
© Reuters
Полският президент Анджей Дуда смени няколко министри в правителството на фона на опитите на Варшава да подобри отношения си с Европейския съюз, предаде "Ройтерс".
Дуда смени министрите на отбраната Антони Мачиеревич, на външните работи Витолд Вашчиковски, на околната среда Ян Шишко и на здравеопазването Константи Радживил и на цифровизацията Анна Стрежинска.
Новите министри на външните работи и на отбраната са съответно Яцек Чапутович, досегашен заместник-външен министър, и Мариуш Блашчак, който до днес бе министър на вътрешните работи и администрацията. Министър на вътрешните работи стана Йоахим Бруджински.
Новият министър на околната среда е Хенри Ковалчик, а на здравеопазването - Лукаш Шумовски, предаде БТА, позовавайки се на ТАСС. Министър на инвестициите и развитието ще бъде Йежи Квечински. Създава се ново министерство по въпросите на предприемачеството и технологиите начело с Ядвига Емилевич.
Тереса Червинска бе назначена за министър на финансите - пост, който досега бе заеман от премиера Матеуш Моравецки. Миналия месец Моравецки бе назначен за нов министър-председател, сменяйки Беата Шидло.
Страната, която някога бе смятана за защитник на демократичните промени след падането на комунизма, сега е в остър спор с Европейския съюз заради промени в държавните институции, които според критиците подкопават демокрацията и законността.
Еврокомисията започна безпрецедентна наказателна процедура срещу Полша през декември, призовавайки другите държави членки да подготвят санкции, ако Варшава не се откаже от серията спорни правосъдни реформи. Санкциите може да доведат до отнемане правото на глас на Полша в евроинституциите.
Според полското правителство реформите ще подобрят бавните и неефективни съдилища. Брюксел обаче смята, че те политизират съдебната система и противоречат на ключови европейски ценности.
Кои са новите лица
Новият полски външен министър Яцек Чапутович е завършил през 1986 г. Главното училище за статистика и планиране във Варшава, отбелязва ТАСС. Автор е на труда "Системата на европейската сигурност след края на Студената война". Доктор на хуманитарните науки. През 2016 г. става професор по социални науки.
През 70-те години е сътрудничил на демократичната опозиция в Полша и е бил член на профсъюза "Солидарност". В периода на военното положение е бил интерниран за 11 месеца. През 90-те години започва работа във външното министерство. Чел е лекции във водещи университети в Полша и е работил също като редактор в редица вестници. На 15 септември миналата година тогавашният полски премиер Беата Шидло го назначи за заместник-външен министър.
Промените в полското правителство бяха направени в момент, когато новият премиер се опитва да подобри обтегнатите отношения между страната и Европейската комисия. За целта по-късно днес Моравецки заминава за Брюксел, отбелязва "Франс прес".
Агенцията припомня, че отстраненият външен министър Витолд Вашчиковски бе начело на полската дипломация по време на преизбирането на бившия полски премиер, либерала Доналд Туск, за втори мандат като председател на Европейския съвет. Полша бе единствената страна членка на ЕС, която гласува против Туск. По времето на Вашчиковски освен това се обтегнаха отношенията на Полша с Германия и Франция.
Отстраненият министър на отбраната Мачеревич пък е заклет антикомунист, харизматичен оратор и бе подкрепян от част от консервативния електорат на управляващата консервативна националистическа партия "Право и справедливост". Той обаче бе полемична фигура заради някои свои изненадващи изказвания и влезе в открит конфликт с президента Анджей Дуда заради дълбоките различия помежду им по въпроса за реформата на въоръжените сили, отбелязва "Франс прес".
Смененият министър на околната среда Ян Шишко бе в центъра на международен скандал, касаещ сечта в Беловежката гора. Смененият министър на здравеопазването Константи Радживил пък трябваше да се справи с лекарски протести.
По повод промените в полското правителство "Асошиейтед прес" отбелязва, че страната се опитва да възприеме по-отстъпчив подход спрямо ЕС. Министърът на правосъдието Збигнев Жобро, автор на спорната реформа на съдебната система, породила протести в Полша и критики от страна на Еврокомисията, обаче не бе сменен. Това е индикация, че премиерът подкрепя тази реформа.
442
Рейтинг: 1288 НеутралноМекерета А Дуде !!! Той им дал салам сирене и кашкавал в ръцете те глей как го кепазят.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2267 НеутралноСтраната, която някога бе смятана за защитник на демократичните промени след падането на комунизма, сега е в остър спор с Европейския съюз
Libertarianism is just anarchy for rich people____________
Защо постоянно се вменява,че в Брюксел има някакви хора които са носители на демокрация и свободи за окупираната финансово,индустриално и търговски Източна Европа?
Doge
Рейтинг: 1634 НеутралноДо коментар [#2] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
"Окупираната финансово,индустриално и търговски Източна Европа"
Никой не ги кара поляците да са насила в ЕС. Да излязат от ЕС и да правят каквото си искат.
Stanko
Рейтинг: 225 НеутралноДа ве, никой не ги карал. Какви клетви и машинации се прилагат срещу Великобритания заради напускането и пак не е сигурно, че ще ги пуснат. Нищо чудно да има референдуми, докато вземат "правилното" решение. Сигурно и каталунците никой не ги кара да са в Испания.
rorikabc
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#4] от "Stanko":
За това ли ингилизите не искат да излизат от пазара на ЕС??/
Знаят ли какво искат??
Мислч си че ЕС като такъв е създаден като финансова пирамида и то по инициатива на ингилизите.
Прибират парсата на европейските държави , и си развиват обществото . Сега обаче не им харесва новите тенденции и се изнизват . .
tacheaux
Рейтинг: 3930 Неутрално"Според полското правителство реформите ще подобрят бавните и неефективни съдилища. Брюксел обаче смята, че те политизират съдебната система и противоречат на ключови европейски ценности."
В съдебната система поляците правят такива реформи , които са нужни и в България. Те предвиждат лустрация на старите магистрати , останали от комунистическо време. Това не се харесва в ЕС. Левичарска Европа предпочита да си има работа с бивши, преоблечени като демократи комунисти, както е в България. Затова България не е проблем на ЕС. Проблем е антикомунистическа Полша, решила да скъса с комунизма веднъж за винаги.
daskal1
Рейтинг: 4326 НеутралноДо коментар [#3] от "Doge":
Когато поляците стачкуваха, гладуваха и мряха за демокрацията в България им се подиграваха, вицове заизпращане на бирени капачки за тигани и други глупости. Сега пак се борят за равно третиране на членовете на ЕС от Централна и Източна Европа, но робската психика на "преклонена главица остра сабя не сече" веднага се задейства. Ето затова в България ще управляват думбазите!
tacheaux
Рейтинг: 3930 НеутралноДо коментар [#3] от "Doge":
"Никой не ги кара поляците да са насила в ЕС. Да излязат от ЕС и да правят каквото си искат. "
Поляците трябва да останат в ЕС, за да го променят в положителна посока. Те имат мисия.
dosetliv
Рейтинг: 1526 НеутралноПрезидентина няма как да ги смени, щото няма такива правомощия. Може само да разпише, ако всеки от тея поотделно е загубил вот на доверие , или ги е сменил премиера. Също тъй нема примери от коравия тон на гореописаните , където сега се заменя с мек.
https://en.wikipedia.org/wiki/Council_of_Ministers_ (Poland)
Роси
Рейтинг: 8059 НеутралноРазбраха, че с рогата напред , нищо няма да постигнат.
EP
Рейтинг: 442 НеутралноМного добри коментари! There are no coincidences, Delia... only the illusion of coincidence.