
© Reuters
Белгийските власти подготвят закон, който да уреди въпроса с изпращането на електронни съобщения между служителите в дадено дружество в извънработно време, съобщиха местни медии, цитирани от БТА.
Отчита се, че различните дружества имат различна дейност и затова властите очакват предложения от работодателите и работниците. Предвижда се законът да изясни дали работникът е длъжен да отговори на съобщение, получено в извънработно време.
Засега в Белгия е обичайна практика съобщения, свързани с работата, да бъдат изпращани и получавани денонощно. Работещите са на мнение, че това всъщност удължава работното време, без да се отчита при изчисляването на месечните възнаграждения.
В подготвяния закон се предвижда дружествата и работниците да сключват споразумения за начина на работа с електронни съобщения, включително в часовете за почивка и в почивните и празничните дни. Целта на новото законодателство е да защити служителите от т.нар. професионално прегряване.
Обмисля се включително възможност изпращането и получаването на служебни имейли и телефонни съобщения да бъде технически ограничено в извънработно време. Експерти отбелязват, че въпросът няма лесно единно решение за всички, тъй като в някои професии работата с имейл дава възможност за гъвкаво работно време и за надомна работа.
Ivan_
Рейтинг: 429 ВеселоМда, ето това е казус, който няма решение...
Модератора е неадекватен!Все ще има недоволни...
За по сигурно белгийците въобще да забранят е-мейлите и да се върнат обратно към писмата...
442
Рейтинг: 1392 НеутралноОтварянето на електронни съобщения в извън работно време, да се счита и заплаща за извънреден труд.
mara71
Рейтинг: 742 НеутралноВ България също трябва да се помисли за подобен закон. Колко ли часа допълнителен труд е коствала притурката към държавния вестник "Телеграф" на екипа списвачи?!
wlq52545013
Рейтинг: НеутралноВсека дейност в извънработно време свързана с работата следва да се таксува като извънреден труд, включително и пътуването до работното место.
ЙЕИ
Рейтинг: 529 НеутралноДо коментар [#4] от "wlq52545013":
ММММ супер предложение :-)
От Плевен съм, вместо да се преместя да живея в София, пътувам по 3 часа натам и обратно, 1=2 часа поработвам и фирмата плаща цяла заплата затова че аз си пътувам в рейса
areta
Рейтинг: 1218 НеутралноДо коментар [#5] от "ЙЕИ":
Не става точно така, но приблизително.
Колегата който живее на 2ч път с влака започва работа докато пътува и завършва работния ден също във влака обратно. Това време, което работи пътувайки, му се заплаща и фирмата му плаща мобилен интернет. И за него е удобно, и за фирмата. Няма нищо странно, доста хора го правят, но само ако естеството на работа го позволява.
Lumberjack
Рейтинг: 350 НеутралноДо коментар [#5] от "ЙЕИ":
"More Majorum"Европейската Комисия РЕШИ, че времето прекарано на път ЗА и ОТ работа се счита за работно време.
jif44392826
Рейтинг: 221 НеутралноДо коментар [#7] от "Lumberjack":
И не е само това. Ако стане някаква злополука и инцидент и нараняване на работник до един час преди и един час след работното му време, то инцидентът се счита за трудова злополука.
Член 55 от КСО на България
Трудова е и злополуката, станала с осигурен по чл. 4, ал. 1 и чл. 4а по време на обичайния път при отиване или при връщане от работното място до:
1. основното място на живеене или до друго допълнително място на живеене с постоянен характер;
2. мястото, където осигуреният обикновено се храни през работния ден;
3. мястото за получаване на възнаграждение.
(3) Не е налице трудова злополука, когато пострадалият умишлено е увредил здравето си.
penetrating
Рейтинг: 5583 ВеселоА, автоматично генериран мейл от сървъра до администратора? :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert