
© Reuters
Сътрудничеството между Италия и Либия за спиране на мигрантите, достигащи Европа, е изправено пред предизвикателство в съда заради твърдения, че е довело до тежки нарушения на правата на човека, включително измъчване и робство, предаде "Гардиън".
Делото е заведено в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Италия е обвинявана, че заради споразумението й с либийската брегова охрана, която спира лодки на мигранти по нареждане на Италия и която принуди хиляди хора да се върнат в Либия против волята им, те са били подложени на нечовешки условия, побой, изнасилвания и глад.
Делото, което се основава на разказите на 17 оцелели от потъваща лодка, заведени обратно в Либия, може да застраши сделката, сключена миналата година между тогавашното лявоцентристко правителство на Италия и Либия. Тя бе подкрепена от европейските лидери и доведе до рязък спад в броя на мигрантите, достигащи южното италианско крайбрежие.
Според условията на сделката Италия се е съгласила да обучава, екипира и финансира либийската брегова охрана като част от усилията да връща мигранти в Либия.
Делото, заведено от центровете на благотворителната организация Global Legal Action Network, се основава на инцидент на 6 ноември 2017 г., когато либийски брегови служители се намесили в опити на плавателен съд на неправителствена организация да спаси 130 мигранти от потъваща лодка. Около 20 души загинали при инцидента. Оцелелите били върнати в Либия, където били задържани и подложени на насилие в нехуманни условия.
Делото идва шест години след като Европейският съд по правата на човека реши, че подобна сделка, сключена между бившия италиански премиер Силвио Берлускони и тогавашния либийски лидер Муамар Кадафи, нарушава човешките права. По-късно сделката бе отменена.
НеКой
Рейтинг: 1249 НеутралноХахах, докъде я докара либертарианския модел.
Ти да искаш да ми влезеш в къщата, аз естествено да не искам, а съдът да постанови, че на теб ти е студено и тъмно навън и аз съм длъжен да те пусна.
:)
Остава да кажат, че трябва на тези човеци да им се осигури и сексуално удовлетворение, за да не са нещастни де.
И бре Европо, докъде те докараха...
edin drugii
Рейтинг: 2311 Неутралнодемокрацията не предполага всеки да влиза в ЕС когато и както си поиска и да прави каквото си иска ,а само след съответното право и виза .
Роси
Рейтинг: 8282 НеутралноАми те точно на това се надяват, затова с риск на живота си тръгват през бурните води на морето.
realguru
Рейтинг: 2725 НеутралноМда, така се получава като пришълците имат повече права отколкото местното население.
После що избирали хората "популисти".
Darin Ivanov
Рейтинг: 437 НеутралноВърос към господата политици. "Защо младите и интелигентни българи да стоят в България?"
XИма ли смисъл да почваш работа на 800 лв. след като си учил 5 години и да достигнеш в най-добрият случай + инфлация след 20 години до 2 000 лева.
Всички вждаме, че промяна в курса на държавата няма, защо да градят кариера тук. Как да отглеждат деца тук, с разпадащо се образование, здравеопазване, съдебна система? Защо?
Нека дадем най-прост пример, в Англия където отиват най-често сънародниците ни мин. раб заплата е 7,83 паунда на час от (1 Април 2018), което значи 62,64 паунда на ден или за 22 работни дни (Както се смята месеца в България) са 1378,08 паунда или в лева 3047,05. Това е мин. раб. заплата, всяко повишение дори с 1 паунд би донесло повишение от 176 паунда на месец което е 389,19 паундалева увеличение на заплатата. Кога за последно някой получи повишение от 389,19 лева във България. Разбира се, всяко повишение, както и в България си зависи от работливостта на човека и личните му качества.
Някой би ме обвинил, че да обръщам английските заплати в лева е смехотворно, но аз го правя с цел да разберете следващият ми довод. Когато отидеш да си копуваш телевизор, телефон, кола, микровълнова, хладилник, дрехи, обувки не ти намалят цената от BMW, LG, Samsung и т.н., защото в България видиш ли стандарта е по-нисък, а ти искат цената както си е. BMW ще си искат 20 000 евро за колата, Samsung ще си иска 1 000 евро за хладилника или телвизора и 500 евро за телфона и т.н. Истината е, че разликата в стандартите е заличена, просто защото почти всичко от пазарната кошница е световно производство и не е обвързано със страната в която се намираш.
Въпросът който трябва да си зададем, с коя заплата е по-лесно да си купим всички тези неща които навсякъде по света са на една цена и състявят 90% от пукупките ни.
С 1378,08 паунда/3047,05лева ( стартово) или със 800 лева (старото)?
Някой ще каже, че един конкретен разход ще е висок, този за жилище. Аз бих казал, гледай го като % от заплатата. Наемът и в Англия и в България според качеството на жилището ще ти е един и същкато % от заплатата. Да кажем 30%, ако избереш умно наема си, според доходите си и си търпелив да се издигнеш и тогава да потърсиш по-добро. Но след като махнеш 30% от 1378,08 паунда/3047,05 лева лева и след като махнеш 30% от 800 лева. От първото ти остава сума с която е много по-вероятно да спестиш за пътувания, почивки, нова кола, нов телвизор, нов телефон, круиз и т.н., защото както казах, всички тези неща се предлагат на фиксирани цени и не зависят от стандарта на дърават в която живееш.
Тюфлекчия
Рейтинг: 1608 ВеселоТо от сега е ясно какво ще отсъдят поредните неомарксисти надянали робите и правещи се на юристи. Дано да са най-потърпевши когато "клетите бежанци" стигнат критичната маса. Между другото тия от "хуманитарните" организации няма ли да коментират как "клетите бежанци" мюсюлмани изхвърлят през борда "неверници"?
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!zocho1
Рейтинг: 602 НеутралноДо коментар [#5] от "Darin Ivanov":
И каква е връзката със статията ?
Voiko
Рейтинг: 1382 НеутралноОт какво е искала да ги спаси тази неправителствена организация? Сигурно е искала да им помогне да пресекат Средиземно море. Значи тя е част от каналджийската мрежа за емигранти към Европа. А иначе всяка държава има право да задържа нелегални емигранти и да постъпи с тях според законодателството си.
valtoro
Рейтинг: 972 НеутралноТова малоумно искане отрича изконното право на самосъхранение !!!