"До следващата есен комисията ще докладва на евродепутатите и на Съвета на ЕС за развитието по въпроса." ------------------------------------------ До следващата есен? Даам, татко каза, че ще ми купи колело. Ама друг път...
"дневник", считам че слагането на всички визи в един кюп не информира читателите по един подходящ начин. Става въпрос за туристически визи с престой до 90 дни, не за студентски, работни или имиграционни визи. Такъв е режимът със страните от Западна Европа и останалите страни. Един американски студент който иска да отиде да учи във Франция или Италия например дори по обмен за един семестър има нужда от друг тип виза, и изискванията за тези визи тези стриктно се спазват от консулствата на страните в САЩ.
Европа трябва да проявява повече самочувствие. Ние сме най силния политически съюз в света и след като някой не оценява нашето търпение и толерантност трябва да действаме твърдо.
Не мисля, тъй като в този случай, както и в случая с Канада, става дума за визи с цел пътуване, които не дават правото на работа в съответната държава.
Верно ли те правят на маймуна в САЩското посолство, ако искаш даже туристическа виза ? Разправяха ми, че искали нотариални актове за собственост, и всевъзможни справки и декларации ???
Съмнявам се да се престрашът на реципрочност от ЕС , но е хубаво да се дава гласност на проблема от време на време.Може да им е неприятно на САЩ , но ще трябва да приемат че сме част от ЕС.
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.
Технически за туристическите визи е с електронната виза, все пак трябва да има някакъв контрол. В момента доста трудно ще накарат американската администрация да мине от билатерални визови договори на такива с една общност без изграден цялостен визов режим. Нека вземем Шенген. БЪлгария, Румъния и т.н. не са в тази система, значи пак дори при общо постановъчно решение в ЕС има два типа държави-членове с различни визови режими.
В конкретния случай не е точно така, защото всички държави от ЕС са едно. Това, че вътре в общността има разлика няма значение. Дори и за нечленуващите в Шенген членки на ЕС няма визи за американци. Ти самия го написа, че не можеш да работиш с отделните щати, а само с федералното правителство, същото е и с ЕС, работиш с него и не те интересува, че вътре има Шенген. Това е идеята доколкото разбирам.
Именно, в момента ЕС не е една федерална държава, а общност с членове с голяма степен на суверенност в законодателната област. Няма обща финансова политика, данъчна такава, парична единица, отбрана и други елементи на федерализма. Билатералните международни договори са подписване доста преди създаването на ЕС. Има го и елемента в различие на даване на гражданство на имигранти. Той далеч не е единен. Даже един прост въпрос, как да се контролира сегментът на закупили бълхгарско гражданство чужденци? Вече имахме проблеми с британски граждани от бившите колонии, като онзи идот който искаше да взриви самолета по Коледа. Това стана и причината за въвеждане на електронните визи, преди това се издаваха автоматично на място след кацане в САЩ на база попълнен формуляр.
Да, Шенген има единна база данни която може да се ползва от държавите-членове. Как ще се изгради един комуникиращ интерфейс с американската имиграционна система засега не е ясно, да не говорим за липсата на политическо желание от страна на САЩ след кампанията за руските хакери. В "Дневник" постоянно и агресивно се коментира, че България се управлява от просъветско, посткомунистическо лоби от мафиоти. Е, как след това да се каже че страната е пълноценен член на общността а не потенциален проводник на чужди интереси? Далеч по-интересен е проблемът на Полша, която има сериозно лоби в САЩ от стотици години - Костюшко и Пулавски са национални герои на САЩ.
Разбирам те, но това са детайли, а тук на преден план е друго - политическата реципрочност. Ако ще държим на нея, детайлите остават на заден план и или за всички членове на ЕС е еднакво или на база реципрочност ЕС променя политиката към САЩ по отношение на визите.
Другото е несъществено, в САЩ също има натурализирани граждани какъв пример е това?
"Решени сме да направим всичко по силите си, за да може всички граждани на ЕС да пътуват без визи" - да бяхте въвели визи за гражданите на САЩ за всички държави в ЕС!
Да има натурализирани граждани, и аз съм един от тях. Но, погледни пътя на един обикновен имигрант с работна виза: 3 до 6 години работна виза, минимум 5 години постоянно пребиваване за подаване на документи за натурализация с разглеждане на документите на всеки етап. И, полученото ЧЕЗ натурализация гражданство може да се отнеме при криминални престъпления и така нататък. ЕС може ли да отнеме гражданство на един французин, или българин при подобна ситуация?
