая, а след изречение - точка.
*****
НеутралноИма цяла книга от Георги Господинов за селото("Село отвъд свет", май се казваше). Препоръчвам я, както и посещение в самото село..
*****
Неутрално"Аз гледах удивено и леко уплашено, защото за пръв път минавах през мюсюлманско село - не знаех какво да очаквам."
Анна, в центъра на София си имаш джамия с минаре което вие по пет пъти на ден. Май си забравила или и покрай нея минаваш със свито сърце? Да не мислиш че помаците в Родопите са по-различни. Те дори са с по-запазени Българска душевност от теб.
*****
Неутрално"Къща отвъд света" от Георги Данаилов
ID=538&Level=2
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=23&Work
Шукри Замфиров
Рейтинг: 488 ГневноТази статия е отчайващо тъпа! първо ксенофобски започва, а после пълна с купиша лъжи - нямало бетонни хотели, било архитектурен резерват, къщите били в горната си част от дърво, и накрая с този патетичен тов с стил приказки от подшипковия храст... повечето големи къщи, които са преправени за хотели са бъкани с бетон, има няколко подпорни стени в селото изградени от бетон, има няколко къщи, които по никакъв начин не се вписват в обстановката - пласмасова дограма, железни или пласмасови външни рулетни щори, басейни, и още сума ти и неща, които не трябва въобще да съществуват. това е, по точно е било архитектурен резерват за къщи построени в стил и по начин използван преди няколко века. сега вече е далече от това... може да ви звучи пресилено, но за селце от по малко от 100 къщи всяка неуредица просто вади очите. питайте жителите на ковачевица, които държат и милеят за селото - да се запази за нашите още по-тъпи внуци и правнуци. да знаят как са живели хората по нашите земи, а не да учат история от филмите на Дисни.
аз съм селянин, батко, и търсим отмъщение сладко...Jim Stark
Рейтинг: 1341 НеутралноКовачевица – на два века разстояние - АБСОЛюТНО ПРАВИЛНО АКО СЕ СЪДИ ЗА ПЪТЯ ДО ТАМ! ....ДАЖЕ АКО БЕШЕ НА ДВА ВЕКА, ЩЕШЕ ДА Е ПО-ДОБЪР ОТ СЕГАШНИЯТ...
БИВШ ТАРИКАТ... ВЯРНО, ЧЕ ТУЙ НЕ Е ДЪРЖАВА, НО ДОКАТО ИМА БАЛАМИ, ЩЕ ИМА И ТАРИКАТИ...*****
ВеселоНе е истина...
Статията е показателна само за едно - за невежеството на българската младеж преди всичко по отношение на България.
само преди няколко години и явно на вече работеща възраст младата дама, явяваща се авторка тръгва на път и:
а) не е много наясно какво ще намери в Ковачевица, за която Ковачевица се говори от сума ти години. Надявам се, че авторката не се надява, че е открила топлата вода - и тогава, и сега.
б) никога не е стъпвала дотогава в мюсюлманско село???!!!
За очакванията й да бъде надлежно изядена няма да говорим.
в) сякаш за пръв път през живота си пътува по дестинацията, та никога не е чувала мистериозното село Мурсалево, отделно, че явно не е виждала и хлебопекарна.
И прочие, и прочие...
Откъде ги вадите тия саксийни кукувици, бе, другарю редактор?!
*****
НеутралноНикакви предразсъдъци не е показала авторката. И не можете да сравнявате с големия град, където не можеш дори да познаеш, кой е мюсюлманин, щото даже и забрадки не носят.
Kaто ходихме в Смолян през осемдесетте години, мюсюлманките в самия град - разни продавачки и т.н - ни гледаха зло, приказваха на висок глас разни обиди, а в една хлебарница майка ми като поиска хляб й го хвърлиха като на куче.
Пък и все се приказва и се подчертава, колко зверски сме се отнесли с тези хора през възродителния процес - така, че през турско село родителите ми като минават с колата - не им и минава и да спират даже.
