
© Reuters
ЕС взе решение да премахне квотите за производство на мляко повече от три десетилетия след въвеждането им в опит да предотврати свръхпроизводството на млечни продукти, съобщава Би Би Си.
Създадената през 1984 г. система се премахва, така че европейските млекопроизводители да могат да се конкурират с международните фирми в бранша на бързо развиващите се пазар в Азия и Африка.
Очаква се производството в Ирландия, Холандия и Германия да се увеличи значително. Фермерите във Великобритания обаче коментират, че премахването на квотите ще доведе до спад в цената на произвежданото от тях мляко.
Комисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хогън коментира, че новите условия представляват едновременно предизвикателство и нова възможност за ЕС. "Предизвикателство е, понеже едно цяло поколение млекопроизводители ще трябва да работят при изцяло нови условия, в които най-вероятно ще има много повече волатилност", коментира той. "Със сигурност ще има нови възможности от гледна точка на растеж и нови работни места", добави Хогън.
Системата на квоти за производство на мляко беше създадена през 1984 г., тъй като субсидираните млекопроизводители в Европа произвеждаха много над търсенето на пазара. След тази година страните-членки понасяха тежки глоби в случай, че произвеждат прекалено много мляко.
През последните седем години квотите постепенно се увеличаваха в подготовка за цялостното и премахване. Официалният отказ от тях влиза в сила за всички 28 стани на ЕС на 1 април.
Британският Национален съюз на фермерите призова всички страни да "действат отговорно и колективно" и обяви, че премахването на квотите ще доведе спад на цените за фермерите в Англия и Уелс, работили в рамките на системата от квоти през последните 15 години.
Министърът на земеделието на Северна Ирландия Мишел О'Нийл коментира, че млекопроизводителите са изправени пред "трудни времена", но въпреки това "има основания за оптимизъм в дългосрочен план... в случай, че производителите възприемат пазарна ориентирана стратегия, при която решенията се вземат въз основа на производствените цени и пазарните печалби".
Изследване на Ирландската асоциация на фермерите сочи, че премахването на квотите ще доведе до създаването на 9500 работни места в страната и ще увеличи износа на страната с 1.3 милиарда евро
годишно.
© Reuters
Белгийски и други производители на мляко излязоха на протест в Брюксел във вторник и изразиха опасенията си, че премахването на квотите ще изтласка от пазара малките ферми. Според тях новите условия ще са от полза само на големите производители на храни и най-едрите производители на мляко, чиято ефикасна дейност и позволява да работят с много малка печалба.
"Страхуваме се, че производството ще се увеличи рязко и няма да можем да покриваме разходите си", коментира белгийски фермер и добавя, че цената на млякото на едро е спаднала с 30% под нивото, което му позволява да покрива разходите си.
Европейският млечен борд, в който членуват производители от 13 страни-членки съобщи, че най-вероятно пазарът няма да се справи със значителните увеличения в производството. "Хронични спадове на цените са неизбежни, следваща криза е зад ъгъла", предупреди председателят на организацията Ромуалд Шабер.
Националната фермерска асоциация на Германия приветства премахването на квотите. "Млекопроизводителите ще бъдат освободени от цената на квотите. В периода, в който квотите бяха в сила германските фермери са платили приблизително 15 милиарда евро за глоби и покупки на квоти", обяви асоциацията. "Премахването им ще донесе повече свобода при взимането на решения колко мляко да се произвежда и повече отговорност в развитието на фирмите в бранша, но и повече волатилност цената на млякото".
Европейската асоциация на млекопроизводителите също подкрепи премахването на квотите. "Очевидно е, че краят на квотите ще намали административната тежест на всички нива. Това от своя страна естествено ще повиши конкурентоспособността на целия сектор", заяви генералният секретар на асоциацията Александър Антън.
Yossarian
Рейтинг: 279 НеутралноЕС трябва да премахне квотите за производство на каквото и да е!
Какви са тези глупости бюрократи в Брюксел да казват на хората и бизнеса от кое колко да произвеждат?! Това да не е планова икономика?
qwertqwert
Рейтинг: 931 НеутралноСтрахуваме се, че прозорливост ще се увеличи рязко
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?---------------------------
Ъ?
the_flea
Рейтинг: 1694 ВеселоВсеки МОЛ - ферма....
Истината НЕ Е въпрос на гледна точка! Истината е истинна! А е А!ungeheuer
Рейтинг: 511 НеутралноМалка стъпка в правилната посока. Не ми пука за това дали малка белгийска ферма има осигурена работа, искам да си купувам същото качество мляко на най-евтина възможна цена!
angevins
Рейтинг: 630 НеутралноОчаквам кашкавали и сиренца на прилични цени.
...ЕвОлЮцИЯ а Не РеВоЛюЦиЯ...pravets82
Рейтинг: 460 НеутралноДо коментар [#4] от "ungeheuer":
Когато гей жирафите заменят Снежанка е време да си стегнем куфарите!До коментар [#5] от "angevins":
Според мен ще фалират и българските фирми, защото не са по-конкурентноспособни от белгийските.