Съгласен съм и този казус не повлия на имиграционните съглашения между ЮК и САЩ. Но, тук засягаш един много принципен въпрос, за разликата между каазусните уредби на американското обичайно право и нормативното право в пост-Наполеонова Европа, в което отсъства правото на несъгласие на отделния съдия, а оттам ролята на съдиите като политически активисти. Имахме една демонстрация на тази роля по повод упоменатите в статията ограничения за пътуване на определени страни (лош превод, защото се ограничаваха не пътуванията им, а влизането им в САЩ - иначе до Европа нека си пътуват, няма печки). Стигна се до заключение на Върховния Съд на САЩ за прилагането на ограниченията, които и така бяха с временен характер. Според мен политизирането на отношенията по имиграцията между Европа и САЩ е по-скоро за отклоняване на вниманието на гражданите и обработка за влизане на някои от споменатите страни в Еврозоната. Последното ми напомня поговорката за магарето и защо го канят на сватба :-)
Въпросът за отпадане на визите със САЩ се дискутир толкова често години наред, че вече никой не вярва визите да паднат. В САЩ има стотици хиляди българи без документи, някои от които са там от 20-30 години и още не са получили статут. Най-добре е хората да не ходят там без визи, защото не могат да ползват онези екстри, които се полагат на американските граждани,
Поне по мое мнение хора които са по "20-30" години в САЩ или са неграмотни, или мързеливи, или имат друга причина да не уреждат статута си. Казвам това защото в този период имаше две президентски амнистии за нелегално намиращи се в САЩ. За съжаление в големите градове има ниши от доста странни хора които се самоизолират от обществото, живеят в скотски условия и пестят пари за сметка на здравето си. Ужасът им е да не се върнат без пари в България и да бъдат отхвърление като "неуспели". Но, като казвам това в никакъв случай не смятам че те са стотици, да не не десетки хиляди. Преди повече от петнадесетина години исках да помагам на такива хора, но просто и при най-добро желание поведението на някои от тях е отблъскващо, други се хващат като удавници за теб и искат да ги измъкваш от доста съмнителни ситуации. После, динамиката на професионалния и обществения живот тук не ти оставя много време.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
CINZANO
Рейтинг: 616 Неутрално"До следващата есен комисията ще докладва на евродепутатите и на Съвета на ЕС за развитието по въпроса."
Мома, събори Альошата!------------------------------------------
До следващата есен?
Даам, татко каза, че ще ми купи колело. Ама друг път...
Voiko
Рейтинг: 838 НеутралноТрябва да има реципрочност - решението е въвеждане на визи за гражданите на САЩ.
plamenss
Рейтинг: 979 НеутралноТази статия я чета от както сме член на ЕС.
karabastun
Рейтинг: 2838 ЛюбопитноЗащо ЕС не наложи визи на САЩ - или някои сме на други скорости....
[email protected]karabastun
Рейтинг: 2838 ЛюбопитноИли пък САЩ се плашат, че ще ги залеем с българи ?
[email protected]le_bigmac
Рейтинг: 380 НеутралноХубавите неща стават бавно.
daskal1
Рейтинг: 3547 Неутрално"дневник", считам че слагането на всички визи в един кюп не информира читателите по един подходящ начин. Става въпрос за туристически визи с престой до 90 дни, не за студентски, работни или имиграционни визи. Такъв е режимът със страните от Западна Европа и останалите страни.
Един американски студент който иска да отиде да учи във Франция или Италия например дори по обмен за един семестър има нужда от друг тип виза, и изискванията за тези визи тези стриктно се спазват от консулствата на страните в САЩ.
svoboden
Рейтинг: 2269 НеутралноЕвропа трябва да проявява повече самочувствие. Ние сме най силния политически съюз в света и след като някой не оценява нашето търпение и толерантност трябва да действаме твърдо.
nemeria
Рейтинг: 585 НеутралноДо коментар [#4] от "karabastun":
Визи, ама само за някои щати, за да е реципрочно.
ПИК е велик
Рейтинг: 279 ВеселоОранжевият клоун ще си премести алаброса
Спечелихме битка, но не и войната!Константинъ
Рейтинг: 225 НеутралноДо коментар [#5] от "karabastun":
Не мисля, тъй като в този случай, както и в случая с Канада, става дума за визи с цел пътуване, които не дават правото на работа в съответната държава.
daskal1
Рейтинг: 3547 НеутралноДо коментар [#9] от "nemeria":
Не става, визовият режим е част от имограционната политика на САЩ, а тя е федерална :-)
daskal1
Рейтинг: 3547 ЛюбопитноДо коментар [#8] от "svoboden":
И как ще стане това? Много съм любопитен, особено след като военните бази на САЩ в Европа имат специален визов режим.
SS
Рейтинг: 2825 ВеселоДо коментар [#2] от "voyko":
Да ама само за пет - шест щата !
