
© Associated Press
Михаел Рот
Германският министър по европейските въпроси Михаел Рот призова Европейския съюз да сформира единен фронт срещу Русия с цел да се намали напрежението, предаде "Ройтерс".
Думите на Рот, изглежда, отразяват по-проруските виждания на членовете на Германската социалдемократическа партия, която е в коалиция с консерваторите на канцлера Ангела Меркел. Той отбеляза, че санкциите срещу Русия трябва да продължат, но целта трябва да е Русия да бъде доведена на масата за преговори.
"Санкциите не са цел сами по себе си, коментира Рот. Те трябва да насърчават хората да се върнат на масата за преговори, за да работят за разумни решения", допълни министърът.
Междувременно германският външен министър Хайко Маас критикува Русия за поредицата дейности отвъд границите й и я обвини за кибератаката срещу министерството му. Маас посочи редица проблемни според него действия на Русия, включително липсата на напредък в прилагането на прекратяване на огъня в Източна Украйна, отравянето на бившия руски разузнавач Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия във Великобритания, руската подкрепа за сирийското правителство, усилията на Москва за оказване на влияние върху избори на Запад и кибератаката.
© Reuters Хайко Маас
"Срещу нашето външно министерство беше извършена кибератака, за която трябва да допуснем, че е била осъществена от Русия", каза Маас по телевизия Цет Де Еф. "Ние не можем просто да се правим, че не виждаме всичко това... И мисля, че е не само разумно, но и необходимо да се изтъкне, че не смятаме тези неща за конструктивен принос", заяви той.
Маас, социалдемократ, който възприе по-строга позиция към Русия в сравнение с предшествениците си от същата партия, каза, че Москва е все по-труден партньор, но Берлин е ангажиран да поддържа диалога, особено за кризата в Сирия. "Време е, мисля, да изтъкнем, че очакваме конструктивен принос от руската страна, включително за сирийския конфликт", допълни министърът.
© Reuters Франк-Валтер Щайнамйер
В неделя германският президент Франк-Валтер Щайнмайер, друг социалдемократ, който преди бе външен министър, предупреди, че Русия не трябва да бъде демонизирана, и каза, че Германия има особена роля в поддържането на диалога с Москва предвид историческото й минало. Щайнмайер изрази безпокойство от "засилващото се отчуждение между Русия и Запада" и призова германските политици да избягват представянето на Русия и народа й като враг.
По-рано Александер Добринт, парламентарен лидер на консервативния баварски Християнсоциален съюз, постави под въпрос ползата от санкциите срещу Русия, с което се присъедини към голяма част от социалдемократите, призоваващи Германия да запази диалога с Москва.
© Associated Press Александер Добринт
Коментарът му засилва натиска върху канцлера Ангела Меркел, докато в същото време западните страни обмислят по-строг подход към Русия след твърденията, че е много вероятно тя да стои зад атаката срещу Скрипал.
Разделенията в коалицията са доказателство за тънкото въже, по което Меркел трябва да ходи, за да задоволи исканията на съюзниците си да запази натиска върху Русия и в същото време да удовлетвори бизнеса, който е все по-недоволен от годините на загуби за износа заради санкциите.
"Много е спорно дали санкциите срещу Русия работят както би трябвало", коментира Добринт. По думите му, макар Великобритания да може да разчита на пълната подкрепа на Германия по случая със Скрипал, Германия носи особена отговорност за поддържането на диалога с Русия.
Коалиционните партньори на Меркел от Социалдемократическата партия, която традиционно е по-проруската сред основните партии, са по-разделени от всякога по въпроса как да действат с Москва. Според проучване, публикувано в петък, 81% от партийните членове са против по-твърдата линия към Русия, защитавана от новия външен министър Хайко Маас.