
© Reuters
За пръв път британското правителство ще гарантира за студентски кредити и за следване в магистратура за граждани, които не са от Великобритания. Възможността се очаква да влезе в сила от академичната 2016/2017 г. и ще е валидна за гражданите на Европейския съюз, които са приети да учат втора висша степен на Острова, съобщи консултантската фирма "Едланта".
Досега български студенти можеха да кандидатстват за студентски кредит във Великобритания само за бакалавърски програми, но това вече ще е възможно и за магистърските. Максмиалният размер на заема ще е 10 хиляди паунда, при средна годишна такса за магистратура от около 6 000 паунда. Парите ще се превеждат равномерно през периода на обучението - на три етапа в зависимост дали програмата е една или две години.
Срокът на кредита може да е до 30 години, като както и при бакаавърските заеми той започва да се изплаща едва след като студентът завърши и намери работа с минимален годишен доход от 21 хиляди паунда. Годишната лихва се изчислява на базата на инфлационния индекс плюс 3% от заемната сума.
Великобритания е на първо място сред най-желаните дестинации за българските кандидат-студенти. След това са Германия и Холандия. Причината българите дас предпочитат образованието навън обикновено е заради достъпа до по-нови специалности като "Компютърна сигурност", "Нанотехнологии", "Биотехнологии", "Възобновяеми енергийни източници", "Е-търговия и маркетинг", " "Дигитални медии" и т.н., посочват от фирмата.
edin drugii
Рейтинг: 2514 Неутралноскъпо е , над 3% ,няма смисъл
stoiank
Рейтинг: 1203 НеутралноИ тези два шрифта изглежда като "копи-пейст" ПР реклама. Извинявам се за толкова много чуждици. Досега граждани на ЕС, можеха да ползват кредити само покриващи таксата за обучение, ако не са живели три години в Англия. Не можеха да ползват кредити за разходи по издръжка. Това че, българи и румънци ги ползваха на базата на декларация, не значи че имаха право.
rumata
Рейтинг: 534 НеутралноНови, кандидат роби на кредитната икономика. И така - цял живот.
Според Козяшката прислуга, на Шипка, РУСКИ АГРЕСОРИ И БЪЛГАРСКИ СЕПАРАТИСТИ ВЛЯЗОХА В БОЙ СЪС ЗАКОННАТА ОСМАНСКА ВЛАСТ.daskal1
Рейтинг: 4552 НеутралноМай някой ще поемат по пътя на вечните задължения.
dissident
Рейтинг: 796 НеутралноВече е доста скъпо и в бъдеще ученето ще е само за богати.
Средно за живот и плащане на таксите са нужни около 25 хиляди паунда годишно. При заем от 10 хиляди, българин трябва да е подсигурен с 15 хиляди на година преди да мисли да учи в Англия. Това са 40 хиляди лева.
V.Iliev
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#3:"rumata"]И така - цял живот.[/quote]
[quote#4:"daskal1"]Май някой ще поемат по пътя на вечните задължения.[/quote]
Не са много вариантите след магистратурата да си намериш работа за над 21к/г, и в никакъв случай не и в България. Т.е. този инструмент е за поредното привличане на мозъци.
everlast666
Рейтинг: 1296 НеутралноНапротив, добри са условията.
Започвате да изплащате САМО ако започнете да получавате доход над 21,000 паунда годишно и освено това се изплаща даста малка част всеки месец и то до определена възраст.
Не съм се интересувал от точните детайли, но местни колеги от консултантската фирма за която работех в Англия са ми казвали, че трябва да изплащат по 15-20 паунда на месец. Което от заплата 1,800-2,500 паунда месечна заплата за вишист в инженерния бранш не е нищо.
stoiank
Рейтинг: 1203 НеутралноДо коментар [#6] от "V.Iliev":
[quote#6:"V.Iliev"]Не са много вариантите след магистратурата да си намериш работа за над 21к/г, и в никакъв случай не и в България.[/quote]
Учи програмиране, физика, математика. На тази сума ще се мръщиш, дори и да си стажант.
daskal1
Рейтинг: 4552 НеутралноДо коментар [#6] от "V.Iliev":
Току-що се пенсионира колежка, професор по археология, която още изплаща заема от годините на следване. Правилно отбелязвате, че работа с бакалавърска степен обикновено не носи нужните приходи (освен в някои специалности и ако я има), затова младежите ще бъдат принудени да вземат следващите заеми за магистратура, а оттам може би и за докторантура в престижен университет (ако имат резултатите). В резултат натрупаните заеми достигат много сериозни размери (въпросната колежка след следване в Йейл беше задлъжняла с 190,000 долара) и по "меките' специалности, където стартовата заплата е в рамките на 42-45,000 преди данъците, тази сума се изплаща цял живот. Лично аз бях късметлия и не плащах поради разни стипендии и работа, но средностатистическия студент е цел на разните финансови схеми включително и за висшето образование.
everlast666
Рейтинг: 1296 НеутралноДо коментар [#9] от "daskal1":
Не смесвайте британската система с американската. Британската на практика е държавна субсидия за желаещите студенти, с идея държавата да си върне само част от капитала!
Студентските заеми в ОК се дават от банки, но не при съвсем пазарни условия, и се гарантират от държавата която в крайна сметка спонсорира студенти като не очаква да си съзвърне сумите директно чрез заема, но като по-малко разходи за безработица, данъци и т.н.
В Америка нещата винаги са на доста по-комерсиална основа.