
© Reuters
На среща в Братислава на министрите на отбраната в ЕС Франция и Германия ще се опитат да убедят останалите страни членки за придвижване напред на най-амбициозния план за европейската отбрана, пише "Ройтерс". Берлин и Париж трябва да преодолеят скептицизма на източноевропейските държави и да се справят със съпротивата на Великобритания срещу предложението за т.нар. единна европейска армия, информира "Ройтерс".
В концертна зала в словашката столица министрите на отбраната на ЕС, в това число и на Великобритания – Майкъл Фалън, за първи път обсъждат френско-германското предложение и обмислят обща стратегия, която държавните глави и правителствените ръководители биха подкрепили на срещата на върха на ЕС през декември.
Предложенията включват увеличаване на разходите за военни мисии, съвместно управление на техника - като хеликоптери и дронове, увеличаване на миротворческите сили в чужбина и изграждане на по-силна защита срещу финансирани от национални правителства хакери и от кибератаки.
Великобритания, която запазва пълните си права на страна член, докато не задейства процедурата по излизане от ЕС, е категорична, че тези планове не трябва да отслабват НАТО, и има подкрепата на други държави – като Полша и балтийските страни.
"Винаги сме били против дублирането на нещата, които вече имаме в НАТО. Това е силен отбранителен съюз и не виждаме смисъл да се създава напълно нова институционална структура. Напротив, бихме искали да видим повече сътрудничество между НАТО и Европейския съюз", заяви в интервю за "Дневник" Майкъл Фалън. "Съгласни сме, че Европа трябва да направи повече... но дублирането или изземването на ролята на алианса е грешният път", допълни британският министър на отбраната пред "Ройтерс" преди срещата в Братислава.
В същото време неговите колеги от Германия и Франция – Урсула фон дер Лайен и Жан-Ив льо Дриан, опитват да убедят останалите, че плановете им съвсем не са такива. "Точно обратното. Става въпрос за обединяване на отбранителните способности на държавите членки, така че да бъдат готови бързо да реагират заедно."
Като пример за необходимостта от подобни действия Фон дер Лайен посочи бавния отговор на Европа по време на епидемията от ебола в Западна Африка. Кампанията в Либия през 2011 г. също показа слабостите на европейската отбрана, тъй като операцията, дело на Франция и Великобритания, бързо стана силно зависима от САЩ по отношение на презареждане на самолетите с гориво, логистика и предоставяне на военно ноу-хау.
Подобни инициативи като френско-германската датират от края на 90-те години. Идеята им е да укрепят способността на блока да отговаря на предизвикателства – като агресивната политика на Русия – без помощта на Вашингтон.
Но разходите на Европа за отбрана са много малка част от военния бюджет на САЩ и само малко на брой страни – като Великобритания, Естония и Гърция – заделят повече средства.
Франция е голяма военна сила в Европа. Германия разполага със значителен контингент от оръжия, но по традиция се въздържа от участие във военни мисии предвид ролята й в двете световни войни през ХХ век.
След референдума за излизане на Великобритания от ЕС предложенията за засилено сътрудничество в областта на отбраната имат и политически оттенък. Анализаторите разглеждат инициативата на Франция и Германия като най-очевидния начин за сплотяване на останалите 27 страни членки, въпреки че върховният представител на ЕС по външна политика и сигурност Федерика Могерини отрече зад плановете да има "идеологически цели".
EU defender
Рейтинг: 897 Неутрално"Берлин и Париж трябва да преодолеят скептицизма на източноевропейските държави"
The best way to predict the future is to invent it.Не мисля, че източноевропейските държави сме скептици за европейска армия. Напротив, предвид заплахата от държавата-терорист на изток от нас.
Николай Теллалов
Рейтинг: 466 НеутралноНапън
властта ражда паразитиkasko
Рейтинг: 754 ВеселоДо коментар [#1] от "EU defender":
Колективното вземане на решение налага споделяне на колективна отговорност.[quote#1:"EU defender"]предвид заплахата от държавата-терорист на изток от нас.[/quote]
Те няма да ни нападат бе , ще ни купуват....
