
© Reuters
Холандският премиер Марк Рюте представи визията си за Европа след Брекзит, като заяви, че задълбочаването на интеграцията не е неизбежно, бюджетът на Европейския съюз трябва да се свие, а плащанията за по-бедните страни трябва да бъдат постоянно свързани с икономически реформи, предаде "Ройтерс".
В реч в Берлин, в която той представи Холандия като скептична към задълбочаването на европейската интеграция, но подкрепяща по-доброто прилагане на съществуващите споразумения, Рюте нарисува един ЕС, в който "Брюксел служи на държавите членки, а не обратното".
"Моята цел за многогодишния бюджет е следната - никакво увеличение във вноските, но по-добри резултати с по-малък бюджет", подчерта той. Рюте отправи критики за разходите за земеделие и фондовете за развитие на ЕС, които представляват 70% от бюджета му. "Ако харчим малко по-малко за тези неща, ще има повече възможности за новите ни приоритети", като засилен граничен контрол и военна инфраструктура, допълни премиерът.
Той също така призова да се създаде механизъм за преструктуриране на дълговете на страните, които изпитват фискални затруднения, така че частните инвеститори, а не данъкоплатците да плащат сметката, ако инвеститорите "нямат късмет".
Намеквайки за Унгария и други източноевропейски държави, които се обявиха против европейските квоти за прием на бежанци, той каза, че фондовете трябва да бъдат обвързани със спазването на европейските споразумения, като това за приемането определен дял от пристигащите мигранти.
През последните седмици се заговори за необходимостта от увеличаване на вноските на държавите членки в общностния бюджет. Темата бе поставена от институциите на ЕС покрай напускането на Великобритания и очерталия се годишен недостиг от 10 милиарда евро.
Засега страните са разделени. В началото на февруари се появи информация, че България и още седем държави - членки на ЕС, от източната част на континента са се съгласили да увеличат вноските си в многогодишния бюджет на съюза до 1.1% след напускането на Великобритания. По-късно обаче българското Министерство на финансите отрече информацията.
Австрия вече се обяви против предложението и настоя за орязване на някои програми, най-вече плащания за страни от Източна Европа. Лидерите на балтийските страни пък подкрепиха идеята да плащат повече за бюджета на блока след 2020 г., за да запълнят дупката. Очаква се Европейската комисия да направи официално предложение за многогодишната финансова рамка през май.
hamiltonf
Рейтинг: 4231 Неутрално"...задълбочаването на интеграцията не е неизбежно, бюджетът на Европейския съюз трябва да се свие, а плащанията за по-бедните страни трябва да бъдат постоянно свързани с икономически реформи..."
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Писна им на холандците, като гледат толкова години какво става у нас, вкл. и в последните дни, само могат да си представят в Западните Балкани каква джунгла ще е!?
А разходите да вземат да ги свиват, като се започне от Европарламента и съкращаване на депутатите и всякакви други бюрократи с 30 %.
karabastun
Рейтинг: 8483 ВеселоМи като са закъсали холандците.....
karabastun1@abv.bgНие пък с кеф ще увеличим вноската в бюджета на ЕС след Брекзита!
hamiltonf
Рейтинг: 4231 ВеселоДо коментар [#2] от "karabastun":
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Знаеш ли кога ще закъсат холандците? Никога....
gozambo
Рейтинг: 686 НеутралноЗа пръв път чета в Дневник, че плащанията за бедните страни трябва да стават според икономическите им реформи. Досега ни информират само за заплахи от ЕС към Източна Европа, че ще им спрат плащанията или заради бежанците, или заради съдебни реформи, или заради екологични решения, за гейове и всякакви глобалистки и ултралиберални прищевки, но никога заради икономически реформи. ЕС икономика не го интересува. Той кара по на Сорос програмата.
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5851 НеутралноДа искаш пари от холандец е смело действие...
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботевxm...
Рейтинг: 2986 НеутралноКофти вести за нас.
Баце беше много хитър, като веднага се метнА да поддържа вдигането на вноските. Защото като теглим чертата - сме на далавера.
Но нетните донори се опънаха, явно.