За селяните от Монтана , индианците от Индиана , негрите от Алабама и някои и други латиноси от Ню Мексико ...
karabastun
Рейтинг: 2838 ЛюбопитноДо коментар [#12] от "daskal1":
[email protected]Верно ли те правят на маймуна в САЩското посолство, ако искаш даже туристическа виза ?
Разправяха ми, че искали нотариални актове за собственост, и всевъзможни справки и декларации ???
Ivan_
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#13] от "daskal1":
Модератора е неадекватен!Технически или политически как би станало?
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 279 НеутралноСъмнявам се да се престрашът на реципрочност от ЕС , но е хубаво да се дава гласност на проблема от време на време.Може да им е неприятно на САЩ , но ще трябва да приемат че сме част от ЕС.
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.daskal1
Рейтинг: 3547 НеутралноДо коментар [#15] от "karabastun":
Нямам представа как е сега. Сестра ми и зет ми идваха няколко пъти безпроблемно, не са се оплаквали.
daskal1
Рейтинг: 3547 НеутралноДо коментар [#16] от "ivan_":
Технически за туристическите визи е с електронната виза, все пак трябва да има някакъв контрол. В момента доста трудно ще накарат американската администрация да мине от билатерални визови договори на такива с една общност без изграден цялостен визов режим. Нека вземем Шенген. БЪлгария, Румъния и т.н. не са в тази система, значи пак дори при общо постановъчно решение в ЕС има два типа държави-членове с различни визови режими.
Starkad
Рейтинг: 334 ЛюбопитноДо коментар [#19] от "daskal1":
Oh,wonder!!! How many goodly creatures are there here!!!Точно това си помисих,че държави които не са желани в Шенген като Румъния и България претендират да са с безвизово режим с US ??
Ivan_
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#19] от "daskal1":
Модератора е неадекватен!В конкретния случай не е точно така, защото всички държави от ЕС са едно.
Това, че вътре в общността има разлика няма значение. Дори и за нечленуващите в Шенген членки на ЕС няма визи за американци.
Ти самия го написа, че не можеш да работиш с отделните щати, а само с федералното правителство, същото е и с ЕС, работиш с него и не те интересува, че вътре има Шенген.
Това е идеята доколкото разбирам.
daskal1
Рейтинг: 3547 НеутралноДо коментар [#21] от "ivan_":
Именно, в момента ЕС не е една федерална държава, а общност с членове с голяма степен на суверенност в законодателната област. Няма обща финансова политика, данъчна такава, парична единица, отбрана и други елементи на федерализма. Билатералните международни договори са подписване доста преди създаването на ЕС. Има го и елемента в различие на даване на гражданство на имигранти. Той далеч не е единен. Даже един прост въпрос, как да се контролира сегментът на закупили бълхгарско гражданство чужденци?
Вече имахме проблеми с британски граждани от бившите колонии, като онзи идот който искаше да взриви самолета по Коледа. Това стана и причината за въвеждане на електронните визи, преди това се издаваха автоматично на място след кацане в САЩ на база попълнен формуляр.
daskal1
Рейтинг: 3547 НеутралноДо коментар [#20] от "Starkad":
Да, Шенген има единна база данни която може да се ползва от държавите-членове. Как ще се изгради един комуникиращ интерфейс с американската имиграционна система засега не е ясно, да не говорим за липсата на политическо желание от страна на САЩ след кампанията за руските хакери. В "Дневник" постоянно и агресивно се коментира, че България се управлява от просъветско, посткомунистическо лоби от мафиоти. Е, как след това да се каже че страната е пълноценен член на общността а не потенциален проводник на чужди интереси?
Далеч по-интересен е проблемът на Полша, която има сериозно лоби в САЩ от стотици години - Костюшко и Пулавски са национални герои на САЩ.
Ivan_
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#22] от "daskal1":
Модератора е неадекватен!Разбирам те, но това са детайли, а тук на преден план е друго - политическата реципрочност.
Ако ще държим на нея, детайлите остават на заден план и или за всички членове на ЕС е еднакво или на база реципрочност ЕС променя политиката към САЩ по отношение на визите.