442
Рейтинг: 1338 НеутралноРазбира се, че Европа трябва да си има собствена армия и полиция, какво има да се обсъжда повече !!! Трябва просто да се започне от някъде.
Роси
Рейтинг: 8247 Неутрално"да се справят със съпротивата на Великобритания срещу предложението "
Великобритания още ли участва във вземането на решения.
Иван K
Рейтинг: 2001 НеутралноИдеята е добра, но имам едно ужасно предчувствие.
подписТе две държави се управляват от фанатични миролюбци. Да не направим армия, която да не воюва - нещо като художествена самодейност.
EU defender
Рейтинг: 897 Неутрално[quote#3:"kasko"]Те няма да ни нападат бе , ще ни купуват....[/quote]
The best way to predict the future is to invent it.С какво? С фонд Благосъстояние ли
penetrating
Рейтинг: 5979 НеутралноТрудно е да се намерят пробиви в политиката на НАТО, които могат да бъдат усилени чрез създаване на европейски военни сили. Виж по-добра координация и отказ от дублиране на усилия в отбраната на всички е едно добро начало
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertCINZANO - оправете си сайта!
Рейтинг: 635 ЛюбопитноАнглетата къде се обаждат, те след 2-3 години ще са извън ЕС, тъй че нямат право на мнение...
Мома, връщай 12 и 12А!Грант мотивиран, правоверен либерал
Рейтинг: 524 НеутралноЛъч надежда за България е ЕУ армията.
Дневник - рупор на демократичната цензура. "Правилата" на форума - СПОРЕД ФИНАНСОВИЯ ИНТЕРЕС НА СОБСТВЕНИКА :)дерибеев
Рейтинг: 3814 Неутралнокогато ЕС заговори за собствена армия , някой шофьор получава депресия , второ поколение получава амок .... кои ли са тези източноевропейски дето не искали
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васbpcorp
Рейтинг: 922 НеутралноЕвропейска армия е задължително условие да се запази ЕС!
sa6
Рейтинг: 939 Неутралноевропейска армия няма да има по една проста причина: това ще е опит за еманципиране от НАТО (САЩ), което "най-великата нация на света" няма да позволи на европейските си васали.
ЕвроатлантидаХи-хи
Рейтинг: 1700 НеутралноПо принцип източ. евр-ците искат да минат метър - некой друг да ги брани, а те да делкат кинти. Справка БГ... Иначе Нато е доминирано от Сащ, а они си разиграват сами коня...
дерибеев
Рейтинг: 3814 Весело[quote#7:"EU defender"]С какво?[/quote]
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васпо скоро какво ? друг Нефтохим няма , друг лаборант е абсурд да се докопа до нещо повече от терен под царска конюшня . другото са продажби на частни лица строго спазващи наложените ни закони .
sluchaynia
Рейтинг: 287 НеутралноАвстрия и Унгария също бяха "ЗА".
Гниеща бензиностанция: https://www.entrepreneur.com/article/290503daam
Рейтинг: 1315 Неутрално"Винаги сме били против дублирането на нещата, които вече имаме в НАТО"
Безсмислено ми се вижда това дублиране, само допълнителни разходи
Иво
Рейтинг: 4480 ЛюбопитноПланът и идеята на Франция и Германия е добър и правилен! Подкрепям я, дано се приеме и от мнозинството останали държави на ЕС!
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36antoni
Рейтинг: 257 Неутралнопървото нещо е армията
второто обща съдебна система
вътрешни войски
така се гради държава
marker
Рейтинг: 759 Неутрално[quote#4:"442"]
Разбира се, че Европа трябва да си има собствена армия и полиция, какво има да се обсъжда повече !!! [/quote]
ЕС е скопено обществено образование. Има само законодателна власт (парламент). Само че държавност може да има единствено с трите власти - законодателна изпълнителна и съдебна. На ЕС му липсва изпълнителната (в частност армия и полиция) и съдебната.
това е положението
charlesdegaulle
Рейтинг: 1058 НеутралноДо коментар [#4] от "442":
+++! Пари има, иска се виждане. Не може (примерно) авиацията да се състои от МИГ-ове заедно с още поне три модела самолети произведени в ЕС. Трябва стандарт и сила.
