
© Reuters
Според последната редакция Европейската комисия е лишена от правото да сезира Европейския съд в случай на отклонение от правилата за бюджетна дисциплина, допускано в предишния вариант.
Последният вариант на проекта за европейски фискален пакт, от който се очакваше да затегне общата бюджетна дисциплина, е смекчен и отнема на Европейската комисия част от правомощията, предвидени при първоначалния замисъл. Това съобщи Франс прес, която се е запознала с най-новата версия на
документа, предадена на европейските правителства във вторник вечерта.
Според последната редакция Европейската комисия е лишена от правото да сезира Европейския съд в случай на отклонение от правилата за бюджетна дисциплина, допускано в предишния вариант.
На 9 декември повечето от европейските лидери решиха да работят за създаването на нова обвързваща рамка, за да ограничат бюджетния дефицит и държавния дълг. В тази рамка се предвижда установяването на златно правило за балансиран бюджет, както и почти автоматични санкции, когато бюджетните дефицити на държавите членки прехвърлят прага от 3 процента от БВП.
По съдържанието на бюджетния пакт, който единствено Великобритания отказа да приеме, преговорите вървят от края на декември като се предвижда текстът да бъде окончателно уточнен до края на януари и подписан в началото на март.
Вече не става дума ЕК да изисква обяснения, когато една страна не е изпълнила обещанието да впише златното правило за бюджетния баланс в конституцията си или в друго действащо законодателство.
Ако въпросната страна не изпълни обещанията си, останалите страни, подписали пакта, ще имат правото да сезират Европейския съд, се посочва в новата версия, цитирана от френската информационна агенция.
"Невижданото" право на Еврокомисията да сезира съда от името на страните членки беше трудно за преглъщане за някои еврочленки, между които Франция, коментира БТА.
Владимиров
Рейтинг: 740 НеутралноСемантика............
"...Ако въпросната страна не изпълни обещанията си, останалите страни, подписали пакта, ще имат правото да сезират Европейския съд...."
.....и мъглявина.........не се посочва с единодушие ли, с квалифицирано или обикновено мнозинство ли?.....изобщо не е и споменато как ще се процедира с юридическата сила на подобно споразумение, предвид действащия Лисабонски договор, който задължава каквито й да е договори да бъдат приемани с единодушие, а както знаем ВБ е твърдо против........да, стана дума за междуправителствени споразумения, но ред юристи вече се усъмниха и в тяхната легитимност......... поредните полу-мерки с едничка цел само да тушират временно проблема....
bta
Рейтинг: 1416 Неутралномай бягат от отговорност
lz2
Рейтинг: 2583 Неутрално""Невижданото" право на Еврокомисията да сезира съда от името на страните членки беше трудно за преглъщане за някои еврочленки, между които Франция"
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Не само да се сезира съда,ами и да се осъждат жестоко,включително и изхвърляне от ЕЗ!
nikola_17
Рейтинг: 233 НеутралноДокато всички очи са вперени в Гърция и Италия,истинската заплаха за стабилността на ЕС се оказва май Испания
dreamer
Рейтинг: 1191 НеутралноПолитическата власт в страните от ЕС не иска да се раздели с лесното манипулиране на бюджетите си. Нали трябва и да печелят докато са в политиката.
Отделете време навреме.bfsa2012
Рейтинг: 451 Неутралноhttp://balkanfuture.blogspot.com/2011/11/attack-on -iran.html