И като махнем десетките милиарди, които се изпаряват с Брекзита, и като извадим от кацата и фондовете, дето сега ще се изсипват връз Западните Балкани, и като притурим неизбежното "придърпване на чергата" от една Франция, например, която сега ще прокара неизбежно предоговаряне на селскостопанската политика в своя полза, за да компенсира загубите си от Брекзита и ... къде отиваш сужук ти мой, може би?
А най-кофтито е, че сужукарите държат властта и въобще не им хрумва да не си получат "своето си". Което, като се спихнат евросужуците - ще го изстискат от туземното си мат'рял.
xm...
Рейтинг: 2986 ВеселоЕ, това е просто поредната липсваща шапка на Зайо.
Трябва да се пренасочват фондовете, при това сериозно. Затова се измислят нови и нови шапки. Липсващи ...
neut
Рейтинг: 5353 НеутралноБрюкселското кранче бавно се затваря
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restxm...
Рейтинг: 2986 ВеселоДа бе, бавно!
Направо си е "шат на патката главата" ...
Иван К.
Рейтинг: 279 НеутралноДо коментар [#5] от "Незнайко в Слънчевия град":
Абе що пишеш глупости , холадците са дават най много пари на калпак, а и като процент от БВП , и са най много на минус ....https://www.cbs.nl/en-gb/news/2016/50/netherlands-largest-net-contributor-eu-this-century
realguru
Рейтинг: 2666 НеутралноМда тука стана: 27 страни членки - 28 мнения :)
Ще трябва сериозни разговори/реформи, докато барем 1 допирна точка се намери :)
Иван К.
Рейтинг: 279 Неутралноhttps://inews.co.uk/news/charts/much-uk-pays-eu-much-get-back/
klecho
Рейтинг: 1069 НеутралноТоя май забрави, че стола му се клати...
klecho
Рейтинг: 1069 НеутралноТоя май забрави, че стола му се клати...
xm...
Рейтинг: 2986 ВеселоМи точно с такива приказки и политика ще си го стабилизира!
Холандците да не са като българите - да кълват на жакузита-макузита и "т'ва е положението - не можем да се месим на Гинка" ...
rainbou1
Рейтинг: 1285 ВеселоКато гледам - папото е на привършване. Нормално е западноевропейците да не искат да плащат повече, отколкото източноевропейците, които все още са нетни получатели. Като добавим и разни лоши ученици като България, картинката не става много приятна за страни като Холандия.
И тъй след 2007 всички се стремят за власт, за да могат да папат, няма да се учудя ако след 2020 няма желаещи да управляват :)
svoboden
Рейтинг: 1524 НеутралноЗапочва да ми писва от мрънкането на тия. Като не ви харесва не е задължително, излизайте и се оправяйте. Шанса на ЕС да е конкурентен на Китай, САЩ и Русия е да е силно интегриран.
everlast666
Рейтинг: 1281 НеутралноХоландия не е скептична, а септична ... яма
realguru
Рейтинг: 2666 НеутралноВсъщност е точно обратното. :)
Роси
Рейтинг: 8089 НеутралноГоранов може да си отдъхне.
Хи-хи
Рейтинг: 1559 НеутралноПарите за Източна Европа са пари за мафията. Раята ръкопляска и й се иска да се обръсне, но треба или да си с корен БКП или поне клонка.
vassilun
Рейтинг: 4522 НеутралноДо коментар [#5] от "Незнайко в Слънчевия град":
Холандия е нетен донор!
vassilun
Рейтинг: 4522 НеутралноДо коментар [#18] от "everlast666":
"Септичната яма" има горе-долу същия БВП (не на глава от населението, а по абсолютна стойност) като Холандия, но географски се намира през няколко граници на изток и малко по-северно от Холандия! Познайте коя държава визирам?! 🤣
Lemmy
Рейтинг: 2131 НеутралноСамотен глас на разума в ЕС. Факт е, че Европейският съюз губи 16% от брутния си вътрешен продукт с напускането на Великобритания. Но не, казват брюкселските бонзи, дайте да увеличим тежестите за да раздуем бюрокрацията. Мъка.