Отбраната, полицията, външната политика и финансите, трябва да са на ниво ЕС. Не на национално такова. Защото са жизненоважни. От там нататък, всяка държава да си чисти кочината сама.
442
Рейтинг: 1338 НеутралноДо коментар [#4] от "charlesdegaulle":
Разбира се, започва се от авиацията, следва морска и т.н..
гошо
Рейтинг: 1019 ВеселоНай ми хареса това за военния бюджет на Естония и Гърция
гошоЯ да кажат ,колко е на Естония и колко, пък от гръцкия е от самата Гърция и колко от НАТО демек от САЩ
гошо
Рейтинг: 1019 НеутралноДо коментар [#20] от "marker":
гошоабе и други работи му липсват на тоя ЕС ,ама айде ,нас може да се каже, вече толкоз, няма нужда да ни интересува На няколко пъти вече потупаха самара на нашето че и на румънското магаре
baxter
Рейтинг: 696 НеутралноПърво трябва да се разберат що е то ЕС. До сега не съм сигурна че има човек на коюйто му е ясно и може да даде някакво определение. Но, ако създаването на обща европейска армия, сили, по тясно сътрудничество или както и да бъде наречена тази инициатива има ефект защо не? Целите на НАТО са едно, а сили за общоевропейска сигурност е нещо съвсем друго. Като например Турция е в НАТО. Е и? Това ще ли да засили европейската сигурност или май съвсем не.
Велков
Рейтинг: 1447 НеутралноДо коментар [#4] от "442":
[quote#4:"442"]Европа трябва да си има собствена армия [/quote]
Европа или ЕС?
Велков
Рейтинг: 1447 НеутралноМного кафета ще се изпият покрай тия разговори. И що командировъчни....
atmanpg
Рейтинг: 1914 НеутралноБез собствена армия - ще правят онова, което им диктуват от САЩ.
Федор Езерский
Рейтинг: 935 ВеселоАбсолютно, не мисля че в Източна ЕВропа сме скептици към Евроармия. Дори напротив.
Всъщност, няма какво да се притесняваме. Всичко ще стане по естествен път. Първо Тръмп ще спечели изборите, а след това САЩ ще напуснат НАТО
Николай Теллалов
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#19] от "antoni":
властта ражда паразитиДа, точно това е държавата.
И повечко бодлива тел за украса, да е пищно и тържествено.
Николай Теллалов
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#10] от "Грант-коментатор":
властта ражда паразитиВ смисъл?
пустиняк
Рейтинг: 616 НеутралноОбединена Европа изисква и олщи институции. Мечтая за обща съдебна, медицинска и отбранителна система в Европа.
Чайка - вожд и учител на Цацаров & Гешев. Не съм ЗА пРезидента а ПРОТИВ мафията и беззаконието да управляват в България!гошо
Рейтинг: 1019 ВеселоДо коментар [#29] от "Грантов Демократ":
гошоти гръмна редакцията с нафтова пушка
Грант мотивиран, правоверен либерал
Рейтинг: 524 Неутрално[quote#31:"Николай Теллалов"]В смисъл?[/quote]
Дневник - рупор на демократичната цензура. "Правилата" на форума - СПОРЕД ФИНАНСОВИЯ ИНТЕРЕС НА СОБСТВЕНИКА :)В смисъл, че НАТО не ни "пази", по начина по който евентуална ЕУ армия би ни пазила от някои "партньорски" страни.
Николай Теллалов
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#34] от "Грант-коментатор":
властта ражда паразитиЕдна армия пази, само когато е от типа териториално народно опълчение.
Иначе е маша на правителството. Не пази, а гази.
fresia
Рейтинг: 352 НеутралноПърво трябва да се ремонтира ЕС.
Много,напълно и основно.
И след това ще дойде ред на отбраната при нови правила.
Иначе виждам как Меркел изпраща армия на границите да охранява мигрантите от местните,да руши границите на Орбан и ко или да се меси там,където не й е работата,щото някое лоби имало бизнесинтереси.Не,мерси.