
© Министерство за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018
Петер Сиярто
Много съм разочарован от стратегията на Европейската комисия за Западните Балкани, защото мисля, че процесът на интеграция и разширяване трябва да бъде много по-голям. Това заяви унгарският външен министър Петер Сиаярто преди началото на неформалния съвет на министрите на външните работи в София. Изказването му бе в отговор на въпрос за обявената тази седмица стратегия за региона, в която перспективата за еврочленство на шестте държави (Сърбия, Черна гора, Косово, Македония, Босна и Херцеговина и Албания) е обвързана със стриктното спазване на определени условия.
Сиярто отбеляза, че пред Западните Балкани има много предизвикателства по отношение на напрежението между отделните страни и решението на това може да се намери по-лесно, ако процесът на интеграция и разширяване се случи по-бързо.
Подкрепяме Сърбия и Черна гора по пътя им към ускорено присъединяване, мисля, че 2022 г. също е реалистична за разширяването с двете държави, каза министърът. Подкрепяме и останалите в усилията им да бъдат интегрирани в ЕС, но Сърбия и Черна гора заслужават по-бърз път на евроинтеграция, допълни той.
Според Сиярто е очевидно, че САЩ имат стратегия за Западните Балкани, Русия има такава, Турция също има. Само ЕС е изключително бавен, що се отнася до въпросите на региона, подчерта Сиярто.
Той каза, че ако ЕС иска да бъде победител по отношение на тези страни, трябва да е по-бърз. По думите му Унгария има голяма общност в Сърбия и сред съседните на Унгария страни Сърбия дава най-много права на малцинствата и ги уважава по най-европейския начин.
Когато говорим за усилията на Русия, САЩ или Турция, не трябва да се оплакваме, а да засилим нашата стратегия и да бъдем по-бързи, призова Сиярто.
Ние сме съседи на Западните Балкани и знаем каква е разликата, когато има мир и стабилност там и когато няма такива, каза още той. Не виждам защо да не отворим всички глави в преговорите със Сърбия и Черна гора тази година, нека ги отворим, нека преговаряме за тях и нека се опитаме да завършим разговорите до 2022 г., 2025 г. е много късно, допълни министърът.
Разделение
Полша, Италия и Австрия също подкрепят идеята да се ускорят усилията за отваряне на ЕС към региона. "Кой ще бъде пръв в Белград – Китай или ЕС? На това трябва да противодействаме, защото те са наши непосредствени съседи", каза австрийският външен министър Карин Кнайсл.
Германия обаче не е много съгласна, посочвайки проблемите с върховенството на закона в Румъния, България, Полша и Унгария, коментира "Ройтерс".
Словенският външен министър Карл Ерявец коментира, че дори и 2025 г. не е реалистична, като заяви, че Западните Балкани ще се нуждаят от повече време, за да решат диспутите си и да покрият критериите за еврочленство.
Френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан също бе предпазлив. "Ясно е, че има условия и че те са много взискателни".
Корки
Рейтинг: 2376 Неутрално"По думите му Унгария има голяма общност в Сърбия и сред съседните на Унгария страни, Сърбия дава най-много права на малцинствата и ги уважава по най-европейския начин." Защо ние не можем да кажем същото за българското малцинство?
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.stem
Рейтинг: 292 ВеселоАми прав е унгарецът за основното. Действия трябват!
Левичаро-либералстващите се заклеха да воюват до пълна победа на здравите сили над здравия разум!karabastun
Рейтинг: 7880 ЛюбопитноАйде бе - разочарован бил унгарският външен министър Петер Сиаярто!
[email protected]Точно ой не може да не знае, че европейските усмихнати чиновници говорят , говорят, говорят, говорят...усмихват се ....и това им е работата, за която получават милиарди от евроданъкоплатците!
Нищо повече!
Дневник пропагандна газета
Рейтинг: 308 НеутралноЗащото ако признае хората по Нишава и Морава за българи ще загуби половината Сърбия. По подобна причина и никой не говори за 500 000 изгонени немци от Войводина след втората световна, само защото са немци. Защото ако трябва да им върне имотите десетки милиарди няма да й стигнат.
EU defender
Рейтинг: 1322 НеутралноПрав е унгареца.
The best way to predict the future is to invent it.Иво
Рейтинг: 4046 Любопитно"Унгарски министър: ЕС да не се оплаква от плановете на Русия и Турция на Балканите, а да действа по-бързо"
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Ми, прав е министърът. Русия, Китай и Турция засилват влиянието си в страните на Западните Балкани. Ако, те бъдат по-скоро приети в ЕС това влияние върху тях най-малкото драстично ще намалее ... така, че топката е ЕС (ЕК).
karabastun
Рейтинг: 7880 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "Иво":
[email protected]Ми прав е разбира се - ама политиката на ЕС е да дерем европейските данъкоплатци, за да разобличаваме Русия , Турция, Тръмп и кой още там - пък ние ще гледаме отвисоко!
Един препатил
Рейтинг: 2890 НеутралноЧестно казано след като България е член на Европейския съюз въобще не виждам какво има да се преговаря със Сърбия и Черна гора чак до 2022 г., не ли до 2025 г. 1 януари 2020 г. си е една напълно реалистична дата. Може и за Македония. Също и за Босна и Херцеговина, че да се приключи с цяла бивша Югославия. А най-добре и Албания. За 2022 г. може да остане да го мислим Косово.
neut
Рейтинг: 5326 НеутралноЕС е бавен и без определена стратегия, а решението (политическо) трябва бързо да се вземе
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restКостадин Иванов
Рейтинг: 3400 НеутралноПодкрепям унгарския министър и недоумявам защо са натракали минуси на тези, които са го подкрепили преди мен.
ЕретикНякакво обяснение?
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1203 НеутралноЛудост е това изказване.Ще е грешка да се направят прибързано толкова важни решения само за да се противопоставим на САЩ и Китай.
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Костадин Иванов
Рейтинг: 3400 ВеселоДо коментар [#11] от "rwe33471675":
Еретик"Лудост е това изказване.Ще е грешка да се направят прибързано толкова важни решения само за да се противопоставим на САЩ и Китай."
===========
Опа, ето къде била работата. Да не ядосаме американцитеееее......
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1203 НеутралноДо коментар [#12] от "Костадин Иванов":
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Нямам нищо напротив да ядосаме леко американците , даже бих казал че е здравословно да го правим от време на време.
Да в ЕС икономиките тръгнаха нагоре и нещата изглеждат по-розово , но проблемите остават.Въпреки че за останалите форумци да плюят по Брюксел е голямо удоволствие , аз мисля че кризите , които преминаха през последните години няма да останат незабелязани от евробюрократите.Ще има най-малкото опити за промяна и реформи.Твърдо за европейска перспектива за западните балкани , но само след покриване на критериите и без прибързани решения.
Има си причини ЕС да е бавен и муден и това не винаги е лошо.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Voiko
Рейтинг: 1656 НеутралноПрав е унгарския министър, защото в Западните Балкани живеят много мюсюлмани и младите са податливи на ислямистко влияние. Ердоган разчита точно на това - да привлече тези държави в сферата на своето влияние.
planovik
Рейтинг: 493 НеутралноДо коментар [#15] от "voyko":
Ердоган не се стреми към ислямско влияние а към османско влияние!
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2912 НеутралноСърбия и Монтенегро имат много приятели в ЕС !
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !гошо
Рейтинг: 943 НеутралноДо коментар [#10] от "Костадин Иванов":
гошоАз пък ,честно да ти кажа ,ама никакъв интерес нямаме от приемането на нови членове