Другото е несъществено, в САЩ също има натурализирани граждани какъв пример е това?
stellllli
Рейтинг: 279 Неутрално"Решени сме да направим всичко по силите си, за да може всички граждани на ЕС да пътуват без визи" - да бяхте въвели визи за гражданите на САЩ за всички държави в ЕС!
daskal1
Рейтинг: 3547 НеутралноДо коментар [#24] от "ivan_":
Да има натурализирани граждани, и аз съм един от тях. Но, погледни пътя на един обикновен имигрант с работна виза: 3 до 6 години работна виза, минимум 5 години постоянно пребиваване за подаване на документи за натурализация с разглеждане на документите на всеки етап. И, полученото ЧЕЗ натурализация гражданство може да се отнеме при криминални престъпления и така нататък. ЕС може ли да отнеме гражданство на един французин, или българин при подобна ситуация?
daskal1
Рейтинг: 3547 ВеселоДо коментар [#24] от "ivan_":
Хайде за разведряване да ти припомня една епиграма на Трендафил Акациев:
Нещо се клати в Съединените Щати
Строят се клати, каза ми тати
Ега ти
Ivan_
Рейтинг: 489 ЛюбопитноДо коментар [#23] от "daskal1":
Модератора е неадекватен!Това какво общо има с туристическите визи?
За тях е необходимо да имаш достъп до личната информация на гражданите по съответния за службите за сигурност ред.
Ivan_
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#26] от "daskal1":
Модератора е неадекватен!Това не може да е казус при туристически пътувания.
Ivan_
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#27] от "daskal1":
Модератора е неадекватен!Той проблема не е в случая в САЩ!
Пролема е в ЕС, за неговата политика става на дума.
САЩ са си суверенна държава и си гонят техния интерес.
Щом са прецинили, че за тези държави няма условия за отпадане на визите, точка по въпроса.
Въпроса според мен тук е ЕС има ли същото отношение към собствените си членове?
daskal1
Рейтинг: 3547 НеутралноДо коментар [#29] от "ivan_":
Съгласен съм и този казус не повлия на имиграционните съглашения между ЮК и САЩ. Но, тук засягаш един много принципен въпрос, за разликата между каазусните уредби на американското обичайно право и нормативното право в пост-Наполеонова Европа, в което отсъства правото на несъгласие на отделния съдия, а оттам ролята на съдиите като политически активисти.
Имахме една демонстрация на тази роля по повод упоменатите в статията ограничения за пътуване на определени страни (лош превод, защото се ограничаваха не пътуванията им, а влизането им в САЩ - иначе до Европа нека си пътуват, няма печки). Стигна се до заключение на Върховния Съд на САЩ за прилагането на ограниченията, които и така бяха с временен характер.
Според мен политизирането на отношенията по имиграцията между Европа и САЩ е по-скоро за отклоняване на вниманието на гражданите и обработка за влизане на някои от споменатите страни в Еврозоната.
Последното ми напомня поговорката за магарето и защо го канят на сватба :-)
daskal1
Рейтинг: 3547 НеутралноДо коментар [#30] от "ivan_":
Напълно подкрепям твоето мнение , защото отговорът, поне по мое виждане, е определено "НЕ".
proza
Рейтинг: 382 НеутралноВъпросът за отпадане на визите със САЩ се дискутир толкова често години наред, че вече никой не вярва визите да паднат. В САЩ има стотици хиляди българи без документи, някои от които са там от 20-30 години и още не са получили статут. Най-добре е хората да не ходят там без визи, защото не могат да ползват онези екстри, които се полагат на американските граждани,
penetrating
Рейтинг: 8474 НеутралноСлед 10 години ще четем същото за България :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertIvan_
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#32] от "daskal1":
Модератора е неадекватен!Времето ще покаже, но към момента и аз смятам, че това е отговорът за съжаление.
Ivan_
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#31] от "daskal1":
Модератора е неадекватен!Напълно възможно.
daskal1
Рейтинг: 3547 НеутралноДо коментар [#33] от "proza":
Поне по мое мнение хора които са по "20-30" години в САЩ или са неграмотни, или мързеливи, или имат друга причина да не уреждат статута си. Казвам това защото в този период имаше две президентски амнистии за нелегално намиращи се в САЩ.
За съжаление в големите градове има ниши от доста странни хора които се самоизолират от обществото, живеят в скотски условия и пестят пари за сметка на здравето си. Ужасът им е да не се върнат без пари в България и да бъдат отхвърление като "неуспели". Но, като казвам това в никакъв случай не смятам че те са стотици, да не не десетки хиляди. Преди повече от петнадесетина години исках да помагам на такива хора, но просто и при най-добро желание поведението на някои от тях е отблъскващо, други се хващат като удавници за теб и искат да ги измъкваш от доста съмнителни ситуации.
После, динамиката на професионалния и обществения живот тук не ти оставя много време.
Роси
Рейтинг: 7249 НеутралноНямат ни доверие хората. То и в Европа ни нямат. Колко години Борисов ни обещава Шенген, но приятелите му казват, не.
plamenkg
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#9] от "nemeria":
Доста добра идея, особено ако е за червените щати
hasmokar
Рейтинг: 692 НеутралноБе то и до фашиска Германия сме се редили за съюзници...