
© Reuters
Полският премиер Матеуш Моравецки
Полският Сенат, доминиран от консерваторите, прие вчера леки поправки на спорните реформи на съдебната система, породили твърда реакция от страна на Европейската комисия, предаде "Франс прес", цитирана от БТА.
Измененията, вече приети миналата седмица от долната камара на парламента, касаят закона за Националния съвет по магистратурата, този за общите съдилища и този за Върховния съд.
Консерваторите смятат, че измененията отговарят на исканията на Брюксел, но опозицията и Върховният съд ги определят като козметични и дори като фиктивни.
Например едно от измененията, които бяха гласувани, би трябвало да ограничи властта на министъра на правосъдието да отстранява председател или заместник-председател на съд. Според приетата промяна министърът ще може да направи това, след като е поискал мнението на съдебната колегия - орган, избран от самите съдии и на Националния съвет за магистратурата. Опозицията припомня, че в този съвет влизат съдии, които са приближени на министъра.
Друга поправка разрешава на съдиите да се пенсионират при една и съща възраст за двата пола - 65 години. Досега се предвиждаше мъжете да се пенсионират на 65 години, а жените на 60 години. Съгласно внесената промяна, ако жените съдии все пак поискат да се пенсионират на 60 години, те ще могат да го направят.
Според Върховния съд на Полша най-спорните разпоредби в закона от гледна точна на правовата държава, критикувани от международните органи, остават непроменени.
Обезпокоена за състоянието на правовата държава в Полша и притеснена, че политическата власт може да влияе на съдебната власт, еврокомисията задейства в края на декември предварителната фаза на неприлагана досега процедура, тази по член седми от Договора за ЕС, която на теория може да доведе до суспендиране на правото на гласуване на страна - членка на ЕС.
По време на посещение миналата седмица във Варшава заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс призова полските консерватори да положат повече усилия, за да постигнат компромис с Брюксел, като същевременно приветства диалогът между Варшава и Брюксел, започнал след промените в полското правителство през декември.
За да влязат в сила поправките, трябва да бъдат подписани от президента Анджей Дуда.
Иво
Рейтинг: 4748 Любопитно"Консерваторите смятат, че измененията отговарят на исканията на Брюксел, но опозицията и Върховният съд ги определят като козметични и дори като фиктивни."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Нищо чудно да е точно така. Да видим какво ще каже ЕК относно тези изменения.
penetrating
Рейтинг: 6103 НеутралноВече и съдии със зелени очи ще могат да се кандидатират за председатели на съдилища :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertsamoedin
Рейтинг: 3684 НеутралноПоведението на всички властимащи си прилича като две капки вода - власт, пари, корупция, манипулация, мимикрия и това отново се повтаря без да претендирам, че списъка е изчерпателен.....
Роси
Рейтинг: 8551 НеутралноОще ще направят. Ще правят, колкото трябва.