А прясно мляко няма кой да ти кара от Ирландия. Ще изпращат сухо. Та така...
polux
Рейтинг: 388 НеутралноВече може да се кърми безогледно! Алелуя!
БМЗ
Рейтинг: 1057 НеутралноМайтап бе, Уили.
Апокалипсисът апокалиптиченungeheuer
Рейтинг: 511 НеутралноДо коментар [#6] от "pravets82":
хората, които ценят прясното мляко, ще продължат да си го купуват. Да, някои може и да фалират, други да се адаптират. Но така или иначе за по-бедните хора хубавото мляко е лукс, и не виждам защо трябва да плащат за така или иначе скапано мляко повече пари
Emergen-C
Рейтинг: 225 Неутрално[quote#6:"pravets82"]Според мен ще фалират и българските фирми, защото не са по-конкурентноспособни от белгийските. [/quote]
#KOЙ номинира бокова!като не са по-конкурентноспособни - да фалират
изобщо кой в България още произвежда мляко?
marker
Рейтинг: 708 Неутрално[quote#6:"pravets82"]Според мен ще фалират и българските фирми, защото не са по-конкурентноспособни от белгийските. [/quote]
А защо не си отговорят на въпроса защо е така. Как може в Белгия да имат високи доходи с производството на евтино мляко, а в България да не се получава. Впрочем и данъците в Белгия са зверски.
bobix
Рейтинг: 807 Неутрално[quote#10:"Emergen-C"]изобщо кой в България още произвежда мляко? [/quote]
В радиус от 200-300 от нас има 6 млекарници. А дори не говоря за масово продаваните марки в универсалните магазини за храна.
«Eхo»
Рейтинг: 477 ВеселоФермерите във Виена вчера от радост са къпаха в басейн с мляко
Спамаджиийки, русобоски, не ви ли е срам, че не знаете елементарни факти, а коментирате изцяло непознати за вас теми?http://prikachi.com/images/848/8019848d.jpg
«Eхo»
Рейтинг: 477 Любопитно[quote#11:"marker"]защо е така[/quote]
Спамаджиийки, русобоски, не ви ли е срам, че не знаете елементарни факти, а коментирате изцяло непознати за вас теми?Може би защото лихви по бизнес-кредити в България са от 18% до 22%, а в еврозоната бизнесът се финансира с лихви от 1,5 до максимално 5% и ето как българското мляко става неконкурентно способно
tsvetko_51
Рейтинг: 1886 НеутралноАз лично приветствам това и подобни решения.
Другото какво означава, да се плащат големи субсидии от джоба на всички, независимо дали въобще се интересуват и ползват тези продукти, да има свръхпроизводство, защото всеки гледа да произведе повече ( т.е. да получи по-голяма субсидия) и накрая да се изхвърля останалото в повече мляко, което си е пилеене на ресурси.
Такава картина за мен е меко казано нелогична, няма нищо общо и с екологията и не виждам защо трябва да се поддържа.
Мисля че ще е по-евтино и целесъобразно, да се плащат обезщетения на фалиралите и останали безработни производители вместо сегашната политика.
123
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#6] от "pravets82":
Kолко българи са нужни, за да завинтят една крушка? Трима. Един, който да я смени и двама, които да спорят колко старата е била по-добра.На теб май не ти е ясно какво означава "пазар".
Роси
Рейтинг: 7814 НеутралноКойто е конкурентен,той ще остане на пазара.Никой да не мрънка,че имало внос на евтини храни.
У Чен
Рейтинг: 1284 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "yos2015":
Просто от любопитство, за какво друго ЕС налага квоти?
«Eхo»
Рейтинг: 477 ВеселоДо коментар [#18] от "Гадьо":
Спамаджиийки, русобоски, не ви ли е срам, че не знаете елементарни факти, а коментирате изцяло непознати за вас теми?За СС основни продукти и техните производни (сирене, масло, свинско месо, телешко месо, птиче месо, вино, захар, пшеница, всякакви зърнени култури, яйца, картофи(turbidus!)
За сведение на евромераклийте Украйна по някои статии без да е член на ЕУ има право на безквотен внос в страните от еврозоната, а Бълария и Румъния нямат тая привилегия. Пример е захарното цвекло и скорбяла, както и мляко на прах
SML
Рейтинг: 819 НеутралноИзключително важно е освен квотите да се премахнат и субсидиите, иначе се връщаме в изходно положение.
One should be free to do whatever he wants, as longs this does not interfere with the equal right of everybody else to do the same.У Чен
Рейтинг: 1284 НеутралноДо коментар [#19] от "«Эхo»":
За тия работи които си изброил квоти за производство няма! Украйна може и да има квоти за внос, а за БГ и Румъния няма, защото са част от ЕС и продажбата в друга страна от ЕС се води вътрешнообщностно придобиване!
Камен
Рейтинг: 1047 НеутралноДобра стъпка, но нека освен квотите да премахнат и субсидиите.
Защо трябва първо да ни събират данъци, след това с тях да подпомагат фермерите и да купуваме млякото малко по-евтино? Не е ли по-лесно просто да плащаме малко по-скъпо за млякото, със същия нетен ефект?