*****
НеутралноКакво имате предвид под "възрожденска архитектура"? Османската архитектура, която може да се види по целия балкански полуостров ли?
capitalist
Рейтинг: 1067 НеутралноДо коментар [#13] от "Шок и ужас в Чеча":
ковачевица наистина е твърде известна ,особенно от киното ,даже й викат българският холивуд,заради многото филми снимани там ......
по скоро съм съгласен с теб ,че май става дума за незнание ,но все пак може и нарочно да се набляга "вижте колко забравено и неизвестно кътче намерихме" ,да се подсили разказа и драматизма в него.....
*****
НеутралноХмм..преди няколко години група от 3 мотористи слязохме през кърджалийско до Джебел...пещерата и т.н., добре ама беше обяд , неделя и влязохме на центъра на града да намерим храна някъде- имаше 2 работещи заведения- ресторант и снек бар..въпреки ,че в тях имаше пиещи клиенти на трудно произнасян български ни беше заявено, че заведенията вече затворили, а наблизо никъде нямало магазин.Какво беше изумлението ни, когато след един завой открихме зареден до дупка супермаркет с непознато за северна България изобилие>>!А след още един завой- хоп-димяща от кебапчета малка кръчма...ммдаа...толерантни българи бяха това...
|
Рейтинг: 1074 НеутралноЧестно, не разбирам това прехластване към примитивния начин на живот. Тук ги гледам разните индиански племена какъв бизнес правят с разните примитивни произведения на изкуството и т.н... не разбирам какво толкова се впечатляват хората.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.*****
НеутралноКва е тази сълзлива история бе стига с тези магарета каруци кози и буркани със зимнина бе това е 21в; на Марс ще ходиме те за козите и пчелите се хванали..само Интернет и Файсбук никви кози..баси...
Десен
Рейтинг: 1341 НеутралноКво? Архитектурен паметник ли?
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Па те всички села надолу са такива - архи-коптори фрашкани с озлобени манагасари пето поколение дето те гледат у портофейла.
Пътищата са в плачевно състояние, а основното превозно средство са волски талиги.
Авторката вика че се била разхождала без да се притеснява и уважавала помашкото население. Ама сама не е отишла, профилактично, а и пак профилактично, ей така за всеки случай ги уважава. Те и тия от Доспат така уважиха тия в Батак - профилактично та после турския редовен аскер трябваше да тича да ги озаптява.
*****
НеутралноСелото се казва Горно Дряново. Живеят помаци, които не са напуснали родното си място, популацията се е увеличила неимоверно, селото е изгубило напълно някогашния си облик.
Впрочем запазването на Лещен, Ковачевица и близкото Долен се дължи на миграционните процеси при християните след Освобождението.
Много от най-добрите строители - реставратори са от Горно Дряново, бабите не са облечени с потури, а с шалвари. Само за сведение - хората там не са опасни за преминаващите журналисти.
Куриозно е, но за запазването на Ковачевица от строителна инвазия, принос има и демонизирания от политиците кмет на община Гърмен.
*****
НеутралноИ още нещо, така наречената възрожденска архитектура по-скоро е архитектура реализирана през Възраждането. Тя е характерна за целия Балкански полуостров, разпростира се и в Мала Азия. Тези, които са видяли някой от епизодите на "Перла", сигурно са забелязали, че в Афион има същите къщи, като у нас. Достъпен източник е и "Истанбул" на Орхан Памук.
Разликите са повече в композиционната структура. Къщите в Ковачевица, Стара планина се отличават, къщите в Стария Пловдив и Копривщица са неотличими от тези в Турция. От композирането на фасадите, до вътрешната планировка около централен салон.
В местните легенди се твърди, че Ковачевица е създадена от бежанци от Велико Търново и от македонски българи. Поминъкът е бил строителството. Ковачевските къщи са построени от майстори, строили за себе си.
*****
НеутралноИ още нещо. Взаимното недоверие между българите християни и българите мюсулмани е известно на всеки, който се е сблъсквал с тях. Има едно недоверие, подозрителност и затваряне в собствената общност.
Достатъчно е обаче, да се разговорите, да осъществите контакт и тогава недоверието почва да се стапя. В повечето помашки села хората са се запазили от влиянието на комерсиализацията, дала отпечатък върху процъфтяващите курортни селища в Родопите и Пирин.
