
© eu2018bg.bg
България е готова да увеличи вноската си в бюджета на Европейския съюз. Това се разбра от думите на министъра на финансите Владислав Горанов преди среща за следващата многогодишна финансова рамка на ЕС в НДК, в която ще вземе участие и еврокомисарят по бюджета и човешките ресурси Гюнтер Йотингер.
На въпрос доколко България може да си позволи да задели като процент от бюджета за вноската в ЕС той отговори, че не са правени прецизни калкулации, но това, което се коментира като увеличение с около 10% от сегашния бюджет, е постижимо на фона на ползите от тази политика.
За нас всички опции да преодолеем новите предизвикателства след Брекзит са отворени. Споделяме, че с оглед запазването на кохезионната политика и общата селскостопанска политика може да се наложи увеличение на вноските и сме готови да подкрепим едно подобно решение, посочи министърът при влизането си за срещата.
По думите му ограничаването на кохезионната политика и фокусирането й само върху най-бедните райони ще намали интереса на големите държави към нея и представлява риск за самата кохезионна политика.
Има региони в някои от нетните донори, в които дори да се ограничи кохезионната политика, ще трябва федералните правителства на тези държави да компенсират недостига в средства на тези провинции или региони, които ще бъдат извадени от тази политики, каза Горанов.
Имаме предизвикателството да финансираме повече неща с по-малко ресурси и преодоляването на този проблем може да стане, от една страна, с по-добро приоритизиране, но вероятно ще се наложи увеличаване на вноските на държавите членки, допълни той.
Засега страните в ЕС са разделени по въпроса. В началото на февруари се появи информация, че България и още седем държави от източната част на континента са се съгласили да увеличат вноските си в многогодишния бюджет на съюза до 1.1% след напускането на Великобритания. По-късно обаче българското Министерство на финансите отрече информацията. В края на февруари премиерът Бойко Борисов каза, че е по-изгодното за България е да се увеличи вноската в бюджета на ЕС.
Австрия вече се обяви против предложението и настоя за орязване на някои програми, най-вече плащания за страни от Източна Европа. Лидерите на балтийските страни пък подкрепиха идеята да плащат повече за бюджета на блока след 2020 г., за да запълнят дупката. Очаква се Европейската комисия да направи официално предложение за многогодишната финансова рамка през май.
Гладко протичане на преговорите
При откриването на срещата финансовият министър Владислав Горанов каза, че българското председателство ще се стреми към гладко протичане на преговорите за бюджета на ЕС.
По думите му ролята на бюджета на ЕС е относително ограничена, тъй като размерът му е около 1% от БВП на страните от ЕС. Предоставянето на обществените блага и услуги се прави от националните държави, но в бюджета на ЕС трябва да се търси добавената стойност, посочи Горанов. Важно е финансирането на научноизследователската и развойна дейност, на политиките по отбрана и миграция да става и чрез европейския бюджет, допълни той.
По думите му е необходимо да се гарантира, че и по-бедните райони също могат да получат минимални стандарти от нивата на публични услуги. ЕС е в икономически подем с подобряващи се условия на пазара на труда и на финансиране и смятам, че с умерена и градивна политическа амбиция ще се справим с тези предизвикателства и да гарантираме общата финансова стабилност и постигане на дългосрочен растеж на икономиката, заетостта и доходите, каза финансовият министър, цитиран от БТА.
Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева коментира, че според българското правителство "е много важно, преди да се съсредоточим върху размера на бюджета, първо да определим приоритетите и политиките, които искаме да финансираме".
"Всеки път когато подготвяме многогодишната финансова рамка, си мислим, че е трудно, но сега след Брекзит, новите приоритети и наближаващите европейски избори през 2019 г. предизвикателствата са още по-големи. Затова трябва да действаме умно, без емоции и осъзнавайки голямата отговорност, която носим", каза Захариева. По думите й е важно да се осигури баланс между новите политики, сигурност, миграция и иновации и традиционните, които вече са допринесли ЕС да е това, което е.
telqk
Рейтинг: 1421 НеутралноЕстествено е долнодъбнишкия корифей така ще каже - разходите т.е. вноските се социализират и се плащат от мит'ряла, докато грантовете се приватизират от гепаджийте!
penetrating
Рейтинг: 5559 НеутралноДаваш едно евро, вземаш 3 :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertforza
Рейтинг: 754 НеутралноДо коментар [#2] от "penetrating":
След което, добавяйки и националното съфинансиране на проектите, даваш 4 на фирмата на името на племенницата на баджанака, с когото си делкате печалбата.
Накрая, връщате печалбата в Германия под формата на цена за лимузини.
Николай Теллалов
Рейтинг: 434 НеутралноБългария? Цялата?
властта ражда паразитиМай само правителството е готово - защото не вади тия пари от собствения си джоб.
12345
Рейтинг: 488 НеутралноДо коментар [#3] от "forza":
+++
Това е пример за тема за национален референдум.
Защото иначе сметката е ясна. Вноска от България с парите на данъкоплатците, после съфинансиране пак с техните пари, а получените "еврофондове" се "усвояват" от близки и партийни другари, вкл. за покупка на лимузини където парите потъват обратно някъде в Германия, Италия.
442
Рейтинг: 1416 НеутралноРано е още Горанче, нека да укрепнем, още сме много лабави.
wnl03619584
Рейтинг: 245 НеутралноДайте ни да дадем, за да имаме ние после да усвояваме. :-)
Маршалов
Рейтинг: 552 НеутралноЗащото джоба на правителството е без дъно и като бръкне финансовия министър в "своя" джоб, изчезват пари от моя. мурзилка
PisnaMi
Рейтинг: 2111 НеутралноДо коментар [#3] от "forza":
+++
Да не забравяме и интересите на брюкселските зелки! Колкото повече, толкова повече.
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1259 НеутралноТова е отговорното решение.Трябва отрано да се подготвим да намалим зависимостта на икономиката от фондовете.
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Рим
Рейтинг: 1603 ВеселоГлупости! Решението е правилно. ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯ
Роси
Рейтинг: 7887 НеутралноА онзи ден не можеше. Ех Горанов.
penetrating
Рейтинг: 5559 ВеселоДо коментар [#3] от "forza":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertНеофициално?
Тогава моделът е друг - даваш 4 евра и дължиш още 5, а останалите ще чакат...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
pet_fire
Рейтинг: 5305 Неутрално"България е готова да увеличи вноската си в бюджета на ЕС, заяви Горанов"
Не го е заявил Горанов, а ББ още като "спуснаха" идеята от Брюксел
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Peni Nikol
Рейтинг: 6978 НеутралноНе би трябвало да се бърза, още сме си бедни и изостанали.
Kamen Iliev
Рейтинг: 70 НеутралноТо в един момент без Великобритания в ЕС няма да имаме избор да не даваме повече.
Аз съм българче обичам наште планини зелени
Рейтинг: 2434 ЛюбопитноИх бейййй,как бьрзо решават да увеличат вноската за ЕС,а иначе колко зор виждат да вдигнат заплати,детски надбавки и пенсии с едно 100 лева повече....Големи куражлии са ГЕРБ!