Оф, забравих - какво ще ги правим тогава хилядите чиновници по разни комисии в Брюксел?
«Eхo»
Рейтинг: 477 ЛюбопитноДо коментар [#21] от "Гадьо":
Спамаджиийки, русобоски, не ви ли е срам, че не знаете елементарни факти, а коментирате изцяло непознати за вас теми?Гадьо, ти чете ли текста от новината, под която постиш?
ЕУ се дели на 2 части:
едната сте вие,
а другата е еврозоната.
За да стигне твоя продукция, примерно макарони, до еврозоната, трябва да влезе в квота, определена за България.
Допълнително евро-експерти определят, дали твоето предприятие и твоята продукция са годни, за да ти позволят да попълваш квотата.
Значи, колко бариери досега станаха, докато български СС-продукт дойде до Европа?
1) финансов ресурс ненормално скъп.
2) Квота
3) експерт, който избира предприятие, за попълване на квотата
У Чен
Рейтинг: 1284 Любопитно[quote#14:"«Эхo»"]Може би защото лихви по бизнес-кредити в България са от 18% до 22%[/quote]
Кога за последно си теглил бизнес кредит, че са ти предлагали такива лихви?
Оф верно, забравих, днес е 1ви април!
дерибеев
Рейтинг: 3559 Веселопоследно квотите в коя част на пазарната икономика са , или само в ценностите
всеки коментар може и ще бъде използван срещу вас«Eхo»
Рейтинг: 477 ЛюбопитноДо коментар [#22] от "Камен":
Спамаджиийки, русобоски, не ви ли е срам, че не знаете елементарни факти, а коментирате изцяло непознати за вас теми?Субсидиите никога няма да се махнат. Справка WTO, което забранява субсидии, ако искаш да станеш член на този клуб и в същото време УСА субсидира нефтения си добив, газовия си добив, царевична продукция и 16 други отрасли. Затова страните от еврозоната повтарят ценностите на америкнците като папагали, но наред с това копират техните стъпки в нац. икономика.
А на страни като България налагат забрана за инвестиция в нац. си икономика.
«Eхo»
Рейтинг: 477 НеутралноДо коментар [#24] от "Гадьо":
Спамаджиийки, русобоски, не ви ли е срам, че не знаете елементарни факти, а коментирате изцяло непознати за вас теми?Никога не съм теглил. Гледам им офертите в интернет
У Чен
Рейтинг: 1284 ВеселоДо коментар [#23] от "«Эхo»":
То бива човек да има фантазия ама чак пък толкова!
Прати ми един линк с квоти за макарони (или за каквото и да е) за страни извън еврозоната членки на ЕС, че ми стана любопитно що за чудо е това! Също и сайт на агенцията евро-експерти които определят дали предприятието и продукцията е годна за внос!
«Eхo»
Рейтинг: 477 ВеселоДо коментар [#28] от "Гадьо":
tm es/index_de.htm _de.htm
Спамаджиийки, русобоски, не ви ли е срам, че не знаете елементарни факти, а коментирате изцяло непознати за вас теми?http://ec.europa.eu/agriculture/cereals/index_de.h
http://ec.europa.eu/agriculture/fruit-and-vegetabl
http://ec.europa.eu/agriculture/markets/wine/index
http://ec.europa.eu/agriculture/sugar/index_de.htm
и тн
и тн
последното е мед
У Чен
Рейтинг: 1284 НеутралноДо коментар [#29] от "«Эхo»":
От всичките линкове които си дал, само в последния се говори за квоти, с малката поправка, че не става въпрос за мед, а за захар!
И квотите там ще отпаднат на 30 септември 2017.
Но така и не видях отделни квоти за продажби, за страни извън еврозоната членки на ЕС, за да продават в нея?
«Eхo»
Рейтинг: 477 НеутралноДо коментар [#30] от "Гадьо":
Спамаджиийки, русобоски, не ви ли е срам, че не знаете елементарни факти, а коментирате изцяло непознати за вас теми?http://de.wikipedia.org/wiki/Agrarmarktordnung
У Чен
Рейтинг: 1284 НеутралноДо коментар [#31] от "«Эхo»":
И?
Само пак да ти напомня България е страна член на ЕС, и всяка продажба към друга страна член на ЕС е вътрешнообщностно придобиване, а не внос! Нали правиш разлика?
«Eхo»
Рейтинг: 477 ВеселоДо коментар [#32] от "Гадьо":
Спамаджиийки, русобоски, не ви ли е срам, че не знаете елементарни факти, а коментирате изцяло непознати за вас теми?Гадьо, ти не разбираш ли че пазарът на еврозоната не може да се разтегне като хармоника, за да допусне продукцията на източна европа?
Можеш да не отговаряш!
Но ако имаше патриоти в България ще искат или референдум за ЕС или промяна на договора с ЕС
Да не забравя да ти кажа, че ти завиждам на твоята наивност.
Весели празници!
pravets82
Рейтинг: 460 НеутралноДо коментар [#16] от "Никола Георгиев":
Когато гей жирафите заменят Снежанка е време да си стегнем куфарите!Какво те наведе на тази мисъл?