*****
НеутралноАвторката, добре че си внимавала минавайки през мюсулманското село, спокойно е можело да бъдеш взривена от фанатизирани баби-талибанки с пълни с бомби шалвари...Разбира се в християнските квартали на София по което и време на денонощието да минеш цари блаженно спокойствие и пълна безопасност...Не ти ли е минавало през ума, че твоята "уплаха" се дължи само и единствено на собственото ти тесногръдие и невежество!? Спрете да бълвате невежа ксенофобия...поне не от страниците на "уважавани" медии...!
Kоз
Рейтинг: 381 Неутрално"Планината ражда хора, а полето - тикви"
*****
Неутралнопоредния софиянец, който едва сега "открива" България и разбира всъщност в коя и каква държава живее... Срамно е, а обикновено именно "столичани" са с голямото самочувствие...
*****
НеутралноКЪДЕ Е ТОВА - ИМА ЛИ ВЛАК ДО ТАМ - А ВЕРТОЛЕТНО ЛЕТИЩЕ? АЧИ ГОЛФ ИГРИЩЕ? ИСКАМ МАСЛАРОВА ДА МЕ КОМАНДИРОВА НА СПА-БАЛКАНДЖИЙСКИ-ПРОЦЕДУР И!
Emre
Рейтинг: 540 НеутралноСутрин тръгваш и следиш; Гоце Делчев, Гърмен, Лещен, Горно дряновао и стигаш в Ковачевица.
Запали една свещ, вместo да псуваш срещу тъмнината.Струва се да се отиде. Отдели време и за Лещен. После се връщаш в гърмен и от там на две крачки си в Огняново и нощуваш там. Прекрасна геледка, минарлна баня и към обяд тръгваш обратно. Ако си от София гледай да не загубиш спечеленото ядосвайки се пълзейки надолу през Владая.
*****
Неутрално1980-1981година.в Смолянско.в почти чисто помашко село сме в ресторант в компания поне от 10 човека,всички помаци и един завършващ студент от Пловдив ,който от три месеца е на стаж в селото,и когато нямаше други ангагименти излизаше с нас да се развлича.Говориме си,веселим се ,Жоро студента също се весели.Хубаво момче,не пушеше,почти не пиеше,силно организиран и изряден беше,някъде с 3-4 години по голям от мене.Цялата компания бяхме 22-26 годишни.Не сме се крили,че сме помаци,но и не сме викали,крещяли дето се казва,че сме помаци .Всъщото време,не сме се и питали,дали Жоро.. знае или незнае,защото за нас това не е важно.И по някое време Жоро се влючва с нещо от типа.Тия .........помаци,и т. н. се опитва да говори,ако ги няма тях колко хубаво щяло да бъде и т.н.Един от компанията го успокоява усмихнато спокойно.-Да,да хапни и пийни ,НАЗДРАВЕ,после ще ги опрявиме тех,не се притеснявай.затова сме на ресторант ,да пийнем.И с това мислех,че темата е изчерпана.След известно време Жоро пак почна ;Тия ....... .... помаци,ако ги няма тях колко добре щяло да бъде в БГ.и показва,цялата компания ,колко хубави сме българите,а те помаците такива лоши.Тогава.още по приятелски,му обяснихме,че сме дошли,на ресторант,а не да се занимаваме с някакви си там помаци,и че ние непремено ще им разкажем играта на тия помаци ,но не сега ,сега сме на ресторант,после.Жоро се успокои,като му обещахме,че ще им разкажем играта и компанията продължи да се весели с нов подем.Или друг забавен случай,На мой познат ,в смолян,на негов познат му идва приятел от вътрешноста и приятеля започваТия...........помаци и т.н.,Човека никак не се успокяваТия.........помаци.и т.н..И Смолянчанина за да го успокои измисля невероятното. -А бе не се притеснявай,бе човек.Тука нема помаци ,те живеят високо там в гората и имат ей такива големи рога.Другия попитал ,ама верно ли,сдед което се успокоил.Трети случай,моя брат когато бил в казармата ,имало сержант който много мразел помаците,постоянно псувал помаците,но голямата изненада за него било,когато разбрал,че брат ми е помак а го е смятал за българин,а този който смятал за помак се оказал българин,Не е могъл да повярва че има синеоки помаци;Случаи много.
*****
НеутралноДо коментар [#29] от "aaa":
И аз се сещам за доста случаи когато на много хора и е трудно да разберат кой от компанията е помак и кой не. Доста от колегите ми въобще дори не подозират какъв съм
За съжаление голяма част от хората в България ползват стереотипи когато чуят думата помак.
*****
НеутралноНе разбирам що са тия остри реакции и обвинения в не знам какво си - Горно Дряново наистина е много смущаващо място...
*****
НеутралноДо коментар [#31] от "---":
И мен някои квартали на София ме смущават но не наричам хората там - човекоподобни
*****
Неутрално"Аз гледах удивено и леко уплашено, защото за пръв път минавах през мюсюлманско село - не знаех какво да очаквам."
Това са думите на автора, журналист и ушким един от интелектуалците на нашия "възроден народ'. Тогава какво друго може да очакваме от 'смущаващото се' простолюдие.
Утре е трети март, но ние продължаваме да сме роби. На само и само на самите нас! На нашето невежие, на страховете ни, на изгубеноти ни самочувствие. На нас и само на самите нас!
*****
НеутралноE..si misalta. Se edno e otkrivatrel v amzonskite djungli. Ne znaela kakvo ste i se sluchi,ta se plashila....
Ne se boy mari, nema da te zamerim s kamani. Vseki den nai malko po sto koli minavat ot tam.
capitalist
Рейтинг: 1067 НеутралноДо коментар [#29] от "aaa":
ами аз да ти кажа черни като цвят на кожата помаци не съм виждал или руси и синеоки или са с черна коса но пак с бяла и бледа кожа ....като цяло помаците са с по бяла кожа от българите .....
*****
НеутралноЕто затова винаги съм смятал, че една голяма част от софиянци са откровено задръстени хора - как може да претендираш, че си космополитен и да си със самочувствието на "столичанин", и в същото време толкова дълбоко да не познаваш собствената си страна, нравите и обичаите на българите, етносите които живеят у нас? Съжалявам ако обиждам някого, но на такива столичани космополизма им свършва на Църна маца...
Варна
Рейтинг: 914 НеутралноНяма да ръфам авторката за някой друг кусур, а ще извлека полза от статията - непременно ще намина през тези помашки села и ще се разговоря с хората на човешки език
. Туй едно на ръка!
...
" Бъдете промяната, която искате да видите в света" М.ГандиВторо, няма какво да се правим на незапознати с кой колко добре си познава Родината - това си е факт според мен от който се чувствам неудобно, но това е положението и всеки може да го промени, ако рече...
Интересни са ми такива статии - хем виждаш Родината през нечий поглед( момичето искрено си казва как ТЯ се е чувствала), хем си даваш тъжна сметка за разстоянията помежду ни като човеци и чевръстото ни балканско зъбене и оплюване - аз тебе и ти мене
*****
НеутралноПомашката гадна цравендареста физиономия се личи от километър.............
*****
НеутралноЗа тези, които се чудят на думите на автора "не знаех какво да очаквам" за мюсюлманското село, ги съветвам да гледат репортажа за село Рибново. Там българска журналистика е директно заплашена от местните, само защото е жена и не е от там. Излъчваха го преди години по СКАТ, мисля. Разлика с Горно Дряново очевидно има, но ако човек не е минавал оттам, едва ли може да знае в кое село за добре настроени и в кое- не.
Макар че аз директна обида към помак или мюсюлманин никъде не видях, реагирате малко на принципа "гузен негонен бяга", струва ми се.
И не ви ли хрумна, че щом статията е в минало време и се споменават минали много години, може авторката първия път да е била още в детска възраст- това би обяснило много от наивните коментари.
Но всеки бърза да критикува, без да мисли.
Десен
Рейтинг: 1341 НеутралноТия дето ми набиха минуси, следва да се поразходят до Ковачевица и да платят по 50 лв на ден за правото да снимат в